Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32523
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Ιαν 2023, 14:11

Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:53
enaon έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:42
Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:38
:lol: Μακάρι, φίλε. Μην πάθεις καμιά άνοια ή τίποτα και κατουριέσαι πάνω σου, και παρακαλάνε να πεθάνεις. Αν παίζεις πασιέντζες και τάβλι, είσαι βασιλιάς.
κάνω λίγο πλάκα αλλα ναι, συμφωνώ νομίζω.
Να σου πω κάτι; Αν ο Θεός σε φτάσει να είσαι γέρος και να μπορείς να πηγαίνεις ως το καφενείο και να παίζεις χαρτιά και να μαλώνεις, και να βλέπεις μπάλα, και να γυρίζεις σπίτι να τρως, είσαι πασάς. Πασάς. Πρώτον, από πλευράς υγείας, και δεύτερον, από πλευράς οικονομικής.
80αρης πατερας ενος φιλου, ερχεται μαζι μου στο ψαρεμα, αρκετες φορες.

και μαλλον αυτο ειναι συνεπεια του οτι ποτε δεν πηγε στο καφενειο. ολημερις στον καφενε, τσιγαρο πρεφα και καφε, πρωιμος θανατος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Ιαν 2023, 14:11

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:00
αναλογα βρε ερμη, υπαρχουν ανθρωποι που σαν παιδια ηταν το κεντρο του κόσμου και ο κόσμος ήταν παραμυθένιος. Μπορει να εγιναν ρεμαλια μετά, μπορει να παρέμειναν το κεντρο του κοσμου κα ο κόσμος να ηταν μέτριος, πολλα εχουν σημασία.
το ίδιο λέμε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 14:14

Ερμής έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:11
το ίδιο λέμε.
νομίζω περίπου το ίδιο λέμε, ο κόσμος απο τ αματια του παιδιου νομιζω εχει κατι σπέσιαλ, πιστυεις σε αι βασίλη, οι γονεις σου θα ζουν για παντα, κανεις δεν ειναι κακός αληθεια κλπ, δύσκολο ο κοσμος των μεγαλων να τον κοντράρει, ακομα και μια χαρά να ειναι.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23202
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Ιαν 2023, 14:18

enaon έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:14
Ερμής έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:11
το ίδιο λέμε.
νομίζω περίπου το ίδιο λέμε, ο κόσμος απο τ αματια του παιδιου νομιζω εχει κατι σπέσιαλ, πιστυεις σε αι βασίλη, οι γονεις σου θα ζουν για παντα, κανεις δεν ειναι κακός αληθεια κλπ, δύσκολο ο κοσμος των μεγαλων να τον κοντράρει, ακομα και μια χαρά να ειναι.
Τι να σου πω. Προσωπικά μεγάλωσα ίσως πρόωρα. Απο τα 13 μοίραζα τιμολόγια και γυρνούσα τις ράμπες στην Αγορά. Και μάλιστα τότε η Αγορά δούλευε τη Νυχτα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69557
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιαν 2023, 14:19

Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:31
Antares έγραψε:
24 Ιαν 2023, 14:20
3-13 χρονών. :D
Η παιδική ηλικία.
Μέχρι 13 είχε χούντα, κούρεμα με το ζόρι, Κατηχητικό με το ζόρι και λόγους πατριωτικούς. Πολλούς λόγους.

Μετά τα 17 όλα γίναν μαγικά
Eγώ πάλι μέχρι τα 13, θυμάμαι παιχνίδι-παιχνίδι-παιχνίδι καθημερινά, ματωμένα γόνατα, παιδομάνι που κοιμόταν στρωματσάδα στο δικό μας ή στα φιλικά σπίτια (γι' αυτό δεν μου έλειψαν τ' αδέλφια) παραθαλάσσια και χιονισμένα μέρη κλπ κλπ κλπ
Κατηχητικό είχα πάει κι εγώ αλλά ελάχιστες φορές, μας έδιναν κάτι κόκκινα και μπλε σηματάκια και τα μοιράζαμε όταν παίζαμε για διάκριση ομάδων. Και κάπου έλεος με αυτό το κούρεμα γιατί μου θυμίζει γνωστούς που πήγαιναν στρατό τη δεκαετία του '80 και πάθαιναν κατάθλιψη με το κούρεμα της κώμης. Και είναι οι ίδιοι, που αργότερα τα έκοβαν γουλί για να είναι μονδέρνοι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 14:21

Ερμής έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:18
Τι να σου πω. Προσωπικά μεγάλωσα ίσως πρόωρα. Απο τα 13 μοίραζα τιμολόγια και γυρνούσα τις ράμπες στην Αγορά. Και μάλιστα τότε η Αγορά δούλευε τη Νυχτα.
ναι, και μπράβο σου, δεν είναι καθόλου σίγουρο τι ειναι το καλυτερο νομίζω, θα έπρεπε καποιος να ζήσει δύο ζωές για να βγαλει ακρη και αν.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 26 Ιαν 2023, 14:25

Ασέβαστος έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:11
Karambabas έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:53
enaon έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:42


κάνω λίγο πλάκα αλλα ναι, συμφωνώ νομίζω.
Να σου πω κάτι; Αν ο Θεός σε φτάσει να είσαι γέρος και να μπορείς να πηγαίνεις ως το καφενείο και να παίζεις χαρτιά και να μαλώνεις, και να βλέπεις μπάλα, και να γυρίζεις σπίτι να τρως, είσαι πασάς. Πασάς. Πρώτον, από πλευράς υγείας, και δεύτερον, από πλευράς οικονομικής.
80αρης πατερας ενος φιλου, ερχεται μαζι μου στο ψαρεμα, αρκετες φορες.

και μαλλον αυτο ειναι συνεπεια του οτι ποτε δεν πηγε στο καφενειο. ολημερις στον καφενε, τσιγαρο πρεφα και καφε, πρωιμος θανατος.
Ντάξει, αν μπορείς να πας και για ψάρεμα, καλύτερα, αλλά το σώμα, οι αρρώστιες, πολλά. Αν πηγαίνεις ως το καφενείο είσαι, καλά, άκου που λέω, έχω δει άσχημα πράματα.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25092
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Ιαν 2023, 14:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:19
Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:31
Antares έγραψε:
24 Ιαν 2023, 14:20
3-13 χρονών. :D
Η παιδική ηλικία.
Μέχρι 13 είχε χούντα, κούρεμα με το ζόρι, Κατηχητικό με το ζόρι και λόγους πατριωτικούς. Πολλούς λόγους.

Μετά τα 17 όλα γίναν μαγικά
Eγώ πάλι μέχρι τα 13, θυμάμαι παιχνίδι-παιχνίδι-παιχνίδι καθημερινά, ματωμένα γόνατα, παιδομάνι που κοιμόταν στρωματσάδα στο δικό μας ή στα φιλικά σπίτια (γι' αυτό δεν μου έλειψαν τ' αδέλφια) παραθαλάσσια και χιονισμένα μέρη κλπ κλπ κλπ
Κατηχητικό είχα πάει κι εγώ αλλά ελάχιστες φορές, μας έδιναν κάτι κόκκινα και μπλε σηματάκια και τα μοιράζαμε όταν παίζαμε για διάκριση ομάδων. Και κάπου έλεος με αυτό το κούρεμα γιατί μου θυμίζει γνωστούς που πήγαιναν στρατό τη δεκαετία του '80 και πάθαιναν κατάθλιψη με το κούρεμα της κώμης. Και είναι οι ίδιοι, που αργότερα τα έκοβαν γουλί για να είναι μονδέρνοι.
Κι εγώ από το 82 τα έκοψα καρφιά, αλλά το πρόβλημα δεν είναι στο μαλλί. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι είχαν λόγο στο μαλλί μας
Και αυτό δεν είναι αστείο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιαν 2023, 14:39

Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:34
Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι είχαν λόγο στο μαλλί μας
Και αυτό δεν είναι αστείο
Το SMS πρέπει να είναι της μορφής:
X «κενό» ονοματεπώνυμο και διεύθυνση κατοικίας
όπου Χ το στυλ κόμμωσης με τον αριθμό 1, 2, 3 που αντιστοιχεί στις παρακάτω επιλογές:
1. καρφάκια
2. καρέ
3. φράτζα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69557
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιαν 2023, 14:42

Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:19
Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 13:31


Μέχρι 13 είχε χούντα, κούρεμα με το ζόρι, Κατηχητικό με το ζόρι και λόγους πατριωτικούς. Πολλούς λόγους.

Μετά τα 17 όλα γίναν μαγικά
Eγώ πάλι μέχρι τα 13, θυμάμαι παιχνίδι-παιχνίδι-παιχνίδι καθημερινά, ματωμένα γόνατα, παιδομάνι που κοιμόταν στρωματσάδα στο δικό μας ή στα φιλικά σπίτια (γι' αυτό δεν μου έλειψαν τ' αδέλφια) παραθαλάσσια και χιονισμένα μέρη κλπ κλπ κλπ
Κατηχητικό είχα πάει κι εγώ αλλά ελάχιστες φορές, μας έδιναν κάτι κόκκινα και μπλε σηματάκια και τα μοιράζαμε όταν παίζαμε για διάκριση ομάδων. Και κάπου έλεος με αυτό το κούρεμα γιατί μου θυμίζει γνωστούς που πήγαιναν στρατό τη δεκαετία του '80 και πάθαιναν κατάθλιψη με το κούρεμα της κώμης. Και είναι οι ίδιοι, που αργότερα τα έκοβαν γουλί για να είναι μονδέρνοι.
Κι εγώ από το 82 τα έκοψα καρφιά, αλλά το πρόβλημα δεν είναι στο μαλλί. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι είχαν λόγο στο μαλλί μας
Και αυτό δεν είναι αστείο
Και όταν ήσουν παιδί, ένοιωθες βαθειά προβληματισμένος γι' αυτό;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25092
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Ιαν 2023, 14:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:42
Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:19


Eγώ πάλι μέχρι τα 13, θυμάμαι παιχνίδι-παιχνίδι-παιχνίδι καθημερινά, ματωμένα γόνατα, παιδομάνι που κοιμόταν στρωματσάδα στο δικό μας ή στα φιλικά σπίτια (γι' αυτό δεν μου έλειψαν τ' αδέλφια) παραθαλάσσια και χιονισμένα μέρη κλπ κλπ κλπ
Κατηχητικό είχα πάει κι εγώ αλλά ελάχιστες φορές, μας έδιναν κάτι κόκκινα και μπλε σηματάκια και τα μοιράζαμε όταν παίζαμε για διάκριση ομάδων. Και κάπου έλεος με αυτό το κούρεμα γιατί μου θυμίζει γνωστούς που πήγαιναν στρατό τη δεκαετία του '80 και πάθαιναν κατάθλιψη με το κούρεμα της κώμης. Και είναι οι ίδιοι, που αργότερα τα έκοβαν γουλί για να είναι μονδέρνοι.
Κι εγώ από το 82 τα έκοψα καρφιά, αλλά το πρόβλημα δεν είναι στο μαλλί. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι είχαν λόγο στο μαλλί μας
Και αυτό δεν είναι αστείο
Και όταν ήσουν παιδί, ένοιωθες βαθειά προβληματισμένος γι' αυτό;
Σου φαίνεται λόγος για προβληματισμό να σου ζητούν υποχρεωτικά χαρτί από Κατηχητικό για να μπορέσεις να δώσεις εξετάσεις για το Γυμνάσιο; (Καλλιθέα 1973)
Ή να περιφέρεται ο επιθεωρητής / χαφιές του Σπουδαστικού με τη μεζούρα και να μετράει το μήκος των μαλλιών των μαθητών στο προαύλιο του Γυμνασίου; (Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης, ίδιο έτος)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69557
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ποιά ήταν η ωραιότερη δεκαετία της ζωής σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιαν 2023, 14:51

Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:45
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:42
Beria έγραψε:
26 Ιαν 2023, 14:34


Κι εγώ από το 82 τα έκοψα καρφιά, αλλά το πρόβλημα δεν είναι στο μαλλί. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι είχαν λόγο στο μαλλί μας
Και αυτό δεν είναι αστείο
Και όταν ήσουν παιδί, ένοιωθες βαθειά προβληματισμένος γι' αυτό;
Σου φαίνεται λόγος για προβληματισμό να σου ζητούν υποχρεωτικά χαρτί από Κατηχητικό για να μπορέσεις να δώσεις εξετάσεις για το Γυμνάσιο; (Καλλιθέα 1973)
Ή να περιφέρεται ο επιθεωρητής / χαφιές του Σπουδαστικού με τη μεζούρα και να μετράει το μήκος των μαλλιών των μαθητών στο προαύλιο του Γυμνασίου; (Γυμνάσιο Ν. Σμύρνης, ίδιο έτος)
Ειλικρινά, τέτοιο πράγμα δεν μου έχει τύχει. Μου έχει τύχει η ποδιά και δεν με χάλασε ποτέ, ώστε να τη θεωρήσω αιτία δυστυχίας ή έστω καταπίεσης για την παιδική μου ηλικία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών