Τι παίζει με το Μασουτη;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 05 Απρ 2023, 10:55

Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:44
Green Dragon έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:43
Ερμής έγραψε:
04 Απρ 2023, 21:04
Εδώ στο Φάληρο έχω μετρήσει 3 ή 4 τα οποία είναι όλα στο ίδιο στυλ. Το ίδιο και σε άλλες περιοχές πχ στην Κηφισιά που ανεβαίνω συχνά. Τώρα ναι μπορεί να υπάρχουν και μεγάλα γι'αυτό και ρώτησα τους βόρειους που τα ξέρουν καλύτερα.
Αν είναι πιο ακριβός από ΑΒ τότε δεν αξίζει με τπτ.
Όλοι οι Μασούτηδες (κατά το Μπαλαφούτηδες) της Αθήνας είναι τα πρώην καταστήματα της Προμηθευτικής η οποία εξαγοράστηκε.
Ναι αν και σου ειπα στέκομαι πως δεν έχει ποικιλία.
Μου θυμίζει τα ατλάντικ που με το που έμπαινες μέσα, σου έβγαινε ένα μιζερο κλίμα στην ατμόσφαιρα.
Αθήνα τώρα ανοίγεται. Βόρεια Ελλάδα είναι σημαντικός παράγοντας στα σούπερ μάρκετ με μεγάλα μαγαζιά και ποικιλία.
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Απρ 2023, 10:57

Πιθανό να συμβαίνει αυτό αλλά αν ξεκινάς κακομοιρίστικα πως θα πας να χτυπήσεις μερίδιο της πίτας;
Ίσως ξέρει πως στην Αθήνα είναι απίθανο να χτυπήσει Σκλαβενίτη με τα παγιωμένα και τεράστια καταστήματα και προσπαθεί να παίξει μπάλα κυρίως γειτονικά για τα γρήγορα και λίγα ψώνια του καθενός. Ποιος ξέρει;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 05 Απρ 2023, 10:58

Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:39

Ως συνήθως πάω σε ένα σμ στην κηφισιά για τα ψώνια της εβδομάδος, που έχει τα πάντα, πάντα.
Από Φάληρο πας Κηφισιά για τα ψώνια της εβδομάδας;;;; :o:o:o

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Απρ 2023, 11:02

Belladonna έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:58
Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:39

Ως συνήθως πάω σε ένα σμ στην κηφισιά για τα ψώνια της εβδομάδος, που έχει τα πάντα, πάντα.
Από Φάληρο πας Κηφισιά για τα ψώνια της εβδομάδας;;;; :o:o:o
Όχι βέβαια, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω τέτοια απόσταση για μάρκετ, το όνομα μου δε τελειώνει σε -ιδης
Απλά οι περισσότερες δουλειές μου ειναι στα βόρεια, το πατρικό στα βόρεια και τις περισσότερες ώρες τις ημέρας είμαι στα βόρεια, άρα περνάω απο εκεί και εφόσον έχει την ποικιλία που θέλω πάω πριν κατέβω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 05 Απρ 2023, 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 05 Απρ 2023, 11:05

Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:57
Πιθανό να συμβαίνει αυτό αλλά αν ξεκινάς κακομοιρίστικα πως θα πας να χτυπήσεις μερίδιο της πίτας;
Ίσως ξέρει πως στην Αθήνα είναι απίθανο να χτυπήσει Σκλαβενίτη με τα παγιωμένα και τεράστια καταστήματα και προσπαθεί να παίξει μπάλα κυρίως γειτονικά για τα γρήγορα και λίγα ψώνια του καθενός. Ποιος ξέρει;
Eξαρτάται τι εξαγόρασε κάτω αν ήταν μικρά τα καταστήματα έτσι θα αρχίσει
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Απρ 2023, 11:07

hades έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:05
Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:57
Πιθανό να συμβαίνει αυτό αλλά αν ξεκινάς κακομοιρίστικα πως θα πας να χτυπήσεις μερίδιο της πίτας;
Ίσως ξέρει πως στην Αθήνα είναι απίθανο να χτυπήσει Σκλαβενίτη με τα παγιωμένα και τεράστια καταστήματα και προσπαθεί να παίξει μπάλα κυρίως γειτονικά για τα γρήγορα και λίγα ψώνια του καθενός. Ποιος ξέρει;
Eξαρτάται τι εξαγόρασε κάτω αν ήταν μικρά τα καταστήματα έτσι θα αρχίσει
ισως ειναι η στρατηγική του γιατί πρώτα ο μασουτης αγόρασε κάποια μικρά εκει στη γειτονιά και μετά το My Market ένα αρκετα μεγαλύτερο, το οποίο ως πρώην Βερόπουλος ήταν παρατημένο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 05 Απρ 2023, 11:08

Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:02
Belladonna έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:58
Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:39

Ως συνήθως πάω σε ένα σμ στην κηφισιά για τα ψώνια της εβδομάδος, που έχει τα πάντα, πάντα.
Από Φάληρο πας Κηφισιά για τα ψώνια της εβδομάδας;;;; :o:o:o
Όχι βέβαια, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω τέτοια απόσταση για μάρκετ, το όνομα μου δε τελειώνει σε -ιδης
Απλά οι περισσότερες δουλειές μου ειναι στα βόρεια, το πατρικό στα βόρεια και τις περισσότερες ώρες τις ημέρας είμαι στα βόρεια, άρα περνάω απο εκεί και εφόσον έχει την ποικιλία που θέλω πάω πριν κατέβω

Είπα κι εγώ.

ΥΓ Ποιό σμ έχει τα καλύτερα μαναβικά;;;

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Απρ 2023, 11:12

Ειχα μπει μια φορα στη Γλυφάδα, αν θυμαμαι καλα (έχει Μασουτη στη Γλυφαδα ή θυμαμαι λάθος?). Απο κάτω του μετρίου έως κακή εντυπωση, μου εκανε σαν Σ/Μ.
Γενικά παίζει και να το εχω κατατάξει στον πάτο της αλυσίδας των αλυσίδων ΣΜ.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Απρ 2023, 11:23

Gherschaagk έγραψε:
04 Απρ 2023, 20:45
Ερμής έγραψε:
04 Απρ 2023, 20:39
Ρε μάγκες εσείς οι βόρειοι για πείτε, εκεί απάνω από ο που ξεκίνησε έχει μεγάλα κανονικά σούπερ μαρκετ; γιατι εδώ έχει πολλά μεν αλλά όλα μικρά σα μπακάλικα με ποικιλία μικρότερη από καλό ψιλικατζίδικο.
Μου έχει κάνει εντύπωση γιατί το εχω δει σε αρκετές περιοχές των Αθηνών, όχι μονο εδώ τριγυρω
Ο πιο κοντινός μου είναι ένας grand masoutis και οι υπόλοιποι είναι επίσης μεγάλοι αλλά όχι grand.

Πάω μόνο για καφέδες, είναι πιο ακριβός από αβ και Σκλαβενίτη. Επίσης λένε πως τα λαχανικά του δεν κάνουν ούτε για λίπασμα.
Δεν ξέρω τι σύστημα έχουν, πώς προμηθεύονται λαχανικά, ποιος έχει την ευθύνη για τις αγορές (εννοώ, αν γίνεται τοπικά σε κάθε κατάστημα, ή μαζικά), αλλά έχω παρατηρήσει ότι σε δυο Μασούτηδες που ξέρω και επισκέπτομαι κατά καιρούς, η μαναβική τους είναι στον μεν έναν πάντα από πολύ καλή έως άψογη, στον δε άλλον από μετριότατη έως ΓΤΠΚ. :102:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 05 Απρ 2023, 11:28

Είναι κανονικά, μεγάλα ΣΜ και πρόσφατα έκαναν κίνηση και εξαγόρασαν κάποια μικρότερα (μεταξύ αυτών και την αλυσίδα Family) για να επεκτείνουν το δίκτυό τους. Αυτά τα μικρά που βλέπεις είναι όσα προέκυψαν από τις εξαγορές, δεν έχουν χτιστεί ακόμα καινούρια μεγάλα κάτω. Δεν ξέρω ποιο είναι το μακροπρόθεσμο business plan του..

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Απρ 2023, 11:32

Japetus έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:28
Είναι κανονικά, μεγάλα ΣΜ και πρόσφατα έκαναν κίνηση και εξαγόρασαν κάποια μικρότερα (μεταξύ αυτών και την αλυσίδα Family) για να επεκτείνουν το δίκτυό τους. Αυτά τα μικρά που βλέπεις είναι όσα προέκυψαν από τις εξαγορές, δεν έχουν χτιστεί ακόμα καινούρια μεγάλα κάτω. Δεν ξέρω ποιο είναι το μακροπρόθεσμο business plan του..
Δυστυχώς, αυτό που ακούγεται ως φήμη στην αγορά, δεν είναι και το καλύτερο...

Τέσπα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Απρ 2023, 11:35

Belladonna έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:08
Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:02
Belladonna έγραψε:
05 Απρ 2023, 10:58


Από Φάληρο πας Κηφισιά για τα ψώνια της εβδομάδας;;;; :o:o:o
Όχι βέβαια, δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω τέτοια απόσταση για μάρκετ, το όνομα μου δε τελειώνει σε -ιδης
Απλά οι περισσότερες δουλειές μου ειναι στα βόρεια, το πατρικό στα βόρεια και τις περισσότερες ώρες τις ημέρας είμαι στα βόρεια, άρα περνάω απο εκεί και εφόσον έχει την ποικιλία που θέλω πάω πριν κατέβω

Είπα κι εγώ.

ΥΓ Ποιό σμ έχει τα καλύτερα μαναβικά;;;
Λιντλ και Θανόπουλος. Απλά επειδή Θανόπουλο βρίσκεις μόνο στην Κηφισιά, πήγαινε στα Λιντλ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 05 Απρ 2023, 11:40

Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:35
Belladonna έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:08
ΥΓ Ποιό σμ έχει τα καλύτερα μαναβικά;;;
Λιντλ και Θανόπουλος. Απλά επειδή Θανόπουλο βρίσκεις μόνο στην Κηφισιά, πήγαινε στα Λιντλ
Τα μαναβικά είναι λίγο περίεργα καθώς μια μεγάλη αλυσίδα δεν μπορεί να προμηθεύσει (το ίδιο γρήγορα τουλάχιστον)με προϊόντα του ίδιου προμηθευτή όλα τα υποκαταστήματά της και από κατάστημα σε κατάστημα βρίσκεις σημαντικές διαφορές...
Μικρά συνοικιακά μάρκετ με ευσυνείδητους ιδιοκτήτες προσφέρουν συνήθως την καλύτερη επιλογή καθώς επιλέγουν οι ίδιοι τους (ντόπιους) προμηθευτές τους..

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Απρ 2023, 11:52

Japetus έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:40
Ερμής έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:35
Belladonna έγραψε:
05 Απρ 2023, 11:08
ΥΓ Ποιό σμ έχει τα καλύτερα μαναβικά;;;
Λιντλ και Θανόπουλος. Απλά επειδή Θανόπουλο βρίσκεις μόνο στην Κηφισιά, πήγαινε στα Λιντλ
Τα μαναβικά είναι λίγο περίεργα καθώς μια μεγάλη αλυσίδα δεν μπορεί να προμηθεύσει (το ίδιο γρήγορα τουλάχιστον)με προϊόντα του ίδιου προμηθευτή όλα τα υποκαταστήματά της και από κατάστημα σε κατάστημα βρίσκεις σημαντικές διαφορές...
Μικρά συνοικιακά μάρκετ με ευσυνείδητους ιδιοκτήτες προσφέρουν συνήθως την καλύτερη επιλογή καθώς επιλέγουν οι ίδιοι τους (ντόπιους) προμηθευτές τους..
Τους έλεγχους που έχουν τα λιντλ δεν έχει κανείς ούτε στον ύπνο του. Το ξέρω απο πρώτο χέρι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5730
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Τι παίζει με το Μασουτη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 05 Απρ 2023, 14:03

Στην Θεσσαλονίκη εγώ τα βλέπω μικρά.. του Μασουτη, όλα.
Της γειτονιάς δλδη.

Ίσως ταιριάζει σε νοοτροπία επαρχίας καλυτερα.
Πρωτευουσα που δεν προλαβαινεις θες ένα μεγάλο με ποικιλια να ξεμπερδεύεις.

Επαρχία (Θεσσαλονίκη κλπ) μπορεί να παει ο πελατης 10 φορές τη Ν εβδομάδα, άρα έχει νόημα τα μικρά.


Κάποια άσχετα "μυστικά" των σουπερ:
Το κόστος μισθοδοσίας είναι συνδεδεμένο με τον τζίρο. Αν δεν ανέβει ο τζιρος δεν γίνονται 8ωρα
Αν φέρεις χαρτί με πρόβλημα υγείας στα λιντλ, θα σε πανε για τιμωρία σε μακρυνοτερο καταστήμα ώστε να αναγκαστείς σε παραιτηση...
Για στελέχη, τα λιντλ δίνουν μπόνους αμαξι και μεγάλο μισθό..αλλα θα απολυσεις κόσμο. Σκλαβενιτη, με το ζόρι 1200 χωρίς άλλες παροχες...
Η επιθεωρηση του Βορρά αγαπά Μασουτη. Και βρίζει τους νότιους.
Η επιθεωρηση στον Νότο, πετα χαρταετό..

Δεν έχει καμία αλυσίδα οργανωμένη δομή υγείας και ασφάλειας. Ο Σκλαβενίτης ίσως το προσπαθεί.

Καρτελοποιηση η φάση όμως τα τελευταία χρόνια...
Και Ελλαδισταν
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών