30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Δεκ 2023, 14:28

Arisvilla έγραψε:
01 Δεκ 2023, 08:48
Ο Ανδρέας καβάλησε το κύμα που διαμορφώθηκε το 1974-1981 και έβγαλε στο προσκήνιο τους μικρομεσαιους, ενώ αναγνώρισε και την εθνική αντίσταση δίνοντας το οριστικό τέλος στο εμφυλιοπολεμικο κλίμα. Κατά τα άλλα έκλεψε τα συνθήματα της αριστεράς, στην πράξη ειδικα το 85-89 λιτότητα εφαρμοσε(με εξαίρεση το Τσοβολα δώστε όλα προεκλογικα). Στο τέλος της ζωής του ο Μήτσο δράκουλας του έδωσε το φιλί της πολιτικής του ζωής με την παραπομπή του στο ειδικό δικαστήριο. Η περίοδος 1993-1996 ήταν ψιλοαδιαφορη με τους βαρώνους του πασοκ να μαλώνουν για τη διαδοχή του. Ο πατέρας του, ο και καλά γερος της δημοκρατίας μέχρι το 1963 ο μεγαλύτερος εχθρός της αριστεράς υπήρξε και ο ρόλος του στα Δεκέμβριανα ειδικά ήταν ύποπτος.
Στα Δεκεμβριανά η αριστερά έβαλε τα χεράκια της και έβγαλε τα ματάκια της. Ο Γέρος δεν έκανε κάτι παραπάνω.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Δεκ 2023, 14:31

Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:26
Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2023, 12:56
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 12:52

Α, είναι όντως από 'κει; Ρώτησα, επειδή ξέρω ότι οι Πυργιώτες σας έχουν άχτι και λένε διάφορα.
Ω ναι, απο κει είναι. Ας μας έχουν άχτι. Εμείς είμεθα αστοί, δεν κάνουμε την ανάγκη μας όξω στα χωράφια. :ne8:
Κάθε τόπος έχει τις δικές του συνήθειες, που μπορεί να φαίνονται παράξενες σε άλλους. Φαντάζομαι πχ ότι για τους Πυργιώτες αντίστοιχα, εσείς είστε ανώμαλοι που τα χόρτα τα βράζετε και τα τρώτε. :102:
Τομλκα! :smt005:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Δεκ 2023, 14:33

Είπαμε, άσπρο-μαύρο δεν υπάρχει.
Τα ξερονήσια τα ξεκίνησε ο Σοφούλης και το ιδιώνυμο ο Βενιζέλος.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Δεκ 2023, 14:43

Nandros έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:31
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:26
Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2023, 12:56


Ω ναι, απο κει είναι. Ας μας έχουν άχτι. Εμείς είμεθα αστοί, δεν κάνουμε την ανάγκη μας όξω στα χωράφια. :ne8:
Κάθε τόπος έχει τις δικές του συνήθειες, που μπορεί να φαίνονται παράξενες σε άλλους. Φαντάζομαι πχ ότι για τους Πυργιώτες αντίστοιχα, εσείς είστε ανώμαλοι που τα χόρτα τα βράζετε και τα τρώτε. :102:
Τομλκα! :smt005:
:003:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Δεκ 2023, 14:44

Ναύτης έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:25
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:10
Ναύτης έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:07

Όποια διαφορά αντίληψης κι αν έχουμε, τόσο ο Γ. Παπανδρέου, όσο και ο Α. Παπανδρέου υπήρξαν σημαντικές προσωπικότητες, κατά τη γνώμη μου δυο από τις πιο σημαντικές προσωπικότητες της νεώτερης ιστορίας μας.
Να σου πω και κάτι τελευταίο: δεν έχει υπάρχει άσπρο και μαύρο στη ζωή αυτή, ο μανιχαϊσμός είναι απλοϊκή θεωρία.
Συμφωνώ με όλα. Και το ξέρεις, όπως ξέρεις βέβαια και ποια είναι διαφορά μεταξύς μας στην "μετάφραση".
Όχι, δεν ξέρω, αν και υποπτεύομαι πως θεωρείς τον Αντρέα ολετήρα. Δεν ήταν.
Ξεχνάς γέρο μου, ξεχνάς. Τα 'χουμε συζητήσει αρκετές φορές στο παρελθόν. Τέσπα, ας τον θυμάται ο καθένας όπως θέλει...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13510
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 01 Δεκ 2023, 14:47

Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:44
Ναύτης έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:25
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 14:10

Συμφωνώ με όλα. Και το ξέρεις, όπως ξέρεις βέβαια και ποια είναι διαφορά μεταξύς μας στην "μετάφραση".
Όχι, δεν ξέρω, αν και υποπτεύομαι πως θεωρείς τον Αντρέα ολετήρα. Δεν ήταν.
Ξεχνάς γέρο μου, ξεχνάς. Τα 'χουμε συζητήσει αρκετές φορές στο παρελθόν. Τέσπα, ας τον θυμάται ο καθένας όπως θέλει...
Ομολογώ ότι είμαι κάπως ώριμος, αλλά γέρο να σε πει η γκόμενα που θα φλερτάρεις. :vp2:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 01 Δεκ 2023, 16:05

Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:44
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:43
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:26

Κάθε τόπος έχει τις δικές του συνήθειες, που μπορεί να φαίνονται παράξενες σε άλλους. Φαντάζομαι πχ ότι για τους Πυργιώτες αντίστοιχα, εσείς είστε ανώμαλοι που τα χόρτα τα βράζετε και τα τρώτε. :102:
Έχουμε κομματάκι πρόβλημα με τον Πύργο, έτσι δεν είναι φίλε μου;
Έχετε; Δεν ξέρω.
Μάλλον έχετε, γιατί ένα θέμα που είναι για την Αχαΐα, και τα σόγια που βγάζει, το γύρισες ξαφνικά στην Ηλεία.
Z

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Δεκ 2023, 18:09

Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:05
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:44
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:43


Έχουμε κομματάκι πρόβλημα με τον Πύργο, έτσι δεν είναι φίλε μου;
Έχετε; Δεν ξέρω.
Μάλλον έχετε, γιατί ένα θέμα που είναι για την Αχαΐα, και τα σόγια που βγάζει, το γύρισες ξαφνικά στην Ηλεία.
Ώπα, στάκα να γιομώσω. Σε θέμα για τον Άγιο Ανδρέα, μπαίνεις και βρίζεις την Πάτρα που τον έχει πολιούχο. Άρα, εσύ ξεκινάς να δείχνεις ότι έχεις πρόβλημα με την περιοχή, έτσι χωρίς λόγο. Οπότε, κανένα θέμα για "την Αχαΐα και τα σόγια" δεν υπήρχε ήδη, που να το γυρίσω εγώ ξαφνικά.

Εγώ το μόνο που έκανα, ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας, μπφχχχχχχαχαχαχα ήταν να σε ρωτήσω αν είσαι από τον Πύργο. Κι αυτό, επειδή ξέρω ότι δεν συμπαθιέστε και ιδιαίτερα και αλληλοβρίζεστε συνεχώς, Πατρινοί και Πυργιώτες. Ή Καλαματιανοί και Πυργιώτες. Ή Κορίνθιοι και Πυργιώτες. Ή Λαρισαίοι και Πυργιώτες. Ή.... τέσπα, κατάλαβες.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 01 Δεκ 2023, 18:34

Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:09
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:05
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:44

Έχετε; Δεν ξέρω.
Μάλλον έχετε, γιατί ένα θέμα που είναι για την Αχαΐα, και τα σόγια που βγάζει, το γύρισες ξαφνικά στην Ηλεία.
Ώπα, στάκα να γιομώσω. Σε θέμα για τον Άγιο Ανδρέα, μπαίνεις και βρίζεις την Πάτρα που τον έχει πολιούχο. Άρα, εσύ ξεκινάς να δείχνεις ότι έχεις πρόβλημα με την περιοχή, έτσι χωρίς λόγο. Οπότε, κανένα θέμα για "την Αχαΐα και τα σόγια" δεν υπήρχε ήδη, που να το γυρίσω εγώ ξαφνικά.

Εγώ το μόνο που έκανα, ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας, μπφχχχχχχαχαχαχα ήταν να σε ρωτήσω αν είσαι από τον Πύργο. Κι αυτό, επειδή ξέρω ότι δεν συμπαθιέστε και ιδιαίτερα και αλληλοβρίζεστε συνεχώς, Πατρινοί και Πυργιώτες. Ή Καλαματιανοί και Πυργιώτες. Ή Κορίνθιοι και Πυργιώτες. Ή Λαρισαίοι και Πυργιώτες. Ή.... τέσπα, κατάλαβες.
Χμμμ, ναι, βέβαια το νήμα ήταν για τους Παπανδρέου, όχι πχ για τον Αβραμόπουλο. Πώς από αυτούς βρέθηκε η κουβέντα στον Πύργο, πολύ θα ήθελα να το ξέρω.
Z

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Δεκ 2023, 18:39

Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:34
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:09
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 16:05


Μάλλον έχετε, γιατί ένα θέμα που είναι για την Αχαΐα, και τα σόγια που βγάζει, το γύρισες ξαφνικά στην Ηλεία.
Ώπα, στάκα να γιομώσω. Σε θέμα για τον Άγιο Ανδρέα, μπαίνεις και βρίζεις την Πάτρα που τον έχει πολιούχο. Άρα, εσύ ξεκινάς να δείχνεις ότι έχεις πρόβλημα με την περιοχή, έτσι χωρίς λόγο. Οπότε, κανένα θέμα για "την Αχαΐα και τα σόγια" δεν υπήρχε ήδη, που να το γυρίσω εγώ ξαφνικά.

Εγώ το μόνο που έκανα, ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας, μπφχχχχχχαχαχαχα ήταν να σε ρωτήσω αν είσαι από τον Πύργο. Κι αυτό, επειδή ξέρω ότι δεν συμπαθιέστε και ιδιαίτερα και αλληλοβρίζεστε συνεχώς, Πατρινοί και Πυργιώτες. Ή Καλαματιανοί και Πυργιώτες. Ή Κορίνθιοι και Πυργιώτες. Ή Λαρισαίοι και Πυργιώτες. Ή.... τέσπα, κατάλαβες.
Χμμμ, ναι, βέβαια το νήμα ήταν για τους Παπανδρέου, όχι πχ για τον Αβραμόπουλο. Πώς από αυτούς βρέθηκε η κουβέντα στον Πύργο, πολύ θα ήθελα να το ξέρω.
Ναι, κι εγώ θα ήθελα να ξέρω πώς σ' ένα νήμα για τους Παπανδρέου (όπως λες), κολλάει σαν σχόλιο το "Χμμμ, πολιούχος της πόλης-προσβολής στον ανθρώπινο είδος."
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 01 Δεκ 2023, 18:41

Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:39
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:34
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:09

Ώπα, στάκα να γιομώσω. Σε θέμα για τον Άγιο Ανδρέα, μπαίνεις και βρίζεις την Πάτρα που τον έχει πολιούχο. Άρα, εσύ ξεκινάς να δείχνεις ότι έχεις πρόβλημα με την περιοχή, έτσι χωρίς λόγο. Οπότε, κανένα θέμα για "την Αχαΐα και τα σόγια" δεν υπήρχε ήδη, που να το γυρίσω εγώ ξαφνικά.

Εγώ το μόνο που έκανα, ειλικρινά και χωρίς ίχνος ειρωνείας, μπφχχχχχχαχαχαχα ήταν να σε ρωτήσω αν είσαι από τον Πύργο. Κι αυτό, επειδή ξέρω ότι δεν συμπαθιέστε και ιδιαίτερα και αλληλοβρίζεστε συνεχώς, Πατρινοί και Πυργιώτες. Ή Καλαματιανοί και Πυργιώτες. Ή Κορίνθιοι και Πυργιώτες. Ή Λαρισαίοι και Πυργιώτες. Ή.... τέσπα, κατάλαβες.
Χμμμ, ναι, βέβαια το νήμα ήταν για τους Παπανδρέου, όχι πχ για τον Αβραμόπουλο. Πώς από αυτούς βρέθηκε η κουβέντα στον Πύργο, πολύ θα ήθελα να το ξέρω.
Ναι, κι εγώ θα ήθελα να ξέρω πώς σ' ένα νήμα για τους Παπανδρέου (όπως λες), κολλάει σαν σχόλιο το "Χμμμ, πολιούχος της πόλης-προσβολής στον ανθρώπινο είδος."
Ε, αχαιοί οι παπανδρέου, Άγιος Ανδρέας, δεν πάει στην παρακμιούπολη το δικό σου μυαλό;
Z

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 01 Δεκ 2023, 18:42

Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 13:26
Πασιφάη έγραψε:
01 Δεκ 2023, 12:56
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 12:52

Α, είναι όντως από 'κει; Ρώτησα, επειδή ξέρω ότι οι Πυργιώτες σας έχουν άχτι και λένε διάφορα.
Ω ναι, απο κει είναι. Ας μας έχουν άχτι. Εμείς είμεθα αστοί, δεν κάνουμε την ανάγκη μας όξω στα χωράφια. :ne8:
Κάθε τόπος έχει τις δικές του συνήθειες, που μπορεί να φαίνονται παράξενες σε άλλους. Φαντάζομαι πχ ότι για τους Πυργιώτες αντίστοιχα, εσείς είστε ανώμαλοι που τα χόρτα τα βράζετε και τα τρώτε. :102:
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: 30 Νοεμβρίου: Αγίου Ανδρέα, μεγάλη η χάρη Του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 01 Δεκ 2023, 18:46

Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:41
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:39
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 18:34


Χμμμ, ναι, βέβαια το νήμα ήταν για τους Παπανδρέου, όχι πχ για τον Αβραμόπουλο. Πώς από αυτούς βρέθηκε η κουβέντα στον Πύργο, πολύ θα ήθελα να το ξέρω.
Ναι, κι εγώ θα ήθελα να ξέρω πώς σ' ένα νήμα για τους Παπανδρέου (όπως λες), κολλάει σαν σχόλιο το "Χμμμ, πολιούχος της πόλης-προσβολής στον ανθρώπινο είδος."
Ε, αχαιοί οι παπανδρέου, Άγιος Ανδρέας, δεν πάει στην παρακμιούπολη το δικό σου μυαλό;
ΟΚ. Παρ' όλα αυτά, η ερώτησή μου εδώ:
Isildur έγραψε:
01 Δεκ 2023, 12:32
Καραμελίτσα έγραψε:
01 Δεκ 2023, 12:30
Χμμμ, πολιούχος της πόλης-προσβολής στον ανθρώπινο είδος.
Πόλη-προσβολή η Πάτρα; Πυργιώτισσα είσαι;
... ήταν όντως ειλικρινής, είτε το πιστεύεις, είτε όχι. Έχω ακούσει αρκετές φορές για την κόντρα σας, όπως πχ Λάρισα-Βόλος, Ηράκλειο-Χανιά κλπ και γι' αυτό σε ρώτησα. Άσχετα αν λόγων των ποστς που επακολούθησαν, το γύρισα κι εγώ στον χαβαλέ και την καζούρα, έτσι;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών