κουζίνα στη δουλειά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 21 Ιούλ 2023, 16:48

Antares έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 16:28
Αν την βρίσκει έτσι δεν ενοχλεί κανέναν.
Εμείς έχουμε άτομα που την βρίσκουν με εμετικά πράγματα. Κυρίως αφορούν την εμφάνιση (που την κριτικάρουν), ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και προσβολή της γενετήσιας αξιοπρέπειας με υπονοούμενα και αισχρό λόγο.
Αν λες για τον συνάδελφό μου, απλώς είναι λίγο φρικουλας.
Τους δικούς σου μπορείς να τους κάνεις να κλαίνε αν θέλεις.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 21 Ιούλ 2023, 16:53

Juno έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 16:48
Αν λες για τον συνάδελφό μου, απλώς είναι λίγο φρικουλας.
Τους δικούς σου μπορείς να τους κάνεις να κλαίνε αν θέλεις.
Έτσι φαίνεται. Το κοντινότερο σε αυτό, που έχω δει είναι να φέρνουν φρούτα από το σπίτι. Όπως το περιγράφεις φαίνεται πολύ ενοχλητικό.
Κάποτε κόντεψα με έναν να καλέσω το 100. Νομίζω τον συμβούλευσαν, γιατί έγινε παναγία τελευταία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 21 Ιούλ 2023, 17:01

Επίσης αποφεύγουμε το καλοκαίρι τις μπύρες, φουντώνουν και φουσκώνουν. Μόνο Λευκά Ευρωπαϊκά ποτά , από τις Βρετανικές νήσους μέχρι τα Ουράλια για την Μεγάλη Ενωμένη Ευρωπαϊκή Πατρίδα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Ιούλ 2023, 17:06

Bazoomba έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 15:48
Αυτο με τα 40 λιτρα νερο ανα ημερα αλλη παπατζα...
Τα αμερικανάκια που έρχονται εδώ έχουν όλα BMI > 30 και κουβαλάνε παντού κάτι νταμιτζάνες.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 21 Ιούλ 2023, 17:12

Chilloutbuddy έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 12:32
Εγώ πάντως δεν έχω κανένα παράπονο από την κουζίνα της δουλειάς, ειδικά μετά τον κόβιντ το μισό γραφείο δεν ξαναγύρισε ποτέ και είναι σχεδόν πάντα άδεια

Εικόνα

Εικόνα
Τύπε, αυτή η κουζίνα είναι καλύτερη από αυτήν που έχουμε σπίτια μας...
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 21 Ιούλ 2023, 17:21

Baldur έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 14:18
Διαβαζω για 5-6 γευματα και σκεφτομαι αντιδρασεις αν εδειχνα σε καποιον που ακολουθει αυτο το προγραμμα το ενα κυριως γευμα που τρωω ημερησιως στις 1400 θερμιδες με 140γρ πρωτεινη. Φανταζομαι θα μ αρχιζε στα «μα το σωμα μπορει να μεταβολισει μονο 30-40γρ πρωτεινης ανα πασα στιγμη». :lol:

Αυτοπειθαρχια, μαγκες. Ειναι εκνευριστικο που μαθαμε στην εποχη μας να εχουμε μια δικαιολογια για ολα. Οχι «εχω θεμα με το θυρεοειδη», οχι «εχω κακα γονιδια» (λολ). Απλα εισαι φαγανας και τεμπελης. Νερακι μπολικο, κομμενες οι αηδιες τυπου κοακολα και συμπυκνωμενοι χυμοι, ζωικη πρωτεινη ως βαση καθε γευματος, resistance training και 10,000 βηματα ημερησιως και εχεις λυσει το 90% της ιστοριας.

Προσωπικα με βολευει η διαλειμματικη και η πιο κετο φαση, αλλα αναγνωριζω τις ιδιοτροπιες του καθενος (ανδρες αντιδρουν καλυτερα στη διαλειμματικη, διαβητικοι, κλπ). Υπαρχουν πολλοι τροποι να φτασεις στο στοχο αλλα η βαση παραμενει.
Έχω φτάσει στο συμπέρασμα, τύπε, ότι όλες οι θεωρίες περί διατροφής και γυμναστικής λειτουργούν.

Σίγουρα, κάποια εντελώς βασικά όπως συχνά και μικρά γεύματα και 4 σετ των 8-15 επαναλήψεων περί του ενός λεπτού για αύξηση μυϊκής μάζας, είναι χρόνια δοκιμασμένα και ανταποκρίνονται στον καθένα, γι' αυτό και προτείνονται από όλους, ειδικούς και μη.

Από την άλλη, βλέπουμε ότι άλλος τρώει είναι μεγάλο γεύμα, άλλος κάνει διαλειμματική νηστεία, άλλος τρώει κάθε 2 ώρες, 57 λεπτά και 23 δεύτερα, άλλος όποτε βρει. Τα ίδια και στην γυμναστική: Άλλος κάνει 4*8, άλλος 5*5, άλλος άπειρες bodyweight επαναλήψεις και ότι μπορεί να φανταστεί ο καθένας.

Το ανθρώπινο σώμα προσαρμόζεται και ανταποκρίνεται εύκολα σε όλα αυτά. Δεν είναι σωστό να αρνούμαστε τις κλασσικές θεωρίες περί διατροφής και γυμναστικής, ούτε να χλευάζουμε τις νέες τάσεις και ότι μπορούμε να πετύχουμε μέσα στην μέρα ανάλογα με την ζωή μας, αρκεί να μην πιανόμαστε κορόιδα ότι υπάρχει μόνο ένας δρόμος και μια θεωρία για να τρως υγιεινά και να έχεις ένα όμορφο σώμα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30682
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 21 Ιούλ 2023, 17:23

vantono έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 14:02
dna replication έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 13:27
Chilloutbuddy έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 12:01

E ναι, και οι περισσότερες διατροφές αποτυγχάνουν παταγωδώς. Όχι γιατι είναι μαθηματικά ή ιατρικά λάθος, σωστά πράγματα λένε οι διατροφολόγοι, αλλά αποτυγχάνουν γιατί σιγά μην αντέξει κανείς να ασχολείται με συγκεκριμένα φαγιά και συγκεκριμένα ψώνια και χρονοδιαγράμματα και να παλεύει τις λιγούρες του μακροπρόθεσμα. Στην πράξη αποτυγχάνουν οι διατροφές, όχι στη θεωρία. Και όταν αποτυγχάνουν καταλήγουν ότι εσύ φταις γιατί δεν έχεις υπομονή να υποφέρεις παραπάνω.

Αυτό που λέει ο Βαντόνο είναι πολύ πιό εφαρμόσιμο και πιθανό να πετύχει, γιατί το ανθρώπινο σώμα στην τωρινή του μορφή σχεδιάστηκε πριν δεκάδες χιλιάδες χρόνια, όταν δεν υπήρχαν ούτε ψυγεία ούτε συντηρητικά ούτε πολλές τροφές διαθέσιμες συνέχεια, πόσο μάλλον 5 φορές τη μέρα κάθε μέρα. Και όταν απλά σταματήσεις να τρως για μεγάλα διαστήματα το σώμα σου το θυμάται εύκολα ότι να είσαι νηστικός είναι η φυσική του κατάσταση.
Απλό + Εφαρμόσιμο = Πετυχημένο.

ΥΓ αυτό που νιώθεις κάθε μέρα δεν είναι πείνα, είναι λιγούρες επειδή ανεβοκατεβαίνουν τα ζάχαρα στο αίμα μετά απο τα γεύματα. Ο περισσότερος κόσμος έχει ξεχάσει ποιά είναι η πραγματική αίσθηση της πείνας, αλλά αν μείνεις νηστικός 1-2 μέρες το θυμάσαι εύκολα και μαθαίνεις να το ξεχωρίσεις. Η πραγματική πείνα είναι ήπια και εξαιρετικά υποφερτή σαν αίσθηση, και το κυριότερο δε σκαμπανεβάζει καθόλου. Έρχεται πολύ αργά, μένει σταθερή για πολύ μεγάλα διαστήματα, και μπορείς εύκολα να την ξεχάσεις και να συνεχίσεις κανονικά τη ζωή σου. Η λιγούρα αντίθετα είναι πολύ ενοχλητική αίσθηση, είναι αυτό που νιώθεις ότι πας να λιποθυμήσεις, αδυναμία, κενά στο στομάχι, γουργουρίσματα και τέτοια. Δεν είναι πείνα αυτά, αν τα καταφέρεις να τα αγνοήσεις αρκετές ώρες φεύγουν. Η πείνα έρχεται πολύ μετά.

Στην τελική αν αυτά που λένε οι διατροφολόγοι ταιριάζουν στην πειθαρχεία και την ψυχοσύνθεσή σου και τους ρυθμούς της ζωής σου, κάντα οπωσδήποτε. Κυριολεκτικά οτιδήποτε είναι καλύτερο απ'τις μαλακίες και κυρίως τις ποσότητες που τρώμε συνήθως. Απλά έχε υπόψη σου ότι και αυτά που λέει ο Βαντόνο έχουν επιστημονική βάση αν το ψάξεις.
ξεκίνησα πριν κανένα μήνα την περίφημη 14-10 και μπορώ να πω ότι μου άρεσε γιατί διαπίστωσα ότι πολύ άνετα αντέχω την πείνα και επίσης μπορώ να τρώω ότι θέλω
Το συνηθισμένο ειναι το 16.00-24.00 στη νηστεία, αλλά κι εγώ 14.00-22.00 το εκανα, με βόλευε περισσότερο.
Αν μάλιστα δεν εισαι και του πρωινού γενικώς σαν άτομο, μπορείς να την τηρήσεις παρα πολύ εύκολα χωρις καν στερήσεις.

Νομιζω οτι μιλάμε για τη μόνη διαιτα που έρχεται και κουμπώνει όπως πρέπει στην ιδιοσυγκρασία του Ελ (όπου πρωινό = καφές και τσιγάρο). Άλλες κουλτούρες οπως αμερικάνοι ή βορειοευρωπαίοι και λοιποί λαοί που ειναι γαλουχημένοι στα πρωινά υπερπαραγωγές, θα ειχαν σοβαρά θέματα με αυτη τη διαιτα. Την πρωτη βδομάδα τουλαχιστον, μετά θα το συνήθιζαν κι αυτοί.

Ακριβώς αυτό όμως!
Από μικρός, μετά από ένα καλοκαίρι στην Αγγλία που φιλοξενήθηκα σε αγγλική οικογένεια μου άρεσαν τα full breakfast με μπεηκον αυγά και ποριτζ, τα γερμανικά με 25 είδη αλλαντικών και μουσλι, τα τουρκικά με τυρί ελιές και αγουροντοματα, τα ελληνικά με ψωμί μέλι ταχίνι και φρούτα κλπ
Με τη διαλειματικη, πρώτη εβδομάδα ζορίστηκα αλλά συνήθισα.
Πηγα μετά από λίγο πήγα Σλοβενία κ στο ξενοδοχείο είχε τέλειο πρωινό, είπα δε γμται σπάω τη διαιτα και έπεσα με τα μούτρα αλλά διαπίστωσα ότι ο μεταβολισμός είχε ήδη αλλάξει, μετα το πρωινό πήγαινα 2 φορές την ημέρα τουαλέτα..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dna replication την 21 Ιούλ 2023, 17:50, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 21 Ιούλ 2023, 17:25

Sid Vicious έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 17:01
Επίσης αποφεύγουμε το καλοκαίρι τις μπύρες, φουντώνουν και φουσκώνουν. ...
Πίπτεις σε σφάλμα.
Λυπάμαι,δεν το περίμενα από`σένα.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 21 Ιούλ 2023, 17:34

waldorf έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 17:25
Sid Vicious έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 17:01
Επίσης αποφεύγουμε το καλοκαίρι τις μπύρες, φουντώνουν και φουσκώνουν. ...
Πίπτεις σε σφάλμα.
Λυπάμαι,δεν το περίμενα από`σένα.
Γιατί εγώ το περιμένα; Δεν έχει πολλά χρόνια που ανακάλυψα πως πέραν μιας ορισμένης εξωτερικής θερμοκρασίας το μεθύσι της μπύρας ήταν βασανιστικό. Ίσως να συμβάλει ότι εδώ πάνω συνδυάζεται με υγρασία. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία στην θερινή ζυθοποσία σε θερμό ξηρό κλίμα προς κατάληξη οριστικών συμπερασμάτων.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10009
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 21 Ιούλ 2023, 17:38

Sid Vicious έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 17:34
waldorf έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 17:25
Sid Vicious έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 17:01
Επίσης αποφεύγουμε το καλοκαίρι τις μπύρες, φουντώνουν και φουσκώνουν. ...
Πίπτεις σε σφάλμα.
Λυπάμαι,δεν το περίμενα από`σένα.
Γιατί εγώ το περιμένα; Δεν έχει πολλά χρόνια που ανακάλυψα πως πέραν μιας ορισμένης εξωτερικής θερμοκρασίας το μεθύσι της μπύρας ήταν βασανιστικό. Ίσως να συμβάλει ότι εδώ πάνω συνδυάζεται με υγρασία. Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία στην θερινή ζυθοποσία σε θερμό ξηρό κλίμα προς κατάληξη οριστικών συμπερασμάτων.
Το μεθύσι από μπύρα είναι το χειρότερο, ανεξάρτητα από την εποχή. :e040:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30682
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 21 Ιούλ 2023, 17:59

η αλήθεια είναι η μπύρα στη ζέστη βγάζει μετά από λίγο μια φουντωση και μια εφίδρωση αλλά τίποτα δε συγκρίνεται με μια κρύα φρέσκια αφιλτραριστη λαγκερ το βράδυ
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 21 Ιούλ 2023, 18:13

Παροδική δροσιά που μετατρέπεται σε ζέστη, φούντωση και φούσκωμα στην πορεία. Συν οτι ρίχνει και την τέστο :e040:

Εγώ όταν έπινα παλιότερα (και μόνο καλοκαίρι) προτιμούσα McFarland. Γενικά τις ιρλανδικές.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 21 Ιούλ 2023, 18:14

δεν γίνεται να μεθύσεις από μπύρα. θες πάνω από 10 μπύρες. πρώτα θα σκάσεις.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 21 Ιούλ 2023, 18:19

Feindflug έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 17:21
αρκεί να μην πιανόμαστε κορόιδα ότι υπάρχει μόνο ένας δρόμος
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9961
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 21 Ιούλ 2023, 18:20

Feindflug έγραψε:
21 Ιούλ 2023, 17:12
Τύπε, αυτή η κουζίνα είναι καλύτερη από αυτήν που έχουμε σπίτια μας...
Good from far but far from good

Kόντρα πλακέ και άγιος ο Θεός, σε 2-3 χρόνια θα έχει διαλύσει
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών