Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.

;;;;;;;;;;

Δυο φορές τη μέρα
13
35%
Μια φορά τη μέρα
10
27%
Μέρα παρά μέρα
3
8%
Όποτε θυμάμαι
2
5%
Όποτε μου'ρθει
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μόνο σε ειδικές περιστάσεις (μεγάλες γιορτές κτλ.)
5
14%
Ποτέ
3
8%
Άλλο
1
3%
 
Σύνολο ψήφων: 37

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Νοέμ 2023, 07:57

Isildur έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 07:51
Chilloutbuddy έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 01:04
- Όταν λέμε βούρτσισμα εννοούμε κυρίως ούλα: 70% ούλα κοντά στην ένωση με το δόντι και 30% δόντι. Όχι τόσο για να καθαρίσουν τα ούλα όσο γιατί το βούρτσισμα τονώνει την κυκλοφορία του αίματος και προλαβαίνει τις ουλίτιδες.
:smt023

Με λίγη προσοχή μόνο, να μην μπαίνουν οι τρίχες της βούρτσας βαθιά κάτω από τα ούλα γιατί κάνουν ζημιά.
Να μπαίνει με προσοχή. Είναι σημαντικό να μπαίνει για να απομακρύνει και το πιο επιζήμιο κομμάτι της πλάκας που είναι ακριβώς εκείνο που βρίσκεται στην σχισμή. Αυτό είναι που γειτνιάζει με το σημείο πρόσφυσης και επομένως προκαλεί και την φλεγμονή, αυτό που είναι στην μέση του δοντιού μπορεί να μην βλάπτει και καθόλου (ο ρόλος της πλάκας στην πρόκληση τερηδόνας δεν έχει αποδειχτεί).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 04 Νοέμ 2023, 08:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 04 Νοέμ 2023, 08:02

Yochanan έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 07:30
Το interdental brush που είπαν Οττος και Τσιλ το επιβεβαιώνω κι εδώ. Τα χρησιμοποιώ 2-3 χρόνια τώρα και κάναν μεγάλη διαφορά. Επίσης η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Αυτό για τα ούλα που λες Τσιλ δεν ήξερα ότι ειναι τόσο σημαντικό αλλά έκανα και τα ούλα ενα περασμα και αυτό πρέπει να βοηθησε επισης. Αυτό που ειπαν οτι δε βοηθαει ειναι το στοματικο υγρο - το εχω ακομα γιατι μου αρεσει η αισθηση καποιες φορες αλλα δε βασιζομαι εκει
Δουλευω σε εταιρία που έχει φορτηγά, οι οδηγοί ένα τεράστιο μπουκάλι με στοματικό διάλυμα (λιστερίν) το έχουν πάντα στην τσάντα γιατί έχουμε συχνά απροειδοποίητα τεστ για ναρκωτικά, αυτά που παίρνουν δείγμα με τη μπατονέτα απ'το εσωτερικό στο μάγουλο. Αν καπνίζεις μαύρο και κάνεις γαργάρα κάμποση ώρα, μάλλον θα κάνει δουλειά τελικά γιατί μόλις πέφτει σύρμα για τεστ φεύγουν όλοι τρέχοντας στην τουαλέτα. Βλέπω τα αποτελέσματα των τεστ και δεν έχουν πιάσει κανέναν, και τό ξέρω ότι οι μισοί τουλάχιστον πίνουνε. Για τα δόντια δεν ξέρω.

Αυτό με τα ούλα το κατάλαβα γιατί είχα πρόβλημα ανέκαθεν με ουλίτιδες, μάτωναν ούλα από μικρός όταν έτρωγα και αργότερα άρχισαν να αποτραβιούνται τα ούλα, το οποίο είναι επικίνδυνο, έκανα πανοραμική και μου έλεγε ο οδοντρίατρος κάτι κουφά για εγχείρηση και τέτοια. Τελικα ρωτώντας μου εξήγησε κάποιος το βούρτσιμα των ούλων και μόλις το ξεκίνησα γιατρεύτηκα αμέσως και μάλιστα σε διάστημα ημερών. Ούτε καν έχει ξαναματώσει ούλο από τότε. Δεν έχω ιδέα γιατί τόσα χρόνια κανένας πούστης οδοντίατρος δε μου είχε εξηγήσει ότι όταν λέμε βούρτσισμα δοντιών εννοούμε και ούλα, και μάλιστα κυρίως ούλα.

Εναλλακτικά αν σε ενοχλεί με τη βούρτσα μπορείς και λίγο μασαζάκι με τα δάχτυλα στα ούλα, όχι πολύ ώρα, κάνει την ίδια δουλειά για την κυκλοφορία. Όπως επίσεις να φροντίζεις να τρώς κανένα μήλο και γενικά πράγματα που ψιλοπιέζουν/ψιλογρατζουνάνε τα ούλα, όχι μόνο μαλακές τροφές.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12952
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 04 Νοέμ 2023, 08:03

ΔΟΥ φορές τα δόντια και άπειρες φορές το πέος

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Νοέμ 2023, 08:09

Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 07:57
Isildur έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 07:51
Chilloutbuddy έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 01:04
- Όταν λέμε βούρτσισμα εννοούμε κυρίως ούλα: 70% ούλα κοντά στην ένωση με το δόντι και 30% δόντι. Όχι τόσο για να καθαρίσουν τα ούλα όσο γιατί το βούρτσισμα τονώνει την κυκλοφορία του αίματος και προλαβαίνει τις ουλίτιδες.
:smt023

Με λίγη προσοχή μόνο, να μην μπαίνουν οι τρίχες της βούρτσας βαθιά κάτω από τα ούλα γιατί κάνουν ζημιά.
Να μπαίνει με προσοχή. Είναι σημαντικό να μπάινει για να απομακρύνει και το πιο επιζήμιο κομμάτι της πλάκας που είναι ακριβώς εκείνο που βρίσκεται στην σχισμή. Αυτό είναι που γειτνιάζει με το σημείο πρόσφυσης και επομένως προκαλεί και την φλεγμονή, αυτό που είναι στην μέση του δοντιού μπορεί να μην βλάπτει και καθόλου (ο ρόλος της πλάκας στην πρόκληση τερηδόνας δεν έχει αποδειχτεί).
Ναι, γι' αυτό λέω όχι βαθιά. Εννοείται ότι πρέπει να μπάίνει λίγο για τον καθαρισμό, κάτι που επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό ακόμα και με το "τσάκισμα" που κάνουν οι τρίχες την στιγμή που βουρτσίζεις το δόντι κάθετα και δίπλα στο ούλο. Ή αν βάλεις τη βούρτσα επί τούτου με κατάλληλη κλίση για το ένωμα ούλου-δοντιού δηλαδή, τότε πολύ ήπια γιατί μπορεί να κοπούν οι συνδετικές ίνες πιο μέσα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Νοέμ 2023, 08:11

Μαδουραίος έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:03
ΔΟΥ φορές τα δόντια και άπειρες φορές το πέος
Αυτό, που πας στην εφορία για να πλύνεις τα δόντια σου, είναι κάποιο βίτσιο;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Νοέμ 2023, 08:11

45ο και πλάγιες κινήσεις.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Νοέμ 2023, 08:13

Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:11
45ο και πλάγιες κινήσεις.
Στο δόντι, ναι. Πρέπει να ακολουθείς την κλίση του, το κατά δύναμη.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 04 Νοέμ 2023, 08:32

Otto Weininger έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 23:57
stergiosbik έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 23:12
Otto Weininger έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 22:05
Μια φορά την ημέρα είναι υπεραρκετη αν το κάνει κάποιος σωστά. Δηλαδή το 1%.
Το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το βραδινό.
Το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το σωστό. Σε συνδυασμό με νήμα/μεσοδοντια.

Από κει και πέρα, καθημερινές συνήθειες κάνουν πολύ κακό χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε (πχ φτιάχνεις έναν καφέ το πρωί και τον ρουφάς όλη μέρα)
Εξυπακουεται οτι το βουρτσισμα πρεπει να γινεται σωστα.
Το βραδυ ομως που η παραγωγη σαλιου μηδενιζεται,η ζημια ειναι μεγαλυτερη στα δοντια αν δεν τα βουρτσισουμε.
Το σαλιο εχει καποιες αντισηπτικες-αντιμικροβιακες ιδιοτητες,την ημερα που παραγεται αφθονο στο στομα μας,βοηθα στο να προστατευονται τα δοντια μας.
Αλλα το βουρτσισμα βοηθα και στην κακοσμια.
Δεν γινεται να πλενεις τα δοντια μονο το βραδυ και την υπολοιπη μερα να βρωμαει το στομα σου και αναμεσα στα δοντια να εχεις φυλλα μαρουλιου.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Νοέμ 2023, 08:39

stergiosbik έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:32
Otto Weininger έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 23:57
stergiosbik έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 23:12


Το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το βραδινό.
Το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το σωστό. Σε συνδυασμό με νήμα/μεσοδοντια.

Από κει και πέρα, καθημερινές συνήθειες κάνουν πολύ κακό χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε (πχ φτιάχνεις έναν καφέ το πρωί και τον ρουφάς όλη μέρα)
Εξυπακουεται οτι το βουρτσισμα πρεπει να γινεται σωστα.
Το βραδυ ομως που η παραγωγη σαλιου μηδενιζεται,η ζημια ειναι μεγαλυτερη στα δοντια αν δεν τα βουρτσισουμε.
Το σαλιο εχει καποιες αντισηπτικες-αντιμικροβιακες ιδιοτητες,την ημερα που παραγεται αφθονο στο στομα μας,βοηθα στο να προστατευονται τα δοντια μας.

Αλλα το βουρτσισμα βοηθα και στην κακοσμια.
Δεν γινεται να πλενεις τα δοντια μονο το βραδυ και την υπολοιπη μερα να βρωμαει το στομα σου και αναμεσα στα δοντια να εχεις φυλλα μαρουλιου.
Αυτό είναι λάθος. Όποτε και να τα πλύνεις το ίδιο είναι.

Το μόνο που θα πρόσεχα εγώ είναι να μην τα πλύνω αμέσως μετά από όξινα ποτά ή γεύματα γιατί τα δόντια είναι ελαφρώς απασβεστιωμένα και το τρίψιμο τα φθείρει.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 04 Νοέμ 2023, 09:30

Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:39
stergiosbik έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:32
Otto Weininger έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 23:57


Το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το σωστό. Σε συνδυασμό με νήμα/μεσοδοντια.

Από κει και πέρα, καθημερινές συνήθειες κάνουν πολύ κακό χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε (πχ φτιάχνεις έναν καφέ το πρωί και τον ρουφάς όλη μέρα)
Εξυπακουεται οτι το βουρτσισμα πρεπει να γινεται σωστα.
Το βραδυ ομως που η παραγωγη σαλιου μηδενιζεται,η ζημια ειναι μεγαλυτερη στα δοντια αν δεν τα βουρτσισουμε.
Το σαλιο εχει καποιες αντισηπτικες-αντιμικροβιακες ιδιοτητες,την ημερα που παραγεται αφθονο στο στομα μας,βοηθα στο να προστατευονται τα δοντια μας.

Αλλα το βουρτσισμα βοηθα και στην κακοσμια.
Δεν γινεται να πλενεις τα δοντια μονο το βραδυ και την υπολοιπη μερα να βρωμαει το στομα σου και αναμεσα στα δοντια να εχεις φυλλα μαρουλιου.
Αυτό είναι λάθος. Όποτε και να τα πλύνεις το ίδιο είναι.

Το μόνο που θα πρόσεχα εγώ είναι να μην τα πλύνω αμέσως μετά από όξινα ποτά ή γεύματα γιατί τα δόντια είναι ελαφρώς απασβεστιωμένα και το τρίψιμο τα φθείρει.
Λογια οδοντιατρου ειναι.
Αν δεν ξερει αυτος παω πασο.
Φυσικα δεν ειπε να μην τα βουρτσιζουμε πανω απο μια φορα.
Απλα ειπε οτι ΑΝ ειναι να τα βουρτσιζουμε μια φορα,καλο ειναι αυτη να ειναι το βραδυ για τον λογο που προανεφερα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 04 Νοέμ 2023, 09:35

Isildur έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:11
Μαδουραίος έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:03
ΔΟΥ φορές τα δόντια και άπειρες φορές το πέος
Αυτό, που πας στην εφορία για να πλύνεις τα δόντια σου, είναι κάποιο βίτσιο;
:003::003:

Otto Weininger - αν θες πες σε παρακαλώ συμβουλές για το πώς να πλύνουμε τα δόντια. Με ενδιαφέρει. Οδοντιατρος ειπε να αφήνω το βουρτσακι λιγο πανω απο καθε δοντι - να μην τη χρησιμοποιω σαν κανονικη (τριψιμο με κινηση χεριου) γιατι για αυτο το λογο εχει το μοτερακι
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 04 Νοέμ 2023, 09:40

Chilloutbuddy έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:02
Δεν έχω ιδέα γιατί τόσα χρόνια κανένας πούστης οδοντίατρος δε μου είχε εξηγήσει ότι όταν λέμε βούρτσισμα δοντιών εννοούμε και ούλα, και μάλιστα κυρίως ούλα.

Εναλλακτικά αν σε ενοχλεί με τη βούρτσα μπορείς και λίγο μασαζάκι με τα δάχτυλα στα ούλα, όχι πολύ ώρα, κάνει την ίδια δουλειά για την κυκλοφορία. Όπως επίσεις να φροντίζεις να τρώς κανένα μήλο και γενικά πράγματα που ψιλοπιέζουν/ψιλογρατζουνάνε τα ούλα, όχι μόνο μαλακές τροφές.
Η δικη μου παντως οδοντιατρος μου το εχει πει.
Επισης πολλες φορες μου εδειξε πως ειναι το σωστο βουρτσισμα και εχει ασχοληθει παρα πολλες φορες με τα παιδια μου με το να τους δειξει πως πρεπει να τα βουρτσιζουν.
Δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι γνωριζομαστε απο παιδια αλλα εχω ακουσει και απο αλλους καλα λογια οποτε υποθετω οτι δεν ασχολειται ετσι μονο με μας.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Νοέμ 2023, 09:53

Isildur έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 07:25
Otto Weininger έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 23:57
stergiosbik έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 23:12


Το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το βραδινό.
Το πιο σημαντικό βούρτσισμα είναι το σωστό. Σε συνδυασμό με νήμα/μεσοδοντια.

Από κει και πέρα, καθημερινές συνήθειες κάνουν πολύ κακό χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε (πχ φτιάχνεις έναν καφέ το πρωί και τον ρουφάς όλη μέρα)
Για πες για το μπολνταρισμένο, επειδή μ' ενδιαφέρει.
καφέδες, ζάχαρη κλπ κάθονται πάνω στην βάση των δοντιών και ξεκινάνε να δημιουργούν το πρόβλημα. Οπότε εσύ πίνοντας τον καφέ όλη μέρα, ουσιαστικά το τροφοδοτείς .


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Νοέμ 2023, 09:53

stergiosbik έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 09:30
Green Dragon έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:39
stergiosbik έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 08:32


Εξυπακουεται οτι το βουρτσισμα πρεπει να γινεται σωστα.
Το βραδυ ομως που η παραγωγη σαλιου μηδενιζεται,η ζημια ειναι μεγαλυτερη στα δοντια αν δεν τα βουρτσισουμε.
Το σαλιο εχει καποιες αντισηπτικες-αντιμικροβιακες ιδιοτητες,την ημερα που παραγεται αφθονο στο στομα μας,βοηθα στο να προστατευονται τα δοντια μας.

Αλλα το βουρτσισμα βοηθα και στην κακοσμια.
Δεν γινεται να πλενεις τα δοντια μονο το βραδυ και την υπολοιπη μερα να βρωμαει το στομα σου και αναμεσα στα δοντια να εχεις φυλλα μαρουλιου.
Αυτό είναι λάθος. Όποτε και να τα πλύνεις το ίδιο είναι.

Το μόνο που θα πρόσεχα εγώ είναι να μην τα πλύνω αμέσως μετά από όξινα ποτά ή γεύματα γιατί τα δόντια είναι ελαφρώς απασβεστιωμένα και το τρίψιμο τα φθείρει.
Λογια οδοντιατρου ειναι.
Αν δεν ξερει αυτος παω πασο.
Φυσικα δεν ειπε να μην τα βουρτσιζουμε πανω απο μια φορα.
Απλα ειπε οτι ΑΝ ειναι να τα βουρτσιζουμε μια φορα,καλο ειναι αυτη να ειναι το βραδυ για τον λογο που προανεφερα.
Εμένα πριν αρκετά χρόνια μού είχε πει οδοντίατρος να μην τα βουρτσίζω αμέσως μόλις ξυπνάω, αλλά να αφήνω κάποια ώρα να περάσει. Κι αυτό επειδή όλο το βράδυ που το στόμα είναι κλειστό, το σάλιο κάνει την αδαμαντίνη πιο ευαίσθητη. Δεν ξέρω κι εγώ αν ισχύει, ή αν το πιστεύανε τότε κι έχουν αλλάξει στο μεταξύ άποψη μέσω ερευνών κλπ, αλλά το ακολουθώ σταθερά. Θα σηκωθώ, θα κάνω το ντουζάκι μου, θα φάω πρωινό κλπ και το τελευταίο πράμα που θα κάνω πριν βγω για το σπίτι είναι το πλύσιμο των δοντιών.

Οι μαλάξεις πάντως στα ούλα (μέσω βουρτσίσματος) κάνουν όντως πολλή δουλειά για τις ουλίτιδες. Κι εγώ έχω σωθεί μ' αυτό, όπως λένε Τσιλ και Δράκος.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κάθε πότε βουρτσίζετε τα δόντια σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 04 Νοέμ 2023, 09:54

stergiosbik έγραψε:
04 Νοέμ 2023, 09:40
Η δικη μου παντως οδοντιατρος μου το εχει πει.
είσαι τυχερός
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών