Οικοκυρικές απορίες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
mec

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 12 Οκτ 2018, 00:26

Σας ευχαριστώ. Για τη λεκάνη WC η χλωρίνη έφερε καλά αποτελέσματα. Τουναντίον το φίλτρο της βρύσης, αφού δοκίμασα να ασκήσω βία και είδα ότι κουνιόταν όλο το σύστημα, το παράτησα κι έβαλα ξύδι. Θα δείξει αύριο.

Cecily Anne έγραψε:
11 Οκτ 2018, 16:19
mec έγραψε:
11 Οκτ 2018, 16:17

Έχει το ζιτ (σόρυ, ρουμς2λετ :003: ). Θα ήταν γαιδουριά να την απασχολώ και στο σπιτι. Εκει ρίχνει στις λεκάνες ένα βιομηχανικό καθαριστικό που λέγεται acide chrorhydrique (σε ελάχιστη ποσότητα βέβαια) για να κερδίζει χρόνο, αλλά δεν είναι καλή πρακτική για το σπίτι.
Ρίχνει υδροχλωρικό οξύ στις λεκάνες; Περιττό να σου πω ότι θα τη βρείτε καμιά ώρα τέζα από αναθυμιάσεις. Ή καμένη. Ή και τα 2.
Είναι τροποποιημένο για καθαρισμό χώρων: ξενοδοχειων, νοσοκομείων κλπ. Δες και ελλ. βικιπαίδεια
Χρησιμοποιείται όμως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις όπως για τον καθαρισμό λεκανών των αφοδευτηρίων, για τον καθαρισμό των τοίχων από τις πολλές ασβεστώσεις, για τον καθαρισμό των μετάλλων πριν το γαλβανισμό τους με ψευδάργυρος, για την παραγωγή ζελατίνης, στην επεξεργασία δέρματος κ.ά.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE ... E%BE%CF%8D

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 12 Οκτ 2018, 00:30

Το μονο που μπορει νε εχει βρε μεκ ειναι χαμηλή συγκέντρωση, αλλά με αυτη τη λογική παρε κ κανα καλο ξύδι κ ρίξε.

Τεσπα, τσέκαρε τη συγκέντρωση να μας την πεις να εχουμε μια ιδεα τι χρησιμοποιούν στη Γαλλία. Μας έχουν πρήξει την .... με τα χλωρια και κατα τα αλλά ρίχνουν υδροχλωρικό λολζ
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

mec

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 12 Οκτ 2018, 12:46

Το πρόβλημα βρύσης λύθηκε με το ξύδι κι εννοείται το φίλτρο θα αλλαχτεί.
Cecily Anne έγραψε:
12 Οκτ 2018, 00:30
Το μονο που μπορει νε εχει βρε μεκ ειναι χαμηλή συγκέντρωση, αλλά με αυτη τη λογική παρε κ κανα καλο ξύδι κ ρίξε.

Τεσπα, τσέκαρε τη συγκέντρωση να μας την πεις να εχουμε μια ιδεα τι χρησιμοποιούν στη Γαλλία. Μας έχουν πρήξει την .... με τα χλωρια και κατα τα αλλά ρίχνουν υδροχλωρικό λολζ
23% είναι η συγκέντρωση. Το ξύδι θέλει πολλές ώρες. Η τουαλέτα πρέπει να είναι διαθέσιμη στον πελάτη.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 12 Οκτ 2018, 12:48

mec έγραψε:
12 Οκτ 2018, 12:46

23% είναι η συγκέντρωση. Το ξύδι θέλει πολλές ώρες. Η τουαλέτα πρέπει να είναι διαθέσιμη στον πελάτη.
Η συγκέντρωση δεν είναι ποσοστό καλό μου. Έχει μονάδες μέτρησης. Βάλε την ταμπελίτσα, όταν ευκαιρίσεις και θα σου πω.

Το ξύδι θέλει ώρες γιατί είναι οξύ με χαμηλή συγκέντρωση, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Αν βάλεις νιτρικό που γράφτηκε παραπάνω από τη Νάιδα, επειδή πωλείται με αυξημένη συγκέντρωση, μπορεί να κάψεις "χαλάσεις σμάλτο". Αν ήταν ένα οξύ αραιωμένο και έφτανε σε συγκέντρωση ξυδιού, ε πάλι τα αποτελέσματα του ξυδιού θα είχες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 12 Οκτ 2018, 12:49

όλα τα παραπάνω και χέζεις στο γραφείο
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

mec

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 12 Οκτ 2018, 13:01

Cecily Anne έγραψε:
12 Οκτ 2018, 12:48
mec έγραψε:
12 Οκτ 2018, 12:46

23% είναι η συγκέντρωση. Το ξύδι θέλει πολλές ώρες. Η τουαλέτα πρέπει να είναι διαθέσιμη στον πελάτη.
Η συγκέντρωση δεν είναι ποσοστό καλό μου. Έχει μονάδες μέτρησης. Βάλε την ταμπελίτσα, όταν ευκαιρίσεις και θα σου πω.

Το ξύδι θέλει ώρες γιατί είναι οξύ με χαμηλή συγκέντρωση, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Αν βάλεις νιτρικό που γράφτηκε παραπάνω από τη Νάιδα, επειδή πωλείται με αυξημένη συγκέντρωση, μπορεί να κάψεις "χαλάσεις σμάλτο". Αν ήταν ένα οξύ αραιωμένο και έφτανε σε συγκέντρωση ξυδιού, ε πάλι τα αποτελέσματα του ξυδιού θα είχες.
Για να βγει τι στην τελική; Σάμπως θα το αλλάξει; Έκανε εκπαίδευση διαχείρισης gite όταν μπήκε στο πρόγραμμα (για κοινωνική οικονομία πρόκειται) κι εκεί της το πρότειναν μαζί με αλλα εναλλακτικά που κάνουν ώρες και συνιστώνται όταν το δωμάτιο είναι άδειο. Το μπουκάλι γράφει ένα 23% πάνω και είναι μάρκας ΟΝΥΧ. Αυτά είδε αυτά μου είπε. Δεν ξέρει από επιστημονικά η κοπέλλα. Οικοδέσποινα υποδοχής είναι η ειδικότητά της βασικά. Δεν είπα εγώ ότι δεν κάνει το ξύδι, λέω ότι αργεί.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 12 Οκτ 2018, 13:14

mec έγραψε:
12 Οκτ 2018, 13:01


Για να βγει τι στην τελική; Σάμπως θα το αλλάξει; Έκανε εκπαίδευση διαχείρισης gite όταν μπήκε στο πρόγραμμα (για κοινωνική οικονομία πρόκειται) κι εκεί της το πρότειναν μαζί με αλλα εναλλακτικά που κάνουν ώρες και συνιστώνται όταν το δωμάτιο είναι άδειο. Το μπουκάλι γράφει ένα 23% πάνω και είναι μάρκας ΟΝΥΧ. Αυτά είδε αυτά μου είπε. Δεν ξέρει από επιστημονικά η κοπέλλα. Οικοδέσποινα υποδοχής είναι η ειδικότητά της βασικά. Δεν είπα εγώ ότι δεν κάνει το ξύδι, λέω ότι αργεί.
Όχι, έγραψα εξαρχής ότι δεν με ενδιαφέρει η φάση σου. Θέλω να δω από περιέργεια, πόσο τρόμπες είναι οι Γάλλοι που μας έχουν πρήξει τον τζιόκο στο urban water management με το χλώριο και ρίχνουν παντού HCl. Γι'αυτό ζήτησα ταμπέλα. Εσύ δεν πα να βάζεις και ούχου, δικαίωμά σου.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

mec

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 12 Οκτ 2018, 14:09

Έχεις αναφερθεί ΚΑΙ στη φάση μου, διότι αρχικά έγραψες ότι θα τη βρούμε τέζα και ίσως καμμένη από το υδροχλωρικό.

Σε αυτό το πόστ, αναφέρεσαι και πάλι στη φάση μου και είναι το μπλονταρισμένο. Επίσης το τι χρησιμοποιούν γενικά οι Γάλλοι δεν έχει νόημα, γιατί εξαρτάται από τον βιομηχανιμό τομέα. Έχω δει αυτό το πραγμα μεχρι 33%, δηλ δεν θα βγάλει συμπέρασμα.
Cecily Anne έγραψε:
12 Οκτ 2018, 00:30
Το μονο που μπορει νε εχει βρε μεκ ειναι χαμηλή συγκέντρωση, αλλά με αυτη τη λογική παρε κ κανα καλο ξύδι κ ρίξε.

Τεσπα, τσέκαρε τη συγκέντρωση να μας την πεις να εχουμε μια ιδεα τι χρησιμοποιούν στη Γαλλία. Μας έχουν πρήξει την .... με τα χλωρια και κατα τα αλλά ρίχνουν υδροχλωρικό λολζ
Κι εδώ πάλι αναφέρεσαι στη φάση μου (μπολνταρισμένο), γιατί η Naida απαντά στο πρόβλημά μου και το σχολιάζεις.
Cecily Anne έγραψε:
12 Οκτ 2018, 12:48
Η συγκέντρωση δεν είναι ποσοστό καλό μου. Έχει μονάδες μέτρησης. Βάλε την ταμπελίτσα, όταν ευκαιρίσεις και θα σου πω.

Το ξύδι θέλει ώρες γιατί είναι οξύ με χαμηλή συγκέντρωση, αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Αν βάλεις νιτρικό που γράφτηκε παραπάνω από τη Νάιδα, επειδή πωλείται με αυξημένη συγκέντρωση, μπορεί να κάψεις "χαλάσεις σμάλτο". Αν ήταν ένα οξύ αραιωμένο και έφτανε σε συγκέντρωση ξυδιού, ε πάλι τα αποτελέσματα του ξυδιού θα είχες.
Εν ολίγοις, αναφέρθηκες από την αρχή στη φάση μου, θεωρώντας οτι το υδροχλωρικό δεν κανει σε τέτοιες περιπτωσεις, αλλά έχεις λάθος. Όχι μόνο κάνει, αλλά και συνιστάται. Είναι τροποποιημένο για τη συγκεκριμμένη χρήση, δηλ δεν βγάζει αναθυμιάσεις και η μυρωδιά δεν είναι δυσάρεστη (θυμίζει λίγο καμμένο γάλα). Οπότε δεν μπορείς να βγάλεις γενικά συμπεράσματα.

ΥΓ Επίσης είναι λογικό να γίνεται λόγος για τη φάση μου. Είναι το είδος του νήματος.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 12 Οκτ 2018, 14:11

Noμίζω δεν κατάλαβες. Δεν με ενδιαφέρει η φάση σου, όταν ζητάω τη συγκέντρωση του HCl με ταμπέλα. Για το πρόβλημά σου "καθαρισμός κλπ" χρησιμοποιείς ό,τι θες, επίσης έχω απαντήσει παραπάνω απ'τα πρώτα ποστ του νήματος, λέγοντας να εμπιστευτείς γυναίκα. Πάει το ξεπεράσαμε αυτό, ξεκόλλα και πες "δε θέλω να δείξω ταμπέλα", νο προμπ, θα γκουγκλάρω, σιγά.

Αλλά όχι, δεν με ενδιαφέρει να σε "πείσω".

Το παράδειγμα για τις συγκεντρώσεις στο έβαλα για να καταλάβεις τι εννοώ.


ΥΓ. Γάμα το το γκούγκλισα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 12 Οκτ 2018, 14:24

mec έγραψε:
11 Οκτ 2018, 15:51
-Πώς παραμένει ο βυθός της λεκάνης (WC) πάντα λευκός;
-Η βρύση στο νιπτήρα έχει ένα φίλτρο στο στόμιο που έχει πιάσει κρούστα και το νερό βγαίνει λοξά. Δεν ξεβιδώνει να το καθαρίσω. Τι να κάνω;
Μία βοήθεια στον αόματο παρακαλώ!
στελνεις pm σε καποιον wc_coach πχ ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
30€ η συμβουλη
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

mec

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 12 Οκτ 2018, 14:36

Cecily Anne έγραψε:
12 Οκτ 2018, 14:11
Noμίζω δεν κατάλαβες. Δεν με ενδιαφέρει η φάση σου, όταν ζητάω τη συγκέντρωση του HCl με ταμπέλα. Για το πρόβλημά σου "καθαρισμός κλπ" χρησιμοποιείς ό,τι θες, επίσης έχω απαντήσει παραπάνω απ'τα πρώτα ποστ του νήματος, λέγοντας να εμπιστευτείς γυναίκα. Πάει το ξεπεράσαμε αυτό, ξεκόλλα και πες "δε θέλω να δείξω ταμπέλα", νο προμπ, θα γκουγκλάρω, σιγά.

Αλλά όχι, δεν με ενδιαφέρει να σε "πείσω".

Το παράδειγμα για τις συγκεντρώσεις στο έβαλα για να καταλάβεις τι εννοώ.


ΥΓ. Γάμα το το γκούγκλισα.
Το κατάλαβα βρε συ κι αυτό που λες και σου απάντησα ήδη. Ότι δεν πρόκειται να βγάλεις συμπέρασμα, διότι εξαρτάται από τον επαγγελματικό τομέα. Αφού σου είπα ότι το είδα και σε 33% κι άρα είναι άλλη version. Δεν ξέρω τι συμπέρασμα έβγαλες γκουγκλίζοντας, αλλά γενικά οι Γάλλοι χρησιμοποιούν τροποποιήσεις στα προιόντα τους ανάλογα με την περίπτωση. Ακόμα και το οινόπνευμα έχει διαβαθμίσεις και χρώματα.

Για την ταμπέλα που λες, απλά δεν υφίσταται. Ένα χάρτινο περιτύλιγμα βάζουν που συνήθως τα γράμματα ξεθωριάζουν από τη χρήση του μπουκαλιού. Και δεν είμαι εκεί τώρα για να δω αν υπάρχει κάτι που φωτογραφίζεται.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 12 Οκτ 2018, 14:41

mec έγραψε:
12 Οκτ 2018, 14:36

Για την ταμπέλα που λες, απλά δεν υφίσταται. Ένα χάρτινο περιτύλιγμα βάζουν που συνήθως τα γράμματα ξεθωριάζουν από τη χρήση του μπουκαλιού. Και δεν είμαι εκεί τώρα για να δω αν υπάρχει κάτι που φωτογραφίζεται.
Όχι, δεν κοιτάζω τα "επαγγελματικά", τα καθημερινής χρήσης κοιτάξα. Η Γαλλία και κάνα 2 ακόμα (Ελβετία, Γερμανία) κλπ. Μας είχα κατά καιρούς πρήξει για την υπερβολική χρήση χλωρίου. Ατέλειωτα συνέδρια κλπ. για να αντικατασταθούν, αλλά βλέπω από τα μπραντς ότι χρησιμοποιούνται φουλ στη Γαλλία ακόμα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Οκτ 2018, 18:00

λοιπον, βαριεμαι να ανοιξω αλλο νημα, οποτε θα ζητησω εδω τη βοηθεια σας, μια που το θεμα μου εχει λιγο να κανει με οικοκυρικη απορια.

θυμαστε το παλιο μπουκαλι του ultrex, αυτο με το μακρυ λαιμο; θελω ενα τετοιο, η παρομοιο. με νοιαζει το μπουκαλι, οχι το περιεχομενο, μπορει να ειναι απο οποιοδηποτε υλικο οικιακης χρησης, τροφιμο, η οτι.

το θελω για να βαζω λαδι στην εξωλεμβια. σκεφτητε οτι εχουμε μια ταπα περιπου σε μεγεθος ντενεκε λαδιου, και θελουμε κειμεσα να ριξουμε κατι κοντα στο 1λιτρο λαδι, χωρις να να κανουμε χαλια ολο τον τοπο.
α, ναι, και ναχει και κυμα, οποτε ολα κινουνται.

ενα μακρυλαιμο μπουκαλι, το γυριζεις μια τουμπα, και μενει εκει μεχρι να αδειασει, γιατι το κραταει ο λαιμος, επισης μπορεις να το γυρισεις γρηγορα αναποδα, χωρις να προλαβει το περιεχομενο να χυθει εξω.

τωρα εχω κατι μικρακια απο stp, αλλα ψαχνω κατι μεγαλυτερο, να χωραει κοντα στο λιτρο, αν ειναι δυνατον να ειναι και κατι γερο, στιβαρο, γιατι θα περασει ταλαιπωρια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 12 Οκτ 2018, 18:05

λυσσα κακια που εχετε ολες με την χλωρινη ,μαγειρκη σοδα ,οξυζενε και ξυδι καθαρισουν τα περισσοτερα πραγματα


επισης και το ub -40 κανει τα παντα.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Οικοκυρικές απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 12 Οκτ 2018, 18:10

Κάτι μπουκάλια ελαιολαδου ή κρασιού σε πλαστικό, τα βρίσκεις σε αγορές τύπου Καπάνι ή και σε τζάμπο ίσως, θα σε βόλευαν;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών