Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22866
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 13:32

Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:30
Και στα 40 κουλάρεις, λες, "μην τρελαίνεσαι, μαλάκα, μην πάθεις καμιά καρδιά".
πιο καλά ειναι στα 70-80 που ανακαλύπτεις πόσο απίστευτη ειναι η πασιέντζα των γουιντοους.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22866
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 13:32

Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:31
Μετά τα 17 όλα γίναν μαγικά
Ανδρέας;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Ιαν 2023, 13:32

Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:18
Ερμής έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:11
Περιεργο μου κάνει που κάποιοι αναπωλούν τόσο τα παιδικά/εφηβικά τους χρόνια. Χρόνια που δεν έχεις λόγο για τίποτα. Και σιγά την ανεμελιά δλδ, στο άγχος να φέρεις βαθμούς, στο άγχος να μπεις στο πανεπιστήμιο, στο άγχος να πηγαίνεις μαζί με τους δικούς σου για δουλειά με βροχή κρύα μλκιες.
Μάλλον κάτι πολύ λάθος πρέπει να τους πήγε μετά.
:smt023
Μια παπαριά και μισή. Μου ζαλίζαν τον γκιώνη, μου την έσπαγε το σχολείο, οι συγγενείς μου, όλα. γαμημένη εφηβεία, σπυριά, καύβλες, γκόμενες που κοιτάν μεγαλύτερους, συμμαθητές που λεν μόνο μαλακίες... Η ζωή άρχισε στα 18 που άνοιξα τα φτερά μου. Χρειάστηκε 2 χρόνια προσαρμογής -τα κέρδισα στον στρατό που έζησα ωραία- και όταν γύρισα στα 20 από τη θητεία ποιός με έπιανε. Ως τα 18 μου ήταν χάλια.
E μα αυτο λέω και εγώ, ή τους παραείχαν χαϊδεμένους μικρούς ή που μετά τα έκαναν όλα πουτάνα(επειδή τους ειχαν παραχαϊδεμένους)
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25235
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Ιαν 2023, 13:33

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:32
Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:31
Μετά τα 17 όλα γίναν μαγικά
Ανδρέας;
Εξάρχεια
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 26 Ιαν 2023, 13:38

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:32
Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:30
Και στα 40 κουλάρεις, λες, "μην τρελαίνεσαι, μαλάκα, μην πάθεις καμιά καρδιά".
πιο καλά ειναι στα 70-80 που ανακαλύπτεις πόσο απίστευτη ειναι η πασιέντζα των γουιντοους.
:lol: Μακάρι, φίλε. Μην πάθεις καμιά άνοια ή τίποτα και κατουριέσαι πάνω σου, και παρακαλάνε να πεθάνεις. Αν παίζεις πασιέντζες και τάβλι, είσαι βασιλιάς.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Ιαν 2023, 13:41

Δεν είμαστε παραχαϊδευμένοι όσοι αναπολούμε την παιδική μας ηλικία.
Το ίδιο αναπολεί και η μητέρα μου και το ίδιο αναπολούσε και η γιαγιά μου. Ακόμη και αν ήταν στερημένα τα παιδικά χρόνια.
Αυτό δεν σημαίνει ότι στην εφηβεία και την ενήλικη ζωή, δεν υπήρχαν καλά χρόνια.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22866
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 13:42

Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:38
:lol: Μακάρι, φίλε. Μην πάθεις καμιά άνοια ή τίποτα και κατουριέσαι πάνω σου, και παρακαλάνε να πεθάνεις. Αν παίζεις πασιέντζες και τάβλι, είσαι βασιλιάς.
κάνω λίγο πλάκα αλλα ναι, συμφωνώ νομίζω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22866
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 13:46

Antares έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:41
Δεν είμαστε παραχαϊδευμένοι όσοι αναπολούμε την παιδική μας ηλικία.
Το ίδιο αναπολεί και η μητέρα μου και το ίδιο αναπολούσε και η γιαγιά μου. Ακόμη και αν ήταν στερημένα τα παιδικά χρόνια.
Αυτό δεν σημαίνει ότι στην εφηβεία και την ενήλικη ζωή, δεν υπήρχαν καλά χρόνια.
μπορεί αλλα τι νόημα έχει να το λέμε, ειναι σίγουρο οτι καποιοι δεν είχαν καλη παιδικη ηλικία και δεν ηταν στο χέρι τους. Πως γινεται να κανουμε καθε νήμα μετρημα του πουλιου μας, φοβεροί ειμαστε.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 26 Ιαν 2023, 13:53

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:42
Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:38
:lol: Μακάρι, φίλε. Μην πάθεις καμιά άνοια ή τίποτα και κατουριέσαι πάνω σου, και παρακαλάνε να πεθάνεις. Αν παίζεις πασιέντζες και τάβλι, είσαι βασιλιάς.
κάνω λίγο πλάκα αλλα ναι, συμφωνώ νομίζω.
Να σου πω κάτι; Αν ο Θεός σε φτάσει να είσαι γέρος και να μπορείς να πηγαίνεις ως το καφενείο και να παίζεις χαρτιά και να μαλώνεις, και να βλέπεις μπάλα, και να γυρίζεις σπίτι να τρως, είσαι πασάς. Πασάς. Πρώτον, από πλευράς υγείας, και δεύτερον, από πλευράς οικονομικής.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Ιαν 2023, 13:54

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:46
μπορεί αλλα τι νόημα έχει να το λέμε, ειναι σίγουρο οτι καποιοι δεν είχαν καλη παιδικη ηλικία και δεν ηταν στο χέρι τους. Πως γινεται να κανουμε καθε νήμα μετρημα του πουλιου μας, φοβεροί ειμαστε.
E, να μην λέμε ότι είμαστε παραχαϊδευμένοι. Αλλά μέσα σε μια συνολικά στερημένη ζωή, τα παιδικά χρόνια φαντάζουν πιο όμορφα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22866
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 13:56

Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:53
Να σου πω κάτι; Αν ο Θεός σε φτάσει να είσαι γέρος και να μπορείς να πηγαίνεις ως το καφενείο και να παίζεις χαρτιά και να μαλώνεις, και να βλέπεις μπάλα, και να γυρίζεις σπίτι να τρως, είσαι πασάς. Πασάς. Πρώτον, από πλευράς υγείας, και δεύτερον, από πλευράς οικονομικής.
συμφωνώ νομίζω απο αυτά που εχω δει, αναλογα βεβαια τι εναι αυτό που μετράει ο καθε ενας για "ευτυχία", εγω νομιζω το μετραω απο το γελιο, παιδια και παπούδες εχουν απο τα πιο όμορφα γενικά νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Ιαν 2023, 13:58

Antares έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:41
Δεν είμαστε παραχαϊδευμένοι όσοι αναπολούμε την παιδική μας ηλικία.
Το ίδιο αναπολεί και η μητέρα μου και το ίδιο αναπολούσε και η γιαγιά μου. Ακόμη και αν ήταν στερημένα τα παιδικά χρόνια.
Αυτό δεν σημαίνει ότι στην εφηβεία και την ενήλικη ζωή, δεν υπήρχαν καλά χρόνια.
μα δε το λέω για αυτο, ουτε πως όσοι την αναπολούν ειναι παραχαϊδεμένοι.
Απλά πως γίνεται να αναπολείς κάποια χρόνια που δεν ειχες λόγο σχεδόν για τίποτα;
Γιατί έννοιες και τότε υπήρχαν.
Α τοο μονο που ίσως ζηλεύω απο τότε είναι η σχετικά μακρά περίοδος διακοπών και αυτο μέχρι την εφηβεία γιατί μετά έπαιζε δουλειά, αχάραγα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22866
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 14:00

αναλογα βρε ερμη, υπαρχουν ανθρωποι που σαν παιδια ηταν το κεντρο του κόσμου και ο κόσμος ήταν παραμυθένιος. Μπορει να εγιναν ρεμαλια μετά, μπορει να παρέμειναν το κεντρο του κοσμου κα ο κόσμος να ηταν μέτριος, πολλα εχουν σημασία.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 26 Ιαν 2023, 14:01

Ερμής έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:58
Antares έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:41
Δεν είμαστε παραχαϊδευμένοι όσοι αναπολούμε την παιδική μας ηλικία.
Το ίδιο αναπολεί και η μητέρα μου και το ίδιο αναπολούσε και η γιαγιά μου. Ακόμη και αν ήταν στερημένα τα παιδικά χρόνια.
Αυτό δεν σημαίνει ότι στην εφηβεία και την ενήλικη ζωή, δεν υπήρχαν καλά χρόνια.
μα δε το λέω για αυτο, ουτε πως όσοι την αναπολούν ειναι παραχαϊδεμένοι.
Απλά πως γίνεται να αναπολείς κάποια χρόνια που δεν ειχες λόγο σχεδόν για τίποτα;
Γιατί έννοιες και τότε υπήρχαν.
Α τοο μονο που ίσως ζηλεύω απο τότε είναι η σχετικά μακρά περίοδος διακοπών και αυτο μέχρι την εφηβεία γιατί μετά έπαιζε δουλειά, αχάραγα.
Εξαίρεση στα τοξικά παιδικά και εφηβικά χρόνια, όταν πήγαινα για διακοπές στο χωριό. Σούπερ με κότες, γουρούνια, πρόβατα, βόλτες, και τη σούπερ γιαγιά που έφτιαχνε τα πάντα. Αν υπάρχει κάτι που γλυκαίνει την ψυχή μου από τότε, είναι οι μέρες στο χωριό.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7901
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 26 Ιαν 2023, 14:10

Aυτό εννοώ, όποιον και να έχω ακούσει αναπολεί τα παιδικά χρόνια σε χωριό ή τις διακοπές σε χωριό, αν έμενε σε πόλη.
Δεν σημαίνει ότι δεν έχει καλά χρόνια και σε άλλες περιόδους της ζωής του.
Στα χωριά μας έρχονταν και τουρίστες. Τα παιδάκια τρελαίνονταν, έπαιζαν και τριγυρνούσαν όλη την ημέρα. Θα έλεγα και οι μεγάλοι. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 26 Ιαν 2023, 14:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών