Μάνα και γιος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10350
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Αύγ 2023, 22:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Αύγ 2023, 20:48
ksk έγραψε:
30 Αύγ 2023, 20:36
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Αύγ 2023, 20:33


Εννοείς κάτι σχετικό με το "ο προσδιορίζων αυτοπροσδιορίζεται";

Αν ναι, συμφωνώ.
Εννοώ ακριβώς αυτό που εννοώ άσχετα εσυ του πως το αντιλαμβάνεσαι. :P
Έτσι ακριβώς. Και ακριβώς το ίδιο θα ίσχυε και αν διαφωνούσα. Δεν εννοούσα κάτι διαφορετικό. :P
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Αύγ 2023, 19:48
ksk έγραψε:
30 Αύγ 2023, 19:41


Δεν συμφωνώ. :102:
Δεκτόν.

Βάλε στη θέση της κόκκινης πρότασης μια οποιαδήποτε άλλη σκέψη, υπόθεση, άποψη. Το ερώτημα λοιπόν που τίθεται είναι αν θεωρείς ότι η διαφωνία σου μπορεί να επηρεάσει τον άλλον.

Το μπολντ με τη γενική έννοια.
Ο φιλόσοφος και το φεγγάρι ή ο διάλογος των μονολόγων.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Αύγ 2023, 22:49

student έγραψε:
30 Αύγ 2023, 20:12
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2023, 03:06

Αυτό το κομπλεξικό υφάκι που 20 χρόνια τώρα καμαρώνεις για αυτό ενώ σε φτύνουν όλοι μα όλοι όμως, ως και οι δεξιοί του φόρουμ, προδίδει κάργα διαταραχή. Αν δεν έχεις πάθει εγκεφαλικό ή δεν παίρνεις περίεργα ναρκωτικά δεν εξηγείται αλλιώς παρά μόνο με δαιμονισμό όλη αυτή η ασυνάρτητη και ακαταλαβίστικη αρλουμπολογία σου. Πραγματικά έχεις πρόβλημα, δεν μπορείς να επικοινωνήσεις. Και να θέλεις δηλαδή, που δεν θέλεις από αντικοινωνικότητα, απλά δεν μπορείς. Οπότε δεν λέει να ασχοληθώ άλλο μαζί σου. Στο καλό και καλή δύναμη γιατί πραγματικά θα την χρειαστείς.

Φοβερό!
Τόσα πολλά @!%@##@$ μέσα σε τέσσερις μόλις γραμμές δεν θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει. :102:
Στα παπάρια μας :D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3157
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 30 Αύγ 2023, 22:57

Χαοτικός έγραψε:
30 Αύγ 2023, 22:49
student έγραψε:
30 Αύγ 2023, 20:12
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2023, 03:06

Αυτό το κομπλεξικό υφάκι που 20 χρόνια τώρα καμαρώνεις για αυτό ενώ σε φτύνουν όλοι μα όλοι όμως, ως και οι δεξιοί του φόρουμ, προδίδει κάργα διαταραχή. Αν δεν έχεις πάθει εγκεφαλικό ή δεν παίρνεις περίεργα ναρκωτικά δεν εξηγείται αλλιώς παρά μόνο με δαιμονισμό όλη αυτή η ασυνάρτητη και ακαταλαβίστικη αρλουμπολογία σου. Πραγματικά έχεις πρόβλημα, δεν μπορείς να επικοινωνήσεις. Και να θέλεις δηλαδή, που δεν θέλεις από αντικοινωνικότητα, απλά δεν μπορείς. Οπότε δεν λέει να ασχοληθώ άλλο μαζί σου. Στο καλό και καλή δύναμη γιατί πραγματικά θα την χρειαστείς.

Φοβερό!
Τόσα πολλά @!%@##@$ μέσα σε τέσσερις μόλις γραμμές δεν θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει. :102:
Στα παπάρια μας :D
Στα πιο " ΓΑΛΗ @ Σκατόψυχα posts που δεν πρέπει να χαθούν " θα ταίριαζε καλύτερα, αλλά περί ορέξεως... :)
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Αύγ 2023, 23:02

student έγραψε:
30 Αύγ 2023, 22:57
Χαοτικός έγραψε:
30 Αύγ 2023, 22:49
student έγραψε:
30 Αύγ 2023, 20:12



Φοβερό!
Τόσα πολλά @!%@##@$ μέσα σε τέσσερις μόλις γραμμές δεν θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει. :102:
Στα παπάρια μας :D
Στα πιο " ΓΑΛΗ @ Σκατόψυχα posts που δεν πρέπει να χαθούν " θα ταίριαζε καλύτερα, αλλά περί ορέξεως... :)
Τι θες τώρα; Άντε στον μαγικό καθρέφτη σου να τον ρωτήσεις ποιος μάχεται πιο πολύ τον εγωισμό του.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70336
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Αύγ 2023, 19:59

Σήμερα έβαλα στοίχημα με το γιο. :)

Αυτός λέει ότι θα βγει Κασσελάκης, εγώ λέω ότι θα βγει Αχτσιόγλου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17118
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 03 Σεπ 2023, 11:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Αύγ 2023, 23:55
Επ' ευκαιρία.
Juno έγραψε:
17 Ιουν 2023, 12:01
Μια συμβουλή: μην αντιγράφεις την ανισόρροπη γραία ούτε τον πρώην τζιντάτα. Λένε βλακείες για ψυχιατρικούς λόγους.
Ο ένας έχει να κάνει σεξ χωρίς να πληρώσει από το 2008 και η άλλη πέρασε καλά με τα τεκνά και τώρα που αυτά ψάχνουν νεότερες μεσήλικες για το επίδομά τους, ψάχνει απεγνωσμένα για επιβεβαίωση.
Οι αδελφές Μπάρμπω-μι του πχώρου, τα τρελλά γκομενάκια που τη λένε στη γραία. :lol:
Α, αυτό σε πείραξε. Που δεν βλέπεται η μούρη σου.

Έλεγα και εγώ, τι την έπιασε και ξέθαψε ξεχασμένα σχόλια που δεν σβήστηκαν κατα λάθος, αντί να χαίρεται που την αγνοώ εδώ και μήνες! Αλλά δεν αντέχεις το φτύσιμο. Θέλεις να ασχολούμαστε μαζί σου για να μας βρίζεις.

Τι σε πείραξε που ανέβασα φωτογραφία σε εκείνο το νήμα; Έπρεπε να σου ζητήσω την άδεια;
Τέλος πάντων, έκανα αναφορά σε εκείνο σχόλιό μου για να το διαγράψουν, μην πάθεις τίποτα από υπερδοσολογία ψυχοφαρμάκων.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70336
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Σεπ 2023, 12:04

Juno καλό μου, χαλάρωσε. Δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ ούτε με σένα ούτε με την Πασιφάη και το έχω ήδη δηλώσει.

Οπότε, όλα καλά. :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17118
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 03 Σεπ 2023, 12:04

Πασιφάη έγραψε:
28 Αύγ 2023, 23:58
Ποιές αδερφές Μπάρμπι ρε σούργελο; Ενώ της έχεις πει τα μύρια όσα, στην ''έπεσε'' άγρια. Κι εμένα να μου έλεγες πως δεν μπορώ να κάνω παιδιά, θα σου έχωνα και τα 4 Ευαγγέλια στην τιμή του ενός.
Και όλοι οι υπόλοιποι πιστεύετε τα παρανοϊκά σχόλιά της. Πιάνεται από την ηλικία μου και κρίνει ότι δεν θα προλάβω. Το ότι δεν έχω φτάσει στο point of no return, δεν απασχολεί ούτε αυτήν ούτε τους υπόλοιπους τροφίμους του πχώρουμ που την σιγοντάρουν για να δουν διαδικτυακό καυγά, το πιο συγκλονιστικό γεγονός της ημέρας τους.
Καλά θα κάνει ο συντονισμός και η διαχείριση να τους μαζέψουν γιατί αυτην την φόρα δεν θα κάνω πίσω, όπως τότε με τον Καβαλιέρη.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17118
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 03 Σεπ 2023, 12:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:04
Juno καλό μου, χαλάρωσε. Δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ ούτε με σένα ούτε με την Πασιφάη και το έχω ήδη δηλώσει.

Οπότε, όλα καλά. :e045:
1. Είμαι χαλαρή.
2. Ασχολήθηκες εδώ και τόσες σελίδες, ενώ σε αγνοώ εδώ και μήνες.
3. Στα καλά καθούμενα είπες για το νήμα Μπάρμπι-Κεν. Παρασχολείσαι.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17118
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 03 Σεπ 2023, 12:10

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Αύγ 2023, 01:45
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2023, 01:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Αύγ 2023, 01:19


Το νήμα θα συνεχίσει όπως άρχισε. Με προσωπικές εμπειρίες και αναφορές, που δεν επηρεάζονται από διαφημιστικά διαλείματα για έξυπνες σίτες και αφυπνισμένες σφουγγαρίστρες.

Σε κάποια φάση που ήρθε ο γιος να μου ζητήσει ένα στικάκι, του λέω "έλα να δεις τι γράφουν για τη μανούλα" είδε δυο τρεις σελίδες, μου είπε "εσύ φταις που ασχολείσαι με τους μαλάκες" μου έκανε ένα πατ πατ στο κεφάλι και έφυγε.
Ε καλά σου είπε, μου το χει πει κι η κόρη μου κι η γυναίκα μου.

Αλλά γιατί το είπε αυτό η Πασιφάη κι εσύ αντέδρασες που το είπε; Σαν να ήσουν σε δύσκολη θέση φάνηκες. Της έχεις πει τέτοια μαλακία ρε; ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά; Αλλά πάλι....! ξέρω ότι έχει παιδιά. Τι διάλο λέτε ρε;
και τι σε πειράζουν οι μπάφοι ρε κουκουνάρι; Σου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα οι μπαφιάρηδες;
Το τελευταίο πράγμα που μ' ενδιαφέρει είναι οι απορίες σου για το τι είπε ή δεν είπε κάτι η Πασιφάη.

Τόσο αυτή όσο και η Τζούνο, έχουν πάει οριστικά στα απορρίματα του υπολογιστή μου, αλλά όλο τις μνημονεύω στα σχόλιά μου για να τις τσιγκλίσω και μετά να κάνω την αδιάφορη που δεν δίνω σημασία. Ειδικά μετά τις φωτογραφίες στο νήμα της Μπάρμπι-Κεν έπαθα ένα ισχσιμικό.

Και το τι φαίνεται ή δεν φαίνεται στον κάθε τυπάκο, που την έχει δει κριτής μου, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Δικό του είναι. Αν θέλει να το λύσει, έχει καλώς, αν δεν θέλει, ακριβώς το ίδιο. Δεν είμαι κοινωνική λειτουργός, να το ξεκαθαρίσουμε αυτό, έτσι;
Intentio σημαίνει σύμφωνα με το λεξιλογικό της νόημα: διευθύνεσθαι-προς. Κάθε βίωμα, κάθε ψυχική συμπεριφορά, διευθύνεται προς κάτι. Το παριστάνειν είναι παριστάνειν κάτι, ενθύμηση είναι ενθύμηση τινός, κρίνειν είναι κρίνειν επί τινός, εικάζειν, αναμένειν, ελπίζειν, αγαπάν, μισείν - πάντα σε σχέση με κάτι.

Οι συμπεριφορές έχουν τη δομή του διευθύνεσαι-προς, του προσανατολίζεσθαι-προς...Κάθε συμπεριφορά είναι ένα συμπεριφέρεσθαι-προς, η αντίληψη είναι ένα αντιλαμβάνεσθαι-κάτι. Αυτό το συμπεριφέρεσθαι-προς το δηλώνουμε, στο στενό του νόημα, ως αποβλέπειν ή ως intentio. Κάθε συμπεριφέρεσθαι-προς και κάθε διευθύνεσθαι-προς έχει το δικό του ιδιαίτερο προς-το-οποίο του συμπεριφέρεσθαι και το προς-το-οποίο του διευθύνεσθαι. Αυτό το προς-το-οποίο του συμπεριφέρεσθαι και το προς-το-οποίο του διευθύνεσθαι, που ανήκουν στην απόβλεψη, τα δηλώνουμε ως intentum.

Η αποβλεπτικότητα περιλαμβάνει και τα δυο στοιχεία, την intentio και το intentum, στην ακόμα μέχρι τώρα σκοτεινή ενότητα τους. Αυτά τα δύο στοιχεία είναι διαφορετικά για κάθε συμπεριφορά: Το διάφορον της intentio και συνεπώς του intentum συγκροτεί ακριβώς το διάφορον των τρόπων συμπεριφοράς μεταξύ τους.

Το αντιλαμβάνεσθαι είναι το ελευθεροποιό επιτρέπειν τη συνάντηση παρευρισκόμενων όντων. Το υπερβαίνειν είναι ένα αποκαλύπτειν. Το Dasein υπάρχει ως αποκαλύπτον.
Αν θες να μιλήσουμε γι' αυτό, οκ. Για τζουνοπασιφάηδες, λεγεωνάριους και λοιπούς επιθεωρητές οιθον της κωλοπετεινίτσας, τυπάκια "είδα φως κι ανέβηκα" ή ευαισθητοποιημένους πιαράκηδες πχορουμίστας, θα ακολουθήσω την έμμεση προτροπή του γιου μου.
Fixed!
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Σεπ 2023, 12:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Αύγ 2023, 19:59
Σήμερα έβαλα στοίχημα με το γιο. :)

Αυτός λέει ότι θα βγει Κασσελάκης, εγώ λέω ότι θα βγει Αχτσιόγλου.
Εμένα δεν ξέρουν καν τι είναι αυτά. Παράλληλοι κόσμοι. Κι αυτό έχει την ομορφιά του. :smt023
Εξηγήσαμε εν τάχει ότι γίνονται εκλογές στο ΣΥΡΙΖΑ και περίπου τι γίνεται με τον όλη αυτή φάση και γιατί και πως.
Τελικά θέλουν Κασελάκη. Εγώ βέβαια διαφωνώ. Μου λένε Αχτσιόγλου θες;
Αλλά εγώ θέλω Τσίπρα :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13466
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Σεπ 2023, 14:20

Juno έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:04
Πασιφάη έγραψε:
28 Αύγ 2023, 23:58
Ποιές αδερφές Μπάρμπι ρε σούργελο; Ενώ της έχεις πει τα μύρια όσα, στην ''έπεσε'' άγρια. Κι εμένα να μου έλεγες πως δεν μπορώ να κάνω παιδιά, θα σου έχωνα και τα 4 Ευαγγέλια στην τιμή του ενός.
Και όλοι οι υπόλοιποι πιστεύετε τα παρανοϊκά σχόλιά της. Πιάνεται από την ηλικία μου και κρίνει ότι δεν θα προλάβω. Το ότι δεν έχω φτάσει στο point of no return, δεν απασχολεί ούτε αυτήν ούτε τους υπόλοιπους τροφίμους του πχώρουμ που την σιγοντάρουν για να δουν διαδικτυακό καυγά, το πιο συγκλονιστικό γεγονός της ημέρας τους.
Καλά θα κάνει ο συντονισμός και η διαχείριση να τους μαζέψουν γιατί αυτην την φόρα δεν θα κάνω πίσω, όπως τότε με τον Καβαλιέρη.
Σου ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αν έγινα τρόπον τινά η αιτία να διαιωνιστεί μια μαλακία που σαφώς δεν στέκει. Απλά ο ηθικός μου κώδικας δεν ανέχεται τέτοιες ξεφτίλες σαν της συγκεκριμένης να μοστράρουν πρώτη μούρη, στον δημόσιο λόγο. Τίποτε περισσότερο.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13466
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Σεπ 2023, 14:28

Juno έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:10
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Αύγ 2023, 01:45
Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2023, 01:25


Ε καλά σου είπε, μου το χει πει κι η κόρη μου κι η γυναίκα μου.

Αλλά γιατί το είπε αυτό η Πασιφάη κι εσύ αντέδρασες που το είπε; Σαν να ήσουν σε δύσκολη θέση φάνηκες. Της έχεις πει τέτοια μαλακία ρε; ότι δεν μπορεί να κάνει παιδιά; Αλλά πάλι....! ξέρω ότι έχει παιδιά. Τι διάλο λέτε ρε;
και τι σε πειράζουν οι μπάφοι ρε κουκουνάρι; Σου δημιούργησαν ποτέ πρόβλημα οι μπαφιάρηδες;
Το τελευταίο πράγμα που μ' ενδιαφέρει είναι οι απορίες σου για το τι είπε ή δεν είπε κάτι η Πασιφάη.

Τόσο αυτή όσο και η Τζούνο, έχουν πάει οριστικά στα απορρίματα του υπολογιστή μου, αλλά όλο τις μνημονεύω στα σχόλιά μου για να τις τσιγκλίσω και μετά να κάνω την αδιάφορη που δεν δίνω σημασία. Ειδικά μετά τις φωτογραφίες στο νήμα της Μπάρμπι-Κεν έπαθα ένα ισχσιμικό.

Και το τι φαίνεται ή δεν φαίνεται στον κάθε τυπάκο, που την έχει δει κριτής μου, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Δικό του είναι. Αν θέλει να το λύσει, έχει καλώς, αν δεν θέλει, ακριβώς το ίδιο. Δεν είμαι κοινωνική λειτουργός, να το ξεκαθαρίσουμε αυτό, έτσι;
Intentio σημαίνει σύμφωνα με το λεξιλογικό της νόημα: διευθύνεσθαι-προς. Κάθε βίωμα, κάθε ψυχική συμπεριφορά, διευθύνεται προς κάτι. Το παριστάνειν είναι παριστάνειν κάτι, ενθύμηση είναι ενθύμηση τινός, κρίνειν είναι κρίνειν επί τινός, εικάζειν, αναμένειν, ελπίζειν, αγαπάν, μισείν - πάντα σε σχέση με κάτι.

Οι συμπεριφορές έχουν τη δομή του διευθύνεσαι-προς, του προσανατολίζεσθαι-προς...Κάθε συμπεριφορά είναι ένα συμπεριφέρεσθαι-προς, η αντίληψη είναι ένα αντιλαμβάνεσθαι-κάτι. Αυτό το συμπεριφέρεσθαι-προς το δηλώνουμε, στο στενό του νόημα, ως αποβλέπειν ή ως intentio. Κάθε συμπεριφέρεσθαι-προς και κάθε διευθύνεσθαι-προς έχει το δικό του ιδιαίτερο προς-το-οποίο του συμπεριφέρεσθαι και το προς-το-οποίο του διευθύνεσθαι. Αυτό το προς-το-οποίο του συμπεριφέρεσθαι και το προς-το-οποίο του διευθύνεσθαι, που ανήκουν στην απόβλεψη, τα δηλώνουμε ως intentum.

Η αποβλεπτικότητα περιλαμβάνει και τα δυο στοιχεία, την intentio και το intentum, στην ακόμα μέχρι τώρα σκοτεινή ενότητα τους. Αυτά τα δύο στοιχεία είναι διαφορετικά για κάθε συμπεριφορά: Το διάφορον της intentio και συνεπώς του intentum συγκροτεί ακριβώς το διάφορον των τρόπων συμπεριφοράς μεταξύ τους.

Το αντιλαμβάνεσθαι είναι το ελευθεροποιό επιτρέπειν τη συνάντηση παρευρισκόμενων όντων. Το υπερβαίνειν είναι ένα αποκαλύπτειν. Το Dasein υπάρχει ως αποκαλύπτον.
Αν θες να μιλήσουμε γι' αυτό, οκ. Για τζουνοπασιφάηδες, λεγεωνάριους και λοιπούς επιθεωρητές οιθον της κωλοπετεινίτσας, τυπάκια "είδα φως κι ανέβηκα" ή ευαισθητοποιημένους πιαράκηδες πχορουμίστας, θα ακολουθήσω την έμμεση προτροπή του γιου μου.
Fixed!
Το κοκκινάκι ισχύει στο έπακρον. Δεν ξέρω για ισχαιμικό η γυναίκα.( μακρυά απο μένα τέτοια συμβάντα..), δεν τα χρησιμοποιώ ούτε για πλάκα, αλλά κοκομπλόκο πχωρουμικό, έπαθε.
Πάει σε πουστίτσα η μαντάμ. Μάλλον δεν ακολούθησε την έμμεση προτροπή που έλαβε και προτίμησε ως συνήθως, την πλάγια οδό. Γιατί την τρώει και γουστάρει μανούρα. Άσε που κατάλαβε πως τελικά δεν είναι ''δημοφιλής'' σε όλο το σύμπαν. :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13466
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Μάνα και γιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 03 Σεπ 2023, 14:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2023, 12:04
Juno καλό μου, χαλάρωσε. Δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ ούτε με σένα ούτε με την Πασιφάη και το έχω ήδη δηλώσει.

Οπότε, όλα καλά. :e045:
Οξυδερκής προσέγγιση. :003:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών