Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2023, 13:18

Εγώ θα την ξαναβάλω την ανάρτηση και την συζήτηση.
Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
14 Απρ 2023, 12:37
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 12:30
Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
14 Απρ 2023, 12:25
Έλα τι επαναστατική γυμναστική είναι αυτή; Βαλτωνεις. Είχε ένα άρθρο για 2 αξιωματικούς Ναυτικού που περνούσαν από κάθε βαγόνι στα Τέμπη να σώσουν κόσμο και ήταν οι μόνοι που τόλμησαν να μπούνε στο 2 και να βγάλουν δύο γυναίκες γλιτώνοντας τες από την φωτιά. Πού είναι η φεμινιστική σου δικαιοσύνη; Να απαιτήσεις ίσο ποσοστό σε ηρωες διασώστες ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Το πλύσιμο πιάτων το λύσαμε. Πάμε Ναιδα, εμπρός για την νίκη.
Κάτσε θα σε πάω με το Μενιστικο φτωχομυαλοσου. Γυναίκες τους έφεραν και αυτούς στη ζωή.


Τσαααακ πέρνα και εσύ στο σαλόνι να κεραστείς.
Λυπάμαι που προφανώς μεγάλωσες χωρίς υγιές πατρικο πρότυπο αλλά κάποια στιγμή πρέπει να το δουλέψεις μέσα σου και να μην κριντζάρεις τους φορουμιτες. Δεν σου φταίνε σε κάτι.
Εσύ που είσαι εμμονικος με τις γυναικες και έχεις αυτές τις απόψεις για αυτές ούτε θέλω να φανταστώ τι μητρικό πρότυπο έχεις.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2023, 13:23

Ο τυπικός συντονιστής που έσβησε την δική μου ανάρτηση μόνο και εφόσον αναρωτήθηκα για την σβησμενη μου ανάρτηση μετά από κάνα 40λεπτο;κάπου εκεί θυμήθηκε ότι είναι απάντηση στην προσβλητική δημοσίευση του Μένιου περί πατρικών προτύπων και έσβησε και την δημοσίευση του Μένιου είναι γτπκ στο συντονιστικό του έργο. Να προσέξει λίγο την εύνοια του.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2023, 13:25

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:20
Έτσι, ξυδακι...
Τι έπαθες; Νομιζες η μανούλα σου είναι πιο ιερή από τον πατερουλη μου;


Εικόνα
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 14 Απρ 2023, 13:28

Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:23
Ο τυπικός συντονιστής που έσβησε την δική μου ανάρτηση μόνο και εφόσον αναρωτήθηκα για την σβησμενη μου ανάρτηση μετά από κάνα 40λεπτο;κάπου εκεί θυμήθηκε ότι είναι απάντηση στην προσβλητική δημοσίευση του Μένιου περί πατρικών προτύπων και έσβησε και την δημοσίευση του Μένιου είναι γτπκ στο συντονιστικό του έργο. Να προσέξει λίγο την εύνοια του.
Δεν ισχύουν αυτά που λες, έχω λάβει προειδοποίηση για σταλκινγκ :bored:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2023, 13:30

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:28
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:23
Ο τυπικός συντονιστής που έσβησε την δική μου ανάρτηση μόνο και εφόσον αναρωτήθηκα για την σβησμενη μου ανάρτηση μετά από κάνα 40λεπτο;κάπου εκεί θυμήθηκε ότι είναι απάντηση στην προσβλητική δημοσίευση του Μένιου περί πατρικών προτύπων και έσβησε και την δημοσίευση του Μένιου είναι γτπκ στο συντονιστικό του έργο. Να προσέξει λίγο την εύνοια του.
Δεν ισχύουν αυτά που λες, έχω λάβει προειδοποίηση για σταλκινγκ :bored:
Ναι, ναι τα είδαμε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 13:34

Νάιδα, εσύ τί θα κάνεις την Κυριακή του Πάσχα; Θα ετοιμάσεις μόνη το αρνί και τα κάρβουνα ή θα το αναλάβει ο δικός σου;

Ρωτάω γιατί βρίσκω κάπως χλωμό, να πάτε κάπου καλεσμένοι κατά τις 11 σαν τους πρωτευουσιάνους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 13:39

Κατά τα άλλα, η ερώτηση που τίθεται στο νήμα είναι μάλλον αφελής, γιατί αν ήτανε το ψήσιμο του αρνιού ετοιμασία για το βραδυνό φαγητό, μένει κάποιο κενό για το μεσημέρι του Πάσχα.

Οπότε, τέτοιες ερωτήσεις γίνονται από τύπους που δεν ξέρουν να βράζουν ούτε αυγό και τρώνε "σπιτικό" φαγητό μόνον όταν το κάνουν άλλοι.

Τζαμπέ πελάτες με απαιτήσεις, ένα πράμα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2023, 13:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:34
Νάιδα, εσύ τί θα κάνεις την Κυριακή του Πάσχα; Θα ετοιμάσεις μόνη το αρνί και τα κάρβουνα ή θα το αναλάβει ο δικός σου;

Ρωτάω γιατί βρίσκω κάπως χλωμό, να πάτε κάπου καλεσμένοι κατά τις 11 σαν τους πρωτευουσιάνους.
Δεν ξέρω ακόμα Γαλούκα μου. Δεν τον εμπιστεύομαι να σουβλίσει και να στήσει σούβλα. Είναι πρωτευούσιανος και αυτός :-?
Μάλλον στον φούρνο και μάντεψε ε, από το πρωί κιόλας θα το βάλω για να αργοψηθεί.
Πάντως αν πάω καλεσμένη να είσαι σίγουρη
θα ξέρω ότι η νοικοκυρά του σπιτιού σηκώθηκε εξίσου πρωί πρωί για να ετοιμάσει τα πάντα όλα. Και όχι μόνο από το πρωί, από τις προηγούμενες μέρες τρέχει. Εγώ σαν παιδί της επαρχίας έτσι. Αν ήμουνα καμια επισκέπτρια Αθηναία θα τσίμπαγα αρνί και θα έλεγα πω πω μπράβο ο μαστορας που σηκώθηκε από τα χαράματα να το ψήσει :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 14:01

Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:34
Νάιδα, εσύ τί θα κάνεις την Κυριακή του Πάσχα; Θα ετοιμάσεις μόνη το αρνί και τα κάρβουνα ή θα το αναλάβει ο δικός σου;

Ρωτάω γιατί βρίσκω κάπως χλωμό, να πάτε κάπου καλεσμένοι κατά τις 11 σαν τους πρωτευουσιάνους.
Δεν ξέρω ακόμα Γαλούκα μου. Δεν τον εμπιστεύομαι να σουβλίσει και να στήσει σούβλα. Είναι πρωτευούσιανος και αυτός :-?
Μάλλον στον φούρνο και μάντεψε ε, από το πρωί κιόλας θα το βάλω για να αργοψηθεί.
Πάντως αν πάω καλεσμένη να είσαι σίγουρη
θα ξέρω ότι η νοικοκυρά του σπιτιού σηκώθηκε εξίσου πρωί πρωί για να ετοιμάσει τα πάντα όλα. Και όχι μόνο από το πρωί, από τις προηγούμενες μέρες τρέχει. Εγώ σαν παιδί της επαρχίας έτσι. Αν ήμουνα καμια επισκέπτρια Αθηναία θα τσίμπαγα αρνί και θα έλεγα πω πω μπράβο ο μαστορας που σηκώθηκε από τα χαράματα να το ψήσει :lol:
Κι εσύ που δεν είσαι πρωτευουσιάνα, πόσες φορές σηκώθηκες ξημερώματα για να "φορμάρεις" το αρνί και να κάνεις τα κάρβουνα;

Πόσες φορές έτριψες σχάρες και σούβλες μετά;

Στην τελική, τόσο το σούβλισμα όσο και τα πιο χαλαρά φουρνίσματα αρνιών ή κατσικιών, δεν είναι πασχαλινή διαδικασία, παίζουν όλον τον χρόνο.

Οπότε, άσε τα πρωτευουσιάνικα και τα χωριάτικα, γιατί τίποτα από τα δύο δεν είσαι. Από φεμ που έχουν αναλάβει τη σίτιση των άχρηστων πατριαρχών, άλλο τίποτα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Απρ 2023, 14:05

Imperium έγραψε:
12 Απρ 2023, 03:19
Υδράργυρος έγραψε:
12 Απρ 2023, 00:55
Ποτε δεν εχω ευχαριστηθει το πασχαλινο αρνι. Ειναι το στομαχι μου χαλια απο τη μαγειριτσα, το κεφαλι χαλια απο τα κρασια του σαββατοβραδου.
Ηλιθιο εθιμο κραιπαλης
Η μαγειρίτσα στρώνει το στομάχι. Τα ξύδια ποιος σε αναγκάζει να τα πίνεις βραδιάτικα;


Δεν υπήρξε ποτέ αρνάκι σούβλας που να μην το καταευχαριστήθηκα. Κάθομαι και την προσέχω και όλο το πρωί (απ τις 10:00 το αργότερο) αν οι άλλοι βαριούνται. Το πιο ωραίο μας έθιμο.
:p8:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2023, 14:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 14:01
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 13:34
Νάιδα, εσύ τί θα κάνεις την Κυριακή του Πάσχα; Θα ετοιμάσεις μόνη το αρνί και τα κάρβουνα ή θα το αναλάβει ο δικός σου;

Ρωτάω γιατί βρίσκω κάπως χλωμό, να πάτε κάπου καλεσμένοι κατά τις 11 σαν τους πρωτευουσιάνους.
Δεν ξέρω ακόμα Γαλούκα μου. Δεν τον εμπιστεύομαι να σουβλίσει και να στήσει σούβλα. Είναι πρωτευούσιανος και αυτός :-?
Μάλλον στον φούρνο και μάντεψε ε, από το πρωί κιόλας θα το βάλω για να αργοψηθεί.
Πάντως αν πάω καλεσμένη να είσαι σίγουρη
θα ξέρω ότι η νοικοκυρά του σπιτιού σηκώθηκε εξίσου πρωί πρωί για να ετοιμάσει τα πάντα όλα. Και όχι μόνο από το πρωί, από τις προηγούμενες μέρες τρέχει. Εγώ σαν παιδί της επαρχίας έτσι. Αν ήμουνα καμια επισκέπτρια Αθηναία θα τσίμπαγα αρνί και θα έλεγα πω πω μπράβο ο μαστορας που σηκώθηκε από τα χαράματα να το ψήσει :lol:
Κι εσύ που δεν είσαι πρωτευουσιάνα, πόσες φορές σηκώθηκες ξημερώματα για να "φορμάρεις" το αρνί και να κάνεις τα κάρβουνα;

Πόσες φορές έτριψες σχάρες και σούβλες μετά;

Στην τελική, τόσο το σούβλισμα όσο και τα πιο χαλαρά φουρνίσματα αρνιών ή κατσικιών, δεν είναι πασχαλινή διαδικασία, παίζουν όλον τον χρόνο.

Οπότε, άσε τα πρωτευουσιάνικα και τα χωριάτικα, γιατί τίποτα από τα δύο δεν είσαι. Από φεμ που έχουν αναλάβει τη σίτιση των άχρηστων πατριαρχών, άλλο τίποτα. :lol:
Γαλούκα μου έχε στο νου σου ότι δεν είμαστε όλες φαν της ιδέας ότι γεννηθήκαμε να είμαστε οι καλομαθημενες πριγκιπισσουλες των αντρών. Πριγκίπισσες είμαστε αλλά από τις άλλες, τις επαρχιώτικες :hebit:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Απρ 2023, 14:25

Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 14:23

Γαλούκα μου έχε στο νου σου ότι δεν είμαστε όλες φαν της ιδέας ότι γεννηθήκαμε να είμαστε οι καλομαθημενες πριγκιπισσουλες των αντρών. Πριγκίπισσες είμαστε αλλά από τις άλλες, τις επαρχιώτικες :hebit:
Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Προσοχή μη σου χυθεί ο αφρός από το φρέντο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 14 Απρ 2023, 14:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Απρ 2023, 14:25
Naida έγραψε:
14 Απρ 2023, 14:23

Γαλούκα μου έχε στο νου σου ότι δεν είμαστε όλες φαν της ιδέας ότι γεννηθήκαμε να είμαστε οι καλομαθημενες πριγκιπισσουλες των αντρών. Πριγκίπισσες είμαστε αλλά από τις άλλες, τις επαρχιώτικες :hebit:
Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Προσοχή μη σου χυθεί ο αφρός από το φρέντο.
Κι εσύ αν πας επισκέπτρια σε κανένα χωριό για Πάσχα, κοίτα μην πεις σε κανένα άνθρωπο "εσείς το φορμαρατε το αρνί;" θα νομίζει τον ρωτάς αν το πηδηξει πριν το σφάξει. Ή όταν ξυπνησεις εκεί κατά τις 10 και πας για τον πρωινό σου περίπατο στη φύση και συναντήσεις καμιά γυναίκα με κανένα ταψί πίτα μην της πεις "τώρα ξυπνήσατε κι εσείς; που είναι αυτός ο φούρνος με τόσο ωραίες πίτες να πάρω για την Αθήνα;;" θα γελάει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Γιατί κάνουμε το πρωί το πασχαλινό γλέντι;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Απρ 2023, 14:59

Naida, εμείς οι επαρχιώτισσες σηκωνόμαστε απο νωρις να ετοιμάσουμε τα γύρω- γύρω, ξες μωρέ.Κάτι πατατοσαλάτες, κάτι τυρόπιτες, κάτι μαρουλοαποτέτοια, τζατζίκια που γίνονται πιο νόστιμα με την απαραίτητη ποσότητα σκόρδου.
Οι πρωτευουσιάνοι μπορεί και να έχουν αλλεργία και στην πετσούλα τ'αρνιού ή να μην τρώνε κοκορέτσι και κοντοσούβλι. Νομίζω πως είσαι πολύ σκληρή. Το μανικιούρ χαλάει εύκολα. Έλα σε παρακαλώ. Σύνεση και σέβας λέμε.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών