Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Δεκ 2023, 13:26

hellegennes έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:21
Πρωτογενώς πάντα ο πωλητής καλείται να καλύψει το προϊόν. Μετά ζητάει από την κατασκευάστρια αποζημίωση.
Πως; Τρέχεις την όποια Dell στα δικαστήρια; Αφού ξεκάθαρα σου λέει ότι το τάδε λάπτοπ ή μόνιτορ έχει 1 χρόνο εγγύηση
hellegennes έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:21
Η κατασκευάστρια επίσης πουλάει το προϊόν της στον λιανέμπορο, οπότε επίσης είναι υποχρεωμένη να δίνει 2 χρόνια εγγύηση, τουλάχιστον εντός της ΕΕ.
Καταλαβαίνω ότι αυτό που μου λες είναι επόμενο της εφαρμογής της Ευρωπαϊκής οδηγίας. Ρωτάω απλά τι γίνεται στην πράξη όταν ρητά σου αναφέρει ο πωλητής ότι το τάδε ηλεκτρονικό έχει 1 χρόνο εγγύηση από τον κατασκευαστή. Πως λύνεται αυτό χωρίς να μπλέξεις με δικηγόρους και υπηρεσίες;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 03 Δεκ 2023, 13:54

ST48410 έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:26
hellegennes έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:21
Πρωτογενώς πάντα ο πωλητής καλείται να καλύψει το προϊόν. Μετά ζητάει από την κατασκευάστρια αποζημίωση.
Πως; Τρέχεις την όποια Dell στα δικαστήρια; Αφού ξεκάθαρα σου λέει ότι το τάδε λάπτοπ ή μόνιτορ έχει 1 χρόνο εγγύηση
hellegennes έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:21
Η κατασκευάστρια επίσης πουλάει το προϊόν της στον λιανέμπορο, οπότε επίσης είναι υποχρεωμένη να δίνει 2 χρόνια εγγύηση, τουλάχιστον εντός της ΕΕ.
Καταλαβαίνω ότι αυτό που μου λες είναι επόμενο της εφαρμογής της Ευρωπαϊκής οδηγίας. Ρωτάω απλά τι γίνεται στην πράξη όταν ρητά σου αναφέρει ο πωλητής ότι το τάδε ηλεκτρονικό έχει 1 χρόνο εγγύηση από τον κατασκευαστή. Πως λύνεται αυτό χωρίς να μπλέξεις με δικηγόρους και υπηρεσίες;
Με την ίδια λογική γιατί να στο καλύψει στον ένα χρόνο ή στον ένα μήνα;

Αν αρνούνται να εφαρμόσουν αυτό που πρέπει επικοινωνείς, κρατάς αποδείξεις της επικοινωνίας και κάνεις καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή με τα στοιχεία. Το πρόβλημα είναι δικό τους όχι δικό σου.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Δεκ 2023, 14:21

Awesomatic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:54
Με την ίδια λογική γιατί να στο καλύψει στον ένα χρόνο ή στον ένα μήνα;
Γιστί στον ένα χρόνο θα τους καλύψει ο κατασκευαστής. Μετά ποιός; Αρκετά ηλεκτρονικά έχουν μικρό περιθώριο κέρδους και δεν είναι εύκολο να βάλει ένα πχ 10% παραπάνω στην τιμή για να το καλύψει το κατάστημα.

Έχω δει στην πράξη να μην δίνεται εγγύηση άνω του έτους δεκάδες φορές λόγω δουλειάς. Δεν σας μιλάω για κάτι υποθετικό.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12975
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 03 Δεκ 2023, 14:28

ST48410 έγραψε:
03 Δεκ 2023, 14:21
Awesomatic έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:54
Με την ίδια λογική γιατί να στο καλύψει στον ένα χρόνο ή στον ένα μήνα;
Γιστί στον ένα χρόνο θα τους καλύψει ο κατασκευαστής. Μετά ποιός; Αρκετά ηλεκτρονικά έχουν μικρό περιθώριο κέρδους και δεν είναι εύκολο να βάλει ένα πχ 10% παραπάνω στην τιμή για να το καλύψει το κατάστημα.

Έχω δει στην πράξη να μην δίνεται εγγύηση άνω του έτους δεκάδες φορές λόγω δουλειάς. Δεν σας μιλάω για κάτι υποθετικό.
6 μηνες εγγυηση πλακέτας για καινουργιο πλυντηριο γνωστης μαρκας σε γνωστο μεγαλο καταστημα δεν ειναι απατη?

Σαν να δηλώνει ότι ειναι προβληματική η σειρά.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48670
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Δεκ 2023, 14:29

Μαδουραίος έγραψε:
03 Δεκ 2023, 06:36
Έγραφε ο πωλητής ότι η εγγύηση για την πλακέτα σε νέο πλυντήριο είναι 6 μήνες.

Ισχύει ή είναι παράνομο και πρέπει να είναι το λιγότερο 2 χρόνια στα μηχανικά μέρη?

Μου φαίνεται περίεργο.
Το παλιό τί το 'κανες?
Το 'στειλες στο Πούτιν? :003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Δεκ 2023, 14:35

Μαδουραίος έγραψε:
03 Δεκ 2023, 14:28
6 μηνες εγγυηση πλακέτας για καινουργιο πλυντηριο γνωστης μαρκας σε γνωστο μεγαλο καταστημα δεν ειναι απατη?

Σαν να δηλώνει ότι ειναι προβληματική η σειρά.
Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το νομικό σκέλος του θέματος. Δεν ξέρω καθόλου από πλυντήρια και τι δίνει η ίδια εταιρεία σε άλλα της προϊόντα ή γενικά ο ανταγωνισμός στις πλακέτες των πλυντηρίων. Το θέμα είναι αν ρητά ενημερώνουν για τους όρους εγγύησης που πρόκειται να τηρήσουν κατά την αγορά αλλά σχεδόν κανείς μας δεν ασχολείται να ρωτήσει τέτοιες λεπτομέρειες. Ούτε που θα μου πήγαινε το μυαλό ότι η πλακέτα έχει άλλη διάρκεια εγγύησης από το μηχάνημα συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30692
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 03 Δεκ 2023, 14:36

είναι νέος κανονισμός της ΕΕ να χαλάνε γρήγορα οι πλακέτες για να μην παιρνει η Ρωσία τα τσιπάκια

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5224
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 03 Δεκ 2023, 14:46

Υποθέτω 6 μήνες σου δίνει το κατάστημα, δηλαδή εάν χαλάσει στο αντικαθιστούν αυτοί απευθείας. 2 χρόνια σου δίνει ο κατασκευαστής, εάν πχ χαλάσει πάνω στον χρόνο το κατάστημα θα επικοινωνήσει με το service του κατασκευαστή για να δει εάν μπορεί να διορθωθεί και εάν δεν σώζεται ή δεν συμφέρει το αντικαθιστά ο κατασκευαστής.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 03 Δεκ 2023, 14:52

Μαδουραίος έγραψε:
03 Δεκ 2023, 06:36
Έγραφε ο πωλητής ότι η εγγύηση για την πλακέτα σε νέο πλυντήριο είναι 6 μήνες.

Ισχύει ή είναι παράνομο και πρέπει να είναι το λιγότερο 2 χρόνια στα μηχανικά μέρη?

Μου φαίνεται περίεργο.
Απόπειρα απατεωνιάς.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12975
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 03 Δεκ 2023, 14:56

GoBzi έγραψε:
03 Δεκ 2023, 14:46
Υποθέτω 6 μήνες σου δίνει το κατάστημα, δηλαδή εάν χαλάσει στο αντικαθιστούν αυτοί απευθείας. 2 χρόνια σου δίνει ο κατασκευαστής, εάν πχ χαλάσει πάνω στον χρόνο το κατάστημα θα επικοινωνήσει με το service του κατασκευαστή για να δει εάν μπορεί να διορθωθεί και εάν δεν σώζεται ή δεν συμφέρει το αντικαθιστά ο κατασκευαστής.
Γιατι μονο στην πλακετα και οχι στα υπολοιπα μηχανικα μερη?

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Δεκ 2023, 22:14

ST48410 έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:26
hellegennes έγραψε:
03 Δεκ 2023, 13:21
Πρωτογενώς πάντα ο πωλητής καλείται να καλύψει το προϊόν. Μετά ζητάει από την κατασκευάστρια αποζημίωση.
Πως; Τρέχεις την όποια Dell στα δικαστήρια; Αφού ξεκάθαρα σου λέει ότι το τάδε λάπτοπ ή μόνιτορ έχει 1 χρόνο εγγύηση
Τι πώς; Αν αρνούνται να καλύψουν το προϊόν είναι παράνομοι και κάνεις ό,τι θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη παρανομία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Δεκ 2023, 01:56

hellegennes έγραψε:
03 Δεκ 2023, 22:14
Τι πώς; Αν αρνούνται να καλύψουν το προϊόν είναι παράνομοι και κάνεις ό,τι θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη παρανομία.
Δεν ξέρω φίλε μου. Είναι πάρα πολλά τα προϊόντα που ο κατασκευαστής δεν δίνει δεύτερο χρόνο εγγύησης. Δεν είναι η εξαίρεση στα οικιακά ηλεκτρονικά. Πως θα το καλύψει ο μεταπωλητής αυτό; Από την τσέπη του;

Αν έχει κάποιος γνωστό σε καμία μεγάλη αλυσίδα τύπου πλαισίου, ας ρωτήσει να μας πει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εγγύηση για την αγορά νέου πλυντηρίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Δεκ 2023, 11:08

ST48410 έγραψε:
04 Δεκ 2023, 01:56
hellegennes έγραψε:
03 Δεκ 2023, 22:14
Τι πώς; Αν αρνούνται να καλύψουν το προϊόν είναι παράνομοι και κάνεις ό,τι θα έκανες σε οποιαδήποτε άλλη παρανομία.
Δεν ξέρω φίλε μου. Είναι πάρα πολλά τα προϊόντα που ο κατασκευαστής δεν δίνει δεύτερο χρόνο εγγύησης. Δεν είναι η εξαίρεση στα οικιακά ηλεκτρονικά. Πως θα το καλύψει ο μεταπωλητής αυτό; Από την τσέπη του;

Αν έχει κάποιος γνωστό σε καμία μεγάλη αλυσίδα τύπου πλαισίου, ας ρωτήσει να μας πει.
Επειδή πουλάω κι εγώ ηλεκτρικές συσκευές, σε βεβαιώ ότι όσοι πουλάνε στην ΕΕ συμμορφώνονται με την κείμενη νομοθεσία. Ακόμη και ηλίθιες κινέζικες εταιρείες. Εγώ πάντα λέω στον πελάτη να κρατήσει το κουτί με την απόδειξη μέσα και έχει 2 χρόνια εγγύηση. Μου έχει συμβεί αρκετές φορές να πάθουν βλάβη μέσα στα 2 χρόνια. Συνήθως ο πελάτης επιλέγει να πάρει παρόμοια συσκευή και να πληρώσει την διαφορά ή το αντίθετο αν είναι φθηνότερη. Πάντα τις επιστρέφω, ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα με την εφοδιαστική αλυσίδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών