Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Αύγ 2023, 08:43

EKPLIKTIKOS έγραψε:
07 Αύγ 2023, 00:32
George_V έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:48
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:47
Με πήγε ένας φίλος σε διάφορες ψαγμένες παραλίες με σκαφαρα καμπινατη 250 άλογα :blm:

Τι καυλα ήταν αυτη; Για πείτε θα πάρουμε κάνα σκάφος μωρέ;
Για να ερθει μετα το ΥΠΟΙΚ και να μας τραβηξει ενα φορο απο δω μεχρι την Κορινθο?
Με 3κ παίρνεις βάρκα με μικρή μηχανή

Ούτε δίπλωμα δε θέλει ούτε φόρους τεκμήρια κτλ
ναι.

αλλα διπλωμα να πας να βγαλεις. καποια πραγματα πρεπει να τα ξερεις. εστω, κατσε διαβασε τη θεωρια, και ας μην δωσεις εξετασεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70550
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2023, 08:47

Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 08:37
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:47
Με πήγε ένας φίλος σε διάφορες ψαγμένες παραλίες με σκαφαρα καμπινατη 250 άλογα :blm:

Τι καυλα ήταν αυτη; Για πείτε θα πάρουμε κάνα σκάφος μωρέ;
αμα ειναι για να επισκεπτεσαι 5 παραλιες για 10 μερες το καλοκαιρι και ολο το χρονο να καθεται, δε λεει.
Σαφώς και δε λέει. Αλλά με το πήξιμο που έχουν οι οδικώς προσβάσιμες παραλίες σήμερα, ακόμη και ένα φουσκωτό ή μια βάρκα με μηχανή είναι η μόνη λύση για να βρεθείς σε μια κανονική παραλία, που δεν θυμίζει τοπικό πανηγύρι με ξαπλώστρες ή άνευ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Αύγ 2023, 09:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2023, 08:47
Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 08:37
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:47
Με πήγε ένας φίλος σε διάφορες ψαγμένες παραλίες με σκαφαρα καμπινατη 250 άλογα :blm:

Τι καυλα ήταν αυτη; Για πείτε θα πάρουμε κάνα σκάφος μωρέ;
αμα ειναι για να επισκεπτεσαι 5 παραλιες για 10 μερες το καλοκαιρι και ολο το χρονο να καθεται, δε λεει.
Σαφώς και δε λέει. Αλλά με το πήξιμο που έχουν οι οδικώς προσβάσιμες παραλίες σήμερα, ακόμη και ένα φουσκωτό ή μια βάρκα με μηχανή είναι η μόνη λύση για να βρεθείς σε μια κανονική παραλία, που δεν θυμίζει τοπικό πανηγύρι με ξαπλώστρες ή άνευ.
you are preaching to the choir. :102:

απο μικιος με τα εντουρα εψαχνα παντα να μπανιαριστω απο διαολου μανα μεχρι βοδιου κερατο κι απ οταν εγινα βαρκαρης σχεδον δεν παταω σε παραλια. αγκυρα στη μεση κολπου σε βραχοτοπο που δεν παταει ψυχη ειναι το m.o.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 07 Αύγ 2023, 09:08

Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 09:05

you are preaching to the choir. :102:

απο μικιος με τα εντουρα εψαχνα παντα να μπανιαριστω απο διαολου μανα μεχρι βοδιου κερατο κι απ οταν εγινα βαρκαρης σχεδον δεν παταω σε παραλια. αγκυρα στη μεση κολπου σε βραχοτοπο που δεν παταει ψυχη ειναι το m.o.
Ωραίος αλλά μιλάμε για σόλο; Γιατί με παιδιά κλπ, δύσκολα.
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Αύγ 2023, 09:15

Hunkar Begendi έγραψε:
07 Αύγ 2023, 09:08
Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 09:05

you are preaching to the choir. :102:

απο μικιος με τα εντουρα εψαχνα παντα να μπανιαριστω απο διαολου μανα μεχρι βοδιου κερατο κι απ οταν εγινα βαρκαρης σχεδον δεν παταω σε παραλια. αγκυρα στη μεση κολπου σε βραχοτοπο που δεν παταει ψυχη ειναι το m.o.
Ωραίος αλλά μιλάμε για σόλο; Γιατί με παιδιά κλπ, δύσκολα.
με παιδια πανευκολα, οι γυναικες τσινανε λιγο, αλλα κουμαντο κανουν τα παιδια, μικρα και μεγαλα :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70550
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2023, 10:20

Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 09:15
Hunkar Begendi έγραψε:
07 Αύγ 2023, 09:08
Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 09:05

you are preaching to the choir. :102:

απο μικιος με τα εντουρα εψαχνα παντα να μπανιαριστω απο διαολου μανα μεχρι βοδιου κερατο κι απ οταν εγινα βαρκαρης σχεδον δεν παταω σε παραλια. αγκυρα στη μεση κολπου σε βραχοτοπο που δεν παταει ψυχη ειναι το m.o.
Ωραίος αλλά μιλάμε για σόλο; Γιατί με παιδιά κλπ, δύσκολα.
με παιδια πανευκολα, οι γυναικες τσινανε λιγο, αλλα κουμαντο κανουν τα παιδια, μικρα και μεγαλα :003:
Μήλος, Σκόπελος, Θάσος, Αστυπάλαια, Κύθηρα κλπ είναι νησιά που έχουν φανταστικές παραλίες/μικρά κολπάκια, που είναι προσβάσιμα μόνον με βάρκα (ανεξαρτήτου μεγέθους). Ισχύει τόσο για νησιά όσο και παραθαλάσσιες περιοχές. Καλές οι εντούρο αλλά κυρίως για παρέες χωρίς παιδιά. Ο κανών πάντως είναι ότι όπου πήγαινες πρώτα με μηχανή ή έστω έπαιζε ζόρικος χωματόδρομος που έχει ασφαλτοστρωθεί, η παραλία πλέον έχει πήξει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32897
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Αύγ 2023, 11:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2023, 10:20
Ο κανών πάντως είναι ότι όπου πήγαινες πρώτα με μηχανή ή έστω έπαιζε ζόρικος χωματόδρομος που έχει ασφαλτοστρωθεί, η παραλία πλέον έχει πήξει.
ισχυει. κακομοιρο γιανισκαρι :cry

παντως σαν το ιονιο δεν εχει. τα μερη που λες, πανεμορφα μεν, αλλα τις μισες μερες δυσκολα προσβασιμα λογω καιρου, ειδικα για αμαχο πληθυσμό. το ιονιο εχει πολυ λιγοτερο κωλοκαιρο, ισως και περισσοτερες προστατευμενες καβατζες για το απογευμα με το μαΐστρο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10370
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 07 Αύγ 2023, 11:38

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Αύγ 2023, 02:34
Aυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι το καλύτερο σκάφος είναι του αλλουνού.
Άσε κάποιον άλλον να τρώει την πούτσα και τα έξοδα, εγώ εμφανίζομαι για παρέα όποτε κάτσει και πίνω μπύρες όλη μέρα

Το αυτό και για τις πισίνες, μακριά από μας.
:goodpost:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24858
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 07 Αύγ 2023, 11:44

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Αύγ 2023, 02:34
Aυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι το καλύτερο σκάφος είναι του αλλουνού.
Άσε κάποιον άλλον να τρώει την πούτσα και τα έξοδα, εγώ εμφανίζομαι για παρέα όποτε κάτσει και πίνω μπύρες όλη μέρα

Το αυτό και για τις πισίνες, μακριά από μας.
για το σκάφος. συμφωνώ 100%, ειδικά αν είσαι σε μέρος που μπορείς να νοικιάσεις εύκολα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το έχεις δικό σου.
Για την πισίνα διαφωνώ. Ήταν η καλύτερη επένδυση που έκανα στο σπίτι στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 07 Αύγ 2023, 11:52

Yochanan έγραψε:
06 Αύγ 2023, 23:08
:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70550
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2023, 11:59

Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 11:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2023, 10:20
Ο κανών πάντως είναι ότι όπου πήγαινες πρώτα με μηχανή ή έστω έπαιζε ζόρικος χωματόδρομος που έχει ασφαλτοστρωθεί, η παραλία πλέον έχει πήξει.
ισχυει. κακομοιρο γιανισκαρι :cry

παντως σαν το ιονιο δεν εχει. τα μερη που λες, πανεμορφα μεν, αλλα τις μισες μερες δυσκολα προσβασιμα λογω καιρου, ειδικα για αμαχο πληθυσμό. το ιονιο εχει πολυ λιγοτερο κωλοκαιρο, ισως και περισσοτερες προστατευμενες καβατζες για το απογευμα με το μαΐστρο.
Το μόνο νησί που δεν ξαναπάτησα λόγω ανέμων ήταν η Άνδρος. Σε όλες τις άλλες περιοχές, μπορεί να έπιαναν μελτέμια και ξαφνικά καλοκαιρινά μπουρίνια αλλά κρατούσαν λίγο. Σε κάθε περίπτωση, εμένα δεν μ' αρέσουν οι θάλασσες που είναι "λάδι". Προτιμώ το κύμα, όταν δεν είμαι πάνω στη βάρκα ή το σκάφος. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Αύγ 2023, 15:11

Δημοκράτης έγραψε:
07 Αύγ 2023, 11:44
Chilloutbuddy έγραψε:
07 Αύγ 2023, 02:34
Aυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι το καλύτερο σκάφος είναι του αλλουνού.
Άσε κάποιον άλλον να τρώει την πούτσα και τα έξοδα, εγώ εμφανίζομαι για παρέα όποτε κάτσει και πίνω μπύρες όλη μέρα

Το αυτό και για τις πισίνες, μακριά από μας.
για το σκάφος. συμφωνώ 100%, ειδικά αν είσαι σε μέρος που μπορείς να νοικιάσεις εύκολα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το έχεις δικό σου.
Για την πισίνα διαφωνώ. Ήταν η καλύτερη επένδυση που έκανα στο σπίτι στην Ελλάδα
Δε βρίσκω κάτι στην πισίνα εκτός από την προπόνηση ή αν μενεις καπου που ειναι ακαταλληλα να κολυμπήσεις στη θαλασσα (κλιμα, καρχαριες, μολυνση, whatever). Αν είναι για αναψυχή δεν ξέρω, μια γούρνα με νερό μου φαίνεται, κλαιν μαιν, 1000 φορές θάλασσα (με κίνδυνο να ακουστεί όσα δε φτάνει η αλεπού... το ποστ μου, αλλά έτσι νιώθω)

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Αύγ 2023, 19:54

Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 08:37
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:47
Με πήγε ένας φίλος σε διάφορες ψαγμένες παραλίες με σκαφαρα καμπινατη 250 άλογα :blm:

Τι καυλα ήταν αυτη; Για πείτε θα πάρουμε κάνα σκάφος μωρέ;
αμα ειναι για να επισκεπτεσαι 5 παραλιες για 10 μερες το καλοκαιρι και ολο το χρονο να καθεται, δε λεει.
Κοίτα γω δε λέω για κάνα σκάφος σαν αυτό που πήγα βόλτα. Γιατί καταλαβαίνω ότι μπορεί να πάει ακλαφτο. Αλλά κάτι μέχρι τα 5κ πχ γιατί δεν αξίζει να κάνω την πλάκα μου;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10187
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 09 Αύγ 2023, 20:00

EKPLIKTIKOS έγραψε:
08 Αύγ 2023, 15:11
Δημοκράτης έγραψε:
07 Αύγ 2023, 11:44
Chilloutbuddy έγραψε:
07 Αύγ 2023, 02:34
Aυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι το καλύτερο σκάφος είναι του αλλουνού.
Άσε κάποιον άλλον να τρώει την πούτσα και τα έξοδα, εγώ εμφανίζομαι για παρέα όποτε κάτσει και πίνω μπύρες όλη μέρα

Το αυτό και για τις πισίνες, μακριά από μας.
για το σκάφος. συμφωνώ 100%, ειδικά αν είσαι σε μέρος που μπορείς να νοικιάσεις εύκολα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το έχεις δικό σου.
Για την πισίνα διαφωνώ. Ήταν η καλύτερη επένδυση που έκανα στο σπίτι στην Ελλάδα
Δε βρίσκω κάτι στην πισίνα εκτός από την προπόνηση ή αν μενεις καπου που ειναι ακαταλληλα να κολυμπήσεις στη θαλασσα (κλιμα, καρχαριες, μολυνση, whatever). Αν είναι για αναψυχή δεν ξέρω, μια γούρνα με νερό μου φαίνεται, κλαιν μαιν, 1000 φορές θάλασσα (με κίνδυνο να ακουστεί όσα δε φτάνει η αλεπού... το ποστ μου, αλλά έτσι νιώθω)
Ωραία είναι για να πλατσουρίζεις και να χαλαρώνεις, αλλά πρέπει να έχεις τον κατάλληλο κήπο. Εδώ πέρα σπάνια να βρεις κήπο χωρίς δέντρα, και όσους ξέρω που έχουν πισίνες είναι μονίμως γεμάτες φύλλα και κουτσουλιές και παλεύουν με κάτι απόχες, μετά τις κλείνουν με κάτι νάϊλον το χειμώνα και κάτι τέτοιες μαλακίες
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70550
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάγκες πήγα βόλτα με σκαφαρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Αύγ 2023, 20:10

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Αύγ 2023, 19:54
Ασέβαστος έγραψε:
07 Αύγ 2023, 08:37
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:47
Με πήγε ένας φίλος σε διάφορες ψαγμένες παραλίες με σκαφαρα καμπινατη 250 άλογα :blm:

Τι καυλα ήταν αυτη; Για πείτε θα πάρουμε κάνα σκάφος μωρέ;
αμα ειναι για να επισκεπτεσαι 5 παραλιες για 10 μερες το καλοκαιρι και ολο το χρονο να καθεται, δε λεει.
Κοίτα γω δε λέω για κάνα σκάφος σαν αυτό που πήγα βόλτα. Γιατί καταλαβαίνω ότι μπορεί να πάει ακλαφτο. Αλλά κάτι μέχρι τα 5κ πχ γιατί δεν αξίζει να κάνω την πλάκα μου;
Σαφώς και αξίζει αν τα πετύχεις σε καλή τιμή και επίσης σαφώς μπορούν να κάνουν απόσβεση διακοπών και να σου δώσουυν την ευκαιρία να ξεφύγεις από τις πηγμένες παραλίες αλλά θέλουν δουλειά. Στην τελική, για δοκιμή μπορείς και να νοικιάσεις. Ουσιαστικώς, τα μικρά σκάφη θέλουν σκιλς κάμπινγκ. Αν γουστάρει και συμμετέχει η οικογένεια καλώς, αν δεν, ξέχνα το.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών