Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2023, 01:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:02
Ειρωνικό αυτό που λες ότι δεν θα δώσεις ότι το αντιμετωπίζει καλόπιστα. Και εξηγώ.

Όπου ακούς "ας γίνει πρώτα αυτό και μετά...", "ας πιάσουν πρώτα αυτούς που...", τελικά πάντα αυτό που εννοούν είναι διατήρηση του στάτους κβο.
Εδώ ας πούμε έχουμε εσένα που ποτέ δεν έχεις κάνει αγώνα υπερ της ιχθυοκαλλιέργειας έναντι του ανοιχτού ψαρέματος, να λες ξαφνικά στους άλλους να ασχοληθούν με αυτό. Διαφορετικά θα έλεγες "ωραία ας κάνουμε αυτό, αλλά δεν θα βοηθήσει πολύ, το επόμενο βήμα πρέπει να είναι αυτό". Ένας καλόπιστος πάντα αυτό κάνει.
Καμμία σχέση. Εδώ μιλάμε για πράγματα που είναι τάξεις μεγέθους διαφορετική επίπτωση. Όταν κάποιος σου λέει ότι κάνει κάτι γιατί νοιάζεται για το Χ ενώ κάνει κάτι άλλο, που επιδρά αρνητικά στο Χ 10.000 φορές περισσότερο, είναι υποκριτής.

Το "ας πιάσουν πρώτα" είναι έκφραση που λένε άτομα που παρανομούν ή που δεν τους νοιάζει αν ο Χ παρανομεί, όχι άτομα που ιεραρχούν προτεραιότητες. Εκτός αυτού, η παρανομία είναι πάντα παρανομία και πρέπει να τιμωρείται ανεξάρτητα. Κάθε παρανομία είναι ξεχωριστή και νομικά ισότιμη, υπάρχει ανάγκη να τιμωρηθεί άσχετα αν έχουν πρώτα τιμωρηθεί όλες οι ιστορικές παρανομίες. Εξάλλου εκεί δεν μιλάμε για δυσανάλογες επιδράσεις. 10.000 άτομα που φοροδιαφεύγουν μπορεί να είναι οικονομικά πιο επιζήμια από έναν μεγάλο φοροφυγά.

Όσο για το τελευταίο σκέλος, ποτέ δεν θα έλεγα "το επόμενο βήμα" για κάτι που είναι καταφανώς μακράν σημαντικότερο, σε βαθμό που η επίδρασή του είναι πολλές τάξεις μεγέθους μεγαλύτερη. Θα σε πω κατευθείαν υποκριτή και τελειώνει εκεί η κουβέντα (όχι εσένα συγκεκριμένα, γενικά μιλάω).

Πολύ περισσότερο που μιλάμε για κίνδυνο ειδών. Σε καμμιά περίπτωση δεν κινδυνεύουν οι θαλάσσιες χελώνες με εξαφάνιση εξαιτίας των πλαστικών καλαμακιών, δεν είναι δηλαδή καν θέμα, δεν έγινε τίποτα αν πεθάνουν 5 χελώνες. Κινδυνεύουν όμως 100% από την αλιεία.

Αγώνα δεν πρόκειται να κάνω για κανένα πράγμα. Όποιος θέλει σκέφτεται και διαβάζει, δεν έχω κανέναν σκοπό να ασχοληθώ ενεργά με κανένα θέμα. Άλλωστε δεν είμαι εγώ που έφερα σαν δικαιολογία τις χελώνες. Αυτός που τις έφερε θα πρέπει να σκεφτεί με ποιον τρόπο επηρεάζονται από το λάιφστάιλ του πριν αρχίσει να κουνάει το δάχτυλο.

Τέλος, έχω πει κατά καιρούς διάφορα πράγματα περί οικολογίας. Αν είσαι κι εσύ καλόπιστος μπορείς να τα βρεις. Ακόμη και σ' αυτό το νήμα, βασικά, γιατί μιλάμε για το οικολογικό αποτύπωμα των χάρτινων καλαμακιών που είναι μακράν μεγαλύτερο. Επίσης δεν οδηγώ, δεν ξοδεύω ρεύμα χωρίς λόγο, ανακυκλώνω τα πάντα, κ.α. πολλά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 31 Αύγ 2023, 01:28

Ναι όταν για το Χ υπάρχει εναλλακτική ενώ για το Χ 10000 δεν υπάρχει σημαίνει ότι πρέπει τουλάχιστον να προτιμήσεις την εναλλακτική του Χ.
Διαφορετικά, απλά δεν θες να ξεβολευτεις.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2023, 01:30

gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:20
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2023, 00:43
gassim έγραψε:
30 Αύγ 2023, 23:24


Αυτά τα διάβασες κάπου ή είναι σαν τα πλαστικά από τα ασιατικά ποτάμια;
Ό,τι παραθέτω είναι αληθινά στατιστικά, δεν είναι ράντομ αριθμοί και ποσοστά. Μετά από 10.000 φορές που έχεις διαμαρτυρηθεί και σου το έχω αποδείξει, θα έπρεπε να πάψεις να συμπεριφέρεσαι σαν τον ΓΓ.

It is estimated that 81% of ocean plastics come from Asian rivers. The Philippines alone contribute around one-third of the global total.

https://ourworldindata.org/ocean-plastics
Τον διαχωρισμό δύσης ασίας στην ρύπανση με πλαστικά τον έκανες από μόνος σου. Δεν είπε κανένας ότι τα πλαστικά της Ασίας είναι οκ.
Προφανώς και στις Φιλιππίνες συζητάνε διάφορες απαγορεύσεις στα πλαστικά μιας χρήσης.
Εμείς απαγορεύσαμε τα καλαμάκια. Σου δείχνω ότι η συνεισφορά μας στην μόλυνση από πλαστικό είναι ελάχιστη και κατ' επέκταση ανούσια η απαγόρευση.
gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:13
Αυτό.
Αν βρεθεί τρόπος να τρώω αβοκάντο χωρίς να επιβαρύνω το περιβάλλον σαφώς και θα τον προτιμήσω, δεν θα πω τα αβοκάντο μας μάραναν, εδώ σκοτώνονται παιδάκια στον πόλεμο
Μπορείς να μην τρως αβοκάντο. Αν τρως, μην προσπαθείς να πείσεις κανέναν ότι σε ενδιαφέρει αν πεθαίνει μια χελώνα για κάθε 15 χρόνια που πίνεις τον καφέ σου με πλαστικό καλαμάκι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2023, 01:34

gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:28
Ναι όταν για το Χ υπάρχει εναλλακτική ενώ για το Χ 10000 δεν υπάρχει σημαίνει ότι πρέπει τουλάχιστον να προτιμήσεις την εναλλακτική του Χ.
Δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική για το Χ ούτε πρόκειται να αλλάξει τίποτα στην ζωή στην Γη αν όντως βρεις βιώσιμη εναλλακτική γιατί είναι πολύ μικρός αριθμός για να έχει ουσιώδη επίδαση σε κάτι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 31 Αύγ 2023, 01:35

hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:30
gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:20
hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2023, 00:43


Ό,τι παραθέτω είναι αληθινά στατιστικά, δεν είναι ράντομ αριθμοί και ποσοστά. Μετά από 10.000 φορές που έχεις διαμαρτυρηθεί και σου το έχω αποδείξει, θα έπρεπε να πάψεις να συμπεριφέρεσαι σαν τον ΓΓ.

It is estimated that 81% of ocean plastics come from Asian rivers. The Philippines alone contribute around one-third of the global total.

https://ourworldindata.org/ocean-plastics
Τον διαχωρισμό δύσης ασίας στην ρύπανση με πλαστικά τον έκανες από μόνος σου. Δεν είπε κανένας ότι τα πλαστικά της Ασίας είναι οκ.
Προφανώς και στις Φιλιππίνες συζητάνε διάφορες απαγορεύσεις στα πλαστικά μιας χρήσης.
Εμείς απαγορεύσαμε τα καλαμάκια. Σου δείχνω ότι η συνεισφορά μας στην μόλυνση από πλαστικό είναι ελάχιστη και κατ' επέκταση ανούσια η απαγόρευση.
gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:13
Αυτό.
Αν βρεθεί τρόπος να τρώω αβοκάντο χωρίς να επιβαρύνω το περιβάλλον σαφώς και θα τον προτιμήσω, δεν θα πω τα αβοκάντο μας μάραναν, εδώ σκοτώνονται παιδάκια στον πόλεμο
Μπορείς να μην τρως αβοκάντο. Αν τρως, μην προσπαθείς να πείσεις κανέναν ότι σε ενδιαφέρει αν πεθαίνει μια χελώνα για κάθε 15 χρόνια που πίνεις τον καφέ σου με πλαστικό καλαμάκι.
Στις Φιλιππίνες επίσης το συζητάνε.

https://www.rappler.com/environment/pro ... sion-2022/

Είμαι σίγουρος ότι το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες ασιατικές χώρες.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 31 Αύγ 2023, 01:37

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gassim την 31 Αύγ 2023, 01:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 31 Αύγ 2023, 01:39

Αληθεια σου κατέβηκε στο κεφάλι ότι ήταν ελληνική ιδέα;

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 31 Αύγ 2023, 01:40

hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:34
gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:28
Ναι όταν για το Χ υπάρχει εναλλακτική ενώ για το Χ 10000 δεν υπάρχει σημαίνει ότι πρέπει τουλάχιστον να προτιμήσεις την εναλλακτική του Χ.
Δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική για το Χ ούτε πρόκειται να αλλάξει τίποτα στην ζωή στην Γη αν όντως βρεις βιώσιμη εναλλακτική γιατί είναι πολύ μικρός αριθμός για να έχει ουσιώδη επίδαση σε κάτι.
Ότι σε κάνει να κοιμάσαι καλύτερα τα βράδυα.....

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 31 Αύγ 2023, 01:41

gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:13
Αυτό.
Αν βρεθεί τρόπος να τρώω αβοκάντο χωρίς να επιβαρύνω το περιβάλλον σαφώς και θα τον προτιμήσω, δεν θα πω τα αβοκάντο μας μάραναν, εδώ σκοτώνονται παιδάκια στον πόλεμο
Κι αν δεν υπάρχει όμως, θα τα κόψεις τα αβοκάντο; (δεν υπάρχει απ'όσο ξέρω)

Συμφωνώ με χελληγεννή ότι είναι σχεδόν κοροϊδία αυτό το πράγμα, γιατί καταρχήν, τα χάρτινα καλαμάκια δεν ενοχλούν κανέναν ιδιαίτερα (πιο πολύ για το meme παραπονιόμαστε!)

Θες να ακούσεις ένα μέτρο που έχω σκεφτεί το οποίο θα ήταν πραγματικά μια ελάχιστη θυσία για τον πληθυσμό;

Στα εστιατόρια, οι μερίδες μπριζόλας να μην είναι πάνω απ'το μισό της τωρινής ποσότητας. Κοινώς να μην τρως το μισό ζώο! Και μια χαρά θα το απολάμβανες (συμπλήρωσε με πατάτες κτλ) και θα μειώναμε (δυνητικά) την κατανάλωση κρέατος στο μισό.

Άλλο μέτρο, όποιο ταξί βγάζει από πίσω volcanic ash σαν να είναι ο Βεζούβιος, να του κατάσχεται η άδεια. Πόσες φορές δεν έχω σκεφτεί, μα πόσο μαλάκες είμαστε οι υπόλοιποι που τα περνάμε κτεο όταν ένας ταρίφας αρκεί για να μολύνει όσο 1000 αυτοκίνητα;

Και ούτω καθεξής. Αληθινές θυσίες.

Όχι δεν κάνουμε τίποτα και αύριο, σόρυ αλλά πρέπει να φάτε τα έντομα!

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 31 Αύγ 2023, 01:51

masterridley έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:41
gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:13
Αυτό.
Αν βρεθεί τρόπος να τρώω αβοκάντο χωρίς να επιβαρύνω το περιβάλλον σαφώς και θα τον προτιμήσω, δεν θα πω τα αβοκάντο μας μάραναν, εδώ σκοτώνονται παιδάκια στον πόλεμο
Κι αν δεν υπάρχει όμως, θα τα κόψεις τα αβοκάντο; (δεν υπάρχει απ'όσο ξέρω)

Συμφωνώ με χελληγεννή ότι είναι σχεδόν κοροϊδία αυτό το πράγμα, γιατί καταρχήν, τα χάρτινα καλαμάκια δεν ενοχλούν κανέναν ιδιαίτερα (πιο πολύ για το meme παραπονιόμαστε!)

Θες να ακούσεις ένα μέτρο που έχω σκεφτεί το οποίο θα ήταν πραγματικά μια ελάχιστη θυσία για τον πληθυσμό;

Στα εστιατόρια, οι μερίδες μπριζόλας να μην είναι πάνω απ'το μισό της τωρινής ποσότητας. Κοινώς να μην τρως το μισό ζώο! Και μια χαρά θα το απολάμβανες (συμπλήρωσε με πατάτες κτλ) και θα μειώναμε (δυνητικά) την κατανάλωση κρέατος στο μισό.

Άλλο μέτρο, όποιο ταξί βγάζει από πίσω volcanic ash σαν να είναι ο Βεζούβιος, να του κατάσχεται η άδεια. Πόσες φορές δεν έχω σκεφτεί, μα πόσο μαλάκες είμαστε οι υπόλοιποι που τα περνάμε κτεο όταν ένας ταρίφας αρκεί για να μολύνει όσο 1000 αυτοκίνητα;

Και ούτω καθεξής. Αληθινές θυσίες.

Όχι δεν κάνουμε τίποτα και αύριο, σόρυ αλλά πρέπει να φάτε τα έντομα!
Αν ρωτάς εμένα ας τις απαγόρευαν με νόμο τις μπριζόλες και ας τουφεκιζαν στο Σύνταγμα τους ταρίφες με τα μπουριά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2023, 01:59

gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:39
Αληθεια σου κατέβηκε στο κεφάλι ότι ήταν ελληνική ιδέα;
Ευρωπαϊκή, όχι ελληνική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 31 Αύγ 2023, 02:13

hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:59
gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 01:39
Αληθεια σου κατέβηκε στο κεφάλι ότι ήταν ελληνική ιδέα;
Ευρωπαϊκή, όχι ελληνική.
Όπως θα δεις παραπάνω υπάρχει απαγόρευση σε πολλές ασιατικές χώρες και στην Αμερική.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 31 Αύγ 2023, 02:15

Αργεντινή

https://www.google.com/amp/s/batimes.co ... raws.phtml

Βασικά σταματάω να γκουγκλαρω, προφανώς είναι global thing.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 31 Αύγ 2023, 07:09

Χαοτικός έγραψε:
30 Αύγ 2023, 23:00
Isildur έγραψε:
30 Αύγ 2023, 18:15
hellegennes έγραψε:
30 Αύγ 2023, 16:22

Ποτέ δεν θα είναι προτιμότερο το Α από το Β:


Εικόνα
Ναι, καλά. Ρώτα κανέναν στα Εξάρχεια, να σου πει ποιο είναι προτιμότερο.

Που ξέρεις από Εξάρχεια ρε χωριατόπαιδο;
Πήγα μικρός με σχολική εκδρομή.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Επικίνδυνα και τα χάρτινα καλαμακια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2023, 13:49

gassim έγραψε:
31 Αύγ 2023, 02:15
Αργεντινή

https://www.google.com/amp/s/batimes.co ... raws.phtml

Βασικά σταματάω να γκουγκλαρω, προφανώς είναι global thing.
Ναι, παλικάρι μου, αντιγράψανε την ΕΕ, γιατί όλοι οι πονηρίδηδες πολιτικοί έπιασαν αμέσως ότι αυτή είναι μια κίνηση χωρίς μεγάλο πολιτικό κόστος που δείχνει ότι και καλά κάνουν κάτι ουσιώδες για το περιβάλλον, την ίδια στιγμή που γαμάνε το σύμπαν με 1.000.000 άλλους 10^100 φορές χειρότερους.

Όπως φαίνεται πιάνει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών