κινητό που δεν πιάνει σημα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Kappa
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 20 Ιαν 2023, 16:13

Αγόρασα ένα κινητό με πλήκτρα για τη μαμά μου, επειδή δεν βλέπει καλά και δεν ξέρει να χειρίζεται τα αφης. Εχει θέματα υγείας και είναι απαραίτητο να έχει ένα κινητό πάνω της, να μπορεί να επικοινωνήσει άμεσα αν της συμβεί κάτι.
Το κινητό παράγγειλα από ένα σαιτ. Ηρθε προχθές αλλά στάθηκε αδύνατο να πιασει σημα. Και δεν είναι θέμα της εταιρειας τηλεφώνου που χρησιμοποιώ, αφού δοκίμασα την κάρτα και στο δικό μου κινητό και πιάνει. Εντελει το μοναδικό σημείο του σπιτιού που πιάνει σημα, είναι η ταράτσα. Και δεν μένω κάπου εκτός δικτύου ή απομακρυσμενα (επαρχεία μεν, αλλά κανονικό σημα)
Το κινητό το παρέλαβα προχθές και αμέσως έστειλα μειλ στο σαιτ για επιστροφή. Δεν μου απάντησαν. Καλεσα εχθές και μου είπαν να στείλω μειλ και κάποια στιγμή θα μου απαντήσουν. Ξανακαλεσα σήμερα γιατί δεν μου απάντησε κανεις και η υπεύθυνη μου είπε ότι δεν μπορώ να επιστρέψω το προϊόν αφού ανοίχτηκε παρότι δεν έχουν περάσει 14 μέρες. Ισχύει κάτι τετοιο; Γιατι στο σαιτ προστασίας του καταναλωτή δεν γράφει ότι δεν πρέπει να έχει ανοιχτεί η συσκευασία.

Σε κάθε περίπτωση το προϊόν είναι άθικτο και αχρησιμοποιητο, αλλά η υπεύθυνη επιμένει ότι πρώτα θα το τσεκάρουν οι υποτιθεμενοι τεχνικοί της. Θελει δλδ να της στείλω το κινητό με δικά μου έξοδα, να το εξετάσει ο γιος της ξέρω γω, γιατί τεχνικό τμήμα σίγουρα δεν έχουν (το σαιτ τους είναι της πλακας) , και να μου πει ότι είναι εντάξει και ότι δεν μπορούν να επιστρέψουν τα χρήματά μου. Στο τέλος μου έκλεισαν και το τηλέφωνο και είπαν αν θέλω να τους κάνω καταγγελία.

Θα καλέσω αύριο στην προστασία του καταναλωτή, αλλά έχει κάποιος κάποια σχετική εμπειρία να με συμβουλευσει; Δεν είναι μεγάλο το ποσό που ξόδεψα αλλά έχω νευριάσει με το πώς το χειριστηκαν και την παράλογη απροθυμία τους να με εξυπηρετησουν. Λογικά το έχουν σύστημα.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 20 Ιαν 2023, 17:05

Στείλε το κινητό πίσω (με δική σου χρέωση και απόδειξη παραλαβής) και κοινοποίησε τους ταυτόχρονα εγγράφως την πρόθεση υπαναχωρησης, κρατώντας όλα τα δικαιολογητικά εφόσον δεν έχουν περάσει 14 ημέρες. Συνήθως προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο για να περάσουν οι δύο εβδομάδες.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία έχουν υποχρέωση να επιστρέψουν τα χρήματα εντός άλλων 14 ημερών από την στιγμή που το παρέλαβαν πίσω, χωρίς καμία ερώτηση, είναι ή όχι ελαττωματικό. Τα περί ανοίγματος συσκευασίας είναι ένα παραθυράκι στο οποίο πατάνε οι εταιρείες αυτές καθώς δεν υποχρεωνονται να δεχθούν το επιστρεφομενο προϊόν όταν αφορά "προϊόντα τα οποία δεν είναι κατάλληλα προς επιστροφή για λόγους προστασίας της υγείας ή για λόγους υγιεινής, εφόσον είναι σφραγισμένα και έχουν αποσφραγιστεί μετά την παράδοση". Αυτό βέβαια αφορά τρόφιμα και εσώρουχα συνήθως και όχι άλλα προϊόντα.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 20 Ιαν 2023, 17:58

αν το αγορασες απο εξωτερικο υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κλειδωμενο στα δικτυα της χωρας απο την οποια προηλθε οποτε να μην αναγνωριζεται σαν ελαττωματικο
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 20 Ιαν 2023, 19:14

Japetus έγραψε:
20 Ιαν 2023, 17:05
Στείλε το κινητό πίσω (με δική σου χρέωση και απόδειξη παραλαβής) και κοινοποίησε τους ταυτόχρονα εγγράφως την πρόθεση υπαναχωρησης, κρατώντας όλα τα δικαιολογητικά εφόσον δεν έχουν περάσει 14 ημέρες. Συνήθως προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο για να περάσουν οι δύο εβδομάδες.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία έχουν υποχρέωση να επιστρέψουν τα χρήματα εντός άλλων 14 ημερών από την στιγμή που το παρέλαβαν πίσω, χωρίς καμία ερώτηση, είναι ή όχι ελαττωματικό. Τα περί ανοίγματος συσκευασίας είναι ένα παραθυράκι στο οποίο πατάνε οι εταιρείες αυτές καθώς δεν υποχρεωνονται να δεχθούν το επιστρεφομενο προϊόν όταν αφορά "προϊόντα τα οποία δεν είναι κατάλληλα προς επιστροφή για λόγους προστασίας της υγείας ή για λόγους υγιεινής, εφόσον είναι σφραγισμένα και έχουν αποσφραγιστεί μετά την παράδοση". Αυτό βέβαια αφορά τρόφιμα και εσώρουχα συνήθως και όχι άλλα προϊόντα.

Αρα λες το στέλνω πίσω με μια μεταφορική, κρατάω την απόδειξη, αν όμως αυτοί αρνηθούν να το παραλαβουν;

Το κατάλαβα κι εγώ ότι προσπαθούν να με καθυστερησουν και να με μπλέξουν με το υποτιθέμενο τεχνικό τους τμήμα ενώ τους είπα από την πρώτη στιγμή ότι θέλω να επιστρέψω το προϊόν.

Ξερει κανείς τι γίνεται αν κάνω καταγγελία στο γραφείο προστασίας του καταναλωτή;

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 20 Ιαν 2023, 19:18

alekhine έγραψε:
20 Ιαν 2023, 17:58
αν το αγορασες απο εξωτερικο υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κλειδωμενο στα δικτυα της χωρας απο την οποια προηλθε οποτε να μην αναγνωριζεται σαν ελαττωματικο
οχι, για ελληνικό σαιτ προκειται και η υπεύθυνη είναι μια αγενής θρασυτατη κυρατσα. Και μάλλον δεν είμαι το πρώτο παράπονο που έχουν γιατί στο δεύτερο τηλεφώνημα μόνη της πέταξε "κάντε μας καταγγελία ". Θρασυτατοι που επωφελούνται από μικροποσα και την απροθυμία του εξαπατημένου να τους κυνηγήσει για αυτά.


Δοκιμασα πολλα στο τηλέφωνο και χειροκίνητη εγκατάσταση δικτύου. Αναγνωριζει κανονικά τη sim ,πολυ απλά δεν ανταποκρίνεται στο δίκτυο πάρα μόνο στην ταράτσα. Ξαναειχαμε κινητό πλήκτρων για τη μαμά μου, ανάλογης αξίας περίπου και δεν αντιμετωπισαμε παρόμοια προβλήματα. Δεν έχω καθίσει ακόμα να ψάξω μήπως είναι αρκετά παλιό μοντέλο ή αν παίζει και άλλη απάτη και πουλάνε κάτι διαφορετικό από ο,τι λένε στο σαιτ τους, παίζει κι αυτο.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 20 Ιαν 2023, 19:23

σε άλλο σπίτι δοκίμασες;
με άλλη σιμ άλλης εταιρείας;

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 20 Ιαν 2023, 19:23

Kappa έγραψε:
20 Ιαν 2023, 19:18
alekhine έγραψε:
20 Ιαν 2023, 17:58
αν το αγορασες απο εξωτερικο υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κλειδωμενο στα δικτυα της χωρας απο την οποια προηλθε οποτε να μην αναγνωριζεται σαν ελαττωματικο
οχι, για ελληνικό σαιτ προκειται και η υπεύθυνη είναι μια αγενής θρασυτατη κυρατσα. Και μάλλον δεν είμαι το πρώτο παράπονο που έχουν γιατί στο δεύτερο τηλεφώνημα μόνη της πέταξε "κάντε μας καταγγελία ". Θρασυτατοι που επωφελούνται από μικροποσα και την απροθυμία του εξαπατημένου να τους κυνηγήσει για αυτά.


Δοκιμασα πολλα στο τηλέφωνο και χειροκίνητη εγκατάσταση δικτύου. Αναγνωριζει κανονικά τη sim ,πολυ απλά δεν ανταποκρίνεται στο δίκτυο πάρα μόνο στην ταράτσα. Ξαναειχαμε κινητό πλήκτρων για τη μαμά μου, ανάλογης αξίας περίπου και δεν αντιμετωπισαμε παρόμοια προβλήματα. Δεν έχω καθίσει ακόμα να ψάξω μήπως είναι αρκετά παλιό μοντέλο ή αν παίζει και άλλη απάτη και πουλάνε κάτι διαφορετικό από ο,τι λένε στο σαιτ τους, παίζει κι αυτο.
παιζουν και συσκευες παραεισαγωγης που ειναι κλειδωμενες σε αλλα δικτυα

προφανως δεν μπορουν να υποστηριξουν αντικατασταση η επισκευη οποτε πανε στο οτι αρπαξουμε
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 20 Ιαν 2023, 19:26

99,9% είναι παραεισαγωγής

αν ήταν κλειδωμένο σε κάποια δίκτυα θα έπιανε στην ταράτσα;

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: κινητό που δεν πιάνει σημα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 20 Ιαν 2023, 21:46

Δεν έχει σημασία αν δουλεύει, αν είναι ελαττωματικό ή αν όπως φαίνεται στην προκειμένη περίπτωση με κατώτερης ποιότητας υλικά / κεραία που δεν επιτρέπουν ορθή λήψη σε σχέση με άλλα κινητά.
Μέσα σε 14 μέρες έχεις δικαίωμα να υπαναχωρησεις χωρίς να υποχρεωνεσαι να δώσεις λόγο στον πωλητή.
https://www.gov.gr/sdg/consumer-rights/ ... ncellation

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών