Έχετε πάει ποτέ σε παρουσίαση εταιρείας πυραμίδας;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Έχετε πάει ποτέ σε παρουσίαση εταιρείας πυραμίδας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 19 Μάιος 2023, 03:15

Έχετε δει ποτέ κανένα από αυτά τα φυλλάδια που υπόσχονται μεγάλα εισοδήματα με δουλειά από το σπίτι όποτε σε βολεύει και χωρίς απαιτούμενα προσόντα;

Πριν μερικά χρόνια, όταν μου δώσαν ένα τέτοιο φυλλάδιο, τους τηλεφώνησα. Προς έκπληξή μου, μου κλείσαν ραντεβού αμέσως.

Όταν πήγα στη διεύθυνση που μου δώσαν, βρήκα ένα κτίριο που στην αρχή έδειχνε εγκαταλελλειμένο. Δυσκολεύτηκα να βρω ένα στενό διάδρομο, που οδηγούσε σε ένα στενό ανελκυστήρα, που ήταν ο μόνος τρόπος πρόσβασης στον όροφο που θα γινόταν η παρουσίαση. Αυτό από μόνο του έπρεπε να με είχε βάλει σε υποψίες. Εγώ όμως πήρα τον ανελκυστήρα και ανέβηκα.

Εκεί ανακάλυψα ότι το όνομα της εταιρείας είναι Herbalife και παρασκευάζει συμπληρώματα διατροφής. Στους τοίχους στην υποδοχή υπήρχαν αφίσες ξένων διασημοτήτων που διαφημίζαν τα εν λόγω προιόντα. Αναμεσά στις διασημότητες αυτές, και μια δική μας, εγχώρια -- κρίμα, και το συμπαθούσα αυτό το κορίτσι.

Όταν εγώ και οι λοιποί "υποψήφιοι" περάσαμε στην αίθουσα που θα γινόταν η παρουσίαση και καθίσαμε στα καθίσματα, ανέβηκε σε μια πλατφόρμα αυτή που θα άνοιγε την ομιλία, και η οποία μας είπε κάποια πράγματα για την ιστορία της εταιρείας, για το πόσο άγιος άνθρωπος είναι ο ιδρυτής της και με πόσο αλτρουισμό και κάτω από πόσες δυσκολίες αποφάσισε να κάνει αυτό το δώρο στην ανθρωπότητα παράγοντας αυτά τα συμπληρώματα διατροφής.

Στη συνέχεια, κάποιοι άλλοι εργαζόμενοι σχηματίσαν μια σειρά δίπλα στην πλατφόρμα, και, ο ένας μετά τον άλλον, ανέβαιναν και διηγούνταν τις ιστορίες τους, για το πως ήταν κάποτε στην έσχατη φτώχεια, και τώρα χάρη στη Herbalife βγάζουν δε θυμάμαι πόσα χιλιάρικα το μήνα. Το παράξενο ήταν ότι μετά από κάθε διήγηση, τα χειροκροτήματα πέφταν βροχή. Πονοκέφαλος μ'έπιασε απ'το θόρυβο. Βέβαια, όπως θα ανακάλυπτα αργότερα όταν το έψαξα, αυτοί που χειροκροτάγαν δεν ήταν απ'το κοινό -- ήταν βαλτοί απ'την εταιρεία.

Τελικά, ανέβηκε στην πλατφόρμα ο κεντρικός ομιλητής, ο οποίος μας άρχισε να μας εξηγεί πόσο μεγάλη είναι η ευκαιρία που έχουμε αυτή τη στιγμή. Και όσο τον άκουγα, λέω, "Τι διάολο, ρε γαμώτο; Σε παράλληλο σύμπαν έχω τηλεμεταφερθεί; Ή είμαι όντως τόσο μαλάκας που κοιμόμουν τόσα χρόνια και δεν πλούτιζα;"

Όταν η ομιλία έφτασε στο σημείο που μας εξήγησε ότι για να ξεκινήσουμε πρέπει να αγοράσουμε το πακέτο με το εμπόρευμα και το "βιβλίο εκπαίδευσης", τα οποία όλα μαζί στοίχιζαν 50 ευρώ, εκεί όλα γίναν ξεκάθαρα. Οι τύποι δεν ψάχναν για συνεργάτες όπως έλεγε το φυλλάδιο. Για πελάτες ψάχναν, ή μάλλον για κορόιδα να τους πουλήσουν σαβούρα.

Δεν ξέρω τι κάναν οι άλλοι παρευρισκόμενοι, αλλά εγώ έφυγα και δεν ξαναγύρισα. Τόσο κορόιδο για να τους σκάσω το πενηντάρικο δεν ήμουν.

Όταν αργότερα έψαξα πως λειτουργούν αυτές οι εταιρείες -- πυραμίδες ονομάζονται, αν και οι ίδιες δεν την αποδέχονται αυτή την ονομασία -- ανακάλυψα ότι το πράγμα έχει ως εξής: Αυτοί στους οποίους πουλάς το προιόν έχουν τη δυνατότητα να γίνουν κι αυτοί πωλητές, και επειδή εσύ τους έγραψες στην εταιρεία, θα παίρνεις ποσοστά από τις πωλήσεις τους, αλλά και από τις πωλήσεις όσων εκείνοι εγγράψουν στην εταιρεία.

Επομένως, για να βγάλουν όλοι λεφτά από αυτή την ιστορία, όπως ισχυριζόταν ο τύπος στην παρουσίαση ότι μπορεί να γίνει, πρέπει ο παγκόσμιος πληθυσμός να τείνει στο άπειρο. Αλλιώς, μοιραία, θα έχουμε μια στρατιά εξαθλιωμένων και ανασφάλιστων πλασιέ για να βγάζουν λεφτά 2-3 άτομα.

Πάντως, αν πέσει ποτέ στα χέρια σας τέτοιο φυλλάδιο και έχετε χρόνο, σας συνιστώ να πάτε, μόνο για να δείτε την παράστασή τους. Καλύτεροι κι από επιθεώρηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών