Αδέσποτος σκυλος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 23 Δεκ 2023, 17:03

Έχει τρεις μέρες τώρα που έχει μπαστακωθει στην αυλή μου ένας τεράστιος σκυλαρος. Μένω σε συμπλεγμα κατοικιών, δηλαδή εχω κοινη αυλή με τις δύο αδερφές μου , εκ των οποίων η μία έχει σκυλιά. Το αδέσποτο σκυλί κάθεται και τους κάνει παρέα, έχει κανει παρεα με το ένα (είναι σε χαμηλή περίφραξη εντός του κοινοχρηστου χωρου) και δεν λέει να φυγει. Το προβλημα είναι ότι 1. Μου γαβγίζει και με κυνηγάει και δεν ξέρω πώς μπορεί να αντιδράσει 2. Σιτιζω αδέσποτες γατες που έρχονται εντος του κοινοχρηστου και τις κυνηγάει μανιασμενα. Αλλά και οι δικές μου οικοσιτες βγαίνουν στην αυλή και τις τελευταίες μέρες κινδυνεύουν αφού τις κυνηγάει.

Επειδή γενικά ασχολούμαι με τα αδέσποτα, έχω το κινητό της υπεύθυνης του πρωτογενους στο Δήμο μου αλλά δεν θέλω να ενοχλήσω εφόσον είναι αργία. Τι άλλη λύση υπάρχει; Στη φιλοζωικη που πηρα σφυρανε αδιάφορα, παρά τις επιδοτησεις που τσεπωνουν, και μου είπαν να καλέσω στο Δήμο το οποίο προφανώς δεν μπορώ να κάνω μέχρι την Τριτη.

Αν πάρω την αστυνομία είμαι σίγουρος ότι θα με παραπέμψουν στο Δήμο. Αν ωστόσο υπάρχει άμεση ανάγκη για την περισυλλογή ενός άγριου ζώου πού απευθύνομαι; Μέχρι την Τρίτη θα μου έχει φάει τις γατες. Προσπαθησα να το διώξω αλλά δεν φοβάται, αντίθετα μου γαβγιζει. Προσπαθησα να το καλοπιασω με φαγητό αλλά τότε παίρνει υπερβολικό θάρρος και φαίνεται έτοιμο να μου ορμηξει για να "παιξουμε ". Τι να κανω;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Δεκ 2023, 09:46

Kappa έγραψε:
23 Δεκ 2023, 17:03
Προσπαθησα να το διώξω αλλά δεν φοβάται,
δεν προσπαθησες αρκετα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 26 Δεκ 2023, 16:39

Ασέβαστος έγραψε:
24 Δεκ 2023, 09:46
Kappa έγραψε:
23 Δεκ 2023, 17:03
Προσπαθησα να το διώξω αλλά δεν φοβάται,
δεν προσπαθησες αρκετα.
Πώς αλλιώς μπορώ να τον διωξω; Εκανα κίνηση ότι του πετάω και καλά πέτρες (χωρίς να χτυπήσω το ζώο εννοείται) αλλά απλώς απομακρυνεται και ξαναγυριζει. Έλειπε για δύο μέρες και είχαμε ησυχάσει, επέστρεψε σήμερα το πρωί https://ibb.co/rFg1nnp

Πάω στοίχημα ότι έχει ιδιοκτήτη. Αν βρω σε ποιον μαλακά ανήκει, θα τα ακούσει καλά. Αύριο θα καλέσω επιτέλους στο Δήμο. Αν μου τα μασησουν και αυτοί, είμαι έτοιμος να βγω στα κανάλια. Γιατί πρέπει να τα υφισταμαι όλα αυτα; Επειδή ο Δήμος δεν κάνει τη δουλειά του; Σήμερα παραλίγο να φάει μια γάτα μου. Άστο διαολο πια.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 27 Δεκ 2023, 08:45

Kappa έγραψε:
26 Δεκ 2023, 16:39
Ασέβαστος έγραψε:
24 Δεκ 2023, 09:46
Kappa έγραψε:
23 Δεκ 2023, 17:03
Προσπαθησα να το διώξω αλλά δεν φοβάται,
δεν προσπαθησες αρκετα.
Πώς αλλιώς μπορώ να τον διωξω; Εκανα κίνηση ότι του πετάω και καλά πέτρες (χωρίς να χτυπήσω το ζώο εννοείται)
γιατι εννοειται;

να του πεταξεις κανονικα πτερες, και να το χτυπησεις αν χρειαστει. δηλαδη να του κανεις κατι πολυ λιγοτερο απο αυτο που προσπαθει να κανει στη γατα σου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14618
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 27 Δεκ 2023, 10:05

με μπιγκόνιες δε δουλεύει?

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19734
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 27 Δεκ 2023, 10:15

Ασέβαστος έγραψε:
27 Δεκ 2023, 08:45
Kappa έγραψε:
26 Δεκ 2023, 16:39
Ασέβαστος έγραψε:
24 Δεκ 2023, 09:46


δεν προσπαθησες αρκετα.
Πώς αλλιώς μπορώ να τον διωξω; Εκανα κίνηση ότι του πετάω και καλά πέτρες (χωρίς να χτυπήσω το ζώο εννοείται)
γιατι εννοειται;

να του πεταξεις κανονικα πτερες, και να το χτυπησεις αν χρειαστει. δηλαδη να του κανεις κατι πολυ λιγοτερο απο αυτο που προσπαθει να κανει στη γατα σου.
:+1:

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 27 Δεκ 2023, 11:37

Green Dragon έγραψε:
27 Δεκ 2023, 10:15
Ασέβαστος έγραψε:
27 Δεκ 2023, 08:45
Kappa έγραψε:
26 Δεκ 2023, 16:39


Πώς αλλιώς μπορώ να τον διωξω; Εκανα κίνηση ότι του πετάω και καλά πέτρες (χωρίς να χτυπήσω το ζώο εννοείται)
γιατι εννοειται;

να του πεταξεις κανονικα πτερες, και να το χτυπησεις αν χρειαστει. δηλαδη να του κανεις κατι πολυ λιγοτερο απο αυτο που προσπαθει να κανει στη γατα σου.
:+1:
-30.000€
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 27 Δεκ 2023, 11:46

Φολα πριν μπει στο νημα των σκυλοεπιθεσεων

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 27 Δεκ 2023, 19:35

Δεν θέλω να παρανομησω ή να το βλαψω αλλά και πάνω του να τις έριχνα δεν φεύγει. Σήμερα ούρλιαζα και το κυνήγησα μήπως φοβηθεί, πάλι ξανάρθε. Ο πρωτογενηςοπως το υποψιάστηκα με έγραψε εντελώς. Θα συνεχίσω τα τηλέφωνα αύριο και αν δεν επιληφθουν θα στείλω το θέμα στην εισαγγελεια. Το έστειλα ήδη στην τοπική εφημερίδα, περιμένω να δω αν θα το δημοσιεύσουν αύριο.

Αλλιώς αν δεν συγκινηθουν , εκτός της καταγγελίας, θα πω σε έναν φίλο μου που έχει μηχανάκι να τον δέσουμε και να τον βάλει να τρέξει μαζί του δύο τρία χιλιόμετρα μπας και κολλησει πουθενά αλλού. Το προβλημα με αυτό το σχέδιο είναι ότι κάποιος πρέπει να του βάλει λουρί.

Έχω σπαστεί τρομερα με την όλη κατάσταση. Και η αδιαφορία σε αυτό το κωλονησο μου τη δίνει περισσότερο. Για να αρπαζουν τις επιδοτησεις και μίζες ξέρουν μια. Είναι τρελό να μην ενδιαφέρονται για ενα άγριο ζωο.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 27 Δεκ 2023, 19:43

panos291 έγραψε:
27 Δεκ 2023, 11:46
Φολα πριν μπει στο νημα των σκυλοεπιθεσεων



Ασέβαστος έγραψε:
24 Δεκ 2023, 09:46







γιατι εννοειται;

να του πεταξεις κανονικα πτερες, και να το χτυπησεις αν χρειαστει. δηλαδη να του κανεις κατι πολυ λιγοτερο απο αυτο που προσπαθει να κανει στη γατα σου.




Είναι λυμένα τα σκυλιά Άρη,και δαγκώνουν όποιον βρούν
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Ελ_ρία
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 24 Σεπ 2021, 04:01

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελ_ρία » 28 Δεκ 2023, 01:29

Kappa έγραψε:
27 Δεκ 2023, 19:35
Δεν θέλω να παρανομησω ή να το βλαψω αλλά και πάνω του να τις έριχνα δεν φεύγει. Σήμερα ούρλιαζα και το κυνήγησα μήπως φοβηθεί, πάλι ξανάρθε. Ο πρωτογενηςοπως το υποψιάστηκα με έγραψε εντελώς. Θα συνεχίσω τα τηλέφωνα αύριο και αν δεν επιληφθουν θα στείλω το θέμα στην εισαγγελεια. Το έστειλα ήδη στην τοπική εφημερίδα, περιμένω να δω αν θα το δημοσιεύσουν αύριο.

Αλλιώς αν δεν συγκινηθουν , εκτός της καταγγελίας, θα πω σε έναν φίλο μου που έχει μηχανάκι να τον δέσουμε και να τον βάλει να τρέξει μαζί του δύο τρία χιλιόμετρα μπας και κολλησει πουθενά αλλού. Το προβλημα με αυτό το σχέδιο είναι ότι κάποιος πρέπει να του βάλει λουρί.

Έχω σπαστεί τρομερα με την όλη κατάσταση. Και η αδιαφορία σε αυτό το κωλονησο μου τη δίνει περισσότερο. Για να αρπαζουν τις επιδοτησεις και μίζες ξέρουν μια. Είναι τρελό να μην ενδιαφέρονται για ενα άγριο ζωο.
Θα σε συμβουλευα αυτο με το μηχανακι να μη το κανεις...το γιατι σιγουρα το φανταζεσαι
ενα βιντεο απο καποιον που θα το δει οπως και να το βαρεσεις με πετρες οπως λες θα σε κανει να βρεις τον μπελα σου...
τιποτε απο αυτα που σκεφτεσαι να κανεις απο μονος σου δεν ειναι σωστα...

Ξεκινα με το να καλεσεις καποιον να δει το σκυλι η ακομα καλυτερα να το πας σε κτηνιατρο για να δεις αν φοραει τσιπακι.

Μπορει να ανηκει καπου και να εχει φυγει. Μετα απο κει και επειτα πραττεις .

Γινε φιλικος με το σκυλο και οχι να φωναζεις, ταισε τον.
Αν εισαι στα σοσιαλ και σε ομαδες αδεσποτων ρωτα και εκει και πιεσε αρκετα τον δημο σου
αν δεν πιεσεις δεν θα καταφερεις τιποτα
και το γνωριζω καλα μιας και ασχολουμαι με αδεσποτα (ταιζω αρκετα).
“𝔜𝔬𝔲 𝔞𝔯𝔢 𝔱𝔥𝔢 𝔨𝔫𝔦𝔣𝔢 ℑ 𝔱𝔲𝔯𝔫 𝔦𝔫𝔰𝔦𝔡𝔢 𝔪𝔶𝔰𝔢𝔩𝔣”

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 28 Δεκ 2023, 08:25

Υιοθέτησε τον

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 08:36

Ελ_ρία έγραψε:
28 Δεκ 2023, 01:29
Kappa έγραψε:
27 Δεκ 2023, 19:35
Δεν θέλω να παρανομησω ή να το βλαψω αλλά και πάνω του να τις έριχνα δεν φεύγει. Σήμερα ούρλιαζα και το κυνήγησα μήπως φοβηθεί, πάλι ξανάρθε. Ο πρωτογενηςοπως το υποψιάστηκα με έγραψε εντελώς. Θα συνεχίσω τα τηλέφωνα αύριο και αν δεν επιληφθουν θα στείλω το θέμα στην εισαγγελεια. Το έστειλα ήδη στην τοπική εφημερίδα, περιμένω να δω αν θα το δημοσιεύσουν αύριο.

Αλλιώς αν δεν συγκινηθουν , εκτός της καταγγελίας, θα πω σε έναν φίλο μου που έχει μηχανάκι να τον δέσουμε και να τον βάλει να τρέξει μαζί του δύο τρία χιλιόμετρα μπας και κολλησει πουθενά αλλού. Το προβλημα με αυτό το σχέδιο είναι ότι κάποιος πρέπει να του βάλει λουρί.

Έχω σπαστεί τρομερα με την όλη κατάσταση. Και η αδιαφορία σε αυτό το κωλονησο μου τη δίνει περισσότερο. Για να αρπαζουν τις επιδοτησεις και μίζες ξέρουν μια. Είναι τρελό να μην ενδιαφέρονται για ενα άγριο ζωο.
Θα σε συμβουλευα αυτο με το μηχανακι να μη το κανεις...το γιατι σιγουρα το φανταζεσαι
ενα βιντεο απο καποιον που θα το δει οπως και να το βαρεσεις με πετρες οπως λες θα σε κανει να βρεις τον μπελα σου...
τιποτε απο αυτα που σκεφτεσαι να κανεις απο μονος σου δεν ειναι σωστα...

Ξεκινα με το να καλεσεις καποιον να δει το σκυλι η ακομα καλυτερα να το πας σε κτηνιατρο για να δεις αν φοραει τσιπακι.

Μπορει να ανηκει καπου και να εχει φυγει. Μετα απο κει και επειτα πραττεις .

Γινε φιλικος με το σκυλο και οχι να φωναζεις, ταισε τον.
Αν εισαι στα σοσιαλ και σε ομαδες αδεσποτων ρωτα και εκει και πιεσε αρκετα τον δημο σου
αν δεν πιεσεις δεν θα καταφερεις τιποτα
και το γνωριζω καλα μιας και ασχολουμαι με αδεσποτα (ταιζω αρκετα).
Είμαι ενεργός φιλόζωος, έχω ακομα και σύμβαση με το Δήμο για σταθμό σίτισης. Αυτό με το μηχανάκι δεν είναι κάτι κακό. Δεν το κανω για να κακοποιησω το σκύλο, αντιθέτως λέω ότι έτσι ισως καταφέρουμε να τον πάρουμε σε πιο ασφαλές σημείο και για τον ίδιο και για τις εδώ γατες. Σε αμάξι δεν μπορούμε να τον βάλουμε και εφόσον παίρνει από πίσω κάθε όχημα, λέω μήπως έτσι καταφέρουμε να τον φωνάξουμε μέχρι ένα άλλο σημείο.

Προφανώς δεν θα βλαψω το ζώο αλλά ο,τι έχω κάνει ως τώρα (να πετάω μικρες πέτρες χωρίς χωρίς τον χτυπησω μηπως και απομακρυνθει οσο γαυγιζε στις γατες) αφορούσαν άμυνα και την προστασία των αδεσποτων γατων στις οποίες επιτίθεται. Μίλησα πάλι πριν με το Δήμο, δεν εχει υπάρξει κάποια εξέλιξη. Ένας μαλακας από τη φιλοζωικη αρνείται να έρθει να τον πάρει. Ο σκύλος έχει και ένα τραύμα στην κοιλια, μάλλον δάγκωμα από σκυλοκαβγα, ούτε αυτό τους ένοιαξε. Περιμένω μέχρι τις 10, οπότε και τους έδωσα διορία, ειδάλλως έχω ήδη μιλήσει με εισαγγελια και μου είπαν να στείλω γραπτή καταγγελία την οποία έχω ήδη γράψει και περιμένω. Έχω προσφερθεί να το πάνε σε άλλο σημείο και να το ταΐζω αλλά ούτε σε αυτό θέλουν να βοηθήσουν. Εδώ ορμάει και στα αυτοκίνητα. Μόνος μου δεν μπορώ να τον πιάσω, είναι πολύ μεγάλος και δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kappa την 28 Δεκ 2023, 08:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 28 Δεκ 2023, 08:40

Υδράργυρος έγραψε:
28 Δεκ 2023, 08:25
Υιοθέτησε τον
Εδώ στο σημείο καθώς είναι σύμπλεγμα κατοικιών μόνο με επιπλέον περίφραξη ή να είναι δεμένος θα μπορούσε να μείνει. Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να αναλάβω επιπλέον κόστος και φροντίδα ζώου καθώς σιτιζω ήδη αρκετά αδέσποτα. Και αφού υπάρχουν γατες στην περιοχή δεν μπορεί να μείνει. Ισως θα μπορούσα να τον εκπαιδευσω, αλλά πρώτα από όλα το ζώο χρειάζεται κτηνίατρο, έλεγχο για τσιπακι, στείρωση κλπ. Όλα αυτά είναι δουλειά του Δήμου και δεν σκοπευω,όντας μάλιστα σε αναρρωση, να τα αναλάβω όλα αυτά. Επιδοτουνται για όλα αυτά και είναι δουλειά τους. Αν συνεχίσουν να αρνούνται απλώς θα φάνε καταγγελία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19734
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αδέσποτος σκυλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Δεκ 2023, 08:54

Τι γράφετε ρε καμμένοι, δεν βλέπετε που αναφέρει ότι ο σκύλος του αγριεύει και τον απειλεί και συγχρόνως κυνηγάει να πνίξει τις γάτες; Το πρόβλημα είναι ότι όντως μπορεί να βρει τον μπελά του πολύ εύκολα γιατί η αυστηρή προστασία των ζώων είναι μεν σωστή αλλά πάντα υπάρχει η τάση του τσουβαλιάσματος και θεωρείσαι εκ προοιμίου ένοχος.

Να μια περίπτωση που γνωρίζω καλά: Στο Μαρκόπουλο στην περιοχή Αερόμυλος υπάρχει μια αγέλη αγριόσκυλων ένα από τα οποία είναι ιδιαίτερα επιθετικό και δαγκώνει συνέχεια κόσμο. Οι κάτοικοι έχουν παραπονεθεί πολλές φορές και το μόνο που έχουν καταφέρει είναι να το μαζεύουν φιλοζωικές για 2 εβδομάδες και μετα να το επιστρέφουν. Εσείς δηλαδή τι νομίζετε ότι πρέπει να γίνει σε αυτήν την περίπτωση; Συγγνώμη αλλά αν έμενα εκεί θα φρόντιζα να τον βγάλω από την μέση πριν φάει κανέναν άνθρωπο, κάτι που κανονικά θα έπρεπε να κάνει η πολιτεία. Στο εξωτερικό στα επικίνδυνα ζώα κάνουν ευθανασία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών