Έχει ο Δήμος τέτοια δικαιοδοσία;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Kappa
Δημοσιεύσεις: 1396
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Έχει ο Δήμος τέτοια δικαιοδοσία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 11 Φεβ 2024, 14:54

Για ποιο λογο χαρακτηριζεις; Εχει κάποια διαφορά; Προφανώς και όχι. Απλώς η "φιλοξενια " πάει στο οτι δεν υπήρχε επίσημο συμβόλαιο και ήταν μαύρα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70475
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχει ο Δήμος τέτοια δικαιοδοσία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Φεβ 2024, 14:57

Kappa έγραψε:
11 Φεβ 2024, 14:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Φεβ 2024, 14:45
Kappa έγραψε:
11 Φεβ 2024, 14:41

Έχει κάποια διαφορά η εύλογη αυτοπροστασια από κενομυαλες διακηρύξεις όπως αυτή. Από την αρχή μέχρι το τέλος η ανάρτηση είναι αοριστη. Αν είχαν γίνει μηνύσεις θα το έθετε αλλιώς. Προφανώς ούτε επ αυτόφωρο πιάστηκαν, άρα ανοητολογει απλώς.
Αν όντως έχουν παραβατικη συμπεριφορά βεβαίως και να συλληφθούν και να δικαστουν και να φυλακιστούν. Απλώς έχει μεγάλη απόσταση αυτό, από τις αντιλήψεις που επικρατούν εδώ. Τις προάλλες σε μια από αυτές τις ομάδες είχαν βγάλει φωτογραφία κάτι άτομα που απλώς έκαναν βόλτα στην παραλία και ηταν σκουροχρωμοι. Τα δικά τους χάλια δεν τα βλέπουν, τα αυθαιρετα, την παραβίαση ορίων ταχυτητας, τη φοροδιαφυγη, μόνο όταν αφορά τον κωλο τους θυμούνται τη νομιμότητα. Πιο βέβαια υπό αυτά τα πλαίσια διολου νόμιμα δεν είναι όλα αυτά, αντιθέτως είναι παράνομα και γελοία.
Ε, τότε φύγε από τη ρατσιστική περιοχή και διάλεξε κάποια που θα ζήσεις ευτυχής εν μέσω συμπεριληπτικών δημοτών. Για ποιο λόγο να ταράζεις την ψυχική σου ηρεμία;
Έχουμε οικογενειακή επιχείρηση εδώ, δυστυχώς εδω είναι το σπίτι μου, εδώ τα αδέσποτα που φροντίζω (και που συνεχώς τα φωλιάζουν οι ξενοφοβικοι) αλλά ναι μακροπροθεσμα σχεδιάζω να μετακομίσω και ηδη ψαχνω δουλεια αλλου.
Είναι πολύ χαμηλό το επίπεδο. Νεοπλουτοι επιφανειακοι υποκριτες, σκατοψυχοι που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το χρήμα και η επίδειξη, το παίζουν χριστιανοί και κατά τα αλλα από το πρωί ως το βράδυ έχουν πρόβλημα με τους πάντες, ακόμα και με διπλανα χωρια. Η μόνη τους πολιτιστική δραστηριότητα είναι τα καρναβαλια. Μηδενική παιδεία, δυστυχώς.
Με λίγα λόγια είσαι κι εσύ φιλοξενούμενος και η μετακόμιση είναι στα μακροπρόθεσμα σχέδια σου. Ε, μέχρι τότε, τί να πω; Κουράγιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70475
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχει ο Δήμος τέτοια δικαιοδοσία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Φεβ 2024, 14:59

Kappa έγραψε:
11 Φεβ 2024, 14:54
Για ποιο λογο χαρακτηριζεις; Εχει κάποια διαφορά; Προφανώς και όχι. Απλώς η "φιλοξενια " πάει στο οτι δεν υπήρχε επίσημο συμβόλαιο και ήταν μαύρα.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Φεβ 2024, 14:52

Μα δεν νοίκιαζαν βρε στουρνάρι. Για φιλοξενία γράφει το δημοσίευμα. Επειδή ακριβώς ως φιλοξενούμενος, είσαι "ανώνυμος", ως ενοικιαστής δεν είσαι. Το "φιλοξενία" σ' αυτές τις φάσεις αφορά στους παπάρες που νοικιάζουν χώρους σε ευάλωτους, χωρίς συμβόλαιο. Τα μαύρα, είναι μια άτυπη μορφή φιλοξενίας στους Κανένες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1396
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Έχει ο Δήμος τέτοια δικαιοδοσία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 11 Φεβ 2024, 15:02

Μα απλώς μου επισημανες το αυτονόητο, το κατάλαβα αυτό εξαρχής. Τεσπα.

Σκέφτομαι να πουλήσω το σπίτι μου και να πάω Αθήνα. Αλλά έχω επτά γατες. Εδω μένω σε μονοκατοικία και μπαινοβγαινουν, σε διαμέρισμα θα δεχτεί κανένας να με βάλει με επτά γατια; Και τι θα κάνουν τα καημένα κλεισμένα όλη μερα;
Στην Αθήνα βέβαια θα μπορώ να πηγαίνω και συχνότερα σε παρουσιάσεις βιβλίων και να έχω και μια δουλειά που μου ταιριάζει,εδώ υπάρχουν μόνο συγκεκριμένου τύπου δουλειές. Εκει υπάρχουν και περισσότερα διανοουμενα γκομενακια. Εδώ καθόλου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70475
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Έχει ο Δήμος τέτοια δικαιοδοσία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Φεβ 2024, 15:18

Kappa έγραψε:
11 Φεβ 2024, 15:02
Μα απλώς μου επισημανες το αυτονόητο, το κατάλαβα αυτό εξαρχής. Τεσπα.

Σκέφτομαι να πουλήσω το σπίτι μου και να πάω Αθήνα. Αλλά έχω επτά γατες. Εδω μένω σε μονοκατοικία και μπαινοβγαινουν, σε διαμέρισμα θα δεχτεί κανένας να με βάλει με επτά γατια; Και τι θα κάνουν τα καημένα κλεισμένα όλη μερα; Στην Αθήνα θα μπορώ να πηγαίνω και συχνότερα σε παρουσιάσεις βιβλίων και να έχω και μια δουλειά που μου ταιριάζει,εδώ υπάρχουν μόνο συγκεκριμένου τύπου δουλειές. Και στην Αθήνα υπάρχουν και περισσότερα διανοουμενα γκομενακια. Εδώ καθόλου.
Τα Εξάρχεια και τα πέριξ είναι όντως ιδανική περιοχή για σένα. Από εκδοτικούς οίκους, παρουσιάσεις βιβλίων και διανοούμενα γκομενάκια άλλο τίποτα. Από μονοκατοικίες με αυλές, δεν παίζει τίποτα. Οπότε, προτείνω να μείνεις στο σπίτι σου και να φιλοξενήσεις δωρεάν ή με συμβολικό όσους πρόσφυγες γουστάρεις. Αν μη τι άλλο θα παράσχεις πολύτιμο αντιρατσιστικό έργο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17204
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Έχει ο Δήμος τέτοια δικαιοδοσία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 11 Φεβ 2024, 15:21

Kappa έγραψε:
11 Φεβ 2024, 13:47
<<Κρούσματα κλοπών και διαρρήξεων αναφέρονται τις τελευταίες μέρες από κατοίκους της περιοχής. Κάποιοι "φρόντισαν" να φιλοξενήσουν σε δωμάτια, άτομα με παραβατική συμπεριφορά, γνωστά στους κύκλους της Αστυνομίας, η οποία επιλήφθηκε του θέματος. Μετά από την έκταση που πήρε το θέμα, οι " ένοικοι" απομακρύνθηκαν από την περιοχή. Συστήνεται στους κατοίκους, να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί, με την περιουσία τους>>
Αν είναι όντως γνωστά στην Αστυνομία, καλά έκαναν που ενημέρωσαν τους δημότες και δεν τους πιάνει κανένας αντιρατσιστικός.
Ούτε είπαν τίποτα για λαθρομετανάστες. Θα το δεις ότι ο αντιρατσιστικός θα γυρίσει εναντίον σας και πολύ θα το χαρώ.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10318
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Έχει ο Δήμος τέτοια δικαιοδοσία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 11 Φεβ 2024, 15:34

Kappa έγραψε:
11 Φεβ 2024, 15:02
Μα απλώς μου επισημανες το αυτονόητο, το κατάλαβα αυτό εξαρχής. Τεσπα.

Σκέφτομαι να πουλήσω το σπίτι μου και να πάω Αθήνα. Αλλά έχω επτά γατες. Εδω μένω σε μονοκατοικία και μπαινοβγαινουν, σε διαμέρισμα θα δεχτεί κανένας να με βάλει με επτά γατια; Και τι θα κάνουν τα καημένα κλεισμένα όλη μερα;
Στην Αθήνα βέβαια θα μπορώ να πηγαίνω και συχνότερα σε παρουσιάσεις βιβλίων και να έχω και μια δουλειά που μου ταιριάζει,εδώ υπάρχουν μόνο συγκεκριμένου τύπου δουλειές. Εκει υπάρχουν και περισσότερα διανοουμενα γκομενακια. Εδώ καθόλου.
:smt005:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών