Το αίνιγμα "Αριστος"

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Το αίνιγμα "Αριστος"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 17 Ιουν 2023, 10:35

    Το φαινόμενοn "Αρίστος" έχει δημιουργήσει πολλάς αντιφάσεις, ερμηνείας, παρανοήσεις.
    Μερικοί τον θεωρούν τρολλ, άλλοι απλώς παρανοϊκό, άλλοι ότι πάσχει από μανία καταδιώξεως, από οιστριονική διαταραχή προσωπικότητας, ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας κλπ παθήσεις.

    Ομολογώ ότι κι εγώ προσωπικώς έχω υποπέσει σε τέτοιες λανθασμένες εκτιμήσεις.

    Η πραγματικότης όμως, κατά την ταπεινή μου άποψη ως εξέχοντος μέλους της Ψυχιατρικής Σχολής της Βιέννης και προσωπικού συμβούλου του Singmund Freud, είναι τελείως πιο πεζή.

    Στο παλαιόν Phorum.gr είχεν συζητηθεί, εξ όσων ενθυμούμαι, η κλινική περίπτωσις μελών που έπασχον από την νόσον με το επιστημονικόν όνομα saseskisakoufalesiosis, οι πάσχοντες από την οποίαν επεδίωκον την διά παντός μέσου ανακήρυξίν των ως του πολυγραφοτέρου φορουμτζή.

    (το σσύγχρονον αντίστοιχον είναι το φαινόμενον των influencers, που όμως επιτυγχάνουν αξιόλογον πλουτισμόν, αντί του "πήρε από τα τρία το μακρύτερο" όπερ επιτυγχάνεται εις την παρούσαν περίπτωσιν)

    Δεν διαθέτω τας ακριβείς στατιστικάς, αλλά τείνω να πιστεύσω ότι, λαμβανομένων υπόψιν επικουρικώς στοιχείων όπως χρονολογία πρώτης εγγραφής, τυχόν ολιγόμηνα ban, ασθένειαι, εγκυμοσύναι, ιδρυματικοί εγκλεισμοί κλπ κλπ, όλων τούτων συνεκτιμωμένων,
    δέον να υποθέσωμεν ότι, ακόμη αν δεν έχει επιτύχει τον βασικόν του στόχον, ο Αρίστος ευρίσκεται πλησιέστατα εις την επιτυχίαν του,
    τουτέστιν να ανακηρυχθεί ο top φορουμτζής όλων των εκδοχών του Phorum.

    Ας μη συνεχίσωμεν, λοιπόν, τας αδίκους επιθέσεις, ειρωνίας, παρερμηνίας των κειμένων του
    και ας τείνωμεν χριστιανικήν χείραν βοηθείας προς τον ατυχή συνάνθρωπόν μας.
    Ας αρκεσθώμεν να απαντώμεν εις τας δημοσιεύσεις του με ένα γλυκύ χαμόγελον, συνοδευόμενον από την φράσιν "Ναι Αρίστο, έτσι είναι. μην ταράζεσαι" :e045:
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Άβαταρ μέλους
      AlienWay
      Δημοσιεύσεις: 23299
      Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
      Phorum.gr user: AlienWay

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Ιουν 2023, 10:51

      Στο διήγημα του Πόε "Το έγκλημα της οδού Μοργκ", ο πρωταγωνιστής λύνει μυστήρια δολοφονιών, απλά και μόνο διαβάζοντας άρθρα στις εφημερίδες και "ενώνοντας τις τελείες".

      Ο Αρίστος κάνει ακριβώς αυτό: Ενώνει τις τελείες γεγονότων όπως ανακοινώνονται στα ΜΜΕ, καλύπτει τα κενά με φαντασία, μετασχηματίζει την πραγματικότητα κάνοντάς την πιο συναρπαστική απ' ότι είναι στ' αλήθεια.

      Τα πάντα ανάγονται στην αέναη μάχη καλού vs κακού. Δεν υπάρχουν απλώς "αντικρουόμενα συμφέροντα", αλλά πάντα υπάρχει κάποιος "ήρωας" και πολεμά κάποιον τζεημσμποντικό "κακό", όπου "κακός" μπορεί να είναι και μια απόκρυφη σέχτα ισχυρών, με φολίδες ή χωρίς και με γεωπολιτικές αξιώσεις.

      Σαν ένα φορουμικό chatGPT, ο Αρίστος προβαίνει σε "σύνθεση" πληροφοριών ώστε να προκύψει ένα συναρπαστικό σενάριο, που θα ζήλευε ακόμη και ο Ίαν Φλεμινγκ.
      Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 17 Ιουν 2023, 11:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
      Ζούμε σε μια οικονομία.

      Άβαταρ μέλους
      Isildur
      Δημοσιεύσεις: 9393
      Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
      Phorum.gr user: Isildur

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Ιουν 2023, 10:57

      AlienWay έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 10:51
      Στο διήγημα του Πόε "Το μυστήριο της οδού Μοργκ", ο πρωταγωνιστής λύνει μυστήρια δολοφονιών, απλά και μόνο διαβάζοντας άρθρα στις εφημερίδες και "ενώνοντας τις τελείες".
      Έτσι ακριβώς. Και τελικά βγάζει ένα μαϊμού πόρισμα.





      Yochanan, έλα. I'm back. :003:
      Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

      Άβαταρ μέλους
      Ναύτης
      Δημοσιεύσεις: 13555
      Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 17 Ιουν 2023, 11:00

      Μπορεί ο Αρίστος να ζει ολίγον πελαγωμένος στην κοσμάρα του -σε σημείο ομολογουμένως εκνευριστικό ορισμένες φορές- και να είναι κάπως ναρκισσιστής, αλλά δεν είναι επιθετικός χρήστης -εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω δει αρξάμενο χειρών αδίκων- ούτε γράφει σκατοψυχιές.
      Γενικά συμπαθής.

      Άβαταρ μέλους
      Isildur
      Δημοσιεύσεις: 9393
      Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
      Phorum.gr user: Isildur

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Ιουν 2023, 11:09

      Ναύτης έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 11:00
      Μπορεί ο Αρίστος να ζει ολίγον πελαγωμένος στην κοσμάρα του -σε σημείο ομολογουμένως εκνευριστικό ορισμένες φορές- και να είναι κάπως ναρκισσιστής, αλλά δεν είναι επιθετικός χρήστης -εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω δει αρξάμενο χειρών αδίκων- ούτε γράφει σκατοψυχιές.
      Γενικά συμπαθής.
      Έτερον εκάτερον, Αλίκη. Εεεεεε, Ναύτη εννοούσα, σόρυ.

      Κι εγώ που του την λέω κάθε τρεις και λίγο (αφού δίνει και αφορμές ο μπαγάσας, τι να κάνω;) ξες και βλέπεις ίσως ότι συζητώ μια χαρά μαζί του, επειδή ακριβώς είναι αυτός που λες. Γνωριζόμαστε με τα μικρά μας ονόματα, έχουμε ανταλλάξει ΠΜ και emails, έχω διαβάσει άρθρα του σε περιοδικά και γενικά μού είναι συμπαθέστατος (και το γνωρίζει κι ο ίδιος, του το έχω πει αρκετές φορές). Μια φορά μόνο είχα ξεσπάσει άγρια πάνω του, αν θυμάσαι κιόλας τη φάση, αλλά και τότε το έκανα πριν μάθω σε ποιον απευθυνόμουν (για να είμαι ειλικρινής, άλλον είχα στο νου μου). Αλλά συζήτηση μαζί του κάνω μια χαρά, παρ' όλο που 9 στις 10 φορές διαφωνώ με αυτά που λέει ή παρ' όλο που αρκετές φορές του επισημαίνω παράξενους δρόμους που παίρνει η συλλογιστική του για να βγάλει κάποια "είδηση".

      Και υπήρξαν και φορές που έχω μάθει κάποια πράματα από άρθρα του, να τα λέμε κι αυτά.

      Όλα κι όλα. Κακό ή αντιπαθητικό χρήστη δεν τον λέω με τίποτα, έτσι;
      Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

      Άβαταρ μέλους
      kongrosian
      Δημοσιεύσεις: 4474
      Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
      Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 17 Ιουν 2023, 11:09

      θα μπορούσε να είναι χειρότερα τα πράγματα. να ψηφίζει και νδ.

      υ.γ. το νήμα στοχοποιεί χρήστη και αναφέρθηκε στο συντονισμό.

      Άβαταρ μέλους
      Αρίστος
      Δημοσιεύσεις: 39824
      Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Ιουν 2023, 11:10

      Για καποιο λογο παντως καποιοι θελουν να με εκδικηθουν και ακομη και σημερα ενω θα πρεπε να πανηγυριζουν που θριαμβευσε το κομμα τους ασχολουνται να ανεβαζουν νηματα για μενα.

      Ας ψαξουν αυτοι το λογο που ασχολουνται μαζι μου, μπορει εκει να υπαρχει κατι παραξενο ψυχολογικο. Εγω πιχι οταν επεστρεψε ο Σαλιβερος δεν του απηυθυνα επι μερες το λογο και αναγκαστηκα να το κανω οταν ξεκινησε τις προσωπικες επιθεσεις.

      Παντως δεν ζηταω να κατεβει το νημα γιατι πιστευω οτι ακριβως δειχνει το ποιον του Σαλιβερου.

      .
      Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 17 Ιουν 2023, 11:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

      Άβαταρ μέλους
      Nandros
      Δημοσιεύσεις: 27067
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
      Phorum.gr user: Nandros
      Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Ιουν 2023, 11:12

      Ναύτης έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 11:00
      Μπορεί ο Αρίστος να ζει ολίγον πελαγωμένος στην κοσμάρα του -σε σημείο ομολογουμένως εκνευριστικό ορισμένες φορές- και να είναι κάπως ναρκισσιστής, αλλά δεν είναι επιθετικός χρήστης -εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω δει αρξάμενο χειρών αδίκων- ούτε γράφει σκατοψυχιές.
      Γενικά συμπαθής.
      Είναι και παραείναι!
      Με τις απύθμενες μαλακίες του προσβάλει βάναυσα την νοημοσύνη και την λογική μας, σαν να μας λέει στα μούτρα: είστε μαλάκες και εμείς το ανεχόμαστε;
      ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
      ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

      Άβαταρ μέλους
      Ναύτης
      Δημοσιεύσεις: 13555
      Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 17 Ιουν 2023, 11:14

      Isildur έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 11:09
      Ναύτης έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 11:00
      Μπορεί ο Αρίστος να ζει ολίγον πελαγωμένος στην κοσμάρα του -σε σημείο ομολογουμένως εκνευριστικό ορισμένες φορές- και να είναι κάπως ναρκισσιστής, αλλά δεν είναι επιθετικός χρήστης -εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω δει αρξάμενο χειρών αδίκων- ούτε γράφει σκατοψυχιές.
      Γενικά συμπαθής.
      Έτερον εκάτερον, Αλίκη. Εεεεεε, Ναύτη εννοούσα, σόρυ.

      Κι εγώ που του την λέω κάθε τρεις και λίγο (αφού δίνει και αφορμές ο μπαγάσας, τι να κάνω;) ξες και βλέπεις ίσως ότι συζητώ μια χαρά μαζί του, επειδή ακριβώς είναι αυτός που λες. Γνωριζόμαστε με τα μικρά μας ονόματα, έχουμε ανταλλάξει ΠΜ και emails, έχω διαβάσει άρθρα του σε περιοδικά και γενικά μού είναι συμπαθέστατος (και το γνωρίζει κι ο ίδιος, του το έχω πει αρκετές φορές). Μια φορά μόνο είχα ξεσπάσει άγρια πάνω του, αν θυμάσαι κιόλας τη φάση, αλλά και τότε το έκανα πριν μάθω σε ποιον απευθυνόμουν (για να είμαι ειλικρινής, άλλον είχα στο νου μου). Αλλά συζήτηση μαζί του κάνω μια χαρά, παρ' όλο που 9 στις 10 φορές διαφωνώ με αυτά που λέει ή παρ' όλο που αρκετές φορές του επισημαίνω παράξενους δρόμους που παίρνει η συλλογιστική του για να βγάλει κάποια "είδηση".

      Και υπήρξαν και φορές που έχω μάθει κάποια πράματα από άρθρα του, να τα λέμε κι αυτά.

      Όλα κι όλα. Κακό ή αντιπαθητικό χρήστη δεν τον λέω με τίποτα, έτσι;
      Το θυμάμαι το ξέσπασμα ("ποιος μαλάκας;" :lol:) και είχες απόλυτο δίκιο. Είχε κάνει τεράστιο φάουλ τότε και είχαμε όλοι μας εξοργιστεί μαζί του.
      Κατά τ' άλλα, κι εμένα με εκνευρίζει ορισμένες φορές, εννοείται ότι διαφωνώ κατά 99% μαζί του, ωστόσο βασικά είναι ΟΚ τύπος.

      Άβαταρ μέλους
      southern
      Δημοσιεύσεις: 14033
      Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
      Phorum.gr user: southern

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 17 Ιουν 2023, 11:14

      ο Αριστος ειναι κατα 99% κοσμιος. Οποιου αρεσει. δινει παντως ζωη στο πχορουμ, παραδεχτειτε το :003:
      Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
      Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

      Άβαταρ μέλους
      Otto Weininger
      Δημοσιεύσεις: 29890
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
      Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Ιουν 2023, 11:15

      kongrosian έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 11:09
      θα μπορούσε να είναι χειρότερα τα πράγματα. να ψηφίζει και νδ.

      υ.γ. το νήμα στοχοποιεί χρήστη και αναφέρθηκε στο συντονισμό.
      φιλαράκι, κανείς δε γάμησε παριστάνοντας το κυκλάμινο


      "Beauty slept and angels wept
      For Her immortal soul
      In this response, all evil chose
      To claim her for their very own"


      Άβαταρ μέλους
      Ναύτης
      Δημοσιεύσεις: 13555
      Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 17 Ιουν 2023, 11:15

      Nandros έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 11:12
      Ναύτης έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 11:00
      Μπορεί ο Αρίστος να ζει ολίγον πελαγωμένος στην κοσμάρα του -σε σημείο ομολογουμένως εκνευριστικό ορισμένες φορές- και να είναι κάπως ναρκισσιστής, αλλά δεν είναι επιθετικός χρήστης -εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω δει αρξάμενο χειρών αδίκων- ούτε γράφει σκατοψυχιές.
      Γενικά συμπαθής.
      Είναι και παραείναι!
      Με τις απύθμενες μαλακίες του προσβάλει βάναυσα την νοημοσύνη και την λογική μας, σαν να μας λέει στα μούτρα: είστε μαλάκες και εμείς το ανεχόμαστε;
      Πάντως, τώρα τον βρίζεις απρόκλητα εσύ.

      Άβαταρ μέλους
      Otto Weininger
      Δημοσιεύσεις: 29890
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
      Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Ιουν 2023, 11:17

      Και μια απάντηση στην διατριβή του σεβαστου Σαλίβερου, πρώτο μαθητή του Πλάτωνα:

      Νομίζω πως ο Άριστος γράφει καθαρά "επαγγελματικά". Ξέρει που απευθύνεται. Ο ίδιος είναι πανεξυπνος και γι'αυτό κάνει τον γητευτη των ηλιθίων.


      "Beauty slept and angels wept
      For Her immortal soul
      In this response, all evil chose
      To claim her for their very own"


      Άβαταρ μέλους
      Sol
      Δημοσιεύσεις: 6400
      Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 17 Ιουν 2023, 11:17

      kongrosian έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 11:09
      θα μπορούσε να είναι χειρότερα τα πράγματα. να ψηφίζει και νδ.

      υ.γ. το νήμα στοχοποιεί χρήστη και αναφέρθηκε στο συντονισμό.
      Νομίζω πως παραβαίνει κανονισμούς.
      Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

      Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

      Άβαταρ μέλους
      Πλέριος
      Δημοσιεύσεις: 1600
      Εγγραφή: 29 Οκτ 2022, 21:15
      Phorum.gr user: aytos

      Re: Το αίνιγμα "Αριστος"

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πλέριος » 17 Ιουν 2023, 11:18

      AlienWay έγραψε:
      17 Ιουν 2023, 10:51
      Στο διήγημα του Πόε "Το έγκλημα της οδού Μοργκ", ο πρωταγωνιστής λύνει μυστήρια δολοφονιών, απλά και μόνο διαβάζοντας άρθρα στις εφημερίδες και "ενώνοντας τις τελείες".

      Ο Αρίστος κάνει ακριβώς αυτό: Ενώνει τις τελείες γεγονότων όπως ανακοινώνονται στα ΜΜΕ, καλύπτει τα κενά με φαντασία, μετασχηματίζει την πραγματικότητα κάνοντάς την πιο συναρπαστική απ' ότι είναι στ' αλήθεια.

      Τα πάντα ανάγονται στην αέναη μάχη καλού vs κακού. Δεν υπάρχουν απλώς "αντικρουόμενα συμφέροντα", αλλά πάντα υπάρχει κάποιος "ήρωας" και πολεμά κάποιον τζεημσμποντικό "κακό", όπου "κακός" μπορεί να είναι και μια απόκρυφη σέχτα ισχυρών, με φολίδες ή χωρίς και με γεωπολιτικές αξιώσεις.

      Σαν ένα φορουμικό chatGPT, ο Αρίστος προβαίνει σε "σύνθεση" πληροφοριών ώστε να προκύψει ένα συναρπαστικό σενάριο, που θα ζήλευε ακόμη και ο Ίαν Φλεμινγκ.
      να θυμηθουμε και το.... εκκρεμες του Φουκω?
      σουργελο

      Απάντηση


      • Παραπλήσια Θέματα
        Απαντήσεις
        Προβολές
        Τελευταία δημοσίευση

      Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

      Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών