ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27180
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Ιαν 2023, 20:21

Κοσμεί το σεπτό αυτό νήμα ο μπιγκ τσιφ σε αντιδιαστολή με τους τεντυμπόιδες πιο πάνω
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Ιαν 2023, 20:28

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ,
τώρα αναπόφευκτα θα βρεθείς στην Πλατεία Ταχυδρομείου,το πιο κεντρικό σποτ στην πόλη.
Δεν έχω να σου προτείνω πολλά,γιατί δεν είναι του γούστου μου.Είναι τα λεγόμενα "λαϊκομάγαζα",που πάνε κάγκουρες,μιλφς,γύπες,οι εκ των γύρω χωριών ορμώμενοι (δεν έχω τίποτα με τους ανθρώπους),φαντάροι/καμάκια,δικηγόροι,θείτσες,τα πάντα όλα.
Θα σου πρότεινα μόνο το Kubrick στην πάνω πλευρά,δίπλα στην Παναγούλη,που είναι εντελώς διαφορετικό από όλα τα υπόλοιπα,ίσως και αυτό το undo που πρότειναν πριν,αν κατάλαβα καλά ότι είναι το ίδιο μαγαζί.Έχει ωραίο στήσιμο και βρίσκεται επί της Ρούσβελτ,δίπλα από το πολυκατάστημα Κανελλόπουλος.Μου θυμίζει κάτι σαν Ιαπωνικό/ασιατικό στήσιμο.
Τώρα αν είσαι εντελώς λαϊκός,στην Ταχυδρομείου θα βρεις τη χαρά σου,αλλά δεν σε κόβω για τέτοιο.

Άλλά tips
-στην διασταύρωση των (πολύ μικρών) οδών Παύλου Μελά και Ίωνος Δραγούμη,σε απόσταση αναπνοής από το Δημαρχείο,λειτουργεί μία κρασερί στα πρότυπα των ισπανικών tapas bars,με κρεμασμένα κρέατα και καλό κρασί,η οποία κι αυτή βομβαρδίζει (μία σταλιά μαγαζί).Λέγεται Φάρμα κάπως,βάλ'το στο gps.Καλά είναι να πας με καμμιά συνοδό (απορώ τι σκατά βρίσκει ο κόσμος και πάει σαν κοπάδια σε τέτοια μαγαζιά,που οι μπαρτέντερς και οι μάγειρες φοράνε μαύρες ποδιές και μοιάζουν με τον Τζένγκις Χαν - όλοι σκούροι,αλογοουρά,μούσι,τατού,αγριεμένο ύφος :011: )
-πολύ κοντά στο σημείο αυτό,λίγο πιο πάνω,μετά την Ανθίμου Γαζή και την Εβραϊκή Συναγωγή,στον πεζόδρομο της οδού Λέσβου διασταύρωση με Παλαιστίνης,βρίσκεται το ΗΟΒΟ,ένα πολύ παλιό και διαχρονικό μαγαζί,με ροκ/εναλλακτικό χαρακτήρα.Είναι εστιατόριο βασικά,αλλά ακούς πολύ καλή μουσική,μέσα έχει φωτογραφίες από γκρουπ κλπ,ο κόσμος είναι mixed,από εναλλακτικούς νέους καταληψίες μέχρι παλιούς που δεν σταματάνε να βγαίνουν (όπως εγώ π.χ. - ώρες ώρες) μέχρι κυριλέ δικηγόρους ή τραπεζικούς που γουστάρουν άλλη μουσική,γενικά είναι πολύ ανοικτό μαγαζί (μικρό κι αυτό).Έχει κάτι ΟΚ πιάτα,πολύ καλό κρασί από Τύρναβο,ήμουν εκεί στις γιορτές και επί μία ώρα έπαιζε John Lee Hooker,είχε και μουντό καιρό,τζαμαρία,πολύ γούσταρα,Σικάγο φάση.
-στην οδό Κενταύρων,δεξιά από την πλατεία Εβραίων,σχεδόν κάτω στο ποτάμι,στην πλατεία Εργατικού Κέντρου,βρίσκεται το αγαπημένο μου σποτ για καλοκαιρινές βραδιές,το Εναλλακτικό Καφενείο.Το ξέρω,ακούγεται τραγικό και πολύ dodgy,αλλά είναι γαμώ.Πλάτανος στην πλατεία,μικρά τραπέζια,απλός κατάλογος,λουκάνικο χωριάτικο με λεμόνι,μανιτάρια ψητά,πατάτες,κάτι αλοιφές,δύο-τρεις σαλάτες,κρύα μπύρα,μου αρέσει πολύ.Αλλά και μέσα το μαγαζί είναι γαμώ,μίνιμαλ φάση,χωρίς υπερβολές,πολύ κουλ.Και πάμφθηνο.Αν έχω φάει λουκάνικα και μανιτάρια εκεί :lol:
-τέλος,αφού θα είσαι που θα είσαι εκεί (στο Εναλλακτικό Καφενείο),μετά κατηφόρισε προς το ποτάμι για μία βόλτα.Εκεί θυμίζει λίγο ευρωπαϊκή φάση.Παρέες στα γρασίδια,αθλητές,δρομείς,ποδήλατα,σκυλιά με τους ιδιοκτήτες τους,χαλαροί περιπατητές όλων των ηλικιών,κάγκουρες που ακούνε τραπ,γκομενάκια,ωραία είναι.Στην πρώτη καραντίνα εκεί γίνονταν της πουτάνας κυριολεκτικά :lol: Και μάλιστα έχει πλέον ανοίξει και το Κηποθέατρο σαν πολυχώρος,ρεστοράν/μπαρ/καφέ/πιτσαρία και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια,αν και έχει πολλά παιδιά με τους γονείς τους και πρέπει να γίνεται ένας ψιλοχαμός.Αλλά έχει πάρει πολύ καλές κριτικές.


Αυτά.
Θα σου πω οσονούπω και που να πας να αγοράσεις χαλβά,φοινίκι,ροξ,σιροπιαστά :D

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27180
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Ιαν 2023, 20:29

BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιαν 2023, 20:28
πώς τους πετσόκοψες έτσι ρε φίλε; :blm::blm::blm:

να σου πω, μεταξύ legend και black rose ποιο θα μου αρέσει περισσότερο έτσι που με έχεις ψυχολογήσει;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29231
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 19 Ιαν 2023, 20:42

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Ιαν 2023, 20:29
BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιαν 2023, 20:28
πώς τους πετσόκοψες έτσι ρε φίλε; :blm::blm::blm:

να σου πω, μεταξύ legend και black rose ποιο θα μου αρέσει περισσότερο έτσι που με έχεις ψυχολογήσει;
Legend

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27180
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Ιαν 2023, 20:45

:smt023
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 19 Ιαν 2023, 20:46

Εμένα μου άρεσε και το καφέ-μπαρ στο Φρούριο.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25272
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 19 Ιαν 2023, 20:52

Τύρναβο να πας για πουτιγκα

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Ιαν 2023, 21:01

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Ιαν 2023, 20:29
BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιαν 2023, 20:28
πώς τους πετσόκοψες έτσι ρε φίλε; :blm::blm::blm:

να σου πω, μεταξύ legend και black rose ποιο θα μου αρέσει περισσότερο έτσι που με έχεις ψυχολογήσει;
ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ να πας στο Μπλακ Ρόουζ !!
Ο ορισμός της καγκουριάς !
Το μαγαζί το έχει ο Τζίμης,για να καταλάβεις,ο πατέρας του είχε την πρώτη πιτσαρία στη Λάρισα,την πίτσα Μόντρεαλ (ήρθαν από τον Καναδά).Ήταν ένα σοβαρό και αξιοπρεπές μαγαζί όταν το δούλευε ο μπάρμπας.Όταν το ανέλαβε ο Τζίμης,η κατάσταση εκτραχύνθη,δίοτι ο τύπος,αν και δου-λευ-τα-ράς,είναι αυτό που λέμε είδα φως και μπήκα,το μετέτρεψε σεβ -υποτιθέμενο- εναλλακτικό μεζεδοπωλείο,γιατί παραδίπλα λειτουργούσε το Transfromer,ένα εκ των πιο θρυλικών άγριων ροκ-μπαρς στην πόλη,(όπου εκεί μέσα έχω γράψει κι εγώ την δική μου,προσωπική,teenage+ ιστορία :003: ) και μας έκοβε ο Τζίμης όλους εμάς τους underground που συχνάζαμε εκεί,οπότε σκέφτηκε να το γυρίσει κι αυτός στο εναλλακτικό.Το μαγαζί εξελίχθηκε σε μία στυλιστική καταστροφή - ένα θα σου πω,ότι στους τοίχους είχε βάλει αφίσες σε καδράκια,από τις Σούπερ Κατερίνες της αδερφής του ! Μπον Τζόβι κλπ ! Δε χρειάζεται να επεκταθώ.Το παράδοξο είναι ότι έπιασε ! Σε μία άλλη γενιά,πολύ πιο νέα από εμάς,που το πιο συγκλονιστικό κομμάτι που είχε ακούσει ήταν το "Τώρα τι κρίμα,τι κρίμα,τι κρίμα" από Τρύπες :011: Ο Τζίμης έγινε ο ηγήτορας αυτής της νέας τάσης ! :e040:

Εμείς φυσικά μία που πήγαμε μία φορά να δούμε πως είναι και μία που δεν ξαναπατήσαμε σε απόσταση κάποιων μέτρων.Αλλά,οι φελλοί επιπλέουν.
Το μαγαζί αυτό δεν υπάρχει πια.Ο Τζίμης ξανοίχτηκε,έκανε πολλά φράγκα και η κατάληξη ήταν το Μπλακ Ρόουζ,το πλέον κακόγουστο και Λάρ'σα στυλ μπαρ που μπορείς να πετύχεις.Και βομβαρδίζει ! Πάντα με τη συνδρομή των νέων γενιών κάγκουρων.Πολύ πιθανόν σήμερα να παίζει τραπ,ικανό τον έχω τον Τζίμη,με τις ανοικτές κεραίες.
Δύο φαν φακτς
- κάπου αρχές του 2000,έχω πάει πολύ αργά,κατά τις πέντε το πρωί εκεί μαζί με τον φίλο μου τον Υφ,αυτός λιώμα από ουίσκια,εγώ μία μπύρα είχα πιει όλη κι όλη,μπαίνουμε μέσα,ο Τζίμης πίσω από την μπάρα,μας βλέπει,"καλώς τα παιδιά ! τι σφηνάκι να σας βάλω ;" (πρώτη κουβέντα...),του λέω δεν θέλω,όχι θα πιεις,τι να πιω ρε του λέω,τι έπινες πριν με ρωτάει,μπύρα του λέω και ανοίγει μία μπύρα και μου βάζει σφηνάκι :smt005::smt005:
και
-εμείς τον φωνάζαμε Ντάστιν Χόφμαν γιατί είναι ολόιδιος με τον Χόφμαν στον Καουμπόυ του Μεσονυκτίου,που κουτσαίνει (και ο Τζίμης ψιλοκουτσαίνει) :lol:

Οπότε STAY AWAY FROM BLACK ROSE !!!!!!


Το Legend όπως έγραψα είναι το παλιότερο πλέον μπαρ στην πόλη,όλοι οι άλλοι παλιοί έχουν κλείσει.Το έχει ο ίδιος ιδιοκτήτης,ο Χάρης,ο Άνθρωπος-Στραβόξυλο.Πλέον δεν νομίζω να πατάει εκεί,το έχει πάρει ο γιος του,καλό παιδί αλλά πολύ southern look and attitude,αλλά και πάλι,ο Χάρης έτσι τα μεγάλωσε τα παιδιά του.Αυτό το μαγαζί δεν έχει αλλάξει τί-πο-τα από τότε που άνοιξε,ούτε καν τασάκια.Εμένα αυτό ου αρέσει.Ο Χάρης είναι ο πιο δυσάρεστος μπαρτέντερ που θα μπορούσες να πετύχεις ποτέ,αλλά με έναν μαγικό τρόπο,παραγγέλνεις κι άλλο ποτό.Αλλά τα έχει παρατήσει τώρα,δεν ασχολείται.
Αν έχεις όρεξη να ακούσεις αυτό το τραγούδι κοντά στις 10 φορές σε ένα βράδυ,τότε go on,Legend is the place for you :003:


Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27180
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Ιαν 2023, 21:07

BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιαν 2023, 21:01
Ελήφθη όβερ. Με φιλοξενεί η γενιά που λες, η οποία "μεγάλωσε στο black rose" :roll:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13547
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 19 Ιαν 2023, 21:09

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ με το ΚΤΕΛ θα πας, έτσι; Ένας φίλος μου από την τροχαία ρωτάει.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Ιαν 2023, 21:11

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Ιαν 2023, 21:07
BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιαν 2023, 21:01
Ελήφθη όβερ. Με φιλοξενεί η γενιά που λες, η οποία "μεγάλωσε στο black rose" :roll:
Πω πω,ρε φίλε απόφυγέ το,θα με ευχαριστείς.
ΔΕΝ παίζει καλή μουσική.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29231
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 19 Ιαν 2023, 21:12

BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιαν 2023, 21:01
Πολύ πιθανόν σήμερα να παίζει τραπ,ικανό τον έχω τον Τζίμη,με τις ανοικτές κεραίες.
Το παράχεσες ρε συ... Δεν ταιριάζει με τη φιλοσοφία του μαγαζιού... Αν και πηγαίνουν πιτσιρικάδες. Εδώ δεν έπαιζε ραπ στα χρόνια που ήτανε μόδα. Θα παίζει τώρα τραπ; Το μαγαζί ήτανε rockstyle και δεν νομίζω να άλλαξε τώρα.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Ιαν 2023, 21:14

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
19 Ιαν 2023, 20:46
Εμένα μου άρεσε και το καφέ-μπαρ στο Φρούριο.
Σωστός,το έγραψα κι εγώ πιο πριν.
Έχω απίστευτες αναμνήσεις από αυτό το μέρος,με τους γονείς μου ακόμα νέους κι εγώ με τον αδερφό μου μικρά παιδάκια,γμσ τα :a040:
Παραμένει ίσως το πιο ωραίο μαγαζί/σποτ στη Λάρισσα.

Τρομερή πίτσα !

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Ιαν 2023, 21:15

Golden Age έγραψε:
19 Ιαν 2023, 21:12
BigChiefWahoo έγραψε:
19 Ιαν 2023, 21:01
Πολύ πιθανόν σήμερα να παίζει τραπ,ικανό τον έχω τον Τζίμη,με τις ανοικτές κεραίες.
Το παράχεσες ρε συ... Δεν ταιριάζει με τη φιλοσοφία του μαγαζιού... Αν και πηγαίνουν πιτσιρικάδες. Εδώ δεν έπαιζε ραπ στα χρόνια που ήτανε μόδα. Θα παίζει τώρα τραπ; Το μαγαζί ήτανε rockstyle και δεν νομίζω να άλλαξε τώρα.
Για πλάκα το έγραψα,αλλά mind you,ο Τζίμης είναι προσαρμόσιμος σε όλα τα δεδομένα.
Αυτός εντωμεταξύ έχει και το Hokus Pokus στον Αγιόκαμπο.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25220
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΙΟΥΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 19 Ιαν 2023, 21:16

Ναύτης έγραψε:
19 Ιαν 2023, 21:09
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ με το ΚΤΕΛ θα πας, έτσι; Ένας φίλος μου από την τροχαία ρωτάει.
:D
Όλη η Τροχαία Εθνικών Οδών ρωτάει και ανησυχεί
Τέτοιον πελάτη που θα ξαναβρεί



(στον ρυθμό του εξαιρετικά ευρηματικού συνθήματος των Πανθήρων)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών