Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Προς τα που γέρνει το πουλί σας όταν κρέμεται;

Προς τ'αριστερά
5
83%
Προς τα δεξιά
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κέντρο
1
17%
Άλλο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 6

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 03 Απρ 2023, 19:52

kongrosian έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:45
προσβλήθηκες ε; και μου ανταπαντάς ανάλογα. δεν το είπα να σε προσβάλλω. μια παρατήρηση έκανα. :102:
Όχι, δεν προσβλήθηκα. Είπες τη γνώμη σου και λέω τη δική σου. Το «ψεκ» είναι η αλήθεια ότι με εκνεύρισε μόνο, αλλά έχω συνηθίσει, οτιδήποτε δεν ταιριάζει με το αφήγημα είναι ψεκ.
Όπως και να' χει, τρία πράγματα (δεν θα απαντούσα γενικά, αλλά σε είχα μια συμπάθεια στο προηγούμενο):

1) Οι άνθρωποι αλλάζουν. Αυτό είναι φυσιολογικό. Η στασιμότητα είναι κάτι αρνητικό.
2) Πάντα ήμουν κατά της πολιτικής ορθότητας.
3) Στα οικονομικά ζητήματα ήμουν, είμαι και (λογικά) θα εξακολουθήσω να είμαι αριστερός. Στα κοινωνικά έχω αλλάξει αρκετά, ναι.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Απρ 2023, 19:57

ik_90 έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:52
kongrosian έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:45
προσβλήθηκες ε; και μου ανταπαντάς ανάλογα. δεν το είπα να σε προσβάλλω. μια παρατήρηση έκανα. :102:
Όχι, δεν προσβλήθηκα. Είπες τη γνώμη σου και λέω τη δική σου. Το «ψεκ» είναι η αλήθεια ότι με εκνεύρισε μόνο, αλλά έχω συνηθίσει, οτιδήποτε δεν ταιριάζει με το αφήγημα είναι ψεκ.
Όπως και να' χει, τρία πράγματα (δεν θα απαντούσα γενικά, αλλά σε είχα μια συμπάθεια στο προηγούμενο):

1) Οι άνθρωποι αλλάζουν. Αυτό είναι φυσιολογικό. Η στασιμότητα είναι κάτι αρνητικό.
2) Πάντα ήμουν κατά της πολιτικής ορθότητας.
3) Στα οικονομικά ζητήματα ήμουν, είμαι και (λογικά) θα εξακολουθήσω να είμαι αριστερός. Στα κοινωνικά έχω αλλάξει αρκετά, ναι.
ήταν λίγο τραβηγμένο το "ψεκ". το παραδέχομαι και ζητάω συγνώμη. αλλά στο τέλος έβαλα εμότικονς να το μαλακώσω κάπως.

πότε άλλαξες τόσο μέσα σε λίγους μήνες; μπας και σε επηρέασε το πχορουμ σαν χώρος; εγώ σε είχα για προοδευτικό και κάπως εναλλακτικό μυαλό και εδώ μας λες για ουγγαρίες και ορμπαν. :xena:

τεσπά μη δίνεις σημασία. δεν έχουν και τόσο βαρύτητα τα όσα λέω εγώ ή ο καθένας. εγώ απλά χασομεράω εδώ. άλλοι βγάζουν μεροκάματο. :102:

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 03 Απρ 2023, 20:02

kongrosian έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:57
ήταν λίγο τραβηγμένο το "ψεκ". το παραδέχομαι και ζητάω συγνώμη. αλλά στο τέλος έβαλα εμότικονς να το μαλακώσω κάπως.

πότε άλλαξες τόσο μέσα σε λίγους μήνες; μπας και σε επηρέασε το πχορουμ σαν χώρος; εγώ σε είχα για προοδευτικό και κάπως εναλλακτικό μυαλό και εδώ μας λες για ουγγαρίες και ορμπαν. :xena:

τεσπά μη δίνεις σημασία. δεν έχουν και τόσο βαρύτητα τα όσα λέω εγώ ή ο καθένας. εγώ απλά χασομεράω εδώ. άλλοι βγάζουν μεροκάματο. :102:
Δεν τρέχει κάτι και δεν με επηρέασε εδώ το φόρουμ, όχι. Απλά δούλεψα σε -ας το πούμε- κατεξοχήν εναλλακτικό/προοδευτικό μέρος (όπως το αναφέρεις) και η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσαν πάρα πολλά πράγματα.
Τέλος πάντων, σε κάποια πράγματα έχω υπερβάλει κιόλας, μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Απρ 2023, 20:12

ik_90 έγραψε:
03 Απρ 2023, 20:02
kongrosian έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:57
ήταν λίγο τραβηγμένο το "ψεκ". το παραδέχομαι και ζητάω συγνώμη. αλλά στο τέλος έβαλα εμότικονς να το μαλακώσω κάπως.

πότε άλλαξες τόσο μέσα σε λίγους μήνες; μπας και σε επηρέασε το πχορουμ σαν χώρος; εγώ σε είχα για προοδευτικό και κάπως εναλλακτικό μυαλό και εδώ μας λες για ουγγαρίες και ορμπαν. :xena:

τεσπά μη δίνεις σημασία. δεν έχουν και τόσο βαρύτητα τα όσα λέω εγώ ή ο καθένας. εγώ απλά χασομεράω εδώ. άλλοι βγάζουν μεροκάματο. :102:
Δεν τρέχει κάτι και δεν με επηρέασε εδώ το φόρουμ, όχι. Απλά δούλεψα σε -ας το πούμε- κατεξοχήν εναλλακτικό/προοδευτικό μέρος (όπως το αναφέρεις) και η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσαν πάρα πολλά πράγματα.
Τέλος πάντων, σε κάποια πράγματα έχω υπερβάλει κιόλας, μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς.
οκ. σε καταλαβαίνω. έχω επαφές και στον έξω κόσμο με ανθρώπους που σε όλο αυτό τον πανικό που επικρατεί έχουν στραφεί στην εσωστρέφια και τον συντηριτισμό και αναπολούν παλιότερες εποχές, που όλα αυτά τα ωραία που γίνονται είτε δεν είχαν τόση έκταση, είτε τα κρύβαμε κάτω απ' το χαλί. και μη νομίζεις, κι εγώ μπερδεμένος είμαι. καλή συνέχεια. :wave:

Άβαταρ μέλους
ik_90
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 20 Οκτ 2022, 18:45

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ik_90 » 03 Απρ 2023, 21:22

kongrosian έγραψε:
03 Απρ 2023, 20:12
οκ. σε καταλαβαίνω. έχω επαφές και στον έξω κόσμο με ανθρώπους που σε όλο αυτό τον πανικό που επικρατεί έχουν στραφεί στην εσωστρέφια και τον συντηριτισμό και αναπολούν παλιότερες εποχές, που όλα αυτά τα ωραία που γίνονται είτε δεν είχαν τόση έκταση, είτε τα κρύβαμε κάτω απ' το χαλί. και μη νομίζεις, κι εγώ μπερδεμένος είμαι. καλή συνέχεια. :wave:
Αγαπητέ, ο κόβιντ έφερε, πέρα από τεράστιο συλλογικό σοκ, θεμελιώδεις αλλαγές στην ανθρωπότητα. Όχι συγκεκριμένα η αρρώστια, αλλά τα όσα την επακολούθησαν. Αλλάξαμε απότομα, γίναμε κάτι διαφορετικό. Για εμένα αυτή η αλλαγή είναι προς το (πολύ) χειρότερο, για άλλους προς το καλύτερο.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι γίναμε πολύ πιο αντικοινωνικοί, επιφυλακτικοί και μίζεροι από πριν και το διαδίκτυο κατέλαβε πλήρως τη ζωή μας, έγινε η (μόνη) πραγματικότητα. Και έρχονται χειρότερα, τουλάχιστον για όσους πιστεύαμε σε μια πιο αληθινή ζωή, μας άρεζε η εμπιστοσύνη στους ανθρώπους, η εξωστρέφεια και άλλα πολλά.
Τέσπα, μπορεί (και μακάρι κιόλας) όλα τα παραπάνω να είναι ψεκασμένες απόψεις. Αλλά το μέλλον διαφαίνεται ζοφερό.
«Το πεπρωμένο ενός ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του»
Ηράκλειτος

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Απρ 2023, 21:29

ik_90 έγραψε:
03 Απρ 2023, 21:22
kongrosian έγραψε:
03 Απρ 2023, 20:12
οκ. σε καταλαβαίνω. έχω επαφές και στον έξω κόσμο με ανθρώπους που σε όλο αυτό τον πανικό που επικρατεί έχουν στραφεί στην εσωστρέφια και τον συντηριτισμό και αναπολούν παλιότερες εποχές, που όλα αυτά τα ωραία που γίνονται είτε δεν είχαν τόση έκταση, είτε τα κρύβαμε κάτω απ' το χαλί. και μη νομίζεις, κι εγώ μπερδεμένος είμαι. καλή συνέχεια. :wave:
Αγαπητέ, ο κόβιντ έφερε, πέρα από τεράστιο συλλογικό σοκ, θεμελιώδεις αλλαγές στην ανθρωπότητα. Όχι συγκεκριμένα η αρρώστια, αλλά τα όσα την επακολούθησαν. Αλλάξαμε απότομα, γίναμε κάτι διαφορετικό. Για εμένα αυτή η αλλαγή είναι προς το (πολύ) χειρότερο, για άλλους προς το καλύτερο.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι γίναμε πολύ πιο αντικοινωνικοί, επιφυλακτικοί και μίζεροι από πριν και το διαδίκτυο κατέλαβε πλήρως τη ζωή μας, έγινε η (μόνη) πραγματικότητα. Και έρχονται χειρότερα, τουλάχιστον για όσους πιστεύαμε σε μια πιο αληθινή ζωή, μας άρεζε η εμπιστοσύνη στους ανθρώπους, η εξωστρέφεια και άλλα πολλά.
Τέσπα, μπορεί (και μακάρι κιόλας) όλα τα παραπάνω να είναι ψεκασμένες απόψεις. Αλλά το μέλλον διαφαίνεται ζοφερό.
η καταστροφή ήρθε πριν το κόβιντ και το αναφέρεις και παραπάνω. είναι το ιντερνετ. :a040:

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Απρ 2023, 21:34

Αριστερά όπως μπαίνουμε, ή όπως βγαίνουμε;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 03 Απρ 2023, 21:42

Καραμελίτσα έγραψε:
03 Απρ 2023, 19:27
Οι αρχαίοι Έλληνες χώριζαν τους άντρες σε τρεις κατηγορίες μαυτό το κριτήριο: διοκλής, αριστοκλής, ισοκλής. Οι τελευταίοι ήταν πιο ακριβοί όταν τους πουλούσαν ως δούλους.
Πού το διάβασες αυτό; Στον Καυλό , το μηνιαίο ιδεολογικό περιοδικό των Ελλήνων;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 03 Απρ 2023, 21:57

Beria έγραψε:
03 Απρ 2023, 21:34
Αριστερά όπως μπαίνουμε, ή όπως βγαίνουμε;
Προς το χέρι με το οποίο γράφω. (Πάντα μου λέγαν ότι γράφω με το αριστερό -- εγώ μόνος μου δεν μπορώ να ξεχωρίσω ποια πλευρά είναι ποια.)

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 03 Απρ 2023, 21:57

Beria έγραψε:
03 Απρ 2023, 21:34
Αριστερά όπως μπαίνουμε, ή όπως βγαίνουμε;
Ευθεία όπως μπαινοβγαίνουμε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Απρ 2023, 21:58

Οσους ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΣΑ εχουν πουλι, παλιοτρανσφοβικο φασιστακι.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9234
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 03 Απρ 2023, 22:01

foscilis έγραψε:
03 Απρ 2023, 21:58
Οσους ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΣΑ εχουν πουλι, παλιοτρανσφοβικο φασιστακι.
Το έχει πει πολύ πετυχημένα ο Ρικι Τζερβες σε σταντ απ. :D
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 03 Απρ 2023, 22:01

foscilis έγραψε:
03 Απρ 2023, 21:58
Οσους ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΣΑ εχουν πουλι, παλιοτρανσφοβικο φασιστακι.
Διάβασα στο Fanfiction Net μια ιστορία με τον τίτλο Anna's Adventures, όπου η Άννα από το Frozen έχει πουλί και γαμάει όλες τις άλλες πριγκήπισσες της Disney. Αν ξέρεις αγγλικά, διάβασέ το. Γαμάει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ερώτηση για όσους έχουν πουλί: Προς τα που γέρνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 03 Απρ 2023, 22:02

.


Κάποτε είχα δεί σε ντατσό πεοκάτοχο με αριστερή γωνία 90 μοιρών..... :e040:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών