ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Μαρ 2023, 13:01

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:39
Καρολίνα έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:30
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:21


Αν πρόκειται σαν έλληνας πατριώτης και πρώην στρατιωτικός να " φάω χρήματα" από τουρκική τράπεζα χωρίς να τα γυρίσω πίσω ...
Πολύ φοβάμαι ότι θα "φας" τίποτα άλλο τουρκικό.
Ή θα τους "φάω" (χρήματα,) ή θα με φανε .


Δεν τρεφω εθνικό μίσος για τους τούρκους αλλά ...αν μπορώ να τους φάω χρήματα, θα το έκανα
Από πότε το να φας χρήματα είναι πατριωτισμός;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Μαρ 2023, 13:02

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Μαρ 2023, 21:32
..μία .. τουρκάλα ή οποία μένει στην Κωνσταντινουπολη κσι είναι AUDIT MANAGER ..στην Τουρκική τράπεζα εργασίας (Turjiye Is Bankasi ) ..
Και ..στον λογαριασμό μου στο facebook γράφω ότι είμαι απόστρατος αξιωματικός του ναυτικού..

Τι να υποθέσω;

Το αξιοπερίεργο
Έγραφε ότι μένει Κωνσταντινουπολη και όχι Istambul
Είναι όμορφη;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Μαρ 2023, 14:12

pylothess έγραψε:
11 Μαρ 2023, 13:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:39
Καρολίνα έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:30


Πολύ φοβάμαι ότι θα "φας" τίποτα άλλο τουρκικό.
Ή θα τους "φάω" (χρήματα,) ή θα με φανε .


Δεν τρεφω εθνικό μίσος για τους τούρκους αλλά ...αν μπορώ να τους φάω χρήματα, θα το έκανα
Από πότε το να φας χρήματα είναι πατριωτισμός;
Τι κατά την γνώμη σου είναι το πατριωτικό το εθνικό ή ακόμη και το .. ταξικό συμφέρον;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Μαρ 2023, 15:30

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
11 Μαρ 2023, 14:12
pylothess έγραψε:
11 Μαρ 2023, 13:01
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Μαρ 2023, 22:39


Ή θα τους "φάω" (χρήματα,) ή θα με φανε .


Δεν τρεφω εθνικό μίσος για τους τούρκους αλλά ...αν μπορώ να τους φάω χρήματα, θα το έκανα
Από πότε το να φας χρήματα είναι πατριωτισμός;
Τι κατά την γνώμη σου είναι το πατριωτικό το εθνικό ή ακόμη και το .. ταξικό συμφέρον;
Το να φας χρήματα δεν έχει ούτε ταξικό ούτε εθνικό πρόσημο. Μπορεί κάποιος να θέλει να φάει χρήματα για να τα ξοδέψει για τον εαυτό του.
Προφανώς το να φας χρήματα είναι μια παράνομη ενέργεια .

Αλλά πέρα από αυτό σχετικά με το εθνικό συμφέρον, μια ενέργεια που θα μπορούσε να θεωρηθεί πατριωτική , θα ήταν , αν μπορεί κάποιος να ενταχθεί στην Εθνοφυλακή. Αλλά δεν θέλω να μιλάω εκ του ασφαλούς. Οπότε λέω αν αυτό είναι δυνατό γιατί δεν είναι και από τα πιο εύκολα πράγματα να αφιερώνεις χρόνο που θα μπορούσες να τον επενδύσεις στην δουλειά ,στην οικογένεια, στους φίλους ,στην επιμόρφωση κ.τ.λ. να τον αφιερώσεις για να φορέσεις ξανά το χακί. Πατριωτισμός είναι αυτό που έκανε ο εφοπλιστής Τσούνης που άφησε κληρονομιά τα χρήματά του στον Ελληνικό Στρατό μιμούμενος το παράδειγμα του Αβέρωφ , του Τοσίτσα, του Ζάππα και άλλων. Αν και πρόσκειμαι στην απέναντι πλευρά αναγνωρίζω στον Τσούνη τον πατριωτισμό του. Είχα έναν γνωστό που είχε οργανωθεί στην ΛΕΦΕΔ αλλά από ότι έμαθα στην συνέχεια τα παράτησε.

Για ταξικό συμφέρον δεν ξέρω τι να πω. Π.χ. κάποιος που πηγαίνει να παρακαλέσει τον βουλευτή , η οποιονδήποτε πολιτικό για να τον βοηθήσει με δουλειά δεν είναι ταξικό συμφέρον αλλά είναι ατομικό. Δεν το κατακρίνουμε που το κάνει. Ενδεχομένως να το κάναμε και εμείς αν το έφερναν έτσι οι συγκυρίες. Στο κάτω κάτω ο άνθρωπος δεν κλέβει ,ζητάει δουλειά. Αλλά αυτό δεν είναι προς το ταξικό συμφέρον γιατί με αυτό τον τρόπο νομιμοποιεί στην συνείδηση την δική αλλά και των υπολοίπων την διαιώνιση της καθεστηκυίας τάξης πραγμάτων. Το να ρουφιανέψεις τον συνάδελφό σου για να κερδίσεις την εύνοια του αφεντικού ίσως να σε βοηθήσει σε ατομικό επίπεδο αλλά δεν είναι ταξικό συμφέρον.Είναι δύσκολο να μιλήσω για το ταξικό συμφέρον. Για παράδειγμα μια συνδικαλιστική οργάνωση στα αιτήματά περιορίζεται μονό σε θέματα που αφορούν το μαγαζάκι τους , δηλαδή σε καθαρά συντεχνιακά ζητήματα η θα θέσει ζητήματα και για άλλα κοινωνικά στρώματα π.χ. για άνεργους ή για συνταξιούχους; Μου έχει τύχει ,το αφεντικό μου να κατέβει σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας για θέματα που αφορούσαν καθαρά τον κλάδο μας , παρέα με δυο συναδέλφισσες .Εκεί προσωπικά ,τοποθετήθηκα πως εγώ δεν θέλω να συμμετέχω στην συγκέντρωση διαμαρτυρίας γιατί θεωρώ τα αιτήματα καθαρά συντεχνιακά. Μετά είχα και μια κατ' ιδίαν συζήτηση με τις δυο συναδέλφισσες που πήγαν στην πορεία .Πάντως η Νεοδημοκράτισσα αν και διαφωνούσε τελείως με την τοποθέτηση μου δεν αντέδρασε ιδιαίτερα. Η Συριζαία συναδέλφισσα κρατούσε μια στάση μεσοβέζικη αλλά την απάντησα στην γλώσσα της σαν ΣΥΡΙΖΑΙΑ που είναι , ότι αν λήξει η σύμβαση μου θα μείνω άνεργος . Γι΄αυτό και νοιάζομαι για τους ανέργους και τους συνταξιούχους. Ένα πρόβλημα που υπάρχει είναι ότι ο ένας κλάδος στρέφεται εναντίον του άλλου. Οι ιδιωτικοί θεωρούν τους δημοσίους χαραμοφάηδες ,κοπρόσκυλα, ανάξιους κ.τ.λ. Οι δημόσιοι πάλι αδιαφορούν. Γνωστός μου που δουλεύει στον δημόσιο τομέα ,μου είπε στα @@ μου για τον ιδιωτικό τομέα . Εγώ ξέμπλεξα με αυτούς και τώρα δουλεύω στο δημόσιο.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Μαρ 2023, 15:31

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Μαρ 2023, 21:32
..μία .. τουρκάλα ή οποία μένει στην Κωνσταντινουπολη κσι είναι AUDIT MANAGER ..στην Τουρκική τράπεζα εργασίας (Turjiye Is Bankasi ) ..
Και ..στον λογαριασμό μου στο facebook γράφω ότι είμαι απόστρατος αξιωματικός του ναυτικού..

Τι να υποθέσω;

Το αξιοπερίεργο
Έγραφε ότι μένει Κωνσταντινουπολη και όχι Istambul
Αν είναι ελεύθερη και ωραία να γνωριστείτε καλύτερα .Ίσως να ταιριάζετε και να κάνετε και σχέση. Αλλιώς αν δεν θέλεις η αν είσαι παντρεμένος , σε σχέση κ.τ.λ. γνώρισέ την σ'εμένα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 11 Μαρ 2023, 15:32

Αν σου έστειλε μήνυμα φιλίας είναι καλό.

Μήνυμα νεκροφιλίας μόνο μη σου στείλει.
Ζούμε σε μια οικονομία.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Μαρ 2023, 15:33


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Μαρ 2023, 15:34


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Μαρ 2023, 15:36



Τούρκος εγώ κι εσύ Ρωμιός
κι εγώ λαός κι εσύ λαός
εσύ Χριστό κι εγώ Αλλάχ
όμως κι οι δυο μας αχ και βαχ.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΑΊΤΗΜΑ ΦΙΛΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Μαρ 2023, 15:39

Εδώ στην Θεσσαλονίκη έχω γνωρίσει αρκετούς Τούρκους. Όπως και εμείς έτσι και αυτοί. Δεν διαφέρουμε και σε πολλά μαζί τους. Η κυριότερη διαφορά που έχουμε είναι στην θρησκεία. Κατά τα άλλα ίδια νοοτροπία με εμάς έχουνε. Κυρίως γνώρισα Τούρκους που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ στην Μακεδονία αλλά γνώρισα και Τούρκους που ζούν στην Τουρκία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών