κουζίνα στη δουλειά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Ιούλ 2023, 17:21

Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:00
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:08
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 15:49

Όχι, για διατροφή "νορμάλ ατόμων" λέω. Η πιο στάνταρ δοσολόγηση είναι 5 γεύματα τη μέρα.

Εγώ πάντως που την έκανα (δεν τη δοκίμασα) και με πολύ σοβαρό διατροφολόγο (άτομο που εκτός των άλλων βγάζει δίαιτες και μενού σε νοσοκομεία για άτομα διαφόρων ειδών παθήσεων που υπάρχει ανάγκη για σωστή διατροφή), έχασα 18 κιλά σε 13-14 μήνες περίπου.

Αλλά και με γνωστή μου διατροφολόγο, αδελφή κολλητού μου (που δεν την προτίμησα όμως επαγγελματικά :oops: ) που το έχω συζητήσει, πάνω - κάτω τα ίδια μού είπε κι εκείνη.
Εγώ με τέτοια "δίαιτα" μόνο έπαιρνα κιλά, ακόμη και μαρούλια να έτρωγα. Δεν είναι φυσιολογικό να τρως 5 φορές την ημέρα, διαταράσσεις εντελώς την καμπύλη ινσουλίνης σου, δεν είναι καλό για το σώμα. Εμένα μου δημιούργησε υπερφαγία και στρες, έτρωγα μέχρι και τα πετσακια γύρω από τα νύχια μου.

Και σχετικά λίγα έχασες, μη σου πω. Δεν ξέρω πως λειτουργεί το κάθε σώμα, εγώ πάντως με διαλειμματική νηστεία (την οποία εσπαγα και κατά μικρά διαστήματα, δεν την τηρούσα κατά γράμμα) έχασα 9 κιλά σε λιγότερο από 5 μήνες. Επίτηδες την σταμάτησα γιατί δεν ήθελα να χάσω άλλο, είχα γίνει στα όρια του σκελετού για τα δικά μου δεδομένα. Αν τη συνέχιζα θα έχανα κι άλλο.
Ποιος σου είπε ότι αν τρως μόνο μαρούλια είναι όλα καλά; Μη μπερδεύεσαι, το θέμα δεν είναι να τρως πολλές φορές κι από λίγο αλλά ό,τι να 'ναι που απλά το θεωρείς φτωχό σε θερμίδες, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Τα δε πολλαπλά γεύματα, αν δεν κάνω λάθος δηλαδή, έχουν να κάνουν με την "εκπαίδευση" του οργανισμού σου να μην αποθηκεύει.
Λαστ γήαρ. Και "ενεργοποίηση του μεταβολισμού" κτλ κτλ...
Ο καθε διατροφολόγος ΙΕΚτζής το λεει με διαφορετική φράση αλλά η ουσία παραμένει ως έχει.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιούλ 2023, 17:23

enterprise-psi έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:18
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 15:49
Εγώ πάντως που την έκανα (δεν τη δοκίμασα) και με πολύ σοβαρό διατροφολόγο (άτομο που εκτός των άλλων βγάζει δίαιτες και μενού σε νοσοκομεία για άτομα διαφόρων ειδών παθήσεων που υπάρχει ανάγκη για σωστή διατροφή), έχασα 18 κιλά σε 13-14 μήνες περίπου.
48 κιλά σε ένα χρόνο, 5 γεύματα, ελεύθερο το Σάββατο , σκέτο κοτόπουλο με αγγούρι την Κυριακή για recovery :o
Καλά, έχει να κάνει και με το σημείο έναρξης, πάντα. Όπως και με τον ρυθμό που θέλεις να ακολουθήσεις, φυσικά. Εγώ όντως ήθελα αργό ρυθμό, κουραζόμουν και αρκετά τότε λόγω μπόλικης δουλειάς που έβγαζα αναγκαστικά μόνος (eshop και καραντίνα).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιούλ 2023, 17:29

vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:21
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:00
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:08

Εγώ με τέτοια "δίαιτα" μόνο έπαιρνα κιλά, ακόμη και μαρούλια να έτρωγα. Δεν είναι φυσιολογικό να τρως 5 φορές την ημέρα, διαταράσσεις εντελώς την καμπύλη ινσουλίνης σου, δεν είναι καλό για το σώμα. Εμένα μου δημιούργησε υπερφαγία και στρες, έτρωγα μέχρι και τα πετσακια γύρω από τα νύχια μου.

Και σχετικά λίγα έχασες, μη σου πω. Δεν ξέρω πως λειτουργεί το κάθε σώμα, εγώ πάντως με διαλειμματική νηστεία (την οποία εσπαγα και κατά μικρά διαστήματα, δεν την τηρούσα κατά γράμμα) έχασα 9 κιλά σε λιγότερο από 5 μήνες. Επίτηδες την σταμάτησα γιατί δεν ήθελα να χάσω άλλο, είχα γίνει στα όρια του σκελετού για τα δικά μου δεδομένα. Αν τη συνέχιζα θα έχανα κι άλλο.
Ποιος σου είπε ότι αν τρως μόνο μαρούλια είναι όλα καλά; Μη μπερδεύεσαι, το θέμα δεν είναι να τρως πολλές φορές κι από λίγο αλλά ό,τι να 'ναι που απλά το θεωρείς φτωχό σε θερμίδες, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Τα δε πολλαπλά γεύματα, αν δεν κάνω λάθος δηλαδή, έχουν να κάνουν με την "εκπαίδευση" του οργανισμού σου να μην αποθηκεύει.
Λαστ γήαρ. Και "ενεργοποίηση του μεταβολισμού" κτλ κτλ...
Ο καθε διατροφολόγος ΙΕΚτζής το λεει με διαφορετική φράση αλλά η ουσία παραμένει ως έχει.
Καλά ρε, μην παίρνεις και όρκο για κάθε "νέα έρευνα" που έρχεται ξαφνικά να καταργήσει πράγματα που ξέρανε για χρόνια.

Όσο για τον μεταβολισμό που λες, τέτοιες μαλακίες φυσικά και δεν μού είπε (ίσα-ίσα), αλλά πριν το πρόγραμμα μού έκανε μέτρηση για να δει τον ρυθμό και να ξέρει τι να μού γράψει.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Ιούλ 2023, 17:30

foscilis έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:38
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 15:42
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 15:25

Τι λες μωρέ; Οι περισσότερες διατροφές έχουν πάνω από 4 γεύματα τη μέρα (για την ακρίβεια, 5 το πιο συνηθισμένο).
Οι διατροφές των μποντυ μπιλντερς που είναι και σε φάση όγκου λες ε? Σωστά, συμφωνώ.
Αν μιλάς για νορμάλ άτομα που θέλουν να χάσουν κιλά (και όχι να πάρουν), δεν νομίζω.

Η σύγχρονη επιστήμη της διατροφής/διατροφολογιας κτλ, την έχει απορρίψει πλήρως τη θεωρία των 5-10-20 "μικρών και συχνών" (λολ) γευμάτων μέσα στη μέρα, για "χάσιμο λίπους/κιλών". Ποτέ δεν έστεκε, ανέκαθεν.

Δεν ξέρω καν πως επιβλήθηκε και επικράτησε αυτή η παπαρια. Μάλλον κάποιος διατροφολόγος από ΙΕΚ την πέταξε σαν ιδέα και την υιοθέτησαν και τα υπόλοιπα βλητα.

Την έχω δοκιμάσει κι εγώ αυτή τη "διατροφή", και μόνο κιλά δεν έχασα*. Άνοιξε το στομάχι μου και ήθελα να τρώω περισσότερο.

*ηθελημένα βέβαια, ήξερα τι κάνω. Ήθελα να βάλω κιλά, όχι να χάσω.
Για να χάσεις κιλά πρέπει να τρως λιγότερες θερμίδες απ' όσες καις. Πόσες θερμίδες καις δεν είναι απλό να υπολογιστεί, αλλά ένα πράγμα που ισχύει 1000% είναι ότι πρέπει να τρως λιγότερες θερμίδες από αυτές που έχεις συνηθίσει να τρως τώρα που είσαι υπέρβαρος, πράγμα που μοιραία συνεπάγεται κάποια δυσφορία, τουλάχιστον τις πρώτες μέρες. Θέλω να πω, σιγά την επιστήμη.

Τώρα, αν η σχέση σου με το φαγητό είναι στην πραγματικότητα σχέση εξάρτησης (κάτι που ισχύει κυρίως στις γυναίκες αλλά όχι μόνο), αν δηλαδή τη βρίσκεις με τη ντοπαμίνη και άλλα φυσικά ευφορικά που εκκρίνει ο οργανισμός όταν καταναλώνεις νόστιμα πράγματα και δεν είναι τόσο θέμα πείνας, τότε η δυσφορία θα κρατήσει εβδομάδες ή μήνες και βασικά πρέπει να χωνέψεις ότι άλλαξε η ζωή σου και δε γίνεται να σαβουρώσεις ποτέ ξανά στη ζωή σου, ακριβώς όπως κάποιος που κόβει το ποτό ή το τσιγάρο δεν πρέπει να ξαναβάλει στο στόμα του.

Έχω την εντύπωση ότι οι διαιτολόγοι, τουλάχιστον όταν πρόκειται για αδυνάτισμα και όχι για λόγους υγείας στυλ χοληστερίνη ή διαβήτης, με όλες τις μαλακίες που σε βάζουν να κάνεις, π.χ. να ζυγίζεις τα συστατικά ή να τρως 5 γεύματα ή 10 γεύματα ή κάθε τρεις μέρες επιτρέπεται μια μπανάνα, όχι υδατάνθρακες, μόνο υδατάνθρακες, όχι κρέατα, μόνο κρέατα, μόνο κρέατα τις Τρίτες και δεν ξερωγω τι άλλο, ουσιαστικά σου προσφέρουν μια μπακαλίστικη/λάιτ/γιατροσοφικού τύπου συμπεριφορική θεραπεία απεξάρτησης που βασικό στόχο έχει το μυαλό σου να ξεγελαστεί και να συνεχίσει να ασχολείται φουλ με την πρέζα του (=φαγητό) χωρίς να κάνει τελικά το ίδιο ακραία χρήση και κυρίως χωρίς ποτέ να παραδεχτεί ότι έχει πρόβλημα τύπου πρέζας, με τον διαιτολόγο στον ρόλο του κόουτς που στις κανονικές θεραπείες απεξάρτησης παίζει αδειοδοτημένος ειδικός ψυχικής υγείας.

Καταλαβαίνουμε όλοι ότι σαν προσέγγιση έχει μακράν περισσότερες πιθανότητες (μεσοπρόθεσμα) να σε κάνει να κυλήσεις χειρότερα παρά να σε αδυνατίσει, αν και υπάρχουν εξαιρέσεις που σε συνδυασμό με τα όντως θεαματικά αποτελέσματα που έχουν οι περισσότερες δίαιτες κατά τις πρώτες εβδομάδες ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ σε συνδυασμό με την ενστικτώδη απροθυμία οποιασδήποτε γυναίκας να κοιτάξει κατάματα τις επιλογές που κάνει εντελώς ελεύθερα και να πει "είμαι για τον πούτσο άτομο", συντηρεί τη σχετική βιομηχανία.
Θερμιδικό έλλειμμα θες για να αδυνατίσεις, σωστά. Το πως θα το πετύχεις αυτό ειναι δικό σου θέμα (σε συνεργασία με τον διατροφολόγο που σε κοουτσάρει τελος παντων), αλλά το αποτελεσμα μετράει.
Πάντως οι κλασικες δίαιτες των 90s-00s, τύπου 456γρ κοτοπουλάκι, 17,3γρ ρυζάκι, 1,6γρ κουραδίτσα και όλο αυτό 6-7 φορές τη μερα, δεν βοηθάνε. Τουλαχιστον εμένα ως πρώην χοντρούλης στο γυμνασιο που παλευα να χασω με τετοιο τρόπο, δεν τα κατάφερνα ποτέ.
Οτιδήποτε πάνω απο 3 γευματα τη μερα (ενα μπαμπάτσικο μεσημεριανό, ενα καλό βραδυνο και ενα υγιεινό σνακ στο ενδιάμεσο αυτών των δυο) το θεωρώ υπερβολή που δεν φέρνει αποτελέσματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 20 Ιούλ 2023, 17:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 20 Ιούλ 2023, 17:32

vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:21
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:00
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 16:08

Εγώ με τέτοια "δίαιτα" μόνο έπαιρνα κιλά, ακόμη και μαρούλια να έτρωγα. Δεν είναι φυσιολογικό να τρως 5 φορές την ημέρα, διαταράσσεις εντελώς την καμπύλη ινσουλίνης σου, δεν είναι καλό για το σώμα. Εμένα μου δημιούργησε υπερφαγία και στρες, έτρωγα μέχρι και τα πετσακια γύρω από τα νύχια μου.

Και σχετικά λίγα έχασες, μη σου πω. Δεν ξέρω πως λειτουργεί το κάθε σώμα, εγώ πάντως με διαλειμματική νηστεία (την οποία εσπαγα και κατά μικρά διαστήματα, δεν την τηρούσα κατά γράμμα) έχασα 9 κιλά σε λιγότερο από 5 μήνες. Επίτηδες την σταμάτησα γιατί δεν ήθελα να χάσω άλλο, είχα γίνει στα όρια του σκελετού για τα δικά μου δεδομένα. Αν τη συνέχιζα θα έχανα κι άλλο.
Ποιος σου είπε ότι αν τρως μόνο μαρούλια είναι όλα καλά; Μη μπερδεύεσαι, το θέμα δεν είναι να τρως πολλές φορές κι από λίγο αλλά ό,τι να 'ναι που απλά το θεωρείς φτωχό σε θερμίδες, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Τα δε πολλαπλά γεύματα, αν δεν κάνω λάθος δηλαδή, έχουν να κάνουν με την "εκπαίδευση" του οργανισμού σου να μην αποθηκεύει.
Λαστ γήαρ. Και "ενεργοποίηση του μεταβολισμού" κτλ κτλ...
Ο καθε διατροφολόγος ΙΕΚτζής το λεει με διαφορετική φράση αλλά η ουσία παραμένει ως έχει.
Εχουν ανακαλυψει και το αλλο κολπο τωρα τελευταια με τα εξατομικευμενα προγραμματα, που στο τελος ολα καταληγουν στο "φαε λιγοτερο μωρη φακλανα".
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 20 Ιούλ 2023, 17:35

Yπαρχουν κατι σκληροπυρηνικα προγραμματα για οσους συνδυαζουν διαιτα με απαιτητικη γυμναστικη που περιλαμβανουν περιοδους νηστειας,carb cycling και διαφορα αλλα αιρετικα πραματα.Αλλα πρεπει να εισαι υγιης και να αντεχεις την πεινα.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 20 Ιούλ 2023, 17:38

Bazoomba έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:32
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:21
Isildur έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:00

Ποιος σου είπε ότι αν τρως μόνο μαρούλια είναι όλα καλά; Μη μπερδεύεσαι, το θέμα δεν είναι να τρως πολλές φορές κι από λίγο αλλά ό,τι να 'ναι που απλά το θεωρείς φτωχό σε θερμίδες, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Τα δε πολλαπλά γεύματα, αν δεν κάνω λάθος δηλαδή, έχουν να κάνουν με την "εκπαίδευση" του οργανισμού σου να μην αποθηκεύει.
Λαστ γήαρ. Και "ενεργοποίηση του μεταβολισμού" κτλ κτλ...
Ο καθε διατροφολόγος ΙΕΚτζής το λεει με διαφορετική φράση αλλά η ουσία παραμένει ως έχει.
Εχουν ανακαλυψει και το αλλο κολπο τωρα τελευταια με τα εξατομικευμενα προγραμματα, που στο τελος ολα καταληγουν στο "φαε λιγοτερο μωρη φακλανα".
:smt005::smt005::smt005:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Ιούλ 2023, 18:03

GoBack έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:35
Yπαρχουν κατι σκληροπυρηνικα προγραμματα για οσους συνδυαζουν διαιτα με απαιτητικη γυμναστικη που περιλαμβανουν περιοδους νηστειας,carb cycling και διαφορα αλλα αιρετικα πραματα.Αλλα πρεπει να εισαι υγιης και να αντεχεις την πεινα.
Η πείνα ειναι προσωρινη, αν μιλαμε για τέτοια ειδη διατροφής.
Εγώ με τη βαντονίσια παραλλαγή διαλειμματικής που εκανα πριν κατι χρονια, σχεδον διπλασίασα τη μεσημεριανή και βραδυνή μου μερίδα οι οποίες αποτελούνταν απο κυρίως πρωτεϊνικά αλλά και ταυτόχρονα δύσπεπτα γεύματα λίγων θερμίδων (τύπου μανιτάρια), σούπες (νερά ουσιαστικά που απλά σε φουσκωνουν και μετά φευγουν) που με εκαναν να αισθανομαι χορτασμένος για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα. Και το ενδιαμεσο σνακ πάλι κάτι δύσπεπτο όπως 1-2 αχλάδια ή ένα αβοκάντο ή γιαούρτι 2% ή μια κουταλιά του γλυκού φυστικοβούτυρο πρωτείνης, συγκεκριμένο. Αυτο το ετρωγα γύρω στη 1,5 ώρα πριν τη γυμναστική.

Το μόνο που με έκανε να βελάξω και να τα δω όλα κωλυόμενα, ηταν οι 3 πρώτες μέρες που αναγκάστηκα να κόψω το πρωινό. Το αντικατέστησα με σκετο καφέ, 2 πρασινοτσάγια, κανενα δεύτερο καφέ ενίοτε, νερό κτλ, σε ολο αυτο το διαστημα απο το που ξυπνούσα μεχρι να φάω μεσημεριανό, αντί να μασουλάω έπινα.
Αλλά απο την 4η μέρα και μετά, απλά γύρισε διακοπτης και τελείωσε καθε τύπου πεινα. Προσαρμόστηκε αμεσως ο οργανισμός μου.
Και αυτό το πρόγραμμα το τηρούσα καθε μερα πλην Παρασκευής και Σαββάτου. Λιγο πριν το σταματήσω, μου ειχε γινει τόσο τρόπος ζωής που αφηνα "free day" μόνο το Σάββατο ή και καθόλου.

εντιτ: Ξερω, σπάνια θα ακουσεις αβοκαντο και φυστικοβούτυρα σε διαλειμματικές, αλλά ειπαμε, βαντονίσια παραλλαγή.
Αλλωστε δεν ημουν παχυσαρκος, απλώς υπερβαρος για τα δικά μου δεδομένα. Και έπαθα πλάκα με το πόσο ευκολα και γρηγορα μπορείς να χάσει καποιος κιλά αν πραγματικα το θελει, και χωρις τραγικές στερήσεις (πλην του πρωτου 4ημέρου, αντε 5ημέρου μαξ, και αυτο αν εισαι κανενας εθισμενος στο φαγητο).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 20 Ιούλ 2023, 18:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 20 Ιούλ 2023, 18:06

vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:03
GoBack έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:35
Yπαρχουν κατι σκληροπυρηνικα προγραμματα για οσους συνδυαζουν διαιτα με απαιτητικη γυμναστικη που περιλαμβανουν περιοδους νηστειας,carb cycling και διαφορα αλλα αιρετικα πραματα.Αλλα πρεπει να εισαι υγιης και να αντεχεις την πεινα.
Η πείνα ειναι προσωρινη, αν μιλαμε για τέτοια ειδη διατροφής.
Εγώ με τη βαντονίσια παραλλαγή διαλειμματικής που εκανα πριν κατι χρονια, σχεδον διπλασίασα τη μεσημεριανή και βραδυνή μου μερίδα οι οποίες αποτελούνταν απο κυρίως πρωτεϊνικά αλλά και ταυτόχρονα δύσπεπτα γεύματα λίγων θερμίδων (τύπου μανιτάρια), σούπες (νερά ουσιαστικά που απλά σε φουσκωνουν και μετά φευγουν) που με εκαναν να αισθανομαι χορτασμένος για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα. Και το ενδιαμεσο σνακ πάλι κάτι δύσπεπτο όπως 1-2 αχλάδια ή ένα αβοκάντο ή μια κουταλιά του γλυκού φυστικοβούτυρο πρωτείνης, συγκεκριμένο. Αυτο το ετρωγα γύρω στη 1,5 ώρα πριν τη γυμναστική.

Το μόνο που με έκανε να βελάξω και να τα δω όλα κωλυόμενα, ηταν οι 3 πρώτες μέρες που αναγκάστηκα να κόψω το πρωινό. Το αντικατέστησα με σκετο καφέ, 2 πρασινοτσάγια, κανενα δεύτερο καφέ ενίοτε, νερό κτλ, σε ολο αυτο το διαστημα απο το που ξυπνούσα μεχρι να φάω μεσημεριανό, αντί να μασουλάω έπινα.
Αλλά απο την 4η μέρα και μετά, απλά γύρισε διακοπτης και τελείωσε καθε τύπου πεινα. Προσαρμόστηκε αμεσως ο οργανισμός μου.
Και αυτό το πρόγραμμα το τηρούσα καθε μερα πλην Παρασκευής και Σαββάτου. Λιγο πριν το σταματήσω, μου ειχε γινει τόσο τρόπος ζωής που αφηνα "free day" μόνο το Σάββατο ή και καθόλου.

εντιτ: Ξερω, σπάνια θα ακουσεις αβοκαντο και φυστικοβούτυρα σε διαλειμματικές, αλλά ειπαμε, βαντονίσια παραλλαγή.
Αλλωστε δεν ημουν παχυσαρκος, απλώς υπερβαρος για τα δικά μου δεδομένα. Και έπαθα πλάκα με το πόσο ευκολα και γρηγορα μπορείς να χάσει καποιος κιλά αν πραγματικα το θελει, και χωρις τραγικές στερήσεις (πλην του πρωτου 4ημέρου, αντε 5ημέρου μαξ, και αυτο αν εισαι κανενας εθισμενος στο φαγητο).
Οταν εγραφα νηστεια εννοουσα 48-72 ωρες οχι την παιδικη
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Ιούλ 2023, 18:10

GoBack έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:06
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:03
GoBack έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:35
Yπαρχουν κατι σκληροπυρηνικα προγραμματα για οσους συνδυαζουν διαιτα με απαιτητικη γυμναστικη που περιλαμβανουν περιοδους νηστειας,carb cycling και διαφορα αλλα αιρετικα πραματα.Αλλα πρεπει να εισαι υγιης και να αντεχεις την πεινα.
Η πείνα ειναι προσωρινη, αν μιλαμε για τέτοια ειδη διατροφής.
Εγώ με τη βαντονίσια παραλλαγή διαλειμματικής που εκανα πριν κατι χρονια, σχεδον διπλασίασα τη μεσημεριανή και βραδυνή μου μερίδα οι οποίες αποτελούνταν απο κυρίως πρωτεϊνικά αλλά και ταυτόχρονα δύσπεπτα γεύματα λίγων θερμίδων (τύπου μανιτάρια), σούπες (νερά ουσιαστικά που απλά σε φουσκωνουν και μετά φευγουν) που με εκαναν να αισθανομαι χορτασμένος για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα. Και το ενδιαμεσο σνακ πάλι κάτι δύσπεπτο όπως 1-2 αχλάδια ή ένα αβοκάντο ή μια κουταλιά του γλυκού φυστικοβούτυρο πρωτείνης, συγκεκριμένο. Αυτο το ετρωγα γύρω στη 1,5 ώρα πριν τη γυμναστική.

Το μόνο που με έκανε να βελάξω και να τα δω όλα κωλυόμενα, ηταν οι 3 πρώτες μέρες που αναγκάστηκα να κόψω το πρωινό. Το αντικατέστησα με σκετο καφέ, 2 πρασινοτσάγια, κανενα δεύτερο καφέ ενίοτε, νερό κτλ, σε ολο αυτο το διαστημα απο το που ξυπνούσα μεχρι να φάω μεσημεριανό, αντί να μασουλάω έπινα.
Αλλά απο την 4η μέρα και μετά, απλά γύρισε διακοπτης και τελείωσε καθε τύπου πεινα. Προσαρμόστηκε αμεσως ο οργανισμός μου.
Και αυτό το πρόγραμμα το τηρούσα καθε μερα πλην Παρασκευής και Σαββάτου. Λιγο πριν το σταματήσω, μου ειχε γινει τόσο τρόπος ζωής που αφηνα "free day" μόνο το Σάββατο ή και καθόλου.

εντιτ: Ξερω, σπάνια θα ακουσεις αβοκαντο και φυστικοβούτυρα σε διαλειμματικές, αλλά ειπαμε, βαντονίσια παραλλαγή.
Αλλωστε δεν ημουν παχυσαρκος, απλώς υπερβαρος για τα δικά μου δεδομένα. Και έπαθα πλάκα με το πόσο ευκολα και γρηγορα μπορείς να χάσει καποιος κιλά αν πραγματικα το θελει, και χωρις τραγικές στερήσεις (πλην του πρωτου 4ημέρου, αντε 5ημέρου μαξ, και αυτο αν εισαι κανενας εθισμενος στο φαγητο).
Οταν εγραφα νηστεια εννοουσα 48-72 ωρες οχι την παιδικη
Καλά εντάξει, εσύ είσαι το άλλο άκρο των διαιτολόγων με τα 800 μικρά και συχνά ημερήσια γεύματα. :lol:
Δεν ειναι όλα ή χρυσή αυγή ή ΚΚΕ ρε παιδια, υπάρχει και μέση λύση που συνήθως ειναι και χρυσή τομή. Κεντροδεξιός Κούλης δηλαδη. :8):003:

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28238
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 20 Ιούλ 2023, 22:32

vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:10
GoBack έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:06
vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:03

Η πείνα ειναι προσωρινη, αν μιλαμε για τέτοια ειδη διατροφής.
Εγώ με τη βαντονίσια παραλλαγή διαλειμματικής που εκανα πριν κατι χρονια, σχεδον διπλασίασα τη μεσημεριανή και βραδυνή μου μερίδα οι οποίες αποτελούνταν απο κυρίως πρωτεϊνικά αλλά και ταυτόχρονα δύσπεπτα γεύματα λίγων θερμίδων (τύπου μανιτάρια), σούπες (νερά ουσιαστικά που απλά σε φουσκωνουν και μετά φευγουν) που με εκαναν να αισθανομαι χορτασμένος για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα. Και το ενδιαμεσο σνακ πάλι κάτι δύσπεπτο όπως 1-2 αχλάδια ή ένα αβοκάντο ή μια κουταλιά του γλυκού φυστικοβούτυρο πρωτείνης, συγκεκριμένο. Αυτο το ετρωγα γύρω στη 1,5 ώρα πριν τη γυμναστική.

Το μόνο που με έκανε να βελάξω και να τα δω όλα κωλυόμενα, ηταν οι 3 πρώτες μέρες που αναγκάστηκα να κόψω το πρωινό. Το αντικατέστησα με σκετο καφέ, 2 πρασινοτσάγια, κανενα δεύτερο καφέ ενίοτε, νερό κτλ, σε ολο αυτο το διαστημα απο το που ξυπνούσα μεχρι να φάω μεσημεριανό, αντί να μασουλάω έπινα.
Αλλά απο την 4η μέρα και μετά, απλά γύρισε διακοπτης και τελείωσε καθε τύπου πεινα. Προσαρμόστηκε αμεσως ο οργανισμός μου.
Και αυτό το πρόγραμμα το τηρούσα καθε μερα πλην Παρασκευής και Σαββάτου. Λιγο πριν το σταματήσω, μου ειχε γινει τόσο τρόπος ζωής που αφηνα "free day" μόνο το Σάββατο ή και καθόλου.

εντιτ: Ξερω, σπάνια θα ακουσεις αβοκαντο και φυστικοβούτυρα σε διαλειμματικές, αλλά ειπαμε, βαντονίσια παραλλαγή.
Αλλωστε δεν ημουν παχυσαρκος, απλώς υπερβαρος για τα δικά μου δεδομένα. Και έπαθα πλάκα με το πόσο ευκολα και γρηγορα μπορείς να χάσει καποιος κιλά αν πραγματικα το θελει, και χωρις τραγικές στερήσεις (πλην του πρωτου 4ημέρου, αντε 5ημέρου μαξ, και αυτο αν εισαι κανενας εθισμενος στο φαγητο).
Οταν εγραφα νηστεια εννοουσα 48-72 ωρες οχι την παιδικη
Καλά εντάξει, εσύ είσαι το άλλο άκρο των διαιτολόγων με τα 800 μικρά και συχνά ημερήσια γεύματα. :lol:
Δεν ειναι όλα ή χρυσή αυγή ή ΚΚΕ ρε παιδια, υπάρχει και μέση λύση που συνήθως ειναι και χρυσή τομή. Κεντροδεξιός Κούλης δηλαδη. :8):003:
Βασικα το θεωρω τραγικο να μη μπορεις να αντεξεις χωρις φαι για 3 μερες.Σκεψου τους προγονους σου που κυνηγουσαν και ετρωγαν το μαμουθ και καναν μια βδομαδα να πιασουν το επομενο.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14691
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Ιούλ 2023, 22:40

vantono έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 18:03
GoBack έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 17:35
Yπαρχουν κατι σκληροπυρηνικα προγραμματα για οσους συνδυαζουν διαιτα με απαιτητικη γυμναστικη που περιλαμβανουν περιοδους νηστειας,carb cycling και διαφορα αλλα αιρετικα πραματα.Αλλα πρεπει να εισαι υγιης και να αντεχεις την πεινα.
Η πείνα ειναι προσωρινη, αν μιλαμε για τέτοια ειδη διατροφής.
Εγώ με τη βαντονίσια παραλλαγή διαλειμματικής που εκανα πριν κατι χρονια, σχεδον διπλασίασα τη μεσημεριανή και βραδυνή μου μερίδα οι οποίες αποτελούνταν απο κυρίως πρωτεϊνικά αλλά και ταυτόχρονα δύσπεπτα γεύματα λίγων θερμίδων (τύπου μανιτάρια), σούπες (νερά ουσιαστικά που απλά σε φουσκωνουν και μετά φευγουν) που με εκαναν να αισθανομαι χορτασμένος για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα. Και το ενδιαμεσο σνακ πάλι κάτι δύσπεπτο όπως 1-2 αχλάδια ή ένα αβοκάντο ή γιαούρτι 2% ή μια κουταλιά του γλυκού φυστικοβούτυρο πρωτείνης, συγκεκριμένο. Αυτο το ετρωγα γύρω στη 1,5 ώρα πριν τη γυμναστική.

Το μόνο που με έκανε να βελάξω και να τα δω όλα κωλυόμενα, ηταν οι 3 πρώτες μέρες που αναγκάστηκα να κόψω το πρωινό. Το αντικατέστησα με σκετο καφέ, 2 πρασινοτσάγια, κανενα δεύτερο καφέ ενίοτε, νερό κτλ, σε ολο αυτο το διαστημα απο το που ξυπνούσα μεχρι να φάω μεσημεριανό, αντί να μασουλάω έπινα.
Αλλά απο την 4η μέρα και μετά, απλά γύρισε διακοπτης και τελείωσε καθε τύπου πεινα. Προσαρμόστηκε αμεσως ο οργανισμός μου.
Και αυτό το πρόγραμμα το τηρούσα καθε μερα πλην Παρασκευής και Σαββάτου. Λιγο πριν το σταματήσω, μου ειχε γινει τόσο τρόπος ζωής που αφηνα "free day" μόνο το Σάββατο ή και καθόλου.

εντιτ: Ξερω, σπάνια θα ακουσεις αβοκαντο και φυστικοβούτυρα σε διαλειμματικές, αλλά ειπαμε, βαντονίσια παραλλαγή.
Αλλωστε δεν ημουν παχυσαρκος, απλώς υπερβαρος για τα δικά μου δεδομένα. Και έπαθα πλάκα με το πόσο ευκολα και γρηγορα μπορείς να χάσει καποιος κιλά αν πραγματικα το θελει, και χωρις τραγικές στερήσεις (πλην του πρωτου 4ημέρου, αντε 5ημέρου μαξ, και αυτο αν εισαι κανενας εθισμενος στο φαγητο).
Πόσα κιλά είσαι, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48660
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Ιούλ 2023, 22:42

foscilis έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 14:58
Εκεί που δουλεύει η γονέας Α είναι 3-4 θείες που την έχουν δει υγιεινή διατροφή με αποτέλεσμα στην κουζινίτσα να κάθονται και να φτιάχνουν πολύπλοκες σαλάτες, χυμούς και τέτοιες μαλακίες κυρίως με φρέσκα λαχανικά και φρούτα και γενικά ακατέργαστες πρώτες ύλες. Απ' ό,τι κατάλαβα αυτό προκαλεί τέσσερα προβλήματα:
- Το ψυγείο είναι τίγκα, φέρνει ξερωγω η άλλη ένα ολόκληρο μαρούλι για να κόψει σαλάτα ή έχει ένα κεφάλι ένταμ στο ψυγείο όλη την εβδομάδα και κόβει φέτες on demand.
- Δεσμεύουν την κουζίνα για τρομερά πολλή ώρα, δηλαδή για μισή ώρα δε μπορείς ας πούμε να μπεις να φτιάξεις έναν καφέ γιατί είναι μέσα η χοντροκώλα από το HR που πλένει καθαρίζει και ψιλοκόβει ζαρζαβατικά ή η παλαβή του frontdesk που στίβει πορτοκάλια με το χέρι γιατί δεν πιστεύει ούτε καν στους στίφτες.
- Τα αφήνουν όλα εντελώς κώλο οι μισές, χρησιμοποιημένα σκεύη, μαχαίρια, φλούδες, χώματα, κουκούτσια κλπ
- Αλλά κι οι άλλες μισές που τα πετάνε, μιλάμε για πολύ μεγάλο όγκο σκουπιδιών που συνήθως είναι και πράγματα που σαπίζουν

Τα τελευταία 2 δημιουργούν additional φόρτο εργασίας για τις καθαρίστριες, δηλαδή ενώ κανονικά θα έκαναν ένα πέρασμα για πλύσιμο και κατέβασμα σκουπιδιών το απόγευμα, αναγκάζονται και κάνουν τρία, μετά τις πρωινές πορτοκαλάδες, τις μεσημεριανές σαλάτες και τα απογευματινά σαντουιτσάκια/φρουτοσαλάτες.

Η καινούρια διεύθυνση έχει αποφασίσει να τους βάλει κωλόχερο και ήδη είχαμε τα πρώτα ξεσπάσματα απείρου κάλλους στυλ δε μπορώ να φέρνω την πορτοκαλάδα από το σπίτι μου σε θερμός γιατί όλη η βιταμίνη χάνεται στα πρώτα πενήντα δευτερόλεπτα από το στίψιμο και εξάλλου τα θερμός είναι καρκινογόνα. :)

Η δικιά μου καθαρά ακαδημαϊκή απορία με αφορμή όλο αυτό (η δικιά μου κάνει χρήση μόνο της καφετιέρας) είναι γενικά τι προβλέπει η νομοθεσία; Υπάρχει η έννοια της "λελογισμένης χρήσης κουζίνας" κι αυτές έχουν τρελαθεί από την αγαμία, ή πρόκειται για καπρίτσιο της διεύθυνσης; Ή και τα δύο;
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 20 Ιούλ 2023, 22:50

GoBack έγραψε:
20 Ιούλ 2023, 22:32


Βασικα το θεωρω τραγικο να μη μπορεις να αντεξεις χωρις φαι για 3 μερες.Σκεψου τους προγονους σου που κυνηγουσαν και ετρωγαν το μαμουθ και καναν μια βδομαδα να πιασουν το επομενο.


Καλα, νομιζω οτι οι προγονοι τον αποκληρωσαν μετα το 4ο κοβομπολ, μην ξυνεις πληγες.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: κουζίνα στη δουλειά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 20 Ιούλ 2023, 22:52

foscilis έγραψε:
19 Ιούλ 2023, 14:58
Εκεί που δουλεύει η γονέας Α είναι 3-4 θείες που την έχουν δει υγιεινή διατροφή με αποτέλεσμα στην κουζινίτσα να κάθονται και να φτιάχνουν πολύπλοκες σαλάτες, χυμούς και τέτοιες μαλακίες κυρίως με φρέσκα λαχανικά και φρούτα και γενικά ακατέργαστες πρώτες ύλες. Απ' ό,τι κατάλαβα αυτό προκαλεί τέσσερα προβλήματα:
- Το ψυγείο είναι τίγκα, φέρνει ξερωγω η άλλη ένα ολόκληρο μαρούλι για να κόψει σαλάτα ή έχει ένα κεφάλι ένταμ στο ψυγείο όλη την εβδομάδα και κόβει φέτες on demand.
- Δεσμεύουν την κουζίνα για τρομερά πολλή ώρα, δηλαδή για μισή ώρα δε μπορείς ας πούμε να μπεις να φτιάξεις έναν καφέ γιατί είναι μέσα η χοντροκώλα από το HR που πλένει καθαρίζει και ψιλοκόβει ζαρζαβατικά ή η παλαβή του frontdesk που στίβει πορτοκάλια με το χέρι γιατί δεν πιστεύει ούτε καν στους στίφτες.
- Τα αφήνουν όλα εντελώς κώλο οι μισές, χρησιμοποιημένα σκεύη, μαχαίρια, φλούδες, χώματα, κουκούτσια κλπ
- Αλλά κι οι άλλες μισές που τα πετάνε, μιλάμε για πολύ μεγάλο όγκο σκουπιδιών που συνήθως είναι και πράγματα που σαπίζουν

Τα τελευταία 2 δημιουργούν additional φόρτο εργασίας για τις καθαρίστριες, δηλαδή ενώ κανονικά θα έκαναν ένα πέρασμα για πλύσιμο και κατέβασμα σκουπιδιών το απόγευμα, αναγκάζονται και κάνουν τρία, μετά τις πρωινές πορτοκαλάδες, τις μεσημεριανές σαλάτες και τα απογευματινά σαντουιτσάκια/φρουτοσαλάτες.

Η καινούρια διεύθυνση έχει αποφασίσει να τους βάλει κωλόχερο και ήδη είχαμε τα πρώτα ξεσπάσματα απείρου κάλλους στυλ δε μπορώ να φέρνω την πορτοκαλάδα από το σπίτι μου σε θερμός γιατί όλη η βιταμίνη χάνεται στα πρώτα πενήντα δευτερόλεπτα από το στίψιμο και εξάλλου τα θερμός είναι καρκινογόνα. :)

Η δικιά μου καθαρά ακαδημαϊκή απορία με αφορμή όλο αυτό (η δικιά μου κάνει χρήση μόνο της καφετιέρας) είναι γενικά τι προβλέπει η νομοθεσία; Υπάρχει η έννοια της "λελογισμένης χρήσης κουζίνας" κι αυτές έχουν τρελαθεί από την αγαμία, ή πρόκειται για καπρίτσιο της διεύθυνσης; Ή και τα δύο;
Σε νιώθω...το περίεργο είναι ότι μόνο γυναίκες το κάνουν αυτό, σε καμία δουλειά που πέρασα δεν θυμάμαι άντρα να φέρνει να κόβει μαρούλια, κρεμμύδια κλπ
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών