Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 02 Μαρ 2023, 10:48

Καλημέρα! Πρόσφατα αγόρασα ένα προϊόν από κατάστημα με είδη γυμναστηρίου στην Αθήνα (δεν θα πω όνομα προς το παρόν), ηλεκτρονικά, με μεταφορά χρημάτων (το τονίζω αυτό) σε λογαριασμό (αυτή την επιλογή είχε). Ο άνθρωπος όμως επιμένει ότι τα λεφτά δεν έχουν φανεί στο λογαριασμό εδώ και 15 μέρες (μιλάμε για ίδια τράπεζα κιόλας). Του λέω ότι έχω το καταθετήριο, με αριθμό συναλλαγής κλπ και ως εκ τούτου δεν γίνεται να μην έχουν μπει. Ευτυχώς μιλάμε για 20€ μόνο. Πήγα και στην τράπεζα Eurobank και μου είπαν ότι ναι έχει γίνει η συναλλαγή κανονικά, με σιγουριά του στυλ "ας έρθει εδώ να του το πούμε αυτοπροσώπως άμα θέλει". Είχε πει στο τηλέφωνο ότι αυτή τη βδομάδα θα μου τα έστελνε αλλά είναι Πέμπτη κι ακόμα τίποτα. Επειδή μυρίζομαι είτε απατεωνιά είτε σταρχιδισμό, αν δεν βρω λύση, πού απευθύνομαι μετά; Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος; Συνήγορος του καταναλωτή; Ποιος φορέας; Γιατί ο μάγκας μετά έκλεισε και την ιστοσελίδα του. Τα στοιχεία όμως της επιχείρησης, το κινητό του κλπ τα έχω όλα. Για πείτε;
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Μαρ 2023, 10:52

Βασικά ακούγεται σαν κλοπή/απάτη, όχι κακή εξυπηρέτηση ή κάτι παρόμοιο. Οπότε πρέπει να πας αστυνομία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Μαρ 2023, 10:55

Jafar έγραψε:
02 Μαρ 2023, 10:48
Γιατί ο μάγκας μετά έκλεισε και την ιστοσελίδα του.
foscilis έγραψε:
02 Μαρ 2023, 10:52
Βασικά ακούγεται σαν κλοπή/απάτη, όχι κακή εξυπηρέτηση ή κάτι παρόμοιο. Οπότε πρέπει να πας αστυνομία.
αυτο

hjshiaqwws

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hjshiaqwws » 02 Μαρ 2023, 10:58

Jafar έγραψε:
02 Μαρ 2023, 10:48
Καλημέρα! Πρόσφατα αγόρασα ένα προϊόν από κατάστημα με είδη γυμναστηρίου στην Αθήνα (δεν θα πω όνομα προς το παρόν), ηλεκτρονικά, με μεταφορά χρημάτων (το τονίζω αυτό) σε λογαριασμό (αυτή την επιλογή είχε). Ο άνθρωπος όμως επιμένει ότι τα λεφτά δεν έχουν φανεί στο λογαριασμό εδώ και 15 μέρες (μιλάμε για ίδια τράπεζα κιόλας). Του λέω ότι έχω το καταθετήριο, με αριθμό συναλλαγής κλπ και ως εκ τούτου δεν γίνεται να μην έχουν μπει. Ευτυχώς μιλάμε για 20€ μόνο. Πήγα και στην τράπεζα Eurobank και μου είπαν ότι ναι έχει γίνει η συναλλαγή κανονικά, με σιγουριά του στυλ "ας έρθει εδώ να του το πούμε αυτοπροσώπως άμα θέλει". Είχε πει στο τηλέφωνο ότι αυτή τη βδομάδα θα μου τα έστελνε αλλά είναι Πέμπτη κι ακόμα τίποτα. Επειδή μυρίζομαι είτε απατεωνιά είτε σταρχιδισμό, αν δεν βρω λύση, πού απευθύνομαι μετά; Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος; Συνήγορος του καταναλωτή; Ποιος φορέας; Γιατί ο μάγκας μετά έκλεισε και την ιστοσελίδα του. Τα στοιχεία όμως της επιχείρησης, το κινητό του κλπ τα έχω όλα. Για πείτε;
Καλοφάγωτα τα 20€. Τώρα αν έχεις όρεξη να το κυνηγήσεις ξεκινάς με τον συνήγορο του καταναλωτή. Τους στέλνεις ότι αποδεικτικό στοιχείο έχεις και ελπίζεις να κάνουν και άλλη καταγγελία για κινηθεί το σύστημα πιο γρήγορα.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8448
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 03 Μαρ 2023, 16:49

foscilis έγραψε:
02 Μαρ 2023, 10:52
Βασικά ακούγεται σαν κλοπή/απάτη, όχι κακή εξυπηρέτηση ή κάτι παρόμοιο. Οπότε πρέπει να πας αστυνομία.
:+1:

Για 20 ευρώ όμως απλώς ξέχασε το...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23239
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Μαρ 2023, 17:06

δεν αγοράζουμε ποτέ απο σελίδα που δεν έχει επιλογή κάρτα ή paypal.
Jafar έγραψε:
02 Μαρ 2023, 10:48
Γιατί ο μάγκας μετά έκλεισε και την ιστοσελίδα του. Τα στοιχεία όμως της επιχείρησης, το κινητό του κλπ τα έχω όλα. Για πείτε;
Σε λίγο καιρό δε θα ισχύει τίποτα απο αυτά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 03 Μαρ 2023, 17:18

OANNHSEA έγραψε:
03 Μαρ 2023, 16:49
foscilis έγραψε:
02 Μαρ 2023, 10:52
Βασικά ακούγεται σαν κλοπή/απάτη, όχι κακή εξυπηρέτηση ή κάτι παρόμοιο. Οπότε πρέπει να πας αστυνομία.
:+1:

Για 20 ευρώ όμως απλώς ξέχασε το...

.
Εάν μπορεί και θέλει ας το κυνηγήσει. Σίγουρα δεν είναι μόνο τα δικά του 20 ευρώ και σίγουρα δεν είναι η τελευταία φορά που το κάνει.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 03 Μαρ 2023, 17:18

Ερμής έγραψε:
03 Μαρ 2023, 17:06
δεν αγοράζουμε ποτέ απο σελίδα που δεν έχει επιλογή κάρτα ή paypal.
Jafar έγραψε:
02 Μαρ 2023, 10:48
Γιατί ο μάγκας μετά έκλεισε και την ιστοσελίδα του. Τα στοιχεία όμως της επιχείρησης, το κινητό του κλπ τα έχω όλα. Για πείτε;
Σε λίγο καιρό δε θα ισχύει τίποτα απο αυτά.
Η τράπεζα έχει τα στοιχεία του :102:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 03 Μαρ 2023, 17:51

Καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_R ... lines.html
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14096
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 03 Μαρ 2023, 18:11

Εαν εχει φυσικο μαγαζι, πηγαινε να παρεις κατι που κανει 20 ευρω και φυγε.

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 03 Μαρ 2023, 18:30

Παιδιά όλα καλά, πήρα τα λεφτά πίσω, έστω και με πρήξιμο. Μου τα έβαλε στον λογαριασμό μου, από άλλον όχι τον δικό του, αν λέει κάτι αυτό. Μάλιστα με έβρισε που μίλησα με την Τράπεζα επειδή υποτίθεται είναι καλός πελάτης.. Τι να πεις!
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11396
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 03 Μαρ 2023, 18:36

Jafar έγραψε:
03 Μαρ 2023, 18:30
Παιδιά όλα καλά, πήρα τα λεφτά πίσω, έστω και με πρήξιμο. Μου τα έβαλε στον λογαριασμό μου, από άλλον όχι τον δικό του, αν λέει κάτι αυτό. Μάλιστα με έβρισε που μίλησα με την Τράπεζα επειδή υποτίθεται είναι καλός πελάτης.. Τι να πεις!
Να λες καλά που τα πήρες. Γενικά προσοχή με τις κωλοσελίδες που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια, σε πολλές περιπτώσεις ο συνήγορος του καταναλωτή και η αστυνομία δεν τους κάνουν τίποτα.

Πριν 1.5 χρόνο μία κωλοσελίδα που λεγόταν arenatech.gr έκανε τέτοιες αλητείες δεχόμενη πληρωμή μόνο μέσω τραπέζης και πολλοί την έπαθαν. Υπάρχει σχετικό τόπικ στο insomnia.

https://www.facebook.com/arenatech.gr/
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9276
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απατεωνιά σε ηλεκτρονική συναλλαγή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μαρ 2023, 20:00

Ερμής έγραψε:
03 Μαρ 2023, 17:06
δεν αγοράζουμε ποτέ απο σελίδα που δεν έχει επιλογή κάρτα ή paypal.
:smt018

Δεν αγοράζουμε ποτέ από σελίδα που έχει επιλογή μόνο τραπεζική κατάθεση. Αυτό, ναι. Ισχύει.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών