Καράτε ή κουνγκ φου;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Οκτ 2023, 12:35

Και κάτι άλλο
Τεχνικές στον δρόμο που είναι άχρηστες δεν υπάρχουν, απλά μετράει το ποιος εφαρμόζει αυτές τις τεχνικές σε ποιον αντίπαλο και με τι συνθήκες (χρόνος χώρος συνθήκες μάχης)

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29840
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 07 Οκτ 2023, 14:22

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Οκτ 2023, 12:35
Και κάτι άλλο
Τεχνικές στον δρόμο που είναι άχρηστες δεν υπάρχουν, απλά μετράει το ποιος εφαρμόζει αυτές τις τεχνικές σε ποιον αντίπαλο και με τι συνθήκες (χρόνος χώρος συνθήκες μάχης)
Φυσικά και υπάρχουν άχρηστες τεχνικές. Άπειρες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23255
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 07 Οκτ 2023, 14:51

Η κόρη του Χαοτικού σε μερικά χρόνια

https://www.youtube.com/shorts/rlqk2RoOExY
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ελ_ρία
Δημοσιεύσεις: 928
Εγγραφή: 24 Σεπ 2021, 04:01

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελ_ρία » 07 Οκτ 2023, 15:02

AlienWay έγραψε:
07 Οκτ 2023, 14:51
Η κόρη του Χαοτικού σε μερικά χρόνια

https://www.youtube.com/shorts/rlqk2RoOExY
:lol:
“𝔜𝔬𝔲 𝔞𝔯𝔢 𝔱𝔥𝔢 𝔨𝔫𝔦𝔣𝔢 ℑ 𝔱𝔲𝔯𝔫 𝔦𝔫𝔰𝔦𝔡𝔢 𝔪𝔶𝔰𝔢𝔩𝔣”

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 07 Οκτ 2023, 15:40

Isildur έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:08
user έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:04
Isildur έγραψε:
06 Οκτ 2023, 21:46
Αν και δεν είμαι αντικειμενικός λόγω αρκετών ετών σχέσης με το Κουνγκ Φου στα νιάτα μου, Κουνγκ Φου φυσικά.
Να μου πεις...ξέρεις κανέναν Ip man;; 😁
Κανέναν Σταύρο δάσκαλο????
Ήξερα τον Δάσκαλο (με Δ κεφαλαίο) Ευγένη Δημητριάδη, μακαρίτη πλέον. Όπως και κάποιους από τους μαθητές του, ο Γλαρός (αυτός το γύρισε σε τζούντο), ο άτυχος ο Εξηνταβελόνης, ο Παναγιώτης (δεν θυμάμαι επώνυμο) και μερικούς ακόμα.

Στο παλιό πχόρουμ υπήρχε χρήστης με το νικ Koza Nostra που τους ήξερε επίσης και που ασχολείται ακόμα, ή έστω ασχολούνταν τότε που μιλούσαμε. Είχε έρθει και με είχε βρει και στο μαγαζί κάποια στιγμή και τα είπαμε.
Θα ψάξω για αυτόν αν υπάρχει υλικό στο ίντερνετ.

Εξηνταβελόνης???...τι έπαθε;;

Εσύ πόσα χρόνια έκανες? Παρακολουθούσα για καιρό κάποιον δικό μου που έκανε κι είχα ψηθεί...
Δεν ξέρω αν ποτέ προλάβω να το κάνω.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 07 Οκτ 2023, 16:01

Maspoli έγραψε:
07 Οκτ 2023, 07:16
Χαοτικός έγραψε:
06 Οκτ 2023, 21:36
Για την κόρη μου. Τι είναι καλύτερο;
Δεν ξέρω πόσο χρονών ειναι η δική σου. Την δικιά μου οταν ηταν γύρω στα 6-7 την είχα παει δυο-δυόμιση χρόνια τζούντο. Έμεινα ευχαριστημένος και απο την προπόνηση και απο το πνεύμα αυτοπεποίθησης που καλλιεργήθηκε. Ξεκάθαρίζω πως δεν μιλάμε για πτοπόνηση που σε μετατρέπει σε φονική μηχανή ή τέτοιες ιστορίες. Νομιζω ομως οτι σε φασαρίες στο σχολείο και παρόμοια (δηλαδή τιποτα σπρωξίδια, τσαμπουκάδες σε περιορισμένο χώρο και τέτοια) βοηθάει. Για όταν θα έφτανε έκτη δημοτικού, γυμνάσιο-λύκειο σκεφτόμουνα να την πήγαινα κικ μποξινγκ που είναι και πιο "αθλητικό" και κοντα στη φιλοσοφία (νομίζω) χτυπα δυνατά και φύγε γρήγορα αν κάποιος σου επιτεθεί. Η σκέψη αυτή βέβαια δεν πραγματοποιήθηκε (εκεί γύρω στον κορονοιο βαρέθηκετο τζούντο-πράγμα φυσιολογικό νομιζω για πολλά παιδια μετά απο ένα διάστημα στις κλασσικές τουλάχιστον πολεμικές τέχνες) και μετά απο ένα σύντομο πέρασμα απο τον στίβο εχουμε τώρα (και παρά την απο μέρους μου σχετική αποθάρρυνση) δυο χρόνια στο ποδόσφαιρο (παρα του οτι στο τελος βαρέθηκε το τζούντο ειχε χτίσει μια αυτοπεποίθηση ως χαρακτήρας).
Ότι πρέπει για γυναίκα.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 07 Οκτ 2023, 16:05

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
07 Οκτ 2023, 12:26
Μερικές παρατηρήσεις
ΓΙΑ ΝΑ ΜΆΘΕΙΣ ΝΑ ΔΈΡΝΕΙΣ ΘΑ ΠΡΈΠΕΙ ΠΡΏΤΑ ΝΑ ΜΆΘΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΣ ΞΎΛΟ !!!

Εάν δεν φεύγεις από την προπόνηση και απο
αγώνες στην σχολή μελανιασμενος δαρμενος πολύ κουρασμένος και καταιδρωμενος ... πολεμικές τέχνες ΔΕΝ γνωρίζεις
Και αυτό ΆΣΧΕΤΑ με το τι σύστημα πολεμικών τεχνών ακόλουθεις (κανένα σύστημα δεν είναι πανάκεια και από όλα τα συστήματα πολεμικών τεχνών μπορείς να πάρεις στοιχεία..εξάλλου όλα τα συστήματα πολεμικών τεχνών γροθιές κλωτσιες λαβές αποκρούσεις κα ανατροπές έχουν ..συν την γυμναστική ενδυνάμωσης)
Ενταξει, υπάρχουν τα προστατευτικά αλλά ναι θέλει σκληρή προπόνηση για να ενδυναμωσεις χέρια πόδια.
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 07 Οκτ 2023, 20:04

user έγραψε:
07 Οκτ 2023, 15:40
Isildur έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:08
user έγραψε:
06 Οκτ 2023, 22:04


Να μου πεις...ξέρεις κανέναν Ip man;; 😁
Κανέναν Σταύρο δάσκαλο????
Ήξερα τον Δάσκαλο (με Δ κεφαλαίο) Ευγένη Δημητριάδη, μακαρίτη πλέον. Όπως και κάποιους από τους μαθητές του, ο Γλαρός (αυτός το γύρισε σε τζούντο), ο άτυχος ο Εξηνταβελόνης, ο Παναγιώτης (δεν θυμάμαι επώνυμο) και μερικούς ακόμα.

Στο παλιό πχόρουμ υπήρχε χρήστης με το νικ Koza Nostra που τους ήξερε επίσης και που ασχολείται ακόμα, ή έστω ασχολούνταν τότε που μιλούσαμε. Είχε έρθει και με είχε βρει και στο μαγαζί κάποια στιγμή και τα είπαμε.
Θα ψάξω για αυτόν αν υπάρχει υλικό στο ίντερνετ.

Εξηνταβελόνης???...τι έπαθε;;

Εσύ πόσα χρόνια έκανες? Παρακολουθούσα για καιρό κάποιον δικό μου που έκανε κι είχα ψηθεί...
Δεν ξέρω αν ποτέ προλάβω να το κάνω.
Έκανα 2-3 χρόνια στην εφηβεία μου, τα παράτησα και μετά ξαναπήγα στα 22-23 μου περίπου. Την δεύτερη φορά, έμαθα πιο "ουσιαστικά" πράγματα...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 07 Οκτ 2023, 20:15

ksk έγραψε:
07 Οκτ 2023, 16:01
Maspoli έγραψε:
07 Οκτ 2023, 07:16
Χαοτικός έγραψε:
06 Οκτ 2023, 21:36
Για την κόρη μου. Τι είναι καλύτερο;
Δεν ξέρω πόσο χρονών ειναι η δική σου. Την δικιά μου οταν ηταν γύρω στα 6-7 την είχα παει δυο-δυόμιση χρόνια τζούντο. Έμεινα ευχαριστημένος και απο την προπόνηση και απο το πνεύμα αυτοπεποίθησης που καλλιεργήθηκε. Ξεκάθαρίζω πως δεν μιλάμε για πτοπόνηση που σε μετατρέπει σε φονική μηχανή ή τέτοιες ιστορίες. Νομιζω ομως οτι σε φασαρίες στο σχολείο και παρόμοια (δηλαδή τιποτα σπρωξίδια, τσαμπουκάδες σε περιορισμένο χώρο και τέτοια) βοηθάει. Για όταν θα έφτανε έκτη δημοτικού, γυμνάσιο-λύκειο σκεφτόμουνα να την πήγαινα κικ μποξινγκ που είναι και πιο "αθλητικό" και κοντα στη φιλοσοφία (νομίζω) χτυπα δυνατά και φύγε γρήγορα αν κάποιος σου επιτεθεί. Η σκέψη αυτή βέβαια δεν πραγματοποιήθηκε (εκεί γύρω στον κορονοιο βαρέθηκετο τζούντο-πράγμα φυσιολογικό νομιζω για πολλά παιδια μετά απο ένα διάστημα στις κλασσικές τουλάχιστον πολεμικές τέχνες) και μετά απο ένα σύντομο πέρασμα απο τον στίβο εχουμε τώρα (και παρά την απο μέρους μου σχετική αποθάρρυνση) δυο χρόνια στο ποδόσφαιρο (παρα του οτι στο τελος βαρέθηκε το τζούντο ειχε χτίσει μια αυτοπεποίθηση ως χαρακτήρας).
Ότι πρέπει για γυναίκα.
Μαλακία είναι το κικ μπόξ. Σκέτη.
Ζίου Ζίτσου, ή τζούντο. Κανένας άνδρας δε θα πέσει μ' ένα χτύπημα, και η πάλη θα πάει ΠΑΝΤΑ σε επαφή (αγκάλιασμα), αφού ο πιο μεγαλόσωμος υπαγορεύει το πώς θα πάει το πράγμα. Επιπλέον, σε κλειστούς χώρους το ηλίθιο κικ μπόξ είναι εντελώς άχρηστο.
Κικ μπόξ ήξερε και η Καρολάιν, και είδαμε πώς κατέληξε. Αν ήξερε JJ, τώρα θα ζούσε.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10314
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 07 Οκτ 2023, 21:32

Kauldron έγραψε:
07 Οκτ 2023, 20:15
ksk έγραψε:
07 Οκτ 2023, 16:01
Maspoli έγραψε:
07 Οκτ 2023, 07:16


Δεν ξέρω πόσο χρονών ειναι η δική σου. Την δικιά μου οταν ηταν γύρω στα 6-7 την είχα παει δυο-δυόμιση χρόνια τζούντο. Έμεινα ευχαριστημένος και απο την προπόνηση και απο το πνεύμα αυτοπεποίθησης που καλλιεργήθηκε. Ξεκάθαρίζω πως δεν μιλάμε για πτοπόνηση που σε μετατρέπει σε φονική μηχανή ή τέτοιες ιστορίες. Νομιζω ομως οτι σε φασαρίες στο σχολείο και παρόμοια (δηλαδή τιποτα σπρωξίδια, τσαμπουκάδες σε περιορισμένο χώρο και τέτοια) βοηθάει. Για όταν θα έφτανε έκτη δημοτικού, γυμνάσιο-λύκειο σκεφτόμουνα να την πήγαινα κικ μποξινγκ που είναι και πιο "αθλητικό" και κοντα στη φιλοσοφία (νομίζω) χτυπα δυνατά και φύγε γρήγορα αν κάποιος σου επιτεθεί. Η σκέψη αυτή βέβαια δεν πραγματοποιήθηκε (εκεί γύρω στον κορονοιο βαρέθηκετο τζούντο-πράγμα φυσιολογικό νομιζω για πολλά παιδια μετά απο ένα διάστημα στις κλασσικές τουλάχιστον πολεμικές τέχνες) και μετά απο ένα σύντομο πέρασμα απο τον στίβο εχουμε τώρα (και παρά την απο μέρους μου σχετική αποθάρρυνση) δυο χρόνια στο ποδόσφαιρο (παρα του οτι στο τελος βαρέθηκε το τζούντο ειχε χτίσει μια αυτοπεποίθηση ως χαρακτήρας).
Ότι πρέπει για γυναίκα.
Μαλακία είναι το κικ μπόξ. Σκέτη.
Ζίου Ζίτσου, ή τζούντο. Κανένας άνδρας δε θα πέσει μ' ένα χτύπημα, και η πάλη θα πάει ΠΑΝΤΑ σε επαφή (αγκάλιασμα), αφού ο πιο μεγαλόσωμος υπαγορεύει το πώς θα πάει το πράγμα. Επιπλέον, σε κλειστούς χώρους το ηλίθιο κικ μπόξ είναι εντελώς άχρηστο.
Κικ μπόξ ήξερε και η Καρολάιν, και είδαμε πώς κατέληξε. Αν ήξερε JJ, τώρα θα ζούσε.
Στο αγκάλιασμα οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μας.
Παρατηρητής...

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25256
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 07 Οκτ 2023, 21:40

ksk έγραψε:
07 Οκτ 2023, 21:32
ksk έγραψε:
07 Οκτ 2023, 16:01


Ότι πρέπει για γυναίκα.
Μαλακία είναι το κικ μπόξ. Σκέτη.
Ζίου Ζίτσου, ή τζούντο. Κανένας άνδρας δε θα πέσει μ' ένα χτύπημα, και η πάλη θα πάει ΠΑΝΤΑ σε επαφή (αγκάλιασμα), αφού ο πιο μεγαλόσωμος υπαγορεύει το πώς θα πάει το πράγμα. Επιπλέον, σε κλειστούς χώρους το ηλίθιο κικ μπόξ είναι εντελώς άχρηστο.
Κικ μπόξ ήξερε και η Καρολάιν, και είδαμε πώς κατέληξε. Αν ήξερε JJ, τώρα θα ζούσε.
Στο αγκάλιασμα οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μας.
αυτο, βαλε μια κοπελιτσα να ξερει οσο τζουντο θελει, αμα παει σε αγκαλιασμα με γομαρι ειναι τερμα.

Block and counter σε λαιμο, ματια, ή κατω απο τη μυτη και τρεχαλα

μια χαρα ειναι το καρατε για τετοια.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 07 Οκτ 2023, 21:42

ksk έγραψε:
07 Οκτ 2023, 21:32
Kauldron έγραψε:
07 Οκτ 2023, 20:15
ksk έγραψε:
07 Οκτ 2023, 16:01


Ότι πρέπει για γυναίκα.
Μαλακία είναι το κικ μπόξ. Σκέτη.
Ζίου Ζίτσου, ή τζούντο. Κανένας άνδρας δε θα πέσει μ' ένα χτύπημα, και η πάλη θα πάει ΠΑΝΤΑ σε επαφή (αγκάλιασμα), αφού ο πιο μεγαλόσωμος υπαγορεύει το πώς θα πάει το πράγμα. Επιπλέον, σε κλειστούς χώρους το ηλίθιο κικ μπόξ είναι εντελώς άχρηστο.
Κικ μπόξ ήξερε και η Καρολάιν, και είδαμε πώς κατέληξε. Αν ήξερε JJ, τώρα θα ζούσε.
Στο αγκάλιασμα οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μας.
Ακριβώς γι' αυτό το λόγο πρέπει να ξέρετε πώς να παλέψετε, και ειδικά πώς να ξέρετε να παλέψετε στο έδαφος.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 07 Οκτ 2023, 21:44

talaipwros έγραψε:
07 Οκτ 2023, 21:40
ksk έγραψε:
07 Οκτ 2023, 21:32


Μαλακία είναι το κικ μπόξ. Σκέτη.
Ζίου Ζίτσου, ή τζούντο. Κανένας άνδρας δε θα πέσει μ' ένα χτύπημα, και η πάλη θα πάει ΠΑΝΤΑ σε επαφή (αγκάλιασμα), αφού ο πιο μεγαλόσωμος υπαγορεύει το πώς θα πάει το πράγμα. Επιπλέον, σε κλειστούς χώρους το ηλίθιο κικ μπόξ είναι εντελώς άχρηστο.
Κικ μπόξ ήξερε και η Καρολάιν, και είδαμε πώς κατέληξε. Αν ήξερε JJ, τώρα θα ζούσε.
Στο αγκάλιασμα οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μας.
αυτο, βαλε μια κοπελιτσα να ξερει οσο τζουντο θελει, αμα παει σε αγκαλιασμα με γομαρι ειναι τερμα.

Block and counter σε λαιμο, ματια, ή κατω απο τη μυτη και τρεχαλα

μια χαρα ειναι το καρατε για τετοια.
:smt005:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2047
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 07 Οκτ 2023, 21:47

Μεταξύ Ζίου ζίτσου και Κραβ μανγκά;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25913
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Καράτε ή κουνγκ φου;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 07 Οκτ 2023, 21:48

Kauldron έγραψε:
07 Οκτ 2023, 21:42
ksk έγραψε:
07 Οκτ 2023, 21:32
Kauldron έγραψε:
07 Οκτ 2023, 20:15


Μαλακία είναι το κικ μπόξ. Σκέτη.
Ζίου Ζίτσου, ή τζούντο. Κανένας άνδρας δε θα πέσει μ' ένα χτύπημα, και η πάλη θα πάει ΠΑΝΤΑ σε επαφή (αγκάλιασμα), αφού ο πιο μεγαλόσωμος υπαγορεύει το πώς θα πάει το πράγμα. Επιπλέον, σε κλειστούς χώρους το ηλίθιο κικ μπόξ είναι εντελώς άχρηστο.
Κικ μπόξ ήξερε και η Καρολάιν, και είδαμε πώς κατέληξε. Αν ήξερε JJ, τώρα θα ζούσε.
Στο αγκάλιασμα οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μας.
Ακριβώς γι' αυτό το λόγο πρέπει να ξέρετε πώς να παλέψετε, και ειδικά πώς να ξέρετε να παλέψετε στο έδαφος.
Ενω στα κλωτσομπουνιδια - οι πιθανοτητες ειναι παρα πολλες :smt005:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών