Αδέσποτος σκυλος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5214
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 28 Δεκ 2023, 08:55

Πολύ πιθανόν το αδέσποτο σκυλί να μην κάνει παρέα στα σκυλιά της αδερφής σου. Πες της να στειρώσει τα θηλυκά.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14119
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 28 Δεκ 2023, 08:58

Αλλο ενα επιθετικο βρωμοσκυλο που πρεπει να συνεδριασει το ΝΑΤΟ με τον ΟΗΕ πριν δουν τι πρεπει να γινει δηλαδή ποτέ, αντι να το σκοτωσουν να παει στο διαολο.
Οταν θα φαει βεβαια κανα πιτσιρικι για τους βλαμμενους σκυλολατρες θα ειναι μια καθημερινή μερα.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15567
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 28 Δεκ 2023, 08:59

Υδράργυρος έγραψε:
28 Δεκ 2023, 08:25
Υιοθέτησε τον
Ναι, για να του λιανίσει όλες τις γάτες. :-?
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 09:03

Εντέλει μόλις με πήρε ο συγκεκριμένος τύπος και έρχεται από εδώ να πιάσει το σκύλο και να τον μεταφέρει λέει σε άλλη περιοχή. Του έριξα φαγητό. Είμαι βέβαιος ωστόσο ότι σε μερικές ημέρες θα ξαναρθει. Τουλάχιστον ας τον στειρωσουν.
Εντωμεταξύ έχω στείλει χθες άρθρο στην τοπική εφημερίδα. Τους παίρνω τώρα τηλ να μην το δημοσιεύσουν αλλά τέτοια ώρα δεν είναι κανείς στις εφημεριδες. Ελπίζω να μην δημοσιευτει γιατί δεν θέλω περαιτέρω ένταση.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 09:05

GoBzi έγραψε:
28 Δεκ 2023, 08:55
Πολύ πιθανόν το αδέσποτο σκυλί να μην κάνει παρέα στα σκυλιά της αδερφής σου. Πες της να στειρώσει τα θηλυκά.
Οχι είναι στειρωμενα. Τα δικά της ειναι μέσα σε περιφραξη εντός του κοινού χώρου , αυτος κολλάει στο ένα που είναι δεμένο έξω και είναι αρσενικος (κανονικά δεν πρέπει να είναι δεμένο, αλλά υποτίθεται το φιλοξενεί για ενα καταφύγιο π δεν είχε χώρο).

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 09:06

Δεν φταίει ο σκύλος, φταίνε αυτοί που παίρνουν τις επιδοτησεις και δεν κάνουν τίποτα. Και κακώς απλώς θα τον μεταφέρουν, κανονικά έπρεπε να το πανε σε κτηνίατρο.
Τουλαχιστον να ηρεμησουν λιγο οι γατες μου. Εχω αρρωστο νεφροπαθη που αγνοειται εδω και δυο μερες, πολυ πιθανον να είναι νεκρος.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15567
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 28 Δεκ 2023, 09:08

Green Dragon έγραψε:
28 Δεκ 2023, 08:54
Τι γράφετε ρε καμμένοι, δεν βλέπετε που αναφέρει ότι ο σκύλος του αγριεύει και τον απειλεί και συγχρόνως κυνηγάει να πνίξει τις γάτες; Το πρόβλημα είναι ότι όντως μπορεί να βρει τον μπελά του πολύ εύκολα γιατί η αυστηρή προστασία των ζώων είναι μεν σωστή αλλά πάντα υπάρχει η τάση του τσουβαλιάσματος και θεωρείσαι εκ προοιμίου ένοχος.

Να μια περίπτωση που γνωρίζω καλά: Στο Μαρκόπουλο στην περιοχή Αερόμυλος υπάρχει μια αγέλη αγριόσκυλων ένα από τα οποία είναι ιδιαίτερα επιθετικό και δαγκώνει συνέχεια κόσμο. Οι κάτοικοι έχουν παραπονεθεί πολλές φορές και το μόνο που έχουν καταφέρει είναι να το μαζεύουν φιλοζωικές για 2 εβδομάδες και μετα να το επιστρέφουν. Εσείς δηλαδή τι νομίζετε ότι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση; Συγγνώμη αλλά αν έμενα εκεί θα φρόντιζα να τον βγάλω από την μέση πριν φάει κανέναν άνθρωπο, κάτι που κανονικά θα έπρεπε να κάνει η πολιτεία. Στο εξωτερικό στα επικίνδυνα ζώα κάνουν ευθανασία.
Μη του δίνεις τέτοιες συμβουλές βρε, θα βρει τον μπελά του (σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα που έχει). :102:
Κι εδώ δεν είναι εξωτερικό σε θέματα οργάνωσης των δήμων, μάταιο να συγκρίνεις.
Ειδικά ύστερα από την περίπτωση του 'Ολιβερ της Αράχωβας, αρχές και ΜΜΕ θα αναζητούν "βασανιστές ζώων", προκειμένου να λειάνουν λίγο τις αντιδράσεις των φιλόζωων από την άλυτη αυτή σκοτεινή υπόθεση .

Σε όλα τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19757
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Δεκ 2023, 09:10

Kappa έγραψε:
28 Δεκ 2023, 09:03
Εντέλει μόλις με πήρε ο συγκεκριμένος τύπος και έρχεται από εδώ να πιάσει το σκύλο και να τον μεταφέρει λέει σε άλλη περιοχή. Του έριξα φαγητό. Είμαι βέβαιος ωστόσο ότι σε μερικές ημέρες θα ξαναρθει. Τουλάχιστον ας τον στειρωσουν.
Εντωμεταξύ έχω στείλει χθες άρθρο στην τοπική εφημερίδα. Τους παίρνω τώρα τηλ να μην το δημοσιεύσουν αλλά τέτοια ώρα δεν είναι κανείς στις εφημεριδες. Ελπίζω να μην δημοσιευτει γιατί δεν θέλω περαιτέρω ένταση.
Το σκυλί στο Μαρκόπουλο που ανέφερα παραπάνω είναι θυληκό. Μην είσαι καθόλου σίγουρος ότι η στείρωση θα το ηρεμήσει.

Επίσης ναι, τα σκυλιά είναι ικανά να διανύσουν εκατοντάδες χιλιόμετρα για να επιστρέψουν, δεν είναι γνωστό πως το καταφέρνουν αλλά έχουν την ικανότητα να ξαναβρίσκουν 'τον τόπο τους'. Κανονικά πρέπει να τσεκαριστεί αν υπάρχει ιδιοκτήτης και αν δεν υπάρχει να το περιορίσουν αφού δεν φαίνεται να έχει δαγκώσει κάποιον προς το παρόν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 28 Δεκ 2023, 09:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15567
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 28 Δεκ 2023, 09:15

Kappa έγραψε:
28 Δεκ 2023, 09:03
Εντέλει μόλις με πήρε ο συγκεκριμένος τύπος και έρχεται από εδώ να πιάσει το σκύλο και να τον μεταφέρει λέει σε άλλη περιοχή. Του έριξα φαγητό. Είμαι βέβαιος ωστόσο ότι σε μερικές ημέρες θα ξαναρθει. Τουλάχιστον ας τον στειρωσουν.
Εντωμεταξύ έχω στείλει χθες άρθρο στην τοπική εφημερίδα. Τους παίρνω τώρα τηλ να μην το δημοσιεύσουν αλλά τέτοια ώρα δεν είναι κανείς στις εφημεριδες. Ελπίζω να μην δημοσιευτει γιατί δεν θέλω περαιτέρω ένταση.
Τον ταΐζεις και περιμένεις να ξεμπαστακωθεί από εκεί που βρίσκεται; :giggle:

Πες και στην αδερφή σου να μεταφέρει τον "φιλοξενούμενο" δεμένο σκύλο, σε άλλο χώρο.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 09:22

Εντέλει ανήκει σε βοσκό. Ήρθε ο γιος του όσο προσπαθούσαμε να το πιάσουμε. Το σκυλί γύρισε στην αυλή μου και αυτός πήγε και καλά να φωνάξει τον πατέρα του.

Ναι, εμένα θα πάρουν για βασανισμό που εχω κανει μεχρι και δικαστήρια για βασανισμους ζωων και φολες. Προφανώς περνάει πολύ άσχημα με το βοσκό. Περιμένω να δω τώρα αν θα συγκινηθεί ο βοσκός. Φαντάσου σε τι κατάσταση έχει τα ζώα για να προτιμάει να έρχεται εδώ.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 09:24

aLiCat έγραψε:
28 Δεκ 2023, 09:15
Kappa έγραψε:
28 Δεκ 2023, 09:03
Εντέλει μόλις με πήρε ο συγκεκριμένος τύπος και έρχεται από εδώ να πιάσει το σκύλο και να τον μεταφέρει λέει σε άλλη περιοχή. Του έριξα φαγητό. Είμαι βέβαιος ωστόσο ότι σε μερικές ημέρες θα ξαναρθει. Τουλάχιστον ας τον στειρωσουν.
Εντωμεταξύ έχω στείλει χθες άρθρο στην τοπική εφημερίδα. Τους παίρνω τώρα τηλ να μην το δημοσιεύσουν αλλά τέτοια ώρα δεν είναι κανείς στις εφημεριδες. Ελπίζω να μην δημοσιευτει γιατί δεν θέλω περαιτέρω ένταση.
Τον ταΐζεις και περιμένεις να ξεμπαστακωθεί από εκεί που βρίσκεται; :giggle:

Πες και στην αδερφή σου να μεταφέρει τον "φιλοξενούμενο" δεμένο σκύλο, σε άλλο χώρο.

Τους έριχνα λίγο για να μην έρχεται στις ταιστρες των γατων.

Ο φιλοξενουμενος δεν έχει μέρος να πάει. Έχει χρόνια αυτή η ιστορία. Είναι σε λίστα υιοθεσιας στο εξωτερικό αλλά είναι κυνηγοσκυλο, δεν πρόκειται να βρει σπίτι. Και με τα σκυλιά της αδερφής μου έχω θέμα αλλά τουλάχιστον είναι περιορισμένα τις περισσότερες φορές. Μια φορά που ο εμφανως διαταραγμενος άντρας της τα είχε αμολήσει και μου σκότωσαν γάτα, έκανα μήνυση.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 10:05

Μόλις έπιασα με αποχή τον γατο με τα νεφρά για να πάει κτηνίατρο. Ειναι πολυ ταλαιπωρημενος. Από τις επτά είμαι στο πόδι σήμερα με όλες αυτές τις μαλακιες. Εντωμεταξύ ο σκύλος είναι ακόμα εδώ. Ο γιος του βοσκού έφυγε και είπε θα ειδοποιήσει τον πατέρα του. Σωθήκαμε.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 10:21

Βρήκα επιτέλους και κάποιον από την εφημερίδα και δεν θα βγει το άρθρο ,τους είπα ότι πιάστηκε το σκυλί. Θα περιμένω μια ώρα, αφού τακτοποιησω το γατο και θα αρχίσω τα τηλέφωνα στο γιο του βοσκού.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19757
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Δεκ 2023, 10:24

aLiCat έγραψε:
28 Δεκ 2023, 09:08
Μη του δίνεις τέτοιες συμβουλές βρε, θα βρει τον μπελά του (σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα που έχει). :102:
Κι εδώ δεν είναι εξωτερικό σε θέματα οργάνωσης των δήμων, μάταιο να συγκρίνεις.
Ειδικά ύστερα από την περίπτωση του 'Ολιβερ της Αράχωβας, αρχές και ΜΜΕ θα αναζητούν "βασανιστές ζώων", προκειμένου να λειάνουν λίγο τις αντιδράσεις των φιλόζωων από την άλυτη αυτή σκοτεινή υπόθεση .

Σε όλα τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω.
Δεν το ανέφερα σαν λύση για την περίπτωσή του αλλά για την περίπτωση του Μαρκόπουλου όπου υπάρχει σκύλος που αποδεδειγμένα έχει επιτεθεί (όχι απλώς φοβερίσει) ξανά και ξανά.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 10:28

Σε αυτές τις περιπτώσεις μόνο με εισαγγελέα μπορεί να διαταχθεί. Οι δήμοι είναι ανευθυνοι.
Τώρα να δω τι θα κάνω με τους τσομπανηδες που έμπλεξα. Απαθεστατος έφυγε ο γιος και δεν έχει έρθει κανένας έκτοτε να δει τι γίνεται. Τουλάχιστον το σκυλί με φοβάται αν του φωνάξω και δεν πηγαίνει προς τις γατες αλλά πρέπει να κάνω συνέχεια περιπολια σε ολο το χωρο, δεν ειναι κατασταση αυτη. Και μία που κυνηγησε το πρωι ακόμα δεν έχει γυρίσει. Μόνο από το μέγεθος, αν πιάσει καμία θα τη σκοτώσει επιτοπου. Είναι μεγαλοσωμο:
https://pasteboard.co/oPqeT1QoiQSA.jpg

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών