Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 03 Αύγ 2023, 20:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:33
talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:31
Αν σας δινοταν η δυνατότητα να διαλεξετε με τα ίδια περιπου λεφτά 3 μερες δουλειά στο γραφειο ή 4 μερες Wfh, τι θα διαλεγατε;
4 μέρες στο γραφείο

Το wfh καταστρέφει την κοινωνική μας επαφή
Αν περιμεναμε να αποκτησουμε κοινωνική επαφή μόνο μέσω της καταναγκαστικής κοινωνικής επαφής (τουτέστιν επαφές εντος του εργασιακού χώρου), ζητω που καηκαμε πύτε μου καλέ.
Άνθρωπος που είναι δουλειά-σπιτι-σπιτι-δουλεια πχ, και οι μόνες κοινωνικές επαφές/συναναστροφές που έχει είναι μέσω της εργασίας του, είναι μακράν ο,τι πιο αντικοινωνικό σαν άτομο.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30684
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 03 Αύγ 2023, 20:55

exiledd έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:52
Μόνο τον χαμένο χρόνο του commute να βάλεις αξίζει...
(Πόσο ωραία αυτή η αγγλική λεξούλα αντικαθιστά το ελλ.:"Πέρα δώθε" ή "Πήγαινε έλα"...)
μετακινηση εννοείς?
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 03 Αύγ 2023, 20:57

Μετακίνηση βασικά ναι

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Αύγ 2023, 21:03

vantono έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:33
talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:31
Αν σας δινοταν η δυνατότητα να διαλεξετε με τα ίδια περιπου λεφτά 3 μερες δουλειά στο γραφειο ή 4 μερες Wfh, τι θα διαλεγατε;
4 μέρες στο γραφείο

Το wfh καταστρέφει την κοινωνική μας επαφή
Αν περιμεναμε να αποκτησουμε κοινωνική επαφή μόνο μέσω της καταναγκαστικής κοινωνικής επαφής (τουτέστιν επαφές εντος του εργασιακού χώρου), ζητω που καηκαμε πύτε μου καλέ.
Άνθρωπος που είναι δουλειά-σπιτι-σπιτι-δουλεια πχ, και οι μόνες κοινωνικές επαφές/συναναστροφές που έχει είναι μέσω της εργασίας του, είναι μακράν ο,τι πιο αντικοινωνικό σαν άτομο.
Εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα. Ειλικρινά αν δεν φοβόμουν το κοινωνικό aspect, θα δούλευα για ξένη εταιρεία με διπλάσιες αποδοχές.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30684
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 03 Αύγ 2023, 21:07

το γραφειο είναι 150μ απο το σπιτι, προτιμω να δουλευω εκει
Наше дело правое - победа будет за нами!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25254
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Αύγ 2023, 21:09

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Αύγ 2023, 21:03
vantono έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:33


4 μέρες στο γραφείο

Το wfh καταστρέφει την κοινωνική μας επαφή
Αν περιμεναμε να αποκτησουμε κοινωνική επαφή μόνο μέσω της καταναγκαστικής κοινωνικής επαφής (τουτέστιν επαφές εντος του εργασιακού χώρου), ζητω που καηκαμε πύτε μου καλέ.
Άνθρωπος που είναι δουλειά-σπιτι-σπιτι-δουλεια πχ, και οι μόνες κοινωνικές επαφές/συναναστροφές που έχει είναι μέσω της εργασίας του, είναι μακράν ο,τι πιο αντικοινωνικό σαν άτομο.
Εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα. Ειλικρινά αν δεν φοβόμουν το κοινωνικό aspect, θα δούλευα για ξένη εταιρεία με διπλάσιες αποδοχές.
Μην κάνεις βλακειες, διπλες αποδοχες στην ηλικια σου κανουν τεραστια διαφορα στα 50 σου

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42984
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Αύγ 2023, 21:38

talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2023, 21:09
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Αύγ 2023, 21:03
vantono έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:55

Αν περιμεναμε να αποκτησουμε κοινωνική επαφή μόνο μέσω της καταναγκαστικής κοινωνικής επαφής (τουτέστιν επαφές εντος του εργασιακού χώρου), ζητω που καηκαμε πύτε μου καλέ.
Άνθρωπος που είναι δουλειά-σπιτι-σπιτι-δουλεια πχ, και οι μόνες κοινωνικές επαφές/συναναστροφές που έχει είναι μέσω της εργασίας του, είναι μακράν ο,τι πιο αντικοινωνικό σαν άτομο.
Εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα. Ειλικρινά αν δεν φοβόμουν το κοινωνικό aspect, θα δούλευα για ξένη εταιρεία με διπλάσιες αποδοχές.
Μην κάνεις βλακειες, διπλες αποδοχες στην ηλικια σου κανουν τεραστια διαφορα στα 50 σου
Προφανώς, αλλά αν είμαι πλούσιος και μοναχικός στα 50 μου θα θεωρώ ότι έχω αποτύχει. Ενώ αν είμαι απλά ευκατάστατος αλλά με υγιή κοινωνικό κύκλο και οικογένεια θα θεωρώ ότι έχω πετύχει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23317
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Αύγ 2023, 21:41

Εννοείται δουλειά στο χώρο εργασίας. Ούτε δευτερόλεπτο από το σπίτι και ας πλουτίζω τα ελπε και τη σελ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Portia
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 12 Σεπ 2022, 16:46
Phorum.gr user: Portia

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Portia » 04 Αύγ 2023, 00:25

Ενδιαφερον ποστ και ερχεται σε μια χρονικη στιγμη οπου εχει γινει ντορος στο Linkedin με το παρακατω αρθρο στους Times (δυστυχως χρειαζεται εγγραφη στην ιστοσελιδα τους για προσβαση στο κειμενο):

https://www.thetimes.co.uk/article/wfh- ... -7dzdsc8xk

Θα μιλησω μονο απο βρετανικη εμπειρια, δεν εχω εικονα απο Ελλαδα. Αρκετες εταιριες και οργανισμοι του κλαδου μου εχουν κλεισει τα τελευταια τρια χρονια το 30% των γραφειων τους με προσχημα οπως μαλλον αποδεικνυεται την πανδημια. Οι εργαζομενοι δεν απολυθηκαν καθως τους δοθηκε η δυνατοτητα να δουλευουν εξ ολοκληρου απο το σπιτι, αλλα και θα τους καλυπτονταν τα κοστη μετακινησης αν χρειαζοταν να μεταβουν στο πλησιεστερο γραφειο (αποσταση πανω κατω 1 - 1.5 ωρα).Οι περισσοτεροι φυσικα απο τη μερα που εκλεισε το δικο τους premise δεν εχουν πατησει ουτε μια φορα σε αλλο που λειτουργει. Ενας απειροελαχιστος αριθμος εργαζομενων ομως δεχτηκε να μεταβαινει καποιες μερες το μηνα σε γραφειο, και μαλλον κατι ειχαν ψυλλιαστει...

Αν και δεν υπαρχουν ακομα επισημα στοιχεια η καταγραφες, αυτο που συμβαινει και που εχει γινει word of mouth ειναι πως οι εργαζομενοι του κλαδου οι οποιοι πηγαινουν εστω και μερικως αλλα σε σταθερη βαση στο γραφειο εχουν λαβει υψηλοτερες ετησιες αυξησεις και bonus απο εκεινους που δουλευουν εξ ολοκληρου απο το σπιτι. Ενα ακομη γεγονος ειναι πως οι δευτεροι πρακτικα εχουν χασει το τρενο της προωθησης της καριερας τους μεσα στην ιδια εργοδοσια καθως πλεον οποια καινουργια θεση προκυρησσεται εχει βασικη προυποθεση την παρουσια στο γραφειο για τουλαχιστον δυο η τρεις μερες τη βδομαδα. Οποτε π.χ. αν μενεις στο Newcastle και το κοντινοτερο γραφειο σου ειναι στο Leeds (1.5 ωρα αποσταση) αν θες να παρεις υψηλοτερο ποστο ειτε θα μετακομισεις ειτε θα μπεις στη βασανο του πηγαινε-ελα ειτε θα αναγκαστεις να ψαξεις αλλου για καλυτερο ρολο με υψηλοτερες αποδοχες.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Αύγ 2023, 00:31

talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:31
Αν σας δινοταν η δυνατότητα να διαλεξετε με τα ίδια περιπου λεφτά 3 μερες δουλειά στο γραφειο ή 4 μερες Wfh, τι θα διαλεγατε;
Wfh

Δεν ξαναπήγαινα γραφείο για σχεδόν κανένα λόγο. Αιτία παραίτησης αν γίνει η παραμικρή κίνηση.

Με μόνο με 30%+ επιπλέον χρήματα (αποζημίωση για το χρόνο την ταλαιπωρία και τα έξοδα μου) το συζητάμε και για γραφείο.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23317
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Αύγ 2023, 00:35

Όταν έχεις να κάνεις ένα συγκεκριμένο πράγμα τότε υπάρχειια λογική της δουλειάς από το σπίτι. Όταν έχεις να κάνεις χίλια πράγματα, από το σπίτι δε γίνεται. Επίσης δεν είναι όλες οι δουλειές για να κάθεσαι στον καναπεδάκο σου και να τον ψιλό παίζεις. Όλοι οι άνθρωποι της αγοράς και οι μπλου κολλαρς ακούμε τον όρο δουλειά απο το σπίτι κάπως σα πιπα με προφυλακτικό
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Αύγ 2023, 00:51

Εννοείται 3 μέρες. Προτεραιότητα έχει η ποσότητα και μετά η ποιότητα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 04 Αύγ 2023, 00:55

wfh 3-4 days a week and 1-2 days a week in the office εχω τωρα και ειναι μια χαρα
θες λιγο γραφειο για πολιτκζ, προώθηση, ποτά μετά κλπ
χαμηλη ενταση εργασιας , ενδιαφερουσα δουλεια
μια χαρα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Αύγ 2023, 00:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Αύγ 2023, 21:38
talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2023, 21:09
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Αύγ 2023, 21:03

Εγώ έχω τέτοιο πρόβλημα. Ειλικρινά αν δεν φοβόμουν το κοινωνικό aspect, θα δούλευα για ξένη εταιρεία με διπλάσιες αποδοχές.
Μην κάνεις βλακειες, διπλες αποδοχες στην ηλικια σου κανουν τεραστια διαφορα στα 50 σου
Προφανώς, αλλά αν είμαι πλούσιος και μοναχικός στα 50 μου θα θεωρώ ότι έχω αποτύχει. Ενώ αν είμαι απλά ευκατάστατος αλλά με υγιή κοινωνικό κύκλο και οικογένεια θα θεωρώ ότι έχω πετύχει.
Πώς γίνεται να αποκτήσεις κοινωνικό κύκλο από τη δουλειά, ειδικά αυτή που κάνεις; Όλο τους ίδιους βλέπεις και όσο νά' χει, οι συνάδελφοι δεν είναι απαραίτητα και φίλοι.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Working from home vs δουλεια στο γραφειο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 04 Αύγ 2023, 00:59

vantono έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:33
talaipwros έγραψε:
03 Αύγ 2023, 20:31
Αν σας δινοταν η δυνατότητα να διαλεξετε με τα ίδια περιπου λεφτά 3 μερες δουλειά στο γραφειο ή 4 μερες Wfh, τι θα διαλεγατε;
4 μέρες στο γραφείο

Το wfh καταστρέφει την κοινωνική μας επαφή
Αν περιμεναμε να αποκτησουμε κοινωνική επαφή μόνο μέσω της καταναγκαστικής κοινωνικής επαφής (τουτέστιν επαφές εντος του εργασιακού χώρου), ζητω που καηκαμε πύτε μου καλέ.
Άνθρωπος που είναι δουλειά-σπιτι-σπιτι-δουλεια πχ, και οι μόνες κοινωνικές επαφές/συναναστροφές που έχει είναι μέσω της εργασίας του, είναι μακράν ο,τι πιο αντικοινωνικό σαν άτομο.
για σενα δεν ισχύει μπρο
η κομενα με το πουλι του ραγκναρ τι απεγινε τελικα;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών