Καλή Παναγιά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 16 Αύγ 2023, 14:29

vatraxos έγραψε:
16 Αύγ 2023, 10:55
...
Οκτώβριος - Οκτώβρης
Φεβρουάριος - Φλεβάρης
Ιούλιος - Ιούλης
Αύγουστος - Αύγουστος (δεν είναι Αυγούστιος :) )
January-Γενάρ`ς
February-Φλεβάρ`ς
March-Ως έχ`...
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2023, 14:30

Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:54
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:40

Σωστός ο Ιερόθεος.

Γμτ, πριν μια βδομάδα ήμουν στα μέρη του, αν το 'ξερα αυτό θα πήγαινα να του σφίξω το χέρι (λέμε τώρα...). :lol:
Αν είσαι ευσεβής Χριστιανός, που κρατά τους εκκλησιαστικούς τύπους, γιατί όχι;

Γιατί εγώ άκουσα και το σημείο που έλεγε "το λένε στα νησιά, τί θα πει το λένε στα νησιά;" :lol:



Από του χρόνου σκέφτομαι να λέω "Καλή Παναγιά Γοργόνα" αν και δεν είμαι από νησί και ας λέει ό,τι θέλει ο Ιερόθεος.
Ευσεβής Χριστιανός; Εγώ; :lol:

Πάει, πέρασε αυτή η φάση πριν από πολλάααα χρόνια. Ανεπιστρεπτί, θέλω να πιστεύω (να, να πιστεύω κι εγώ σε κάτι).

Παρ' όλα αυτά, κάποιες φορές σε εκδρομές και εξορμήσεις, γουστάρω να μπαίνω σε καμμιά εκκλησία. Να θαυμάζω (αν υπάρχει όντως λόγος να θαυμάσει κανείς) τον εσωτερικό διάκοσμο, τις εικόνες, κάποιες τοιχογραφίες κλπ. Πέρσι που βρέθηκα σ' έναν γάμο σ' ένα εκκλησάκι πάνω στο βουνό κοντά στο Λιτόχωρο, μπήκα μέσα κι άρχισα να τις περιεργάζομαι όλες τις εικόνες μία-μία περιμένοντας να έρθει ο ιερέας και η ώρα να αρχίσει το μυστήριο, ενώ όλοι οι πιστοί (και οι "πιστοί") καθόντουσαν στο πραύλιο και κουτσομπολεύανε. Σε κάποια στιγμή μπαίνει κι ο παππάς μέσα, ένας συμπαθέστατος και αρκετά μορφωμένος (απ' όσο κατάλαβα από την κουβέντα μας) άνθρωπος, με είδε που παρατηρούσα τα πάντα και μου έπιασε κουβέντα. Παίζει να μιλούσαμε κανένα εικοσάλεπτο, μού είπε όλη την ιστορία του ναού, την παλιά του θέση, από ποιους και πότε καταστράφηκε και πόσες φορές και πολλά άλλα. Την καταβρίσκω με κάτι τέτοια, αλλά καθαρά για ιστορικούς λόγους, να το διευκρινίσω αυτό.
Εννοούσα ότι η εξήγηση του Ιερόθεου μπορεί να εκληφθεί ως επιχείρημα μόνον για τους ευσεβείς, που κρατάνε όλους τους τύπους και όχι στους χαλαρούς, που αντιμετωπίζουν το θρησκευτικό θέμα με άλλη ματιά.

Η δική μου προσέγγιση στα θεία είναι χριστιανοπαγανιστική. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2023, 14:31

waldorf έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:29
vatraxos έγραψε:
16 Αύγ 2023, 10:55
...
Οκτώβριος - Οκτώβρης
Φεβρουάριος - Φλεβάρης
Ιούλιος - Ιούλης
Αύγουστος - Αύγουστος (δεν είναι Αυγούστιος :) )
January-Γενάρ`ς
February-Φλεβάρ`ς
March-Ως έχ`...
:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Αύγ 2023, 14:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:30
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2023, 13:54


Αν είσαι ευσεβής Χριστιανός, που κρατά τους εκκλησιαστικούς τύπους, γιατί όχι;

Γιατί εγώ άκουσα και το σημείο που έλεγε "το λένε στα νησιά, τί θα πει το λένε στα νησιά;" :lol:



Από του χρόνου σκέφτομαι να λέω "Καλή Παναγιά Γοργόνα" αν και δεν είμαι από νησί και ας λέει ό,τι θέλει ο Ιερόθεος.
Ευσεβής Χριστιανός; Εγώ; :lol:

Πάει, πέρασε αυτή η φάση πριν από πολλάααα χρόνια. Ανεπιστρεπτί, θέλω να πιστεύω (να, να πιστεύω κι εγώ σε κάτι).

Παρ' όλα αυτά, κάποιες φορές σε εκδρομές και εξορμήσεις, γουστάρω να μπαίνω σε καμμιά εκκλησία. Να θαυμάζω (αν υπάρχει όντως λόγος να θαυμάσει κανείς) τον εσωτερικό διάκοσμο, τις εικόνες, κάποιες τοιχογραφίες κλπ. Πέρσι που βρέθηκα σ' έναν γάμο σ' ένα εκκλησάκι πάνω στο βουνό κοντά στο Λιτόχωρο, μπήκα μέσα κι άρχισα να τις περιεργάζομαι όλες τις εικόνες μία-μία περιμένοντας να έρθει ο ιερέας και η ώρα να αρχίσει το μυστήριο, ενώ όλοι οι πιστοί (και οι "πιστοί") καθόντουσαν στο πραύλιο και κουτσομπολεύανε. Σε κάποια στιγμή μπαίνει κι ο παππάς μέσα, ένας συμπαθέστατος και αρκετά μορφωμένος (απ' όσο κατάλαβα από την κουβέντα μας) άνθρωπος, με είδε που παρατηρούσα τα πάντα και μου έπιασε κουβέντα. Παίζει να μιλούσαμε κανένα εικοσάλεπτο, μού είπε όλη την ιστορία του ναού, την παλιά του θέση, από ποιους και πότε καταστράφηκε και πόσες φορές και πολλά άλλα. Την καταβρίσκω με κάτι τέτοια, αλλά καθαρά για ιστορικούς λόγους, να το διευκρινίσω αυτό.
Εννοούσα ότι η εξήγηση του Ιερόθεου μπορεί να εκληφθεί ως επιχείρημα μόνον για τους ευσεβείς, που κρατάνε όλους τους τύπους και όχι στους χαλαρούς, που αντιμετωπίζουν το θρησκευτικό θέμα με άλλη ματιά.

Η δική μου προσέγγιση στα θεία είναι χριστιανοπαγανιστική. :)
Αααα, ΟΚ. Νόμιζα αναφέρθηκες στο ότι θα πήγαινα (και καλά) να του σφίξω το χέρι.

Προβλήματα συνεννόησης διακρίνω σήμερα... :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Αύγ 2023, 14:36

vatraxos έγραψε:
16 Αύγ 2023, 10:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2023, 10:38
George_V έγραψε:
16 Αύγ 2023, 10:30


Γιατι μαλλον ακουγεται σαν ψαράς απο τις Κυκλαδες.
...Κάτι άλλο;
Οκτώβριος - Οκτώβρης
Φεβρουάριος - Φλεβάρης
Ιούλιος - Ιούλης
Αύγουστος - Αύγουστος (δεν είναι Αυγούστιος :) )
Ασ' τα αυτά ρε εισιτηριοβγάλτη. Αφού όλοι ξέρουμε ότι (μας) τα κολλήσατε από τα ρώσικα, που λένε Γιούνι, Γιούλι, Μάι, Απρίλι κλπ. Στο Αβγούστ μόνο τα βρήκατε μπαστούνια και το αφήσατε ως είχε.




Μαλακίες λέω φυσικά, έτσι τα έλεγαν κι οι παππούδες μου και οι γονείς τους πολύ πριν έρθει εδώ η μάστιγα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 16 Αύγ 2023, 15:05

Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:36
vatraxos έγραψε:
16 Αύγ 2023, 10:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2023, 10:38


...Κάτι άλλο;
Οκτώβριος - Οκτώβρης
Φεβρουάριος - Φλεβάρης
Ιούλιος - Ιούλης
Αύγουστος - Αύγουστος (δεν είναι Αυγούστιος :) )
Ασ' τα αυτά ρε εισιτηριοβγάλτη. Αφού όλοι ξέρουμε ότι (μας) τα κολλήσατε από τα ρώσικα, που λένε Γιούνι, Γιούλι, Μάι, Απρίλι κλπ. Στο Αβγούστ μόνο τα βρήκατε μπαστούνια και το αφήσατε ως είχε.




Μαλακίες λέω φυσικά, έτσι τα έλεγαν κι οι παππούδες μου και οι γονείς τους πολύ πριν έρθει εδώ η μάστιγα.
Άντε ρε, ήταν στο Κόμμα οι πρόγονοί σου;;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Αύγ 2023, 15:13

vatraxos έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:05
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:36
vatraxos έγραψε:
16 Αύγ 2023, 10:55

Οκτώβριος - Οκτώβρης
Φεβρουάριος - Φλεβάρης
Ιούλιος - Ιούλης
Αύγουστος - Αύγουστος (δεν είναι Αυγούστιος :) )
Ασ' τα αυτά ρε εισιτηριοβγάλτη. Αφού όλοι ξέρουμε ότι (μας) τα κολλήσατε από τα ρώσικα, που λένε Γιούνι, Γιούλι, Μάι, Απρίλι κλπ. Στο Αβγούστ μόνο τα βρήκατε μπαστούνια και το αφήσατε ως είχε.




Μαλακίες λέω φυσικά, έτσι τα έλεγαν κι οι παππούδες μου και οι γονείς τους πολύ πριν έρθει εδώ η μάστιγα.
Άντε ρε, ήταν στο Κόμμα οι πρόγονοί σου;;
Ναι ρε, δεν τους είδες εκεί στο Μουσείο;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 16 Αύγ 2023, 15:23

Η ευχή αυτή έχει ενδιαφέρον. Θα μπορούσε να καθιερωθεί διπλή ευχή όπως στο Πάσχα με το Χριστός Ανέστη, Αληθώς Ανέστη.

Με την βοήθεια των λαξαρίθμων και της γεωγραφίας, θα μπορούσε ο πρώτος να πεί "Παναγία Ιερουσαλήμ", και ο δεύτερος να απαντήσει "Καλή Παναγία Ιερουσαλήμ".

Έτσι ο πρώτος θα κωδικοποιεί που έλαβε χώρα η κοίμηση της Θεοτόκου, και ο δεύτερος που ήταν η οικία του Ιωσήφ.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2023, 15:26

Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Αύγ 2023, 14:30
Εννοούσα ότι η εξήγηση του Ιερόθεου μπορεί να εκληφθεί ως επιχείρημα μόνον για τους ευσεβείς, που κρατάνε όλους τους τύπους και όχι στους χαλαρούς, που αντιμετωπίζουν το θρησκευτικό θέμα με άλλη ματιά.

Η δική μου προσέγγιση στα θεία είναι χριστιανοπαγανιστική. :)
Αααα, ΟΚ. Νόμιζα αναφέρθηκες στο ότι θα πήγαινα (και καλά) να του σφίξω το χέρι.

Προβλήματα συνεννόησης διακρίνω σήμερα... :lol:
Γιατί να μη σφίξεις το χέρι ενός παπά, αν συμφωνείς σε κάτι μαζί του;

Στην τελική, Σεπτέμβρης έρχεται. Από τις φάσεις που παθαίνουν τενοντίτιδα οι περισσότεροι υποψήφιοι δημοτικοί άρχοντες, που θα σου τείνουν το χέρι όπου σε πετύχουν, θες δε θες.

Καλή φυσιοθεραπεία :P τους εύχομαι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Αύγ 2023, 15:31

Σπύρος έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:23
Η ευχή αυτή έχει ενδιαφέρον. Θα μπορούσε να καθιερωθεί διπλή ευχή όπως στο Πάσχα με το Χριστός Ανέστη, Αληθώς Ανέστη.

Με την βοήθεια των λαξαρίθμων και της γεωγραφίας, θα μπορούσε ο πρώτος να πεί "Παναγία Ιερουσαλήμ", και ο δεύτερος να απαντήσει "Καλή Παναγία Ιερουσαλήμ".

Έτσι ο πρώτος θα κωδικοποιεί που έλαβε χώρα η κοίμηση της Θεοτόκου, και ο δεύτερος που ήταν η οικία του Ιωσήφ.
Τα μπερδεύεις και δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις τα τοπωνύμια (καταλαβαίνω δηλαδή, αλλά λέμε τώρα). Αν ακολουθήσουμε τη λογική του Χριστός ανέστη/Αληθώς ανέστη, τότε γιατί να μην το κάνουμε "Παναγία εκοιμήθη" - "Αληθώς εκοιμήθη". Ή κάτι αντίστοιχο (μου έρχονται πολλά και διάφορα τώρα, αλλά δεν τα γράφω για να μην προκαλέσω τους πιστούς και φανώ ασεβής προς την πίστη τους)...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Αύγ 2023, 15:35

Καλή εορτή της Παναγίας πρέπει να λέγεται όπως λέει και ο Ιερόθεος. Να μην κάνουμε συντμήσεις στην γλώσσα.
Το "καλό παράδεισο" είναι παλιά ευχή της ορθοδοξίας, τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει.
Δεν είμαι τυπική χριστιανή αλλά μου αρέσουν οι ψαλμωδίες και η γλώσσα που χρησιμοποιούν, ειδικά ότι αναφέρεται στον Θεό είναι πολύ φιλοσοφημένο. :D

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 16 Αύγ 2023, 15:40

Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:31
Σπύρος έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:23
Η ευχή αυτή έχει ενδιαφέρον. Θα μπορούσε να καθιερωθεί διπλή ευχή όπως στο Πάσχα με το Χριστός Ανέστη, Αληθώς Ανέστη.

Με την βοήθεια των λαξαρίθμων και της γεωγραφίας, θα μπορούσε ο πρώτος να πεί "Παναγία Ιερουσαλήμ", και ο δεύτερος να απαντήσει "Καλή Παναγία Ιερουσαλήμ".

Έτσι ο πρώτος θα κωδικοποιεί που έλαβε χώρα η κοίμηση της Θεοτόκου, και ο δεύτερος που ήταν η οικία του Ιωσήφ.
Τα μπερδεύεις και δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις τα τοπωνύμια (καταλαβαίνω δηλαδή, αλλά λέμε τώρα). Αν ακολουθήσουμε τη λογική του Χριστός ανέστη/Αληθώς ανέστη, τότε γιατί να μην το κάνουμε "Παναγία εκοιμήθη" - "Αληθώς εκοιμήθη". Ή κάτι αντίστοιχο (μου έρχονται πολλά και διάφορα τώρα, αλλά δεν τα γράφω για να μην προκαλέσω τους πιστούς και φανώ ασεβής προς την πίστη τους)...
ΠΑΝΑΓΙΑ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ = 1010

σε μοίρες:
γεωγραφικό πλάτος Ιερουσαλήμ × γεωγραφικό πλάτος Ιερουσαλήμ = 1010

ΚΑΛΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ = 1069

γεωγραφικό πλάτος Ναζαρέτ × γεωγραφικό πλάτος Ναζαρέτ = 1069

Αυτό σημαίνει ότι το "Καλή Παναγιά" δεν επικράτησε τυχαία.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 16 Αύγ 2023, 15:56

δηλαδη το rip ειναι οκ ή το ας ειναι ελαφρυ το χωμα...
και το καλη παναγια ειναι ακατανοητο;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Αύγ 2023, 22:01

Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:31
Σπύρος έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:23
Η ευχή αυτή έχει ενδιαφέρον. Θα μπορούσε να καθιερωθεί διπλή ευχή όπως στο Πάσχα με το Χριστός Ανέστη, Αληθώς Ανέστη.

Με την βοήθεια των λαξαρίθμων και της γεωγραφίας, θα μπορούσε ο πρώτος να πεί "Παναγία Ιερουσαλήμ", και ο δεύτερος να απαντήσει "Καλή Παναγία Ιερουσαλήμ".

Έτσι ο πρώτος θα κωδικοποιεί που έλαβε χώρα η κοίμηση της Θεοτόκου, και ο δεύτερος που ήταν η οικία του Ιωσήφ.
Τα μπερδεύεις και δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις τα τοπωνύμια (καταλαβαίνω δηλαδή, αλλά λέμε τώρα). Αν ακολουθήσουμε τη λογική του Χριστός ανέστη/Αληθώς ανέστη, τότε γιατί να μην το κάνουμε "Παναγία εκοιμήθη" - "Αληθώς εκοιμήθη". Ή κάτι αντίστοιχο (μου έρχονται πολλά και διάφορα τώρα, αλλά δεν τα γράφω για να μην προκαλέσω τους πιστούς και φανώ ασεβής προς την πίστη τους)...
Γιατί άλλη δυναμική έχει το "Αληθώς ανέστη" και άλλη το "Αληθώς εκοιμήθη". :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καλή Παναγιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Αύγ 2023, 00:00

Σπύρος έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:40
Isildur έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:31
Σπύρος έγραψε:
16 Αύγ 2023, 15:23
Η ευχή αυτή έχει ενδιαφέρον. Θα μπορούσε να καθιερωθεί διπλή ευχή όπως στο Πάσχα με το Χριστός Ανέστη, Αληθώς Ανέστη.

Με την βοήθεια των λαξαρίθμων και της γεωγραφίας, θα μπορούσε ο πρώτος να πεί "Παναγία Ιερουσαλήμ", και ο δεύτερος να απαντήσει "Καλή Παναγία Ιερουσαλήμ".

Έτσι ο πρώτος θα κωδικοποιεί που έλαβε χώρα η κοίμηση της Θεοτόκου, και ο δεύτερος που ήταν η οικία του Ιωσήφ.
Τα μπερδεύεις και δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις τα τοπωνύμια (καταλαβαίνω δηλαδή, αλλά λέμε τώρα). Αν ακολουθήσουμε τη λογική του Χριστός ανέστη/Αληθώς ανέστη, τότε γιατί να μην το κάνουμε "Παναγία εκοιμήθη" - "Αληθώς εκοιμήθη". Ή κάτι αντίστοιχο (μου έρχονται πολλά και διάφορα τώρα, αλλά δεν τα γράφω για να μην προκαλέσω τους πιστούς και φανώ ασεβής προς την πίστη τους)...
ΠΑΝΑΓΙΑ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ = 1010

σε μοίρες:
γεωγραφικό πλάτος Ιερουσαλήμ × γεωγραφικό πλάτος Ιερουσαλήμ = 1010

ΚΑΛΗ ΠΑΝΑΓΙΑ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ = 1069

γεωγραφικό πλάτος Ναζαρέτ × γεωγραφικό πλάτος Ναζαρέτ = 1069

Αυτό σημαίνει ότι το "Καλή Παναγιά" δεν επικράτησε τυχαία.
Ε, ναι. Ψεκάθαρα. :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών