κουζίνα στη δουλειά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9247
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 21 Ιούλ 2023, 14:31

Baldur έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 14:18
Διαβαζω για 5-6 γευματα και σκεφτομαι αντιδρασεις αν εδειχνα σε καποιον που ακολουθει αυτο το προγραμμα το ενα κυριως γευμα που τρωω ημερησιως στις 1400 θερμιδες με 140γρ πρωτεινη. Φανταζομαι θα μ αρχιζε στα «μα το σωμα μπορει να μεταβολισει μονο 30-40γρ πρωτεινης ανα πασα στιγμη». :lol:

Αυτοπειθαρχια, μαγκες. Ειναι εκνευριστικο που μαθαμε στην εποχη μας να εχουμε μια δικαιολογια για ολα. Οχι «εχω θεμα με το θυρεοειδη», οχι «εχω κακα γονιδια» (λολ). Απλα εισαι φαγανας και τεμπελης. Νερακι μπολικο, κομμενες οι αηδιες τυπου κοακολα και συμπυκνωμενοι χυμοι, ζωικη πρωτεινη ως βαση καθε γευματος, resistance training και 10,000 βηματα ημερησιως και εχεις λυσει το 90% της ιστοριας.

Προσωπικα με βολευει η διαλειμματικη και η πιο κετο φαση, αλλα αναγνωριζω τις ιδιοτροπιες του καθενος (ανδρες αντιδρουν καλυτερα στη διαλειμματικη, διαβητικοι, κλπ). Υπαρχουν πολλοι τροποι να φτασεις στο στοχο αλλα η βαση παραμενει.
Κετο κατακαλοκαιρο με καυσωνα
Οτι πρεπει για τον Γκομπακ για να βρει γκομενα τοπ κουαλιτη.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24557
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιούλ 2023, 14:36

Chilloutbuddy έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 12:32
Εγώ πάντως δεν έχω κανένα παράπονο από την κουζίνα της δουλειάς, ειδικά μετά τον κόβιντ το μισό γραφείο δεν ξαναγύρισε ποτέ και είναι σχεδόν πάντα άδεια

Εικόνα

Εικόνα
Ξέχασα να πω ότι λόγω της φύσης της επιχείρησης στο ισόγειο λειτουργεί (και διατίθεται τζάμπα στο προσωπικό) εστιατόριο χωρητικότητας 80 ατόμων το οποίο εκτός από πρωινό και 14 πιάτα μεσημεριανό/βραδινό σε ισορροπημένο μενού στυλ στρατού (Δ-Τ-Π όσπρια, Τρίτη-Πέμπτη κοτόπουλο κλπ) προσφέρει και εναλλακτικές για βέγκαν, καθώς και salad bar, τόσο λαχανικά όσο και φρουτοσαλάτες. Το λέει μάλιστα και στις συμβάσεις τους ότι δικαιούνται να τρώνε εκεί ακόμα και ΣΚ που τα γραφεία είναι κλειστά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23398
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Ιούλ 2023, 14:52

Baldur έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 14:18
Διαβαζω για 5-6 γευματα και σκεφτομαι αντιδρασεις αν εδειχνα σε καποιον που ακολουθει αυτο το προγραμμα το ενα κυριως γευμα που τρωω ημερησιως στις 1400 θερμιδες με 140γρ πρωτεινη. Φανταζομαι θα μ αρχιζε στα «μα το σωμα μπορει να μεταβολισει μονο 30-40γρ πρωτεινης ανα πασα στιγμη». :lol:

Αυτοπειθαρχια, μαγκες. Ειναι εκνευριστικο που μαθαμε στην εποχη μας να εχουμε μια δικαιολογια για ολα. Οχι «εχω θεμα με το θυρεοειδη», οχι «εχω κακα γονιδια» (λολ). Απλα εισαι φαγανας και τεμπελης. Νερακι μπολικο, κομμενες οι αηδιες τυπου κοακολα και συμπυκνωμενοι χυμοι, ζωικη πρωτεινη ως βαση καθε γευματος, resistance training και 10,000 βηματα ημερησιως και εχεις λυσει το 90% της ιστοριας.

Προσωπικα με βολευει η διαλειμματικη και η πιο κετο φαση, αλλα αναγνωριζω τις ιδιοτροπιες του καθενος (ανδρες αντιδρουν καλυτερα στη διαλειμματικη, διαβητικοι, κλπ). Υπαρχουν πολλοι τροποι να φτασεις στο στοχο αλλα η βαση παραμενει.
Τα αναψυκτικά χωρίς ζάχαρη ή στέβια αντί ζαχαρης (δηλαδη χωρίς θερμίδες) δεν επηρεάζουν αρνητικά αυτές τις διαίτες. Συνήθως προτείνονται μάλιστα, γιατί σου σπάνε τη λιγούρα για γλυκό.

Αν τα αναψυκτικά -ζαχαρούχα ή μη- είναι με την ευρύτερη έννοια υγιεινά ή όχι (σαφώς και δεν ειναι), ειναι αλλο θεμα. Δεν επηρεάζει αυτού του τυπου τις διαιτες όμως. Και το τσιγάρο πχ δεν ειναι υγιεινό, αλλά ούτε αυτό επηρεάζει τις δίαιτες αυτες.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 21 Ιούλ 2023, 15:04

Chilloutbuddy έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 12:01
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 15:25
vantono έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 18:35

Η πλάκα ειναι ότι όλες αυτές με αυτά που διαβάζω στο op, παω στοιχημα οτι τρώνε τουλαχιστον 4 γεύματα τη μερα, πράγμα που μονο διατροφή δεν ειναι και μόνο στο χάσιμο λίπους/κιλών δεν βοηθάει.

Αν ακους και υπερψεκιές για χυμους που χανουν βιταμινες και καρκινογόνα θερμος, καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις.
Τι λες μωρέ; Οι περισσότερες διατροφές έχουν πάνω από 4 γεύματα τη μέρα (για την ακρίβεια, 5 το πιο συνηθισμένο).
E ναι, και οι περισσότερες διατροφές αποτυγχάνουν παταγωδώς. Όχι γιατι είναι μαθηματικά ή ιατρικά λάθος, σωστά πράγματα λένε οι διατροφολόγοι, αλλά αποτυγχάνουν γιατί σιγά μην αντέξει κανείς να ασχολείται με συγκεκριμένα φαγιά και συγκεκριμένα ψώνια και χρονοδιαγράμματα και να παλεύει τις λιγούρες του μακροπρόθεσμα. Στην πράξη αποτυγχάνουν οι διατροφές, όχι στη θεωρία. Και όταν αποτυγχάνουν καταλήγουν ότι εσύ φταις γιατί δεν έχεις υπομονή να υποφέρεις παραπάνω.

Αυτό που λέει ο Βαντόνο είναι πολύ πιό εφαρμόσιμο και πιθανό να πετύχει, γιατί το ανθρώπινο σώμα στην τωρινή του μορφή σχεδιάστηκε πριν δεκάδες χιλιάδες χρόνια, όταν δεν υπήρχαν ούτε ψυγεία ούτε συντηρητικά ούτε πολλές τροφές διαθέσιμες συνέχεια, πόσο μάλλον 5 φορές τη μέρα κάθε μέρα. Και όταν απλά σταματήσεις να τρως για μεγάλα διαστήματα το σώμα σου το θυμάται εύκολα ότι να είσαι νηστικός είναι η φυσική του κατάσταση.
Απλό + Εφαρμόσιμο = Πετυχημένο.

ΥΓ αυτό που νιώθεις κάθε μέρα δεν είναι πείνα, είναι λιγούρες επειδή ανεβοκατεβαίνουν τα ζάχαρα στο αίμα μετά απο τα γεύματα. Ο περισσότερος κόσμος έχει ξεχάσει ποιά είναι η πραγματική αίσθηση της πείνας, αλλά αν μείνεις νηστικός 1-2 μέρες το θυμάσαι εύκολα και μαθαίνεις να το ξεχωρίσεις. Η πραγματική πείνα είναι ήπια και εξαιρετικά υποφερτή σαν αίσθηση, και το κυριότερο δε σκαμπανεβάζει καθόλου. Έρχεται πολύ αργά, μένει σταθερή για πολύ μεγάλα διαστήματα, και μπορείς εύκολα να την ξεχάσεις και να συνεχίσεις κανονικά τη ζωή σου. Η λιγούρα αντίθετα είναι πολύ ενοχλητική αίσθηση, είναι αυτό που νιώθεις ότι πας να λιποθυμήσεις, αδυναμία, κενά στο στομάχι, γουργουρίσματα και τέτοια. Δεν είναι πείνα αυτά, αν τα καταφέρεις να τα αγνοήσεις αρκετές ώρες φεύγουν. Η πείνα έρχεται πολύ μετά.

Στην τελική αν αυτά που λένε οι διατροφολόγοι ταιριάζουν στην πειθαρχεία και την ψυχοσύνθεσή σου και τους ρυθμούς της ζωής σου, κάντα οπωσδήποτε. Κυριολεκτικά οτιδήποτε είναι καλύτερο απ'τις μαλακίες και κυρίως τις ποσότητες που τρώμε συνήθως. Απλά έχε υπόψη σου ότι και αυτά που λέει ο Βαντόνο έχουν επιστημονική βάση αν το ψάξεις.
Σε μένα πάντως η διατροφή πέτυχε μια χαρά. Και σε κιλά είχα αποτέλεσμα (λίγο-πολύ αυτό που ήθελα, μια που είπα ότι ήθελα να το πάω λάου-λάου), αλλά και στα νούμερα των αιματολογικών μου που βελτιώθηκαν σημαντικά. Αυτό δε που λες για τα ψυγεία και τις χιλιάδες γενιές πίσω, είναι που παίζει ρόλο και στην εκμάθηση που λένε οι περισσότεροι. Είμαστε από τα ζώα που αποθηκεύουμε, ακριβώς για τον λόγο ότι την εποχή που σχεδιαστήκαμε δεν τρώγαμε ακριβώς κάθε... μέρα. Όπως και άλλα ζώα, όχι μόνο εμείς φυσικά.

Στη συνέχεια βέβαια και μετά την καραντίνα το γάμησα και ψόφησε, αλλά αυτό λόγω μπυροκατανύξεων με παρέα (και όχι μόνο). Πάντως εμένα μια χαρά με βόλεψε, αποτέλεσμα είχα, δεν πεινούσα καθόλου τότε μια που έτρωγα συχνότατα μέσα στη μέρα αλλά είχα και τα "ελεύθερά" μου στην εβδομάδα. Ο τύπος που μου τα έγραψε δεν ήταν από αυτους τους σπαστικούς με τα γραμμάρια και το πολύ αυστηρό πρόγραμμα που δεν πρέπει να παρεκλίνεις ούτε χιλιοστό, ήταν και είναι ακόμα πολύ καλός στη δουλειά του που είναι σύνθετη, όχι απλά δίαιτες για χοντρούς. Και, επίσης σημαντικό, δεν έδωσα φράγκο για όλα αυτά...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11929
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 21 Ιούλ 2023, 15:09

Δίαιτα Sid, 1,73 και ανεβοκατέβασμα μεταξύ 60 και 65 κιλών. 61 τώρα ένεκα του γεγονότος ότι κυρολεκτικά λιώνω στην δουλειά μπορστά στην φωτιά τελευταία. Πρωινό μόνο καφές, μεσημέρι ένα πιάτο γεύμα ενίοτε συνοδευόμενο από σαλάτα και κατα τις 12 τα μεσάνυχτα κάνα μπιφτέκι ή σουβλάκι ή γύρο κτλ. Δεν τρώμε μέχρι να σκάσουμε, μια μερίδα αρκεί. 2-3 λίτρα νερό την ημέρα και κάνα φρούτο (πορτοκάλι, καρπούζι κτλ ανάλογα την εποχή) ενίοτε και κάνα ωμό ξηρό καρπό ή ωμά ρεπανακια ή καρότα. Σαββατοκύριακα ένα μόνο γεύμα την ημέρα, ένα πιάτο ενίοτε συνοδευόμενο από σαλάτα κάπου μεταξύ 6-9 το απόγευμα και ίσως τα πρωινά που και που κατα την επιστροφή από την έξοδο κάποια σούπα.Ποτέ ψωμί, δεν με αρέσει.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37849
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Ιούλ 2023, 15:15

foscilis έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:38
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 15:42
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 15:25

Τι λες μωρέ; Οι περισσότερες διατροφές έχουν πάνω από 4 γεύματα τη μέρα (για την ακρίβεια, 5 το πιο συνηθισμένο).
Οι διατροφές των μποντυ μπιλντερς που είναι και σε φάση όγκου λες ε? Σωστά, συμφωνώ.
Αν μιλάς για νορμάλ άτομα που θέλουν να χάσουν κιλά (και όχι να πάρουν), δεν νομίζω.

Η σύγχρονη επιστήμη της διατροφής/διατροφολογιας κτλ, την έχει απορρίψει πλήρως τη θεωρία των 5-10-20 "μικρών και συχνών" (λολ) γευμάτων μέσα στη μέρα, για "χάσιμο λίπους/κιλών". Ποτέ δεν έστεκε, ανέκαθεν.

Δεν ξέρω καν πως επιβλήθηκε και επικράτησε αυτή η παπαρια. Μάλλον κάποιος διατροφολόγος από ΙΕΚ την πέταξε σαν ιδέα και την υιοθέτησαν και τα υπόλοιπα βλητα.

Την έχω δοκιμάσει κι εγώ αυτή τη "διατροφή", και μόνο κιλά δεν έχασα*. Άνοιξε το στομάχι μου και ήθελα να τρώω περισσότερο.

*ηθελημένα βέβαια, ήξερα τι κάνω. Ήθελα να βάλω κιλά, όχι να χάσω.
Για να χάσεις κιλά πρέπει να τρως λιγότερες θερμίδες απ' όσες καις. Πόσες θερμίδες καις δεν είναι απλό να υπολογιστεί, αλλά ένα πράγμα που ισχύει 1000% είναι ότι πρέπει να τρως λιγότερες θερμίδες από αυτές που έχεις συνηθίσει να τρως τώρα που είσαι υπέρβαρος, πράγμα που μοιραία συνεπάγεται κάποια δυσφορία, τουλάχιστον τις πρώτες μέρες. Θέλω να πω, σιγά την επιστήμη.

Τώρα, αν η σχέση σου με το φαγητό είναι στην πραγματικότητα σχέση εξάρτησης (κάτι που ισχύει κυρίως στις γυναίκες αλλά όχι μόνο), αν δηλαδή τη βρίσκεις με τη ντοπαμίνη και άλλα φυσικά ευφορικά που εκκρίνει ο οργανισμός όταν καταναλώνεις νόστιμα πράγματα και δεν είναι τόσο θέμα πείνας, τότε η δυσφορία θα κρατήσει εβδομάδες ή μήνες και βασικά πρέπει να χωνέψεις ότι άλλαξε η ζωή σου και δε γίνεται να σαβουρώσεις ποτέ ξανά στη ζωή σου, ακριβώς όπως κάποιος που κόβει το ποτό ή το τσιγάρο δεν πρέπει να ξαναβάλει στο στόμα του.

Έχω την εντύπωση ότι οι διαιτολόγοι, τουλάχιστον όταν πρόκειται για αδυνάτισμα και όχι για λόγους υγείας στυλ χοληστερίνη ή διαβήτης, με όλες τις μαλακίες που σε βάζουν να κάνεις, π.χ. να ζυγίζεις τα συστατικά ή να τρως 5 γεύματα ή 10 γεύματα ή κάθε τρεις μέρες επιτρέπεται μια μπανάνα, όχι υδατάνθρακες, μόνο υδατάνθρακες, όχι κρέατα, μόνο κρέατα, μόνο κρέατα τις Τρίτες και δεν ξερωγω τι άλλο, ουσιαστικά σου προσφέρουν μια μπακαλίστικη/λάιτ/γιατροσοφικού τύπου συμπεριφορική θεραπεία απεξάρτησης που βασικό στόχο έχει το μυαλό σου να ξεγελαστεί και να συνεχίσει να ασχολείται φουλ με την πρέζα του (=φαγητό) χωρίς να κάνει τελικά το ίδιο ακραία χρήση και κυρίως χωρίς ποτέ να παραδεχτεί ότι έχει πρόβλημα τύπου πρέζας, με τον διαιτολόγο στον ρόλο του κόουτς που στις κανονικές θεραπείες απεξάρτησης παίζει αδειοδοτημένος ειδικός ψυχικής υγείας.

Καταλαβαίνουμε όλοι ότι σαν προσέγγιση έχει μακράν περισσότερες πιθανότητες (μεσοπρόθεσμα) να σε κάνει να κυλήσεις χειρότερα παρά να σε αδυνατίσει, αν και υπάρχουν εξαιρέσεις που σε συνδυασμό με τα όντως θεαματικά αποτελέσματα που έχουν οι περισσότερες δίαιτες κατά τις πρώτες εβδομάδες ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ σε συνδυασμό με την ενστικτώδη απροθυμία οποιασδήποτε γυναίκας να κοιτάξει κατάματα τις επιλογές που κάνει εντελώς ελεύθερα και να πει "είμαι για τον πούτσο άτομο", συντηρεί τη σχετική βιομηχανία.
No lies detected.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Ιούλ 2023, 15:17

Αυτό που θέλουν να τα μαθαίνουν όλα από πρώτο χέρι, να τους τα πεις ο ίδιος δηλαδή; Που θα πας στην άδεια, πότε κλπ. με το πρόσχημα μιας εκκρεμότητας;
Αν μη τι άλλο σε πιάνει μια ανησυχία, το ζητούμενο δηλαδή από αυτούς όταν γίνονται τέτοιες ερωτήσεις. Να ανησυχήσεις.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9247
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 21 Ιούλ 2023, 15:48

Αυτο με τα 40 λιτρα νερο ανα ημερα αλλη παπατζα...
Να πινετε νερο οποτε διψατε. Ξερει το σωμα σας ποσο χρειαζεται.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48688
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 21 Ιούλ 2023, 15:51

GoBack έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:49
Chilloutbuddy έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 15:29

εμείς έχουμε το άλλο είδος που βγαίνουν κάθε μεσημέρι για περπάτημα και καλά για λόγους υγείας.
αλλά πάνε πολύ αργά όμως, σε σημείο δηλαδή που πιθανότερο να πάθουν plantar fasciitis απ'την ορθοστασία παρά να χάσουν κανα γραμμάριο.
Στο αν ειναι καλο για την υγεια παιζει ρολο το heart rate του καθενος.Ακομα και σαν χελωνα να πηγαινει ο υπερβαρος αν ανεβαζει 150 παλμους ειναι σαν να κανει intense excercise για τα στανταρ του,οποτε δεν μπορεις να ξερεις.
:-?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11929
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 21 Ιούλ 2023, 16:02

Bazoomba έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 15:48
Αυτο με τα 40 λιτρα νερο ανα ημερα αλλη παπατζα...
Να πινετε νερο οποτε διψατε. Ξερει το σωμα σας ποσο χρειαζεται.
Αν δουλεύεις με φωτιά διψάς, το σώμα το χρειάζεται το νερό
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 21 Ιούλ 2023, 16:18

Juno έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 14:23
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 10:18
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 10:12

εις βάρος της εργοδοσίας, η οποία δεν μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί θα κατηγορηθεί για veganshaming.
Μακάρι να ηταν μονο εις βάρος της εργοδοσίας. Ειναι και εις βάρος των συναδέλφων τους, όταν θελει καποιος να παει να φτιαξει καφέ και δεν μπορεί να παει στην καφετιέρα επειδη εκεινο το σημείο το εχουν πιάσει 5 παλαβές που στις 10 το πρωί κόβουν μαρούλια, λάχανα και άισμπεργκ (γιατι χωρίς αμφιβολία τέτοια κόβουνε. Κάτι μου λέει πως δεν ειναι και πολύ διατροφικά ψαγμένες για να κόβουν κανένα σπανάκι ή παντζάρι).
Περνάς ανάμεσα τους και λες, "σόρρυ να φτιάξω καφέ".
Τόσο απλό!
Αν διαμαρτυρηθούν, τους λες ότι μεσημέριασε και πρέπει να πιεις έναν καφέ.

Και εμένα μου τη σπάει ένας της υγιεινής διατροφής στο γραφείο.
Φτιάχνει το πρωινό του μέσα στο γραφείο, το οποίο πρωινό αποτελείται από γιαουρτάκι, τσία, μία και το κακό συναπάντημα, κάτι φρούτα που ευτυχώς τα φέρνει κομμένα (μην του πει κανείς ότι χάνουν τις βιταμίνες τους, θα σας σφάξω στο γόνατο), μέλι και ρίχνει και κάτι σαν μπαχαρικό.

Αυτό που με εκνευρίζει, είναι ότι τα αδειάζει στο μπολ από γυάλινα ταπεράκια και δεν θέλει να μείνει ούτε κόκκος τσία εκεί μέσα και για και για κάνα 20λεπτο ακούς γκλιν γκλιν γκλιν. Τελειώνει το ένα, παίρνει το αλλο, ξανά γκλιν γκλιν γκλιν.
Μετά, ανακατεύει για κάνα δεκάλεπτο(!!!!) κοιτώντας το μπωλ σαν να είναι η γκόμενα του!!! :str8jack::str8jack::str8jack:
Μλκμ, το κοιτάζει και λιώνει, αν δεν είχε κάθε φορά και τα δύο χέρια πάνω στο γραφείο, θα φώναζα την ασφάλεια του κτιρίου.


:smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Ιούλ 2023, 16:28

Αν την βρίσκει έτσι δεν ενοχλεί κανέναν.
Εμείς έχουμε άτομα που την βρίσκουν με εμετικά πράγματα. Κυρίως αφορούν την εμφάνιση (που την κριτικάρουν), ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και προσβολή της γενετήσιας αξιοπρέπειας με υπονοούμενα και αισχρό λόγο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23398
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Ιούλ 2023, 16:33

Juno έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 14:23
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 10:18
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 10:12

εις βάρος της εργοδοσίας, η οποία δεν μπορεί να κάνει τίποτα, γιατί θα κατηγορηθεί για veganshaming.
Μακάρι να ηταν μονο εις βάρος της εργοδοσίας. Ειναι και εις βάρος των συναδέλφων τους, όταν θελει καποιος να παει να φτιαξει καφέ και δεν μπορεί να παει στην καφετιέρα επειδη εκεινο το σημείο το εχουν πιάσει 5 παλαβές που στις 10 το πρωί κόβουν μαρούλια, λάχανα και άισμπεργκ (γιατι χωρίς αμφιβολία τέτοια κόβουνε. Κάτι μου λέει πως δεν ειναι και πολύ διατροφικά ψαγμένες για να κόβουν κανένα σπανάκι ή παντζάρι).
Περνάς ανάμεσα τους και λες, "σόρρυ να φτιάξω καφέ".
Τόσο απλό!
Αν διαμαρτυρηθούν, τους λες ότι μεσημέριασε και πρέπει να πιεις έναν καφέ.

Και εμένα μου τη σπάει ένας της υγιεινής διατροφής στο γραφείο.
Φτιάχνει το πρωινό του μέσα στο γραφείο, το οποίο πρωινό αποτελείται από γιαουρτάκι, τσία, μία και το κακό συναπάντημα, κάτι φρούτα που ευτυχώς τα φέρνει κομμένα (μην του πει κανείς ότι χάνουν τις βιταμίνες τους, θα σας σφάξω στο γόνατο), μέλι και ρίχνει και κάτι σαν μπαχαρικό.

Αυτό που με εκνευρίζει, είναι ότι τα αδειάζει στο μπολ από γυάλινα ταπεράκια και δεν θέλει να μείνει ούτε κόκκος τσία εκεί μέσα και για και για κάνα 20λεπτο ακούς γκλιν γκλιν γκλιν. Τελειώνει το ένα, παίρνει το αλλο, ξανά γκλιν γκλιν γκλιν.
Μετά, ανακατεύει για κάνα δεκάλεπτο(!!!!) κοιτώντας το μπωλ σαν να είναι η γκόμενα του!!! :str8jack::str8jack::str8jack:
Μλκμ, το κοιτάζει και λιώνει, αν δεν είχε κάθε φορά και τα δύο χέρια πάνω στο γραφείο, θα φώναζα την ασφάλεια του κτιρίου.
Αυτός είναι στα 45 χωρισμένος με παιδιά και σίγουρα παίζει Άσπεργκερ. Το είπα επειδή λέτε ηλικίες και οικογενειακή κατάσταση.

Ήθελα να ανοίξω νήμα με θέμα "cringe στη δουλειά", αλλά είδα ότι τα λέτε εδώ.
Αποξηραμένα τα φρούτα φαντάζομαι ε?
Αν είναι αποξηραμένα δεν χρειάζεται να του πούμε για χάσιμο βιταμινών εμείς. Τις έχουν ήδη χαμένες. Συν τις απίστευτες θερμίδες που έχουν.
Με τι είδους προπαγάνδα κατάφεραν να περάσουν ως "υγιεινά" τα αποξηραμένα φρούτα τύπου γκουοτζι μπιερηε, μπλου μπιερηε χουρμάδες κτλ, άλλο καπέλο αυτό.

Αν φέρνει φρέσκα φρούτα που απλά τα έκοψε από το σπίτι του, σωστός.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23398
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Ιούλ 2023, 16:36

Bazoomba έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 15:48
Αυτο με τα 40 λιτρα νερο ανα ημερα αλλη παπατζα...
Να πινετε νερο οποτε διψατε. Ξερει το σωμα σας ποσο χρειαζεται.
Πολλοί το παρακάνουν, αλλά το νερό δεν ενοχλεί, μόνο καλό κάνει. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να πίνω 10λιτρα τη μέρα.
Μόνο κατά τη διάρκεια έντονης δραστηριότητας διψαω εγώ. Το δε χειμώνα, μόνο που υπενθύμιση στο κινητό δεν έχω καταντήσει ακόμα να βάζω, για να θυμηθώ να πιω νερό.

Και αντέχω και πολύ χωρίς νερό, γενικά. Στο στρατό όταν κάναμε ασκήσεις, 50αρες κτλ, όλοι ήταν με τη γλώσσα έξω κι εγώ άνετος, με έβλεπαν και δεν το πίστευαν.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17045
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 21 Ιούλ 2023, 16:46

vantono έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 16:33
Juno έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 14:23
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 10:18

Μακάρι να ηταν μονο εις βάρος της εργοδοσίας. Ειναι και εις βάρος των συναδέλφων τους, όταν θελει καποιος να παει να φτιαξει καφέ και δεν μπορεί να παει στην καφετιέρα επειδη εκεινο το σημείο το εχουν πιάσει 5 παλαβές που στις 10 το πρωί κόβουν μαρούλια, λάχανα και άισμπεργκ (γιατι χωρίς αμφιβολία τέτοια κόβουνε. Κάτι μου λέει πως δεν ειναι και πολύ διατροφικά ψαγμένες για να κόβουν κανένα σπανάκι ή παντζάρι).
Περνάς ανάμεσα τους και λες, "σόρρυ να φτιάξω καφέ".
Τόσο απλό!
Αν διαμαρτυρηθούν, τους λες ότι μεσημέριασε και πρέπει να πιεις έναν καφέ.

Και εμένα μου τη σπάει ένας της υγιεινής διατροφής στο γραφείο.
Φτιάχνει το πρωινό του μέσα στο γραφείο, το οποίο πρωινό αποτελείται από γιαουρτάκι, τσία, μία και το κακό συναπάντημα, κάτι φρούτα που ευτυχώς τα φέρνει κομμένα (μην του πει κανείς ότι χάνουν τις βιταμίνες τους, θα σας σφάξω στο γόνατο), μέλι και ρίχνει και κάτι σαν μπαχαρικό.

Αυτό που με εκνευρίζει, είναι ότι τα αδειάζει στο μπολ από γυάλινα ταπεράκια και δεν θέλει να μείνει ούτε κόκκος τσία εκεί μέσα και για και για κάνα 20λεπτο ακούς γκλιν γκλιν γκλιν. Τελειώνει το ένα, παίρνει το αλλο, ξανά γκλιν γκλιν γκλιν.
Μετά, ανακατεύει για κάνα δεκάλεπτο(!!!!) κοιτώντας το μπωλ σαν να είναι η γκόμενα του!!! :str8jack::str8jack::str8jack:
Μλκμ, το κοιτάζει και λιώνει, αν δεν είχε κάθε φορά και τα δύο χέρια πάνω στο γραφείο, θα φώναζα την ασφάλεια του κτιρίου.
Αυτός είναι στα 45 χωρισμένος με παιδιά και σίγουρα παίζει Άσπεργκερ. Το είπα επειδή λέτε ηλικίες και οικογενειακή κατάσταση.

Ήθελα να ανοίξω νήμα με θέμα "cringe στη δουλειά", αλλά είδα ότι τα λέτε εδώ.
Αποξηραμένα τα φρούτα φαντάζομαι ε?
Αν είναι αποξηραμένα δεν χρειάζεται να του πούμε για χάσιμο βιταμινών εμείς. Τις έχουν ήδη χαμένες. Συν τις απίστευτες θερμίδες που έχουν.
Με τι είδους προπαγάνδα κατάφεραν να περάσουν ως "υγιεινά" τα αποξηραμένα φρούτα τύπου γκουοτζι μπιερηε, μπλου μπιερηε χουρμάδες κτλ, άλλο καπέλο αυτό.

Αν φέρνει φρέσκα φρούτα που απλά τα έκοψε από το σπίτι του, σωστός.
Και αποξηραμένα (γκοτζι μπέρι, σταφίδες) και φρέσκα κομμένα.
Αυτό το μπωλ πρέπει να έχει πάρα πολλές θερμίδες.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών