Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 31 Δεκ 2022, 10:19

foscilis έγραψε:
31 Δεκ 2022, 09:48
GoBzi έγραψε:
30 Δεκ 2022, 19:02
Ήρθε πριν λίγες μέρες νέο φύλλο πορείας στο πατρικό μου. Επιστρέφοντας το παλιό μπορώ να δηλώσω νέα (ελληνική) διεύθυνση, αλλά εγώ μένω εξωτερικό εδώ και 7+ χρόνια.

Γνωρίζει κανείς πως τους ενημερώνω ότι δεν μένω Ελλάδα; Μπορώ να δηλωθω ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού στην πρεσβεία αλλά το ελληνικό κράτος μου ζητάει μισθολογικές καταστάσεις για τα τελευταία 7 χρόνια (δεν παιζει να τις βρω) και μηνιαία αναλυτική κίνηση τραπεζικών λογαριασμών (ανά τρίμηνο κατά έτος), που δεν θέλω να τους τα δώσω. Για κάποιο λόγο δεν τους αρκεί χαρτί από την εφορία (HMRC) που λέει ότι δουλεύω/πληρώνω φόρο εδώ και 7+ χρόνια.

Μπορεις να γραφτεις στο εφεδρος (αν εχεις ταξις) και μετα απλα στελνεις ηλεκτρονικο μηνυμα στη μοναδα επιστρατευσης και σε καθοδηγουν. Αλλιως πρεπει να βρεις τροπο να τους παρεις τηλεφωνο ή τελος παντων να επικοινωνησεις μαζι τους. Απ' οσο ξερω δε χρειαζεται καποια τρελη διατυπωση, απλως να ξερουν οτι βρισκεσαι στο εξωτερικο και αρα εισαι προσωρινα εκτος εφεδρειας. Συγκεκριμενα εμενα ο μπατσος που μου εδωσε οδηγίες για το φυλλο πορειας μου ειπε αν πας εξωτερικο για παρατεταμενο διαστημα, στειλε μηνυμα "παρακαλω απαλλαξτε με, θα βρισκομαι εκτος Ελλαδας για τα επομενα Χ χρονια λογω ετσι κι ετσι". Ειναι δηλαδη εντελως matter of factly η διαδικασια του στρατου απο τη στιγμη που εχεις παει.

Η διαδικασια με την πρεσβεια που περιγραφεις νομιζω εχει να κανει περισσοτερο με την εφορια και αν σκοπευεις να επιστρεψεις καποια στιγμη Ελλαδα ή αν εχεις περιουσια εδω πρεπει να την κανεις, αλλιως θα αναγκαστεις να την κανεις υπο την πιεση προστιμων και αναδρομικων φορων. Σιγουρα μπορεις να βρεις αυτα τα χαρτια απο τραπεζες. Επισης δεν τα θελουν ολα (δηλαδη αν ησουν ανεργος 3 μηνες πώς να εχεις μισθολογικη κατασταση), θελουν απλα ενα οσο το δυνατον συνεχόμενο trail. Καλυτερα πληρωσε καποιον εδω να μιλησει με τη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου, οι πρεσβειες ειναι συνηθως κοπροσκυλα.
Ευχαριστώ πολύ, θα το ξανά ψάξω. Μπήκα χθες στο έφεδρος και είχα επιλογή να δηλωθω ως κάτοικος εξωτερικού αλλά ζητάει αποδεικτικό που σύμφωνα με εδώ https://www.stratologia.gr/el/node/181 είναι χαρτί από την πρεσβεία. Θα ψάξω να βρω στοιχεία επικοινωνίας, ίσως βγει κάποια άκρη έτσι.

Το θέμα με την πρεσβεία είναι ότι δεν έχω πρόσβαση σε payslips 7 χρόνων. Άνεργος δεν ήμουν και δουλεύω κυριολεκτικά από την επόμενη που έφτασα στην χώρα, κάτι το οποίο φαίνεται στην βρετανική εφορία, οπότε οι ηλίθιοι ίσως μου ζητήσουν κυριολεκτικά 84 payslips.

Επίσης τι τους γαμαει ο αναλυτικός τραπεζικός μου λογαριασμός; Δεν τους φτάνει έγγραφο από την εφορία που λέει παίρνω Χ, πληρώνω Χ τα τελευταία 7+ χρόνια; Δηλαδή πρέπει να ξέρουνε και από πού ψωνίζω και το τι τρώω;

Για την ελληνική εφορία είναι πιο εύκολα τα πράγματα, απλά πρέπει να είσαι εξωτερικό για τουλάχιστον 183 μέρες και απλά σου ζητάνε χαρτί από την εφορία της άλλης χώρας πως φορολόγησε εκεί.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 31 Δεκ 2022, 12:20

φυλλο πορειας δινουν για στρατευση ή για επιστρατευση; γιατι σε ενα φιλο μου που ειναι εφεδρος αξιωματικος εστειλαν το καλοκαιρι φυλλο πορειας σε περιπτωση επιστρατευσης, πω ρε γαμωτο, λετε να μας την πεσουνε οι τουρκαλαδες; πω ρε πουστη, θα χασουμε τις απολαυσεις του αιωνα

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 31 Δεκ 2022, 13:07

Αλητάκι88 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 12:20
φυλλο πορειας δινουν για στρατευση ή για επιστρατευση; γιατι σε ενα φιλο μου που ειναι εφεδρος αξιωματικος εστειλαν το καλοκαιρι φυλλο πορειας σε περιπτωση επιστρατευσης, πω ρε γαμωτο, λετε να μας την πεσουνε οι τουρκαλαδες; πω ρε πουστη, θα χασουμε τις απολαυσεις του αιωνα
Φύλλο πορείας παίρνεις όταν απολύεσαι από τον στρατό. Έχει πάνω τα στοιχεία σου, οδηγίες επιστράτευσης (δηλαδή που πρέπει να πας κτλπ και πότε) και κουπόνια που μπορείς να εξαργυρώσεις για εισιτήρια σε ΚΤΕΛ/τραίνα.

Πολλές φορές σου στέλνουν νέο φύλλο πορείας με νέες οδηγίες, πχ θα πρέπει να παρουσιαστείς σε άλλο στρατόπεδο ή να παρουσιαστείς απευθείας σε περίπτωση επιστράτευσης. Δεν έχει να κάνει με την Τουρκία, απλά διαμοιράζουν τους έφεδρους βάσει των αναγκών/ελλείψεων.

Για παράδειγμα, ο πατέρας μου είχε πάρει 5 φύλλα πορείας μέσα σε 20 χρόνια.

Ο φίλος σου έχει σίγουρα πράσινο φύλλο (δηλαδή παρουσιάζεται απευθείας σε περίπτωση επιστράτευσης) λογικά απλά του αλλάξανε τις οδηγίες.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 31 Δεκ 2022, 13:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Δεκ 2022, 00:49
sharp έγραψε:
31 Δεκ 2022, 00:16

Δεν είμαι σίγουρος ότι η απόκτηση ξένης υπηκοότητας σε απαλλάσει από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις.
Δε σε απαλλάσσει. Απλά έχεις διπλή υπηκοότητα. Πρακτικα ειναι αδυνατο να απωλεσεις την ελληνική υπηκοότητα και δε νομιζω οτι εχει γινει ποτε απο το 1974 και μετα.
Γίνεται. Απλά πρέπει να έχεις εκπληρώσει στρατιωτικές υποχρεώσεις και μετά απλά θα σε πρήξουν στο τρέξιμο αλλά γίνεται.

Σε αυτή την περίπτωση είμαι με τον μερκιουρι, αν ζητάνε ένα σωρό χαρτιά άστους να σε ψάχνουν. Να μάθουν να βελτιώνουν τις διαδικασίες αντί να τρέχει ο πολίτης να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 31 Δεκ 2022, 13:50

Επικοινώνησα με την πρεσβεία στο Λονδίνο. Υποθέτω τα ίδια ισχύουν και στις άλλες χώρες, οπότε όποιος ενδιαφέρεται ορίστε η απάντηση:
Αξιότιμε κ. Ταδε,

Θα μπορούσατε να επικοινωνήσετε με την Στρατολογική Υπηρεσία που υπάγεστε στην Ελλάδα, για την ενημέρωση της δ/νσης κατοικίας σας. Εάν σας ζητηθεί σχετική βεβαίωση, παρακαλούμε όπως επισκεφθείτε την ιστοσελίδα https://www.mfa.gr/uk/eservices/stratol ... rikou.html ούτως ώστε να ενημερωθείτε σχετικά με την διαδικασία και τα απαραίτητα δικαιολογητικά που θα πρέπει να προσκομίσετε σε φωτοαντίγραφα κατά την διάρκεια του ραντεβού σας.
Σημειώνεται ότι τα δικαιολογητικά είναι παρόμοια με αυτά της ανυποταξίας εξωτερικού, ενώ εσείς έχετε υπηρετήσει την θητεία σας και είστε έφεδρος.
TL;DR, δεν χρειάζεται να δηλωθείς ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, απλά ζητάνε τα αποδείξεις ότι μένεις και δουλεύεις εκτός Ελλάδος για τουλάχιστον 6 μήνες.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 31 Δεκ 2022, 20:05

GoBzi έγραψε:
31 Δεκ 2022, 13:07
Αλητάκι88 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 12:20
φυλλο πορειας δινουν για στρατευση ή για επιστρατευση; γιατι σε ενα φιλο μου που ειναι εφεδρος αξιωματικος εστειλαν το καλοκαιρι φυλλο πορειας σε περιπτωση επιστρατευσης, πω ρε γαμωτο, λετε να μας την πεσουνε οι τουρκαλαδες; πω ρε πουστη, θα χασουμε τις απολαυσεις του αιωνα
Φύλλο πορείας παίρνεις όταν απολύεσαι από τον στρατό. Έχει πάνω τα στοιχεία σου, οδηγίες επιστράτευσης (δηλαδή που πρέπει να πας κτλπ και πότε) και κουπόνια που μπορείς να εξαργυρώσεις για εισιτήρια σε ΚΤΕΛ/τραίνα.

Πολλές φορές σου στέλνουν νέο φύλλο πορείας με νέες οδηγίες, πχ θα πρέπει να παρουσιαστείς σε άλλο στρατόπεδο ή να παρουσιαστείς απευθείας σε περίπτωση επιστράτευσης. Δεν έχει να κάνει με την Τουρκία, απλά διαμοιράζουν τους έφεδρους βάσει των αναγκών/ελλείψεων.

Για παράδειγμα, ο πατέρας μου είχε πάρει 5 φύλλα πορείας μέσα σε 20 χρόνια.

Ο φίλος σου έχει σίγουρα πράσινο φύλλο (δηλαδή παρουσιάζεται απευθείας σε περίπτωση επιστράτευσης) λογικά απλά του αλλάξανε τις οδηγίες.
μαστα μαστα

Άβαταρ μέλους
Evritis
Δημοσιεύσεις: 751
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 17:14

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Evritis » 31 Δεκ 2022, 20:14

Αλητάκι88 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 12:20
φυλλο πορειας δινουν για στρατευση ή για επιστρατευση; γιατι σε ενα φιλο μου που ειναι εφεδρος αξιωματικος εστειλαν το καλοκαιρι φυλλο πορειας σε περιπτωση επιστρατευσης, πω ρε γαμωτο, λετε να μας την πεσουνε οι τουρκαλαδες; πω ρε πουστη, θα χασουμε τις απολαυσεις του αιωνα
Ειδικό φύλλο πορείας για να είμαστε ακριβείς αλλά ναι, είναι στάνταρ σε όποιον απολύεται από τον στρατό.

Άβαταρ μέλους
Αλητάκι88
Δημοσιεύσεις: 752
Εγγραφή: 24 Ιουν 2021, 19:41

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλητάκι88 » 31 Δεκ 2022, 20:16

Evritis έγραψε:
31 Δεκ 2022, 20:14
Αλητάκι88 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 12:20
φυλλο πορειας δινουν για στρατευση ή για επιστρατευση; γιατι σε ενα φιλο μου που ειναι εφεδρος αξιωματικος εστειλαν το καλοκαιρι φυλλο πορειας σε περιπτωση επιστρατευσης, πω ρε γαμωτο, λετε να μας την πεσουνε οι τουρκαλαδες; πω ρε πουστη, θα χασουμε τις απολαυσεις του αιωνα
Ειδικό φύλλο πορείας για να είμαστε ακριβείς αλλά ναι, είναι στάνταρ σε όποιον απολύεται από τον στρατό.
:smt023

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Ενημέρωση διεύθυνσης στον στρατό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 31 Δεκ 2022, 20:22

Έμενα μέσα στον φάκελο που μου έστειλαν τις προάλλες και μου άλλαξαν χρώμα στο απολυτηρίο είχαν και ένα χαρτάκι να μπω στην ηλεκτρονική διεύθυνση να γραφτώ ηλεκτρονικά.

Μπήκα και μου ζητάει περιφέρεια μέσης.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών