τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Ιαν 2024, 23:52

ε μα το πάμε και σε πρώτη ύλη, τρελα λιγο, ενα κινητο μετα κοστιζει περιπου ενα ευρω, κοροιδα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9956
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Ιαν 2024, 23:54

enaon έγραψε:
30 Ιαν 2024, 23:39
βρε τσιλ, παραξενευομαι, εχεις κατι με τις τσάντες;

δηλαδή έστω ένας είναι ικανός και του φτάνουν 2.5 με 3 χιλ τον μήνα. έχει επιλογή να δουλεύει στην χερμες, ή να φτιάχνει 4 τον μήνα και να πουλάει, θέλει και λίγο χρόνο για την πώληση. Θα τις πούλαγε; Η αξία τους δεν χάνεται στην αντιγραφή, όσο καλή και να είναι; θα έπιανε τα 700 την μια;
Ε είναι απλό ρε συ. Πες ότι έχεις 3 πανομοιότυπες τσάντες, ακριβώς ολόϊδιες, ίδιο χρώμα, ίδια ποιότητα, τα πάντα. Α' κατηγορίας, από αυτές που κάνουν 7 κατοστάρικα να τη φτιάξεις.

Αν πάρεις την πρώτη και βάλει η hermes τη σφραγίδα της πάνω και την πουλήσει στην γκαλερί της σε μια πρωτεύουσα οπουδήποτε, θα ζητήσει 20 χιλιάρικα και θα έχει και λίστα αναμονής.
Αν πάρω εγώ τη δεύτερη και προσπαθήσω να την πουλήσω ως δικιά μου με δικό μου λόγκο θα πρέπει να ασχολούμαι 3 χρόνια για να φτιάξω site, λόγκο, σφραγίδες, υλικά συσκευασίας με λογότυπο, πλατφόρμα πωλήσεων στο ίντερνετ, να μιλάω στον κάθε μαλάκα υποψήφιο πελάτη, και φυσικά για να με εμπιστευτεί ο άλλος και να μου πληρώσει κάποιο σχετικά σημαντικό ποσό για τσάντα πρέπει πρώτα να χτίσω μια κάποια φήμη στην αγορά (συνήθως ανεβάζοντας γιουτούμπ που θα δείχνω τον εαυτό μου να δουλεύει με τραγιάσκα και πίπα σε παλιωμένο πάγκο σαν ο γραφικός πατροπαράδοτος τεχνίτης που καλό είναι να τον στηρίξουμε), κι αφού τα κάνω όλα αυτά τότε *ίσως* πιάσω 7-8 κατοστάρικα αν περιμένω αρκετά.

Και αν πάρεις την τρίτη και την πουλήσεις χωρίς σφραγίδα σε πάγκο στη λαϊκή είναι ζήτημα αν θα πιάσεις ένα 50άρικο.

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ιδέα τι αγοράζει.


Ξέρω δύο που έφυγαν απ'την Ερμές, και οι δύο κατέληξαν δάσκαλοι online που πουλάνε το "πώς να φτιάξετε δικιά σας τσάντα Ερμές", γιατί είναι πολύ δύσκολο να πουλήσεις ένα προϊόν ακριβά σαν ανεξάρτητος.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7423
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 30 Ιαν 2024, 23:59

αυτοί που δίνουν πάνω από 500 ευρώ για κινητό. Εγώ πήρα με 280 και είναι σούπερ.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Ιαν 2024, 00:03

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Ιαν 2024, 23:54
enaon έγραψε:
30 Ιαν 2024, 23:39
βρε τσιλ, παραξενευομαι, εχεις κατι με τις τσάντες;

δηλαδή έστω ένας είναι ικανός και του φτάνουν 2.5 με 3 χιλ τον μήνα. έχει επιλογή να δουλεύει στην χερμες, ή να φτιάχνει 4 τον μήνα και να πουλάει, θέλει και λίγο χρόνο για την πώληση. Θα τις πούλαγε; Η αξία τους δεν χάνεται στην αντιγραφή, όσο καλή και να είναι; θα έπιανε τα 700 την μια;
Ε είναι απλό ρε συ. Πες ότι έχεις 3 πανομοιότυπες τσάντες, ακριβώς ολόϊδιες, ίδιο χρώμα, ίδια ποιότητα, τα πάντα. Α' κατηγορίας, από αυτές που κάνουν 7 κατοστάρικα να τη φτιάξεις.


Ξέρω δύο που έφυγαν απ'την Ερμές, και οι δύο κατέληξαν δάσκαλοι online που πουλάνε το "πώς να φτιάξετε δικιά σας τσάντα Ερμές", γιατί είναι πολύ δύσκολο να πουλήσεις ένα προϊόν ακριβά σαν ανεξάρτητος.
υπάρχει λόγος που είναι θα πανομοιτυπες, νομιζω τον παραβλεπεις λιγο. Αν δεν ήταν το σχέδιο σημαντικό, δεν θα έχανες τον χρόνο σου να το αντιγραψεις, γενικα δηλαδη.

βλέπεις ότι λες ακριβά τα 700; μα τα 700 είπαμε είναι ίσα ίσα να βγει ένα μισθός ενός μόνο τεχνητή. Τίποτα άλλο να μην κάνει στην ζωή του, δεν θα προλάβει έτσι και αλλιώς, μόνο 4 τσαντες τον μηνα. Αν θέλει να βγάλει παραπάνω τσαντες κάποτε, σε 10 χρονια, πρεπει να τις πουλάει πάνω από 700, να το υπολογίσει κλπ. Αν θέλει να τις σχεδιάζει και να κάνει έρευνα υλικών κλπ, κάνα 20χιαλρο την μια. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 31 Ιαν 2024, 00:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9956
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Ιαν 2024, 00:04

enaon έγραψε:
30 Ιαν 2024, 23:52
ε μα το πάμε και σε πρώτη ύλη, τρελα λιγο, ενα κινητο μετα κοστιζει περιπου ενα ευρω, κοροιδα.
Ένα τελευταίο κινητό άπλ χει κόστος υλικών + εργατικά 6-7 κατοστάρικα. Και έχει και κάποιο κόστος έρευνας κι ανάπτυξης το οποίο ντάξει δεν το ξέρω, αλλά πάντως δεν είναι μηδέν. Και αυτό το κόστος έρευνας και σχεδιασμού επαναλαμβάνεται κάθε φορά που αλλάζουν μοντέλο.

Η τσάντα αυτή που λέμε δεν έχει τίποτα. Η Ερμές στις τσάντες πουλάει σήμερα σχέδια που βγήκαν πριν 100 χρόνια και από τότε δεν έχει αλλάξει ούτε μια κλωστή. Απλά ανακυκλώνει τα ίδια σχέδια, με περηφάνεια, και στο λέει κιόλας ότι η τσάντα που αγοράζεις είναι όλόϊδια από τότε, μπες στην ουρά και περίμενε 6 μήνες, κι αν είσαι καλή κυρία θα σε αφήσουμε να μας πληρώσεις 20 χιλιάρικα και θα πάρεις το χρώμα που θα σου πούμε εμείς.

Ντάξει μαγκιά τους τι να πώ :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9956
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Ιαν 2024, 00:09

enaon έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:03
υπάρχει λόγος που είναι θα πανομοιτυπες, νομιζω τον παραβλεπεις λιγο. Αν δεν ήταν το σχέδιο σημαντικό, δεν θα έχανες τον χρόνο σου να το αντιγραψεις, γενικα δηλαδη.
Εγώ; Εγώ κυριολεκτικά έχασα στοίχημα φίλε, έχει τώρα η γυναίκα μου 3 Κέλι και 2 Μπίρκιν σε 5 διαφορετικά χρώματα, ένα μήνα χτυπιόμουνα :003:
Το μόνο που άλλαξα είναι ότι η χρυσή σφραγίδα αντί να λέει Ερμές λέει το όνομά της, όλα τα άλλα είναι 100% ίδια.

Ντάξει ωραίες είναι, ξέρω γω; Έχω δει και ωραιότερες, πχ η τούρκικη Mlouye ξεπετάει συνέχεια γαμάτα πρωτότυπα σχέδια και οι ποιότητα απ'όσο έχω δει κι έχω ακούσει είναι η ίδια με τις γαλλικές. Και η τιμή είναι 97% χαμηλότερη.
https://www.mlouye.com/collections/our-bestsellers
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 31 Ιαν 2024, 00:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25252
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 31 Ιαν 2024, 00:10

Home / Accessories / News
NEWS
Apple reportedly sold nearly 200,000 ‘very niche’ Vision Pro headsets
Ming-Chi Kuo claims hitting 500,000 units this year is within reach.
Roman Loyola
By Roman Loyola
Senior Editor, Macworld JAN 30, 2024 4:09 AM PST
https://www.macworld.com/article/221407 ... eport.html
The Vision Pro will be released and available to buy on February 2 from US Apple stores online and in-person. The Vision Pro starts at $3,499 with 256GB of storage.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Ιαν 2024, 00:10

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:04
enaon έγραψε:
30 Ιαν 2024, 23:52
ε μα το πάμε και σε πρώτη ύλη, τρελα λιγο, ενα κινητο μετα κοστιζει περιπου ενα ευρω, κοροιδα.
Ένα τελευταίο κινητό άπλ χει κόστος υλικών
ποιων υλικών, τα υλικά του είναι μεταλλα, ενα ευρω και πολλά ίσως λέμε.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9956
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Ιαν 2024, 00:13

enaon έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:10
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:04
enaon έγραψε:
30 Ιαν 2024, 23:52
ε μα το πάμε και σε πρώτη ύλη, τρελα λιγο, ενα κινητο μετα κοστιζει περιπου ενα ευρω, κοροιδα.
Ένα τελευταίο κινητό άπλ χει κόστος υλικών
ποιων υλικών, τα υλικά του είναι μεταλλα, ενα ευρω και πολλά ίσως λέμε.
Μαζί με τα εργατικά 6-7 κατοστάρικα σου λέω, πχ δε βγάζει κάμερες η άπλ, τις αγοράζει. Συν ότι έχει ώρες με το κολλητήρι, και δεν παίρνεις ανειδίκευτο να κολλάει. Συν συσκευασίες, διαφήμιση, μεταφορές, αποθήκευση, ενοίκια για απλ στορ, πωλητές, σκατά. Μαζεύονται.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Ιαν 2024, 00:17

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:13
enaon έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:10
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:04

Ένα τελευταίο κινητό άπλ χει κόστος υλικών
ποιων υλικών, τα υλικά του είναι μεταλλα, ενα ευρω και πολλά ίσως λέμε.
Μαζί με τα εργατικά 6-7 κατοστάρικα σου λέω, πχ δε βγάζει κάμερες η άπλ, τις αγοράζει. Συν ότι έχει ώρες με το κολλητήρι, και δεν παίρνεις ανειδίκευτο να κολλάει. Συν συσκευασίες, διαφήμιση, μεταφορές, αποθήκευση, ενοίκια για απλ στορ, πωλητές, σκατά. Μαζεύονται.
οκ, οποτε η αξία κάποιων υλικών μαζί με τα εργατικά κλπ, το κόστος πάντως είναι στο ευρώ.

δεν είναι δυνατόν βρε να απαξιωνεις το σχέδιο σε τέχνη, είναι σαν να απαξιωνεις το καλούπι σε πλαστική καρέκλα, να λες οκ, θα φτιάξω μια, και θα κοστίσει 3 ευρώ, γιατί όχι;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Ιαν 2024, 00:27

Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:09

Ντάξει ωραίες είναι, ξέρω γω; Έχω δει και ωραιότερες, πχ η τούρκικη Mlouye ξεπετάει συνέχεια γαμάτα πρωτότυπα σχέδια και οι ποιότητα απ'όσο έχω δει κι έχω ακούσει είναι η ίδια με τις γαλλικές. Και η τιμή είναι 97% χαμηλότερη.
https://www.mlouye.com/collections/our-bestsellers
κάτσε να δούμε :)

Juno πως σου φαίνονται;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9956
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Ιαν 2024, 00:34

enaon έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:17
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:13
enaon έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:10


ποιων υλικών, τα υλικά του είναι μεταλλα, ενα ευρω και πολλά ίσως λέμε.
Μαζί με τα εργατικά 6-7 κατοστάρικα σου λέω, πχ δε βγάζει κάμερες η άπλ, τις αγοράζει. Συν ότι έχει ώρες με το κολλητήρι, και δεν παίρνεις ανειδίκευτο να κολλάει. Συν συσκευασίες, διαφήμιση, μεταφορές, αποθήκευση, ενοίκια για απλ στορ, πωλητές, σκατά. Μαζεύονται.
οκ, οποτε η αξία κάποιων υλικών μαζί με τα εργατικά κλπ, το κόστος πάντως είναι στο ευρώ.

δεν είναι δυνατόν βρε να απαξιωνεις το σχέδιο σε τέχνη, είναι σαν να απαξιωνεις το καλούπι σε πλαστική καρέκλα, να λες οκ, θα φτιάξω μια, και θα κοστίσει 3 ευρώ, γιατί όχι;
τι απαξιώνω βρε συ θα με τρελάνεις; 19 χιλιάρικα ανα τσάντα και επ'άπειρο αξίζει ένα σχέδιο; Εμ δεν είναι σχέδιο αυτό, συλλογική ψυχοπάθεια είναι

Μια τσάντα είναι ρε φίλε στην τελική, να ορίστε με τη γάτα σου μέσα :003:
Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Ιαν 2024, 00:39

σκασε και φτιαχνε :)


ωραιος.

πέρα από την πλάκα, μόνο έτσι μια τσαντα εχει αξια αναγνωρισημη, αν είναι αυθεντική, η αν στην έφτιαξε ο άντρας σου ας πούμε και είναι τέλεια, όχι αν αγόρασες αντιγραφή, δεν κάνει για κάποιο λόγο, νομίζω βγάζει νόημα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Ιαν 2024, 00:58

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
30 Ιαν 2024, 23:43
Οι τσίχλες και οι καραμέλλες που τα 20 γραμμ έχουν 1 με 2 € τι ποσοστό κέρδους έχουν ;;;
Αναλογικά μεγάλο, η Wringley έχει περίπου 1 δις καθαρά κέρδη σε τζίρο 6 δις. Όπως καταλαβαίνεις όμως δεν είναι της τάξης του 90%.

Υπάρχουν βέβαια πολλά άλλα πράγματα με μεγάλο περιθώριο κέρδους. Π.χ. οι ξύστρες και σβήστρες που τα τζάμπο πουλάνε για 40-50 λεπτά έχουν κόστος αγοράς (για τα Τζάμπο) το πολύ 1-2 λεπτά. Αυτό είναι περιθώριο κέρδους της τάξης του 95%.

Ωστόσο εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι άλλο είναι να έχεις περιθώριο κέρδους κοντά στο 100% σε κάτι που κοστίζει 50 λεπτά και άλλο σε κάτι που κοστίζει 20 χιλιάρικα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: τα μεγαλυτερα κοροιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 31 Ιαν 2024, 01:15

hellegennes έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:58

Ωστόσο εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι άλλο είναι να έχεις περιθώριο κέρδους κοντά στο 100% σε κάτι που κοστίζει 50 λεπτά και άλλο σε κάτι που κοστίζει 20 χιλιάρικα.
καλά το ποσστο κέρδους στην τσαντα δεν το υπολογισαμε, ετσι οπως τα λεει ο τσιλ η εταιρια δεν υπάρχει, δεν έχει έξοδα, μόνο εκείνοι που τις ράβουν υπάρχουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών