Η γωνιά του φοιτητή...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 25 Φεβ 2024, 21:14

student έγραψε:
25 Φεβ 2024, 17:14
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
25 Φεβ 2024, 16:44
student έγραψε:
25 Φεβ 2024, 16:39
:hebit:
Είναι κόλπο :a108: προσπαθώ να την πείσω να της κάνω εγώ :a108:


Υγ
Ξέρω ότι φαίνομαι μισογύνης αλλά όχι στο ορκίζομαι, είμαι μισάνθρωπος γενικά
Μα δεν είσαι ρε μαλάκα μισάνθρωπος, καθόλου. Τι να συμπαθήσει και να εκτιμήσει κανείς σε έναν μισάνθρωπο...Τις κόβεις απλά γιατί δεν μπορείς να παλέψεις τη συνειδητοποίηση...

...πρώτον αυτού που έχει καταντήσει ο σύγχρονος άνθρωπος (και κυρίως η σύγχρονη γυναίκα)
...και δεύτερον των μηδαμινών ελπίδων να μπορέσεις να βιώσεις την ολοκλήρωση που θα έπρεπε εξ ορισμού να βιώσει ο κάθε...άνθρωπος σε αυτή τη ζωή...αυτό για το οποίο δημιουργήθηκε.

Κάποιες στιγμές όλη αυτή η αηδία που μονίμως νιώθεις ...ξεχειλίζει και σε καταναλώνει εντελώς και σε κυριεύει...και εμφανίζεται το μαλακισμένο πνεύμα που σου παίρνει τον έλεγχο...αυτό που μονίμως σε περιτριγυρίζει και το μάχεσαι....

έχε πίστη και γύρνα το διακόπτη...μπορεί να σου έρθει και εσένα το δώρο...
αλλά πρέπει να έχει φύγει πρώτα το δηλητήριο από την ψυχή για να μπορέσεις να το εκτιμήσεις....αλλιώς θα πάει χαμένο... οπότε καλύτερα να μην έρθει καθόλου...θα είναι χειρότερο το χρέωμα.

Υπομονή αγορίνα...ζούμε εν μέσω της χειρότερης κατάντιας που έχει φτάσει η ανθρώπινη φύση εδώ και χιλιετίες... παράνοια...Θα γίνει και πολύ χειρότερο...αν δεν βρεις τρόπο να παλέψεις το τώρα...γάμησέ τα.

Σε νιώθω όμως βαθύτατα. Μόνος σου, να έχεις αντίληψη του τί και που ζεις, χωρίς το άλλο απαραίτητο μισό να στηρίζει και να σηκώνετε μαζί το βάρος...
το να την παλέψεις μέσα σε όλο αυτό γίνεται ανθρωπίνως ασήκωτο φορτίο....το πως να παραμείνεις ...άνθρωπος...?

ΥΓ. Η προσευχή μου σήμερα σε είχε στο επίκεντρο...εκεί που προέκυψε...σ ένα ανεμοδαρμένο εκκλησάκι στην ερημιά... δεν κατάλαβα τότε πως γιατί έγινες το επίκεντρο...τώρα νομίζω καταλαβαίνω.

Ο Κύριος να σου δώσει δύναμη να την παλέψεις...να βρεις ελπίδα...
το να μπορείς να δεις καθαρά...φέρνει μεγάλη θλίψη... και είναι δύσκολο να την αντέξει άνθρωπος χωρίς άνωθεν βοήθεια.

Λέγε τι χάρη θες να μου ζητήσεις, να τελειώνουμε :xena:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 26 Φεβ 2024, 12:56

student έγραψε:
25 Φεβ 2024, 16:53
Πασιφάη έγραψε:
23 Φεβ 2024, 22:18
student έγραψε:
23 Φεβ 2024, 20:50
Εμένα πάντως μπορείτε να με βρείτε στο ...στείλτε pm και θα σας το πω :003:
Έφαγες μπαν, εσύ; :o

Τεσπα, με θέτε στο νήμα και μένα την αντίχριστη βλαμμένη; :102:
Λοιπόν μ εσένα... :8)

ξεκαθαρίζω, νομίζω, όλο και περισσότερο το γιατί δεν με πείραξε ποτέ η αντιχριστοσύνη σου...
υπό φυσιολογικές συνθήκες βλέπεις, οποιοσδήποτε γνήσιος αντίχριστος μου προκαλεί μια άμεση και βαθιά αναγούλα, σαν αυθόρμητη σωματική αντίδραση, και επ ουδενί δεν μπορώ να συναναστραφώ ακόμα και αν προσπαθήσω.
Μ εσένα δεν την είχα αυτή την αντίδραση ποτέ και με προβλημάτιζε αυτό ως προς το γιατί συμβαίνει.

Πλέον νομίζω μου έχει γίνει ξεκάθαρο...δεν συμβαίνει γιατί ΔΕΝ είσαι ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΗ!
Είσαι μεν ξεκάθαρα και έντονα ΑΝΤΙΘΡΗΣΚΗ... αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι μέσα στην ψυχή σου που να είναι αντί ΧΡΙΣΤΟ!
Αντιθέτως όσο σε γνωρίζω τόσο πιο πολύ μου φαίνεται ότι περπατάς και ζεις και σκέφτεται ΣΥΝ-ΧΡΙΣΤΟ και πιστεύω ότι αυτός είναι και ο λόγος που η οικογένειά σου είναι ευλογημένη.

Το ότι δεν Τον πιστεύεις λοιπόν (ή μάλλον δεν πιστεύεις σε Αυτόν) επ ουδενί δεν σε κάνει αντίΧριστη.

Ξέρεις πλέον, νομίζω, στην καρδιά σου ότι είσαι ευπρόσδεκτη όπου και αν είμαι. Πόσο μάλλον στη δική μου γωνίτσα.
Να βάλω τσιπουράκι?

ΥΓ1. Δεν πιστεύω να το πίνεις με γλυκάνισο

ΥΓ2. Σχολίασα εκτενώς για το "αντίχριστη" και το τι βαθμό βάζω στην κλίμακα. Για το τι βαθμού "βλαμμένη" σε θεωρώ...δεν θα κάνω κανένα σχόλιο... συνειδητά :smt005::hebit:
Τα λόγια σου, μου έκαναν καλό στην ψυχή μου και σ'ευχαριστώ γι'αυτό. Έχεις ποιότητα ανθρωπινή, γι'αυτό σε γουστάρω και σ'εκτιμώ βαθειά. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως επιστρέφεται στη νιοστή η όποια ευχη δίνεις.
1.Πίνω τσίπουρο ανευ. Εξυπακούεται.
2. Στην κλίμακα βλακείας αδερφέ, μου δίνω το χρυσό. :c065::smt005:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 26 Φεβ 2024, 13:08

Αυτό με την Πασιφάη και την οικογένεια, το έχω σκεφτεί κι εγώ
Μπορεί η "μοίρα" να της στέρησε την οικογένεια που χρειαζόταν όταν ήταν μικρή αλλά κάποια άλλη... "μοίρα", ίσως, της ανταπέδωσε και την προίκισε με αυτήν που έχει τώρα. Να είναι καλά και να την χαίρεται μέχρι τα βαθειά της γεράματα. Είναι πολύ όμορφο πράγμα η οικογένεια, το πολυτιμότερο σε αυτήν την ζωη. Και όταν την στερείται κανείς, είτε από την αρχή είτε με το πέρας της ζωής, το συνειδητοποιεί τόσο καλά...
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 26 Φεβ 2024, 13:17

Saturn έγραψε:
26 Φεβ 2024, 13:08
Αυτό με την Πασιφάη και την οικογένεια, το έχω σκεφτεί κι εγώ
Μπορεί η "μοίρα" να της στέρησε την οικογένεια που χρειαζόταν όταν ήταν μικρή αλλά κάποια άλλη... "μοίρα", ίσως, της ανταπέδωσε και την προίκισε με αυτήν που έχει τώρα. Να είναι καλά και να την χαίρεται μέχρι τα βαθειά της γεράματα. Είναι πολύ όμορφο πράγμα η οικογένεια, το πολυτιμότερο σε αυτήν την ζωη. Και όταν την στερείται κανείς, είτε από την αρχή είτε με το πέρας της ζωής, το συνειδητοποιεί τόσο καλά...
Κανόνισε μαλάκα, κλαίω εύκολα. Σ'ευχαριστώ.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 26 Φεβ 2024, 21:15

Για το αρχείο

student @ Που βρίσκεται η βασιλεία των ουρανών
student έγραψε:
26 Φεβ 2024, 21:14
tanipteros έγραψε:
26 Φεβ 2024, 20:59
για να φτάσεις να επιθυμείς να εγκαταλήψεις την ανθρώπινη ζωή και να πας κάπου αλλού πρέπει να γνωρίζεις που θα πας...να έχεις επισκεφθεί τουλάχιστον μια φορά το μέρος που θα πας ... και για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις τα ανάλογα πνευματικά βιώματα... αλλιώς η σκέψη σου γυρίζει συνεχώς από αυτά που μόνο γνωρίζεις σε θνητή ζωή ...

εγώ όταν επισκέφθηκα το πεδίο των Θεών που βρίσκονται στην Βασιλεία των Ουρανών δεν το έκανα με δικές μου δυνάμεις...Άγιο Πνεύμα ήρθε και με προσκάλεσε και σήκωσε το Πνεύμα μου και σε έκσταση θεϊκή μεταφέρθηκα στην Βασιλεία των Ουρανών και βίωσα ότι βίωσα... εκ τοτε όλη η ζωή μου άλλαξε και καθοδηγούμε από όντα που ζουν εκεί στον Ουρανό και απέκτησα ρίζες εκεί σαν Ουράνιο φυτό που ριζώνει στον Ουρανό και ανθίζει σε πεδίο θανάτου εντός της ύλης...

Δεν έχω γράψει αυτά που έζησα για να τα μοιραστώ με άλλους και ούτε φιλοδοξώ να κάνω θρησκεία...
Άλλωστε όλα όσα θες να μάθεις ορισμένα θα τα ξεκαθαρήσεις αν θες δια ζώσης από μένα και τα υπόλοιπα υπάρχουν ήδη σκορπισμένα στην ανθρωπότητα... και αν είσαι άξιος θα σου φανερωθεί η ατραπός προς τον Ουρανό....ποιος ξέρει μπορεί και συ να επισκεφτείς την Βασιλεία των Ουρανών κάποια μέρα και να αλλάξει και η δικιά σου ζωή...
Πρέπει να το αντιγράψω στο αρχείο μου αυτό νομίζω... να μην το ψάχνω ...

I rest my case!
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 27 Φεβ 2024, 16:40

for the record...again, παλιά η αρχή της συζήτησης σε άλλη κοινότητα που πέτυχα, όλο και πιο επίκαιρο το θέμα...
Σαν συνέχεια της γενικότερης συζήτησης, και ειδικότερα με αφορμή το παρακάτω ερώτημα που προέκυψε
Το θέμα είναι το άν οι Εβραίοι ώς Εβραίοι ώς Ισραηλινοί Εβραίοι έχουν Βιβλικό δικαίωμα να πάρουν την ολόκληρη την Ιερουσαλήμ γιατί είναι δική τους διώχνοντας τους υπόλοιπους καθώς η ανατολική Ιερουσαλήμ έχει ακόμη άραβες.

Όχι ώς μετανοούντες που πιστεύουν στον Ιησού.

Αλλά ώς Εβραίοι που θα παραμένουν Εβραίοι καθώς η ερώτηση απευθύνονταν στο σήμερα.
έκανα μία προσπάθεια να μελετήσω τα Βιβλικά δεδομένα σχετικά με την Ιερουσαλήμ αλλά και την ευρύτερη περιοχή της σημερινής γης του Ισραήλ.

Η Βίβλος κανει αρκετές αναφορές στη γη αυτή (όχι μόνο με τα σημερινά της σύνορα) στην οποία περιλαμβάνεται και η Ιερουσαλήμ. Η πρώτη αναφορά ξεκινάει από την περίοδο του Αβραάμ όταν και για πρώτη φορά ο Θεός την αναφέρει σαν κομμάτι της συμφωνίας Του μαζί του (Αβράμ ακόμα τότε). Εν συνεχεία μπορούμε να παρακολουθήσουμε την πορεία μέσα στους απογόνους τους Αβραάμ και ίσως να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα.

Πως ξεκινάει λοιπόν το θέμα της γης αυτής....

Γεν 12 7 Και εφάνη ο Κύριος εις τον Άβραμ και είπεν, Εις το σπέρμα σου θέλω δώσει την γην ταύτην. Και ωκοδόμησεν εκεί θυσιαστήριον εις τον Κύριον, όστις εφάνη εις αυτόν
Γεν 13 15 διότι πάσαν την γην την οποίαν βλέπεις, εις σε θέλω δώσει αυτήν και εις το σπέρμα σου έως αιώνος
Γεν 15 7 Και είπε προς αυτόν, Εγώ είμαι ο Κύριος όστις σε εξήγαγον εκ της Ουρ των Χαλδαίων, διά να σοι δώσω την γην ταύτην εις κληρονομίαν
Γεν 15 18 Την ημέραν εκείνην έκαμε διαθήκην ο Κύριος προς τον Άβραμ, λέγων, εις το σπέρμα σου έδωκα την γην ταύτην, από του ποταμού της Αιγύπτου έως του ποταμού του μεγάλου, του ποταμού Ευφράτου
Γεν 17 8 και θέλω δώσει εις σε, και εις το σπέρμα σου μετά σε, την γην της παροικίας σου, πάσαν την γην Χαναάν, εις κατάσχεσιν αιώνιον· και θέλω είσθαι ο Θεός αυτών

Κάνω εδώ μία παύση, και σημειώνω δύο πράγματα. Πρώτον ότι η συμφωνία του Θεού (μαζί με όλα τα υπόλοιπα που περιλαμβάνει) με τον Αβραάμ είναι άνευ όρων. Σε αντιδιαστολή με τη συμφωνία που κάνει με τον Μωυσή η οποία είναι με όρους. Όποιος θέλει να ψάξει λίγο θα δει ότι στη συμφωνία με τον Μωυσή ο Θεός επαναλαμβάνει το ότι αυτά που υπόσχεται σαν ευλογίες ισχύουν μόνο όσο ο φυσικός Ιραήλ παραμένει πιστός και κοντά στον Θεό. Στην προγενέστερη συμφωνία με τον Αβραάμ δεν υπάρχει κανένας ορος.
Δεύτερον ότι στον τελευταίο στίχο που παρεθεσα αναφέρεται η φράση "εις κατάσχεσιν αιώνιον" κατι που δείχνει ότι δεν υπάρχει ούτε χρονικός περιορισμός στα συμφωνηθέντα. Κανένας απολύτως όρος και για πάντα!

Συνεπώς βλέπουμε ότι η παραχώρηση της γης αυτής από τον Θεό στον Αβραάμ προυπάρχει της διαθήκης με τον Μωυσή, άνευ όρων, και επαναλαμβάνεται σαν κομμάτι και της συμφωνίας με τον Μωυσή.

Σημαντική παρατήρηση εδώ είναι ότι ο Αβραάμ έκανε πολλά παιδιά και δεν είναι πατέρας μόνο των Εβραίων αλλά και των Αράβων και πολλών άλλων λαών πέριξ και μη. Άρα πρέπει να ψάξουμε σε ποιον μεταφέρεται η κυριότητα της γης από τον ίδιο τον Αβραάμ ώστε να βρούμε πως κληροδοτείται αυτό που ο Θεός έδωσε/παραχώρησε στον Αβραάμ σαν αιώνια και ανευ όρων ιδιοκτησία του (εις κατάσχεσιν αιώνιον).

Παρακολουθώντας λοιπόν το παραπάνω κληροδότημα φτάνουμε στο

Γεν 24 36 Και εγέννησε Σάρρα, η γυνή του κυρίου μου, υιόν εις τον κύριόν μου, αφού εγήρασε· και έδωκεν εις αυτόν πάντα όσα έχει.
Γεν 25 5 Έδωκε δε ο Αβραάμ πάντα τα υπάρχοντα αυτού εις τον Ισαάκ

Άρα, η γη την οποία έδωσε ο Θεός στον Αβραμ, Αβραάμ, κληροδοτείται στον Ισαάκ. Άνευ όρων.

Επίσης αξίζει να ρίξουμε μια ματιά στον γενητορα των αράβων και λοιπών πέριξ λαών, τον Ισμαήλ. Το παιδί της Άγαρ. Τί λέει ο Κύριος γι αυτόν?

Γεν 16 12 και ούτος θέλει είσθαι άνθρωπος άγριος· η χειρ αυτού θέλει είσθαι εναντίον πάντων, και η χειρ πάντων εναντίον αυτού· και κατά πρόσωπον πάντων των αδελφών αυτού θέλει κατοικήσει

Και τί λέει σχετικά με την κληρονομιά του

Γεν 21 10 Και είπε προς τον Αβραάμ, Δίωξον την δούλην ταύτην και τον υιόν αυτής· διότι δεν θέλει κληρονομήσει ο υιός της δούλης ταύτης μετά του υιού μου, του Ισαάκ


Κλείνουμε λοιπόν και αυτό το σκέλος κληροδότησης, νομικής ιδιοκτησίας της γης, η οποία περιλαμβάνει και την Ιερουσαλήμ. Από τον Θεό στον Αβραάμ και από τον Αβραάμ στον Ισάακ.

Η γραμμή ιδιοκτησίας όπως μπορεί κανείς να βρει και να θυμηθεί, μετά τον Ισαάκ, με μια παράξενη εξέλιξη και ιστορία, αντί για τον πρωτότοκο Ησαύ περνάει στον Ιακώβ. Συνεπώς μηδενιζεται εδώ το όποιο κληρονομικό δικαίωμα προκύπτει και από τους υπόλοιπους λαούς πέριξ, που προκύπτουν σαν απογονοι και από τον Ησαύ (πέραν των εξ Ισμαήλ που είχαν αποκλειστεί νωρίτερα). Και όχι μόνο παίρνει ο Ισαάκ την κληρονομιά, αλλά παίρνει και την ευλογία και την κυριότητα επί αυτών. Γεν 27 29 να ήσαι κύριος των αδελφών σου, και οι υιοί της μητρός σου να σε προσκυνήσωσι· κατηραμένος όστις σε καταράται, και ευλογημένος όστις σε ευλογεί

Εν κατακλείδι, μέχρι στιγμής, σύμφωνα με το τί καταλαβαίνω από τη Βίβλο, η ΓΗ την οποία δίνει ο Θεός άνευ όρων στον Αβραάμ, περνάει νομικά στον Ισαάκ και μετά στον Ιακώβ. Και παραμενει έκτοτε νομικά στην κατοχή του σπέρματος Ιακώβ, δηλαδή στο 12φυλλο του Ισραήλ, μέρος του οποίου είναι και η φυλή του Ιούδα που κυρίως βρίσκουμε σήμερα.

Επιβεβαίωση αυτής της κληρονομικής αλυσίδας βρίσκουμε και στην αρχή αρχή του Δευτερονόμιου...κεφ 1
6 Κύριος ο Θεός ημών ελάλησε προς ημάς εν Χωρήβ λέγων, Αρκεί όσον εμείνατε εν τω όρει τούτω·
7 στρέψατε και ακολουθήσατε την οδόν σας και υπάγετε εις το όρος των Αμορραίων και εις πάντας τους περιοίκους αυτού εις την πεδιάδα, εις το όρος και εις την κοιλάδα και εις την μεσημβρίαν και εις τα παράλια, την γην των Χαναναίων και τον Λίβανον, έως του μεγάλου ποταμού, του ποταμού Ευφράτου·
8 ιδού, εγώ παρέδωκα έμπροσθέν σας την γήν· εισέλθετε και κυριεύσατε την γην, την οποίαν ώμοσε Κύριος προς τους πατέρας σας, προς τον Αβραάμ, προς τον Ισαάκ και προς τον Ιακώβ, να δώση εις αυτούς και εις το σπέρμα αυτών μετ' αυτούς

Επιβεβαιώνεται λοιπόν ότι
1. Η κατοχή της γης, συμπεριλαμβανομένης και της Ιερουσαλήμ, δίνεται στον Αβραάμ άνευ όρων
2. Η κατοχή αυτή περνάει νομίμως και κληρονομικά στον φυσικό Ισραήλ των δώδεκα φυλών
3. Παρόλο που η Μωσαική διαθήκη περιλαμβάνει πάμπολες κατάρες και ποινές μέχρι και σχεδόν ολοκληρωτικής εξολόθρευσης, αυτό που είναι διαπραγματεύσιμο και με όρους είναι το αν θα μπορούν να κατοικούν στη γη τους με ειρήνη και ασφάλεια ή θα βρίσκονται μακρυά από αυτήν σκλάβοι και διασκορπισμένοι. Όχι το αν θα πάψει η γη να τους ανήκει ή το αν θα χάσουν την κυριότητά της από κάποιον άλλο. Και είναι λογικό μιας και η παραχώρηση της γης είναι άνευ ορων εξ αρχής. Και η παραχώρηση δεν εγινε ποτέ άχρι καιρου. Αντιθέτως εξ αρχής δόθηκε ""εις κατάσχεσιν αιώνιον".

Και κάπως έτσι (όπως άρχισε) κλείνει κι όλας το Δευτερονόμιο, με την αναφορά στην κληρονομική γραμμή της γης να επαναλαμβάνεται ξανά από τον Θεό. Περιγράφοντας πλέον την γη σύμφωνα με τις επί μέρους πλέον ιδιοκτησίες των 12 φυλών

Δευτ 34
1 Και ανέβη ο Μωϋσής από των πεδιάδων Μωάβ εις το όρος Νεβώ, εις την κορυφήν Φασγά· την κατέναντι της Ιεριχώ. Και έδειξεν εις αυτόν ο Κύριος πάσαν την γην Γαλαάδ έως Δαν,
2 και πάσαν την γην Νεφθαλί, και την γην του Εφραΐμ και του Μανασσή, και πάσαν την γην του Ιούδα, έως της θαλάσσης της εσχάτης,
3 και την μεσημβρίαν και την πεδιάδα της κοιλάδος της Ιεριχώ, πόλεως φοινίκων, έως Σηγώρ.
4 Και ο Κύριος είπε προς αυτόν, Αύτη είναι η γη, την οποίαν εγώ ώμοσα προς τον Αβραάμ, προς τον Ισαάκ και προς τον Ιακώβ, λέγων, εις το σπέρμα σου θέλω δώσει αυτήν· εγώ σε έκαμα να ίδης αυτήν με τους οφθαλμούς σου, εκεί όμως δεν θέλεις διαπεράσει

Μεσα σε αυτά αναφέρεται όπως βλέπουμε και το μερίδιο της φυλής του Ιούδα

Είναι ένα ερώτημα το κατά πόσο ο Ιούδας δικαιούται να ζητάει και την κληρονομιά των υπολοίπων αδελφών του κατά τα ορισμένα όριά της. Αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη ως προς το Βιβλικά (όχι του ΟΗΕ) νομικό δικαίωμά στην κατοχή/ιδιοκτησία της γης σύμφωνα με τα συμβολαιογραφικά αρχεία που μας παρέδωσε ο Θεός θεωρώ ότι τα πάντα είναι καταγεγραμμένα και τεκμηριωμένα. Η γη είναι του λαού Ισραήλ. Του φυσικού Ισραήλ, του 12φυλου. Του την παραχώρησε ο Θεός μέσω του Αβραάμ, του Ισαάκ και του Ιακώβ. Αυτός (ο φυσικός Ισραήλ) είναι ο μοναδικός νόμιμος κάτοχος, ασχέτως αν είναι καλό παιδί ή όχι, και είναι και ο μόνος που έχει δικαίωμα να την παραχωρήσει αν θελήσει.

Εν κατακλείδι, σύμφωνα με το διεθνές δίκαιο όπως αυτό ορίζεται από τον ΟΗΕ σήμερα, τα δικαιώματα του φυσικού Ισραήλ όπως υπάρχει σήμερα ξανά, είναι από εφάμιλλα με των γύρω λαών, εώς εντελώς αμφισβητήσιμα ή ανύπαρκτα.
Σύμφωνα όμως τη Βίβλο, κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν ισχύει, αλλά τεκμηριώνεται ξεκάθαρα πως μονο ο φυσικός Ισραήλ έχει δικαιώματα πάνω στην Ιερουσαλήμ, πάνω στην υπόλοιπη γη που κατέχει αυτή τη στιγμή (από το αρχαίο κατάσχω από το οποιο βγαίνει και η λέξη κατάσχεση που αναφέρεται στον Αβράαμ), αλλά και σε γη που δεν κατέχει αυτή τη στιγμή. Είναι δε ο αποκλειστικός κάτοχος κληρονομιάς που παραχώρησε απαρχής ο ίδιος ο Θεός.

ΥΓ. Παρακαλώ πολύ όποιος επιθυμεί να σχολιάσει να ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ πρώτα κάτι το απολύτως απαραίτητο. Η παραπάνω επιχειρηματολογία σχετίζεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το το τί λέει η Βίβλος σχετικά με το ποιος είναι ο κάτοχος της Ιερουσαλήμ. ΔΕΝ περιλαμβάνει τίποτα υποκειμενικό ούτε αποτελεί την προσωπική μου άποψη επί του θέματος με τα δεδομένα επί του εδάφους σήμερα. Είναι το αποτέλεσμα της μελέτης που έγινε για το τί λέει η Βίβλος. Αν κάποιος θεωρεί ότι η Βίβλος δεν λέει κάτι τέτοιο, με πολύ μεγάλη χαρά να μελετήσω όποιο Βιβλικό εδάφιο παραπέμπει σε κάτι διαφορετικό και δείχνει ότι η ΒΙΒΛΟΣ δεν λέει κάτι τέτοιο και ότι πχ η γη ανήκει σε όποιον άλλον λαό.

Σε αυτό το στάδιο σημειώνω επίσης ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, πρέπει ο κάθε ένας εδώ μέσα να καταλήξει σε πρώτη φάση σε ένα ξεκάθαρο πρώτο συμπέρασμα μέσα στο νου του. Δεν υπάρχει περιθωριο σε αυτή τη συζήτηση να κάνει κανείς τον αδιάφορο και τον "δεν ξέρω, δεν έχω καταλήξει" όσον αφορά στο ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ. Σύμφωνα με την Αγία Γραφή, αυτό που τεκμηριώνεται σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα από την ίδια την Αγία Γραφή είναι ότι η Ιερουσαλήμ ανήκει αποκλειστικά στον φυσικό Ισραήλ, στο 12φυλλο. Πόσο κομματι από όλα αυτά ανήκει στον Ιούδα και λίγο Βενιαμίν που έχουμε σήμερα, μπορούμε να το συζητάμε παραπάνω. Αλλά σίγουρα σύμφωνα με την Αγία Γραφή και τα λόγια του ίδιο του Θεού, δεν τεκμηριώνεται κάνενας απολύτως άλλος που να έχει οποιοδήποτε βιβλικό δικαίωμα σε αυτή τη γη πέραν του 12φυλλου.

Παρακαλώ επίσης όποιος νιώσει την ανάγκη μέσα του να αποκαθηλώσει το τμήμα της Αγίας Γραφης, όπως ορίστηκε από την Ορθόδοξη Εκκλησία, που καλείται Παλαιά Διαθήκη, να την παρουσιάσει σαν αναξιόπιστη, πειραγμένη, ανακριβή ή ότι άλλο, να ανοίξει ένα νέο νήμα και να το συζητήσουμε όλοι μαζί σε όσο βάθος και έκταση επιθυμεί η ψυχή του να την αποδομήσει. Εδώ έχουμε άλλο θέμα, κομμάτι του οποίου είναι και το τί λέει η Αγία Γραφή επ αυτού.

Καλό είναι όμως σαν κατακλείδα να έχει ο κάθε ενας μας σε αυτήν την κοινότητα στο πίσω μέρος του μυαλού του ξεκαθαρισμένο ότι η Αγία Γραφή, μέ όση αξία αυτή έχει για έναν Ορθόδοξο Χριστιανό και μάλιστα Ελληνα, μας κάνει απολύτως ξεκάθαρο το ποιος είναι ο κάτοχος, (ο κατέχων όπως θα λεγόταν στην αρχαίζουσα κοινή ελληνική του 1ουμ.Χ.αι.), της Ιερουσαλήμ και όλης της υπολοιπης γης. Από εκεί και πέρα ο καθένας σίγουρα έχει και την προσωπική του άποψη επί του θέματος, σαν αναφέρετο δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης που μας έδωσε ο Θεός. Καλό είναι όμως σαν κατακλείδα να έχει ξεκαθαρίσει μέσα του το ποιά ειναι η άποψη και της Αγίας Γραφής.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 27 Φεβ 2024, 16:56

Χα...

και μια ενδιαφέρουσα συνωμοσιολογική εκδοχή προς το άλλο άκρο...πως η όποια Βιβλική τεκμηρίωση για τα όποια θεολογικά δικαιώματα του φυσικού ισραήλ, μετατράπηκε σε εργαλείο χειραγώγησης και προώθησης του πολιτικού σιωνισμού στους αμερικανούς προτεστάντες... christian zionism...

https://jamesperloff.net/war-on-christianity-part-2/
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 28 Φεβ 2024, 21:10

Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 02 Μαρ 2024, 23:14

Ftr

student @ εξελίξεις στην Ουκρανία Νο2
student έγραψε:
02 Μαρ 2024, 22:56
Imho, πλησιάζουμε γρήγορα στο σημείο που κάτι πρέπει να γίνει από την πλευρά της δυτικής συμμαχίας. Η πλάστιγγα έχει ήδη αρχίσει να γέρνει έντονα και το βρίσκω αδιανόητο το αποτέλεσμα να είναι απλά το να κάτσουν να την φάνε. Ακόμα και σε ένα χρόνο από τώρα ...(αυτά τα 3 μήνες είναι λίγο κάπως εδώ οι ισραηλινοί 5 μήνες τώρα και δεν μπορούν να υποτάξουν περικυκλωμένους κατσαπλιάδες πετσετοκέφαλους με max οπλισμό rpg απέναντι σε F35 με AI μέσω δορυφόρου) ...όποτε όμως και αν φτάσουμε σε ολική κατάρρευση της ουκρανικής αντίστασης με τους ρώσους τελικά να επιβάλουν επί του πεδίου capitulation, οι συνέπειες για τη δυτική αυτοκρατορία/ηγεμονία θα είναι εκκωφαντικές...=>ανεπίτρεπτες.

Imho είναι γεωπολιτικά/γεωστρατηγικά (ιστορικά) αδιανόητο το να φτάσουμε εκεί χωρίς κάποια σοβαρή αντίδραση από την ηγεμονεύουσα συμμαχία!

Οπότε, όσο πιο έκδηλο γίνεται το ότι η ζυγαριά επί του πεδίου αρχίζει να μετατοπίζεται επικίνδυνα, με τα υπάρχοντα δεδομένα, κάτι πρέπει (υποχρεωτικά, αναπόφευκτα) να γίνει ώστε να ανατραπούν τα δεδομένα. Και ο έχων το κίνητρο (μάλλον δε εξ ανάγκης) να αλλάξει τα δεδομένα με τον όποιο τρόπο, είναι αυτός που τον πίνει. Οι δε ρώσοι και 5 χρόνια να συνεχίσουμε σύμφωνα με τα τρέχοντα δεδομένα, δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα...ο χρόνος δουλεύει υπερ τους...λίγο λίγο όλο και καλύτερα.

Γυρνάμε λοιπόν κύκλο στην αρχή. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, sooner or later, κάτι σοβαρό πρέπει να κάνει η δύση σε μια επιβεβλημένη προσπάθεια να αλλάξει τα δεδομένα. Να πετύχει κάποια σοβαρή ανατροπή.

Δυστυχώς, imho, όποια τέτοια προσπάθεια και αν φανταστεί κάποιος, δεν μπορεί να κάνει την κατάσταση καλύτερη για εμάς, τους απλούς ανθρώπους.
Τη ζυγαριά της σύγκρουσης μπορεί να την επηρεάσει, αλλά σε οποιαδήποτε τέτοια περίπτωση το τσιμπούκι μπορεί να γίνει μόνο χειρότερο για όλους μας.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια παράκληση, σε όποιον μπορεί...σε όποιον έχει τη δυνατότητα. Ας σκεφτεί λίγο δυο τρία βασικά πράγματα ειδικότερα αν έχει οικογένεια.

ΑΝ, η κατάσταση γίνει πραγματικό τσιμπούκι (=κλειστές τράπεζες και σούπερ μάρκετ), ΠΟΥ θα την βγάλω?
Εκεί που αποφάσισα ότι θα τη βγάλω, ΠΩΣ (με κλειστές τράπεζες και ΣΜ) θα τη βγάλω πρακτικά (και να διασφαλίσω και την οικογένειά μου ως προς τα βασικά της επιβίωσης)?

Για το πίσω μέρος του μυαλού...

ΥΓ. Όποιος ΔΕΝ έχει πρακτικές δυνατότητες να μπει σε τέτοιες σκέψεις...ίσως να είναι και ο ευτυχέστερος....το αποτέλεσμα θα τα δείξει όλα.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 04 Μαρ 2024, 16:42

Ξετρύπωσα κάτι απο το 2017...όταν εμφανιζόντουσαν οι πρώτες πληροφορίες για τον sarmat, τον zircon ...τον προμηθέα
http://news247.gr/eidiseis/kosmos/o-pou ... _term=Pos1

Το ΝΑΤΟ έχει παρατηρήσει ότι ο εν λόγω πύραυλος έχει σχεδιαστεί με τεχνολογία αορατότητας που του επιτρέπει να βρίσκει τον στόχο, χωρίς να εντοπίζεται από τα συστήματα ραντάρ. Οι "Satan" σχεδιάζονται να αναπτύσσουν υπερηχητικές ταχύτητες που θα καθιστούν τα περισσότερα συστήματα αντιπυραυλικής άμυνας, άχρηστα. Η κατασκευή τους θα έχει ολοκληρωθεί από το γραφείο σχεδιασμού Makeyev Rocket μέχρι το 2018.

Οι RS-28 Sarmat θα διαθέτουν στο μέλλον 10-15 κεφαλές MIRV (multiple independently targetable reentry vehicle), οι οποίες δηλαδή θα περιέχουν πολλαπλές επιμέρους κεφαλές διαφορετικού τύπου που θα κινούνται αυτόνομα προς ξεχωριστό στόχο, ενώ η ταχύτητα τους θα μπορεί να φτάνει στα 7-12 Mach.

Περιληπτικά.

Σε δυο τρία χρονάκια οι ρώσοι θα έχουν τελειοποιήσει τον επιθετικό τους διηπειρωτικό πύραυλο τεχνολογίας 21ου αιώνα. Οι Αμερικανοί έχουν ενεργούς τους Trident του 1983 και τους minuteman του 1970 https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_ICBMs

Επιπλέον σε δυο τρια χρονάκια ολοκληρώνεται η εξέλιξη του s500 με αντίπαλο "δέος" τους αμερικανικούς patriot!!

Με λίγα λόγια, σε όποια κατάσταση και αν είναι όλος ο υπόλοιπος στρατος των δύο χωρών, όλα δείχνουν ότι οι ρώσοι κοντεύουν (αν δεν το έχουν πετύχει ήδη) να έχουν ένα όπλο που μπορεί να χτυπήσει στην αμερική με την ισχύ που αναφερουν τα άρθρα, χωρίς ο αμερικανός να μπορεί να το σταματήσει (ακόμα και το THAAD που εξελίσουν τόσα χρόνια παίζεται αν μπορεί να χτυπήσει απαρχαιωμένους πυραύλους ποσο μάλλον RS28) και ταυτόχρονα...

...να έχουν άλλο ένα όπλο που μπορεί να σταματήσει τους αμερικανικούς επιθετικούς πυραύλους πριν φτάσουν να χτυπήσουν στη Ρωσία.

Τί σημασία έχει η κατάσταση όλου του υπόλοιπου στρατού από εκεί και πέρα?
...


Είδομεν.
Μου κανε ένα κλικ τώρα που φτάσαμε να δούμε, (μετά την εισαγωγή τους σε ενεργή υπηρεσία) και νέες αναφορές για πολύ πρόσφατα τεστ υπό ειδικές συνθήκες.

κατά την άποψή μου δε το πιο ανησυχητικό και επικίνδυνο είναι το δεύτερο σκέλος της εξίσωσης. Ο προμηθέας S500 και το τελευταίο τέστ που έγινε πριν μερικές ημέρες.

https://en.defence-ua.com/weapon_and_te ... -9670.html

Αν πράγματι χτύπησε και hypersonic πυραυλάκι...υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Ένα σύστημα που εξελίχθηκε για να καθαρίζει βαλλιστικούς όχι μόνο το πέτυχε αλλά πλέον μπορεί και hypersonic απειλές.

Επιπλέον πληροφορίες για τη δοκιμή, από φιλορωσική προέλευση εδώ https://bulgarianmilitary.com/2024/02/2 ... ssia-says/

Φτάνουμε άραγε κοντά σε συνθήκες ανατροπής του δόγματος MAD? Αντιλαμβανόμαστε το πόσο ένα τέτοιο ενδεχόμενο αυξάνει εκθετικά τον κίνδυνο να γίνει μεγάλο κακό?
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 07 Μαρ 2024, 18:06

Aitwlos έγραψε:
07 Μαρ 2024, 17:59
student έγραψε:
07 Μαρ 2024, 17:46
Χα! totally unexpeted...

Ο αιτωλός είναι ο πρώτος που άγγιξε χορδή...
δεν θα το περίμενα μετά από τόσα ότι θα το κατάφερναν κάποια ...ακτινίδια,
ούτε ξέρω το γιατί (στο προσωπικό εγώ λογικά θα τον πόνεσε μιας και στο επαγγελματικό εγώ δεν πιάνουν ούτε οι ροχάλες),
αλλά ..
gg is triggered.

Για πέτε λοιπόν όσοι γνωρίζετε... τι παίχτηκε με τα ακτινίδια?
Επί ψυχρού πολέμου, ο ΓΓ στα 16 του αντί να πηγαίνει σχολείο, έσπαγε τα σύνορα με τον θείο του και έβαφαν την αμερικανική πρεσβεία. ( Από εκεί προκύπτουν οι αποτυχημένοι γονείς. )


Στα 18 του στην παρέλαση ντριφτραρε με ένα τανκ σε έξω απο ένα σπίτι της Θεσσαλονίκης.


Στα 20 του θα έκανε καλλιέργεια ακτινίδιων αλλά δεν μας λέει τι κέρδισε και τι έχασε.


Στα 24, μας ρωτάει αν είναι σωστό να αγοράσει αέρα.

Τρέμω μόνο και στην ιδέα τι θα κάνει στα 27
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Μαρ 2024, 11:59

student έγραψε:
23 Φεβ 2024, 17:59
ρε τρελό αγόρι Isildur που είσαι?...

...ακόμα βαριέσαι?

Να σε βάλω ένα κονιακάκι?

https://www.skroutz.gr/s/8860081/Remy-C ... 700ml.html

Εικόνα
Ρε συ, και ψιλο-βαρέθηκα (όντως) αλλά και είχα γκάζια με τη δουλειά (όχι από τα καλά γκάζια, απ' αυτά που φέρνουν φράγκα δηλαδή, αλλά τέλος πάντων). Έμπαινα που και που κανένα πρωινό για λίγο την ώρα της τουαλέτας και του τσιγάρου πριν φύγω για τη δουλειά (χωρίς σύνδεση), έτσι για να δω τι παίζει γενικά κι αν υπάρχει τίποτα καλό ώστε να ασχοληθώ αργότερα, αλλά όλο τα ίδια και τα ίδια πετύχαινα, με τους ίδιους και τους ίδιους πάντα. Ο φραπεπρήχτρης να πιάνει δουλειά από νωρίς με τα copy-paste του χωρίς καν να τα διαβάζει πρώτα, ο αρουραίος να ψάχνει να βρει αν δεν δουλεύει κανένα φανάρι σε καμμιά διασταύρωση για να ρωτάει τους ΝΔτες αν πονάνε, ο φαρμακοτρίφτης να προσπαθεί να κάνει ντάματζ κοντρόλ στις μαλακίες της κυβέρνησης κλπ κλπ κλπ. Είδα κάπου-κάπως ότι επέστρεψε κι ο Μένιος κάποια στιγμή, το πέτυχα κι αυτό.

Αραιές επισκέψεις με βλέπω να κάνω στο εξής, δεν τραβάει (πλέον) το πράμα, για τα γούστα μου πάντα. ΟΚ, όσο είχαμε προεκλογικές περιόδους κάτι γινόταν με τις κόντρες, είχε την πλάκα του, αλλά μέχρι εκεί. Κι επειδή στα άλλα, αυτά που πραγματικά με τραβάνε (και όχι τα πολιτικά) δεν βλέπω τίποτα το συνταρακτικό, είπα να αραιώσω λίγο. Θα δείξει μωρέ, μπορεί να βρω και χρόνο και διάθεση και να ξανακολλήσω. :lol:

Btw, όχι από Skroutz ρε φίλε, όχι από εκεί... :011:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 08 Μαρ 2024, 12:13

Isildur έγραψε:
08 Μαρ 2024, 11:59
student έγραψε:
23 Φεβ 2024, 17:59
ρε τρελό αγόρι Isildur που είσαι?...

...ακόμα βαριέσαι?

Να σε βάλω ένα κονιακάκι?



Ρε συ, και ψιλο-βαρέθηκα (όντως) αλλά και είχα γκάζια με τη δουλειά (όχι από τα καλά γκάζια, απ' αυτά που φέρνουν φράγκα δηλαδή, αλλά τέλος πάντων). Έμπαινα που και που κανένα πρωινό για λίγο την ώρα της τουαλέτας και του τσιγάρου πριν φύγω για τη δουλειά (χωρίς σύνδεση), έτσι για να δω τι παίζει γενικά κι αν υπάρχει τίποτα καλό ώστε να ασχοληθώ αργότερα, αλλά όλο τα ίδια και τα ίδια πετύχαινα, με τους ίδιους και τους ίδιους πάντα. Ο φραπεπρήχτρης να πιάνει δουλειά από νωρίς με τα copy-paste του χωρίς καν να τα διαβάζει πρώτα, ο αρουραίος να ψάχνει να βρει αν δεν δουλεύει κανένα φανάρι σε καμμιά διασταύρωση για να ρωτάει τους ΝΔτες αν πονάνε, ο φαρμακοτρίφτης να προσπαθεί να κάνει ντάματζ κοντρόλ στις μαλακίες της κυβέρνησης κλπ κλπ κλπ. Είδα κάπου-κάπως ότι επέστρεψε κι ο Μένιος κάποια στιγμή, το πέτυχα κι αυτό.

Αραιές επισκέψεις με βλέπω να κάνω στο εξής, δεν τραβάει (πλέον) το πράμα, για τα γούστα μου πάντα. ΟΚ, όσο είχαμε προεκλογικές περιόδους κάτι γινόταν με τις κόντρες, είχε την πλάκα του, αλλά μέχρι εκεί. Κι επειδή στα άλλα, αυτά που πραγματικά με τραβάνε (και όχι τα πολιτικά) δεν βλέπω τίποτα το συνταρακτικό, είπα να αραιώσω λίγο. Θα δείξει μωρέ, μπορεί να βρω και χρόνο και διάθεση και να ξανακολλήσω. :lol:

Btw, όχι από Skroutz ρε φίλε, όχι από εκεί... :011:
Αφού είσαι καλά, όλα καλά...απλά μου λειψες λίγο :wave:

ΥΓ. Από σκρουτζ παίρνω μονο τις φωτο :003:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Μαρ 2024, 12:27

student έγραψε:
08 Μαρ 2024, 12:13
Isildur έγραψε:
08 Μαρ 2024, 11:59
student έγραψε:
23 Φεβ 2024, 17:59
ρε τρελό αγόρι Isildur που είσαι?...

...ακόμα βαριέσαι?

Να σε βάλω ένα κονιακάκι?



Ρε συ, και ψιλο-βαρέθηκα (όντως) αλλά και είχα γκάζια με τη δουλειά (όχι από τα καλά γκάζια, απ' αυτά που φέρνουν φράγκα δηλαδή, αλλά τέλος πάντων). Έμπαινα που και που κανένα πρωινό για λίγο την ώρα της τουαλέτας και του τσιγάρου πριν φύγω για τη δουλειά (χωρίς σύνδεση), έτσι για να δω τι παίζει γενικά κι αν υπάρχει τίποτα καλό ώστε να ασχοληθώ αργότερα, αλλά όλο τα ίδια και τα ίδια πετύχαινα, με τους ίδιους και τους ίδιους πάντα. Ο φραπεπρήχτρης να πιάνει δουλειά από νωρίς με τα copy-paste του χωρίς καν να τα διαβάζει πρώτα, ο αρουραίος να ψάχνει να βρει αν δεν δουλεύει κανένα φανάρι σε καμμιά διασταύρωση για να ρωτάει τους ΝΔτες αν πονάνε, ο φαρμακοτρίφτης να προσπαθεί να κάνει ντάματζ κοντρόλ στις μαλακίες της κυβέρνησης κλπ κλπ κλπ. Είδα κάπου-κάπως ότι επέστρεψε κι ο Μένιος κάποια στιγμή, το πέτυχα κι αυτό.

Αραιές επισκέψεις με βλέπω να κάνω στο εξής, δεν τραβάει (πλέον) το πράμα, για τα γούστα μου πάντα. ΟΚ, όσο είχαμε προεκλογικές περιόδους κάτι γινόταν με τις κόντρες, είχε την πλάκα του, αλλά μέχρι εκεί. Κι επειδή στα άλλα, αυτά που πραγματικά με τραβάνε (και όχι τα πολιτικά) δεν βλέπω τίποτα το συνταρακτικό, είπα να αραιώσω λίγο. Θα δείξει μωρέ, μπορεί να βρω και χρόνο και διάθεση και να ξανακολλήσω. :lol:

Btw, όχι από Skroutz ρε φίλε, όχι από εκεί... :011:
Αφού είσαι καλά, όλα καλά...απλά μου λειψες λίγο :wave:

ΥΓ. Από σκρουτζ παίρνω μονο τις φωτο :003:
Φαντάζομαι σου 'λειψε κάπως γενικά η εδώ παρουσία μου κι όχι κάτι συγκεκριμένο, γιατί είχα αρκετό καιρό να ασχοληθώ "σοβαρά" (για τα δικά μου μέτρα) με κάποιο θέμα και να γράψω κάτι άξιο λόγου και προσοχής. Θα φανεί μωρέ, όπως είπα και πιο πάνω. Αυτά τα πράματα δεν τα (εκ)βιάζεις, άμα σου κάτσει κάτι ενδιαφέρον ασχολείσαι, αν όχι... καλά να 'μαστε.

Edit: και για να ανταποδώσω, κι εμένα μού λείψατε κάποιοι απ' τον παρόντα χώρο όσο δεν έμπαινα, αυτό ισχύει φυσικά.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών