Η γωνιά του φοιτητή...

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2024, 16:16

student έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:09
Bazoomba έγραψε:
23 Φεβ 2024, 15:51
student έγραψε:
22 Φεβ 2024, 20:17
Άλλη μια σκέψη...βρε λες?

σχολίασε τις προάλλες ο μπαζούμπας,

"καλά τα γράφεις στον θεσμικό... αλλά θα δεις τι σου ρχεται, θα το μετανιώσεις" (ή κάπως έτσι, βαριέμαι να ψάχνω...)...τι να εννοεί, σκέφτηκα και ρώτησα χωρίς να πάρω απάντηση...

Στο καπάκι με το που με βρίζει ο οργισμένος σκύλος και του γαυγίζω κι εγώ "έτσι να πεις τη μάνα σου", τρώω γω μπαν για ένα μήνα και σκύλος συνεχίζει να χέζει περήφανος τριγύρω ελεύθερα :smt005:

Μικρογραφία της χώρας και το μπχώρουμ...? έτυχε? έτσι και την πεις σε θεσμικό κομματόσκυλο τη γάμησες?

Μπα...δεν νομίζω...δεν μπορεί να γίνονται αυτά... :smt005::smt005::smt005:
Για να ξεκαθαρισω την θεση μου, δεν εννοουσα αυτο που γραφεις. Εννοουσα οτι ειναι χαμενη υποθεση να πιανεις σοβαρη κουβεντα με γαβ γαβ. Ιδιαιτερα τοσο δυσωδη οσο το συγκεκριμενο που λες. Μην τους απευθυνεις καν τον λογο. Αγνοησε τα για το καλο ολων, διοτι οσο συνδιαλεγομαστε μαζι τους, τοσο πιο λυσσασμενα γαβγιζουν.

Το "θα το μετανιωσεις" αφορουσε τον χρονο που αφιερωσες για το κειμενο σου.
Έλα ρε συ μπαζ. Κόπιασε, έχω φτιάξει γωνίτσα φοιτητική και είσαι και από τους πιο ευπρόσδεκτους σ αυτήν.

Ευχαριστώ και για τη διευκρίνιση και για τη συμβουλή. Δεν ξέρω αν μπορώ να την ακολουθήσω, έχω πάρει βλέπεις άλλο μήνυμα όσο έκανα μπάνια. Το να είσαι προσεκτικός και να προσπαθείς να είσαι κάπως διακριτικός και κάπως ευγενικός και να μασάς και καμιά κουβέντα, δεν αποδίδει. I ll speak my mind, μοιάζει πιο πολύ στο state με το οποίο επανήλθα. Δεν θα αποφεύγω πλέον τους δυσώδεις σκύλους όλων των μορφών, ούτε τα άλλα ζώα που κυκλοφορούν τριγύρω. Όταν έχω κάτι να πω θα το πω...δεν θα τους ψάχνω φυσικά, αλλά θα περπατώ στο δρόμο όπως με ψήνει χωρίς να έχω πλέον καμία έννοια μην πεταχτεί απ το δίπλα στενό η βδέλλα, η ύαινα ή κανάς οργισμένος από τη λύσσα κόπρος... αν αποφάσισε να κάνει βόλτα κανά παγώνι κανάς παπαγάλος ή κανάς κολαούζος να δώσει διάλεξη απ το συννεφάκι του. Λεγεώνες ολόκληρες να χέζουν και να ξερνάν στη μέση του κούλε, θα πάω το βολταράκι μου και θα τους πω και να πάνε να χέσουν στα κρεβάτια τους.

:wave:
Όλως περιέργως κ εγώ σε αυτό το μόουντ έχω μπει τελευταία δικέ μου.
Για να δούμε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Φεβ 2024, 16:16

sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:13

Σωστόστ.
Περηφάνια και μόνον περηφάνια για την εξέλιξη σου νάνε.
Εύγε.
Ειρωνικά το λες ή το εννοείς;
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2024, 16:17

AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:16
sys3x έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:13

Σωστόστ.
Περηφάνια και μόνον περηφάνια για την εξέλιξη σου νάνε.
Εύγε.
Ειρωνικά το λες ή το εννοείς;
Ένα νοώ, φυσικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 23 Φεβ 2024, 16:18

Μαλάκες δεν ξέρετε πόσο χαρούμενο με κάνετε. Συγκεκριμένοι μαλάκες, ο alien ο νάνος κι ο sys, κολλητά με το μπαζούμπα να περάσετε απ τη γωνίτσα.

Είστε βασικό κομμάτι του λόγου που γουστάρω το πχώρουμ μιας και δεν έχει μόνο δωμάτια στα στενά των μπουρδέλων της φυλής γεμάτα καπότες και βρώμα, αλλά και έχει κάτι αιθουσάρες με δερμάτινες πολυθρόνες, πούρα και καλό κονιάκ, μπροστά σε τζάκι όπου μπορούν να συζητήσουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΕΝ-ΛΟΓΟΙ.

Υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι εδώ μέσα όσο και αν είναι μειοψηφία. Σερνικά και θηλυκά. Και αξίζουν κάθε αηδία και δυσωδία που πρέπει να υποστεί κανείς για να μπορέσει να πιεί ένα ποτάκι μαζί τους.

Welcome guys
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος student την 23 Φεβ 2024, 16:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Φεβ 2024, 16:21

Καλά σε είχα πάρει χαμπάρι γω απ' την αρχή.
😊

Ναι, κάτι τέτοιο παίζει... Κ για εμένα και για ουκ ολίγους άλλους...
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 23 Φεβ 2024, 16:46

AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:14

Δεν επισημαίνει κανέναν κίνδυνο, απλώς προετοιμάζει το έδαφος για μία δυστοπία.
Αυτό είναι κι ένα από τα πλέον τρομακτικά της όλης υπόθεσης. Δεν έχουμε μια θεωρητική φιλοσοφική συζήτηση για το τι θα μπορούσε να γίνει... έχουμε πλέον ανοιχτό προμότιον. Αυτό θα γίνει και σ όποιον αρέσει...και σας το τρίβουμε και στη μούρη γιατί δεν μπορείτε πλέον να κάνετε τίποτα να το αλλάξετε.
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Φεβ 2024, 16:47

AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:14
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:06
AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:00


Αυτά τα δύο βίντεο είναι σημαντικά γιατί είναι επιβλαβή τα κίνητρα του συγκεκριμένου ΦΑΣΙΣΤΑ.

Τι κρίμα που παρατίθενται μαζί με τη θεοσοφία της Μπλαβάτσκι και έναν τύπο που απ' όλα αυτά τα εξωφρενικά σκαλώνει στο παράδειγμα της βίβλου (που είναι βίβλος και όχι κοράνι).

Ο λόγος που η ανθρωπότητα κοιμάται είναι ακριβώς όλη αυτή η ομίχλη που καλλιεργείται.

Η ερμηνεία που δίνω εγώ: Ο φασιστάκος λέει φωναχτά αυτό που πιστεύω προσωπικά τόσο καιρό. Οτι όλα αυτά τα περί corporeal δικαιωματισμού, είναι απλώς προσχήματα. Γιατί σύμφωνα με αυτόν και τους ομοίους του, ακόμη και τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι μια παρωχημένη αντίληψη. Ενα "κοινωνικό κατασκεύασμα".

Εφόσον το βλέπει έτσι, ας κάνει την αρχή, να δεχτεί τον βιασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων του πρώτος, ώστε να δει τη γλύκα.

Κατά τ' άλλα, σίγουρα παριστάνει τον δικαιωματιστή... ο φασιστάκος.
Το να πιστεύεις ότι κάτι είναι κοινωνικό κατασκεύασμα δεν σημαίνει ότι είσαι κατά, ούτε υπέρ.
Είναι εντελώς ανεξάρτηση μεταβλητή, το μόνο που μας λέει είναι ότι όντως πιστεύεις ότι είναι μεταβλητή και όχι σταθερά. Δεν θα μας λέει τι τιμή θέλεις να έχει η μεταβλητή.
Το άλλο βίντεο που λέει παραπάνω ότι η "ελεύθερη βούληση" θα ξεπεραστεί και οι άνθρωποι είναι hackable το είδες;

Διότι η μέχρι σήμερα ανησυχία για την εγκατάσταση cyber εμφυτευμάτων στον ανθρώπινο οργανισμό είναι μην τυχόν στο μέλλον προσπαθήσει κάποιος φορέας να τα χακεύσει.

Και αυτός θεωρεί εκ προοιμίου τους ανθρώπους "χακεύσιμους", αντί να επιχειρηματολογήσει υπέρ αυτών των τεχνολογιών.

Δεν επισημαίνει κανέναν κίνδυνο, απλώς προετοιμάζει το έδαφος για μία δυστοπία.
Αυτό είναι άλλο θέμα που ανοίγεις τώρα.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το κόντεξτ αυτών που βλέπεις.
Όταν βλέπεις βίντεο στο ίντερνετ από self-help gurus, γιατρών κλπ, όταν λέμε lifehack, hacking your biology με συμπληρώματα, ρουτίνες, κρύα μπάνια το πρωί κλπ, δεν αναφερόμαστε σε κάποιον καβόβουλο σπυριάρη έφηβο με κουκούλα, αλλά στον ΕΑΥΤΟ μας που χακάρει το σώμα μας. Όλα αυτά φυσικά είναι αποτέλεσμα της έλευσης της κουλτούρας των techbros στη βιολογία, οπότε παλιά κόσενπτ όπως η tabula rasa και η κοινωνία vs βιολογία τώρα παρουσιάζονται με ένα περιτύλιγμα ριζοσπαστικής καινοτομίας.

Όσο πιο ψωνισμένος ο "διανοούμενος" και όσο πιο πολύ πουλάει κάτι, τόσο λιγότερο πιθανό να αναγνωρίσει τα φιλοσοφικά ρεύματα από τα οποία προέρχεται. Εσύ όμως πρέπει να τα αναγνωρίσεις αλλιώς θα κρίνεις μόνο την αισθητική. Ο Ήλον Μασκ δηλαδή που έχει αντι-γουώκ αισθητική θα σου φέρει τα τσιπάκια πολύ καλύτερα από τον Χαράρι που έχει γκομπαλιστική αισθητική.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 23 Φεβ 2024, 16:52

student έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:46
AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:14

Δεν επισημαίνει κανέναν κίνδυνο, απλώς προετοιμάζει το έδαφος για μία δυστοπία.
Αυτό είναι κι ένα από τα πλέον τρομακτικά της όλης υπόθεσης. Δεν έχουμε μια θεωρητική φιλοσοφική συζήτηση για το τι θα μπορούσε να γίνει... έχουμε πλέον ανοιχτό προμότιον. Αυτό θα γίνει και σ όποιον αρέσει...και σας το τρίβουμε και στη μούρη γιατί δεν μπορείτε πλέον να κάνετε τίποτα να το αλλάξετε.
επίσης λένε πως σε κάτι μαγείες εαν ομολογήσεις από πριν τί έχεις να κάνεις, το κακό δεν γυρνά επάνω σου.. :102:

Βασικά, το τρίβουν στη μούρη μας όχι γιατί-απλώς-δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ωστε να το αλλάξουμε. Μας το τρίβουν στην μούρη επειδή με αυτόν τον τρόπο σε βάζουν ψυχολογικά σε μια παθητική στάση αποδοχής της κατάστασης, δεν είναι επίδειξη ισχύος είναι επιβολή ισχύος με ψυχολογικό τρόπο
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 23 Φεβ 2024, 16:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:47
SpoilerShow
AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:14
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:06

Το να πιστεύεις ότι κάτι είναι κοινωνικό κατασκεύασμα δεν σημαίνει ότι είσαι κατά, ούτε υπέρ.
Είναι εντελώς ανεξάρτηση μεταβλητή, το μόνο που μας λέει είναι ότι όντως πιστεύεις ότι είναι μεταβλητή και όχι σταθερά. Δεν θα μας λέει τι τιμή θέλεις να έχει η μεταβλητή.
Το άλλο βίντεο που λέει παραπάνω ότι η "ελεύθερη βούληση" θα ξεπεραστεί και οι άνθρωποι είναι hackable το είδες;

Διότι η μέχρι σήμερα ανησυχία για την εγκατάσταση cyber εμφυτευμάτων στον ανθρώπινο οργανισμό είναι μην τυχόν στο μέλλον προσπαθήσει κάποιος φορέας να τα χακεύσει.

Και αυτός θεωρεί εκ προοιμίου τους ανθρώπους "χακεύσιμους", αντί να επιχειρηματολογήσει υπέρ αυτών των τεχνολογιών.

Δεν επισημαίνει κανέναν κίνδυνο, απλώς προετοιμάζει το έδαφος για μία δυστοπία.
Αυτό είναι άλλο θέμα που ανοίγεις τώρα.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το κόντεξτ αυτών που βλέπεις.
Όταν βλέπεις βίντεο στο ίντερνετ από self-help gurus, γιατρών κλπ, όταν λέμε lifehack, hacking your biology με συμπληρώματα, ρουτίνες, κρύα μπάνια το πρωί κλπ, δεν αναφερόμαστε σε κάποιον καβόβουλο σπυριάρη έφηβο με κουκούλα, αλλά στον ΕΑΥΤΟ μας που χακάρει το σώμα μας.
Όλα αυτά φυσικά είναι αποτέλεσμα της έλευσης της κουλτούρας των techbros στη βιολογία, οπότε παλιά κόσενπτ όπως η tabula rasa και η κοινωνία vs βιολογία τώρα παρουσιάζονται με ένα περιτύλιγμα ριζοσπαστικής καινοτομίας.

Όσο πιο ψωνισμένος ο "διανοούμενος" και όσο πιο πολύ πουλάει κάτι, τόσο λιγότερο πιθανό να αναγνωρίσει τα φιλοσοφικά ρεύματα από τα οποία προέρχεται. Εσύ όμως πρέπει να τα αναγνωρίσεις αλλιώς θα κρίνεις μόνο την αισθητική. Ο Ήλον Μασκ δηλαδή που έχει αντι-γουώκ αισθητική θα σου φέρει τα τσιπάκια πολύ καλύτερα από τον Χαράρι που έχει γκομπαλιστική αισθητική.
:smt038

Εκ 1 ξανά...

τί τὸ γεγονός αὐτὸ τὸ γενησόμενον καὶ τί τὸ πεποιημένον αὐτὸ τὸ ποιηθησόμενον καὶ οὐκ ἔστιν πᾶν πρόσφατον ὑπὸ τὸν ἥλιον
ὃς λαλήσει καὶ ἐρεῖ ἰδὲ τοῦτο καινόν ἐστιν ἤδη γέγονεν ἐν τοῖς αἰῶσιν τοῖς γενομένοις ἀπὸ ἔμπροσθεν ἡμῶν
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 23 Φεβ 2024, 17:04

Saturn έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:52
student έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:46
AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:14

Δεν επισημαίνει κανέναν κίνδυνο, απλώς προετοιμάζει το έδαφος για μία δυστοπία.
Αυτό είναι κι ένα από τα πλέον τρομακτικά της όλης υπόθεσης. Δεν έχουμε μια θεωρητική φιλοσοφική συζήτηση για το τι θα μπορούσε να γίνει... έχουμε πλέον ανοιχτό προμότιον. Αυτό θα γίνει και σ όποιον αρέσει...και σας το τρίβουμε και στη μούρη γιατί δεν μπορείτε πλέον να κάνετε τίποτα να το αλλάξετε.
επίσης λένε πως σε κάτι μαγείες εαν ομολογήσεις από πριν τί έχεις να κάνεις, το κακό δεν γυρνά επάνω σου.. :102:

Βασικά, το τρίβουν στη μούρη μας όχι γιατί-απλώς-δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ωστε να το αλλάξουμε. Μας το τρίβουν στην μούρη επειδή με αυτόν τον τρόπο σε βάζουν ψυχολογικά σε μια παθητική στάση αποδοχής της κατάστασης, δεν είναι επίδειξη ισχύος είναι επιβολή ισχύος με ψυχολογικό τρόπο
Σωστός,...imo...

ΥΓ. Νομίζω εσύ ξέρεις το πόσο ευπρόσδεκτος είσαι...να μην κάνω ιδιαίτερη μνεία.
Μ εσένα δε πάω και μερικά βήματα παραπέρα από το πούρο και το κονιάκ... καίω και λιβάνι... στη σφαίρα του γραφικού/μεταφυσικού όπου και τελικά ανήκωμεν.

Κι ας τσιτώνει αυτό λίγο (νομίζω) και τον alien και τον νάνο και τον sys...it is what it is ...we are what we are :)
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 23 Φεβ 2024, 17:06

:smt005:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 23 Φεβ 2024, 17:08

Εγώ τελικά δεν κατάλαβα γιατί μπαναρίστηκες
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 23 Φεβ 2024, 17:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:47
AlienWay έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:14
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Φεβ 2024, 16:06

Το να πιστεύεις ότι κάτι είναι κοινωνικό κατασκεύασμα δεν σημαίνει ότι είσαι κατά, ούτε υπέρ.
Είναι εντελώς ανεξάρτηση μεταβλητή, το μόνο που μας λέει είναι ότι όντως πιστεύεις ότι είναι μεταβλητή και όχι σταθερά. Δεν θα μας λέει τι τιμή θέλεις να έχει η μεταβλητή.
Το άλλο βίντεο που λέει παραπάνω ότι η "ελεύθερη βούληση" θα ξεπεραστεί και οι άνθρωποι είναι hackable το είδες;

Διότι η μέχρι σήμερα ανησυχία για την εγκατάσταση cyber εμφυτευμάτων στον ανθρώπινο οργανισμό είναι μην τυχόν στο μέλλον προσπαθήσει κάποιος φορέας να τα χακεύσει.

Και αυτός θεωρεί εκ προοιμίου τους ανθρώπους "χακεύσιμους", αντί να επιχειρηματολογήσει υπέρ αυτών των τεχνολογιών.

Δεν επισημαίνει κανέναν κίνδυνο, απλώς προετοιμάζει το έδαφος για μία δυστοπία.
Αυτό είναι άλλο θέμα που ανοίγεις τώρα.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το κόντεξτ αυτών που βλέπεις.
Όταν βλέπεις βίντεο στο ίντερνετ από self-help gurus, γιατρών κλπ, όταν λέμε lifehack, hacking your biology με συμπληρώματα, ρουτίνες, κρύα μπάνια το πρωί κλπ, δεν αναφερόμαστε σε κάποιον καβόβουλο σπυριάρη έφηβο με κουκούλα, αλλά στον ΕΑΥΤΟ μας που χακάρει το σώμα μας. Όλα αυτά φυσικά είναι αποτέλεσμα της έλευσης της κουλτούρας των techbros στη βιολογία, οπότε παλιά κόσενπτ όπως η tabula rasa και η κοινωνία vs βιολογία τώρα παρουσιάζονται με ένα περιτύλιγμα ριζοσπαστικής καινοτομίας.

Όσο πιο ψωνισμένος ο "διανοούμενος" και όσο πιο πολύ πουλάει κάτι, τόσο λιγότερο πιθανό να αναγνωρίσει τα φιλοσοφικά ρεύματα από τα οποία προέρχεται. Εσύ όμως πρέπει να τα αναγνωρίσεις αλλιώς θα κρίνεις μόνο την αισθητική. Ο Ήλον Μασκ δηλαδή που έχει αντι-γουώκ αισθητική θα σου φέρει τα τσιπάκια πολύ καλύτερα από τον Χαράρι που έχει γκομπαλιστική αισθητική.
Εγώ είμαι από "χωριό" και ξερω ότι όποιος ανησυχεί για το πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια τεχνολογία ή μια καινοτομία, διατυπώνει την ανησυχία του λέγοντας πως χρειάζεται προσοχή και νομοθέτηση περιορισμών ως προς τη χρήση.

Τελευταία σκάνε μύτη πολλοί Χαράρι, οι οποίοι περιγράφουν έναν κίνδυνο "όχι από θετική, ούτε από αρνητική σκοπιά".

Ακόμη και η διαπίστωση/διατύπωση ότι τα ανθρώπινα δικαιώματα αποτελούν "ιστορία και αφήγηση", αποτελεί κάτι το ανησυχητικό διοτι οι έχοντες δύναμη, μπορεί στο μέλλον να αλλάξουν ή να επαναδιατυπώσουν την αφήγηση αυτή.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 23 Φεβ 2024, 17:22

Φυσικά και θα την επαναδιατυπώσουν, λες να θέλουν οι τεχνοφεουδάρχες δικαιώματα για το πόπολο;
O άλλος ο καθηγητής που έβαλα σε βίντεο σε κάποιο νήμα, έκανε λόγο ακριβώς για αυτό: στο μέλλον θα τεθεί θέμα αξιακής σύγκρισης και σύγκρουσης μεταξύ Ανθρώπου και Τεχνητής Νοημοσύνης, με λίγα λόγια τα παράγωγα της ΤΝ θα διεκδικήσουν δικαιώματα ως αυτόνομες οντότητες..
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η γωνιά του φοιτητή...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 23 Φεβ 2024, 17:26

Saturn έγραψε:
23 Φεβ 2024, 17:08
Εγώ τελικά δεν κατάλαβα γιατί μπαναρίστηκες
Αφού το πα βρε εμμέσως πλην σαφώς. Μ έβρισε επειδή κουόταρα μέρος της υπογραφής του, του είπα έτσι να πει τη μάνα του το σίχαμα, και μπαναρίστηκα γιατί κάτι και καλά με οικογένεια...
τώρα έκανε ριπορτ ο ίδιος ο σκύλος, η καριόλα που τις κόβει με την πάρτη μου ή απλά το πέτυχε κανένας από τους προβληματικούς στη γύρα του...θα σε γελάσω...

Για καλό όμως όλα ρε συ ...
για να φοιτητεύω καλύτερα στη γωνιά μου ...περιστασιακά και μ άλλους αθρωπς...και να βολτάρω όπως γουστάρω όπου γουστάρω

ΥΓ. Εργένης είσαι?
Perception is reality...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών