Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 24 Φεβ 2024, 22:41

Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες...τί ζωή να κάνεις;

Έχει χαθεί η λογικότητα και η χάρη μαζί, του κόσμου, εχάθη, ο κόσμος απώλεσε την σωφροσύνη, η κατάσταση με τα απλικέισιον και την τεχνολογία έχει ξεφύγει, η καλώς εννοούμενη διασκέδαση ανήκει σε άλλες εποχές, η καλή μουσική επίσης, η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων φθίνει - δεν ξεχνάμε πως ανάμεσά μας κυκλοφορούν και ψηφοφόροι Μητσοτάκη - έχει αντικατασταθεί από ασταμάτητο σπαμάρισμα αποσπασματικών ολιγόλεπτων βίντεο και άθλια παρφουμαρισμένων και αυτοαναφορικών εικόνων στα μίντια-το τελευταίο πιο πολυ ειδικά για τους μεγαλύτερους σε ηλικία που δεν έχουν ανακαλύψει ή δεν καταλαβαίνουν τα μονοπάτια του τικ-τοκ-, τα αλλοτινά στέκια της πόλης έχουν αντικατασταθεί είτε με γκέτο αλλοδαπών είτε με παρακμιακά -στην ουσία τους-λαιφσταλάδικα φαγάδικα, συνεχής γκρίνια, συνεχώς νεύρα, αρρώστιες και οικονομικά προβλήματα, τσακωμοί,διαζύγια και προβλήματα με τα παιδιά...χαρά αληθινή και πηγαία πουθενά...Λες, ρε πστ μ', κάποια στιγμή θα ξυπνήσω, δεν μπορεί , πόσο να κρατήσει...;

:102:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25372
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Φεβ 2024, 22:47

Ψηφισε Κυριακο να σου λυθουν ολα τα προβληματα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23587
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Φεβ 2024, 22:48

Ευτυχήσαμε να ανδρωθούμε σε μία εποχή ανέμελη. Σε μία εποχή που η προσωπικότητα μετρούσε παραπάνω από τις υλικές απολαβές. Ξενυχτισμένοι ξαπλώναμε δίπλα στο κύμα και στις πισίνες των μπιτσόμπαρων, ενώ κατά πάνω μας έτρεχαν χαριτωμένα... γυμνίστριες με πλούσιο μπούστο (ασχέτως αν τρέχανε προς αυτόν που βρισκόταν πίσω από εμάς). Η αλμύρα της θάλασσας, αναμιγνυόταν με τη γλύκα των πρώτων μας φιλιών.

Τα βράδια ανάβαμε φωτιά στην παραλία και ανταλλάσσαμε ανέκδοτα, ιστορίες τρόμου, κιθαρισμούς και ανέκδοτα.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70475
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Φεβ 2024, 22:52

Saturn έγραψε:
24 Φεβ 2024, 22:41
Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες...τί ζωή να κάνεις;

Έχει χαθεί η λογικότητα και η χάρη μαζί, του κόσμου, εχάθη, ο κόσμος απώλεσε την σωφροσύνη, η κατάσταση με τα απλικέισιον και την τεχνολογία έχει ξεφύγει, η καλώς εννοούμενη διασκέδαση ανήκει σε άλλες εποχές, η καλή μουσική επίσης, η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων φθίνει - δεν ξεχνάμε πως ανάμεσά μας κυκλοφορούν και ψηφοφόροι Μητσοτάκη - έχει αντικατασταθεί από ασταμάτητο σπαμάρισμα αποσπασματικών ολιγόλεπτων βίντεο και άθλια παρφουμαρισμένων και αυτοαναφορικών εικόνων στα μίντια-το τελευταίο πιο πολυ ειδικά για τους μεγαλύτερους σε ηλικία που δεν έχουν ανακαλύψει ή δεν καταλαβαίνουν τα μονοπάτια του τικ-τοκ-, τα αλλοτινά στέκια της πόλης έχουν αντικατασταθεί είτε με γκέτο αλλοδαπών είτε με παρακμιακά -στην ουσία τους-λαιφσταλάδικα φαγάδικα, συνεχής γκρίνια, συνεχώς νεύρα, αρρώστιες και οικονομικά προβλήματα, τσακωμοί,διαζύγια και προβλήματα με τα παιδιά...χαρά αληθινή και πηγαία πουθενά...Λες, ρε πστ μ', κάποια στιγμή θα ξυπνήσω, δεν μπορεί , πόσο να κρατήσει...;

:102:
Αυτοί που ξεχνάνε τι ψήφισαν οι ίδιοι θυμούνται το ποιοι ψήφισαν Μητσοτάκη. :lol:

Αν μη τι άλλο, ως νευρολογικό φαινόμενο εγκεφαλικών διεργασιών, είναι ένα ακόμη επιστημονικό βήμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 24 Φεβ 2024, 22:53

AlienWay έγραψε:
24 Φεβ 2024, 22:48
Ευτυχήσαμε να ανδρωθούμε σε μία εποχή ανέμελη. Σε μία εποχή που η προσωπικότητα μετρούσε παραπάνω από τις υλικές απολαβές. Ξενυχτισμένοι ξαπλώναμε δίπλα στο κύμα και στις πισίνες των μπιτσόμπαρων, ενώ κατά πάνω μας έτρεχαν χαριτωμένα... γυμνίστριες με πλούσιο μπούστο (ασχέτως αν τρέχανε προς αυτόν που βρισκόταν πίσω από εμάς). Η αλμύρα της θάλασσας, αναμιγνυόταν με τη γλύκα των πρώτων μας φιλιών.

Τα βράδια ανάβαμε φωτιά στην παραλία και ανταλλάσσαμε ανέκδοτα, ιστορίες τρόμου, κιθαρισμούς και ανέκδοτα.
πολύ σωστά!
πλεον έχουμε απωλέσει και αυτή την ίδια την αίσθηση της -άσχημης και τρομακτικής έστω- έκπληξης, τα δελτία ειδήσεων και τα φρικώδη κινηματογραφικά θεάματα δεν έχουν αφήσει ίχνος ενθουσιασμού μέσα μας :e040:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 24 Φεβ 2024, 22:55

Γαλή εγώ μια χαρά θυμάμαι τί ψήφισα όπως και θυμάμαι πώς προφητικά είχα πει πριν καν εκλεγεί την πρώτη φορά ο ακατανόμαστος, πως τέτοια αμαρτία να ρίξω την ψήφο μου εκεί δεν την κάνω

Το ήξερα οτι ειχα μια εκτη αίσθηση απο τα μικράτα μου αλλά αυτό ακόμα κι εμένα εξέπληξε!
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70475
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Φεβ 2024, 22:58

Saturn έγραψε:
24 Φεβ 2024, 22:55
Γαλή εγώ μια χαρά θυμάμαι τί ψήφισα όπως και θυμάμαι πώς προφητικά είχα πει πριν καν εκλεγεί την πρώτη φορά ο ακατανόμαστος, πως τέτοια αμαρτία να ρίξω την ψήφο μου εκεί δεν την κάνω

Το ήξερα οτι ειχα μια εκτη αίσθηση απο τα μικράτα μου αλλά αυτό ακόμα κι εμένα εξέπληξε!
Ναι βρε χαρά μου, κι εγώ έχω αναμνήσεις από τα δυο μου χρόνια αλλά δεν τις χρησιμοποιώ ως πολιτικό επιχείρημα.

Επ' ευκαιρία, μια και το θυμήθηκες, ρίξτο. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 24 Φεβ 2024, 23:01

Μα γιατί το υποβαθμίζεις έτσι, απλώς η έκτη μου αίσθηση συνηγορεί υπερ της πολιτικής μου-συνειδητής δηλαδή-απόφασης


Τί θυμήθηκα και τι να ριξω :xena:
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 24 Φεβ 2024, 23:03

Saturn έγραψε:
24 Φεβ 2024, 22:41
Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες...τί ζωή να κάνεις;

Έχει χαθεί η λογικότητα και η χάρη μαζί, του κόσμου, εχάθη, ο κόσμος απώλεσε την σωφροσύνη, η κατάσταση με τα απλικέισιον και την τεχνολογία έχει ξεφύγει, η καλώς εννοούμενη διασκέδαση ανήκει σε άλλες εποχές, η καλή μουσική επίσης, η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων φθίνει - δεν ξεχνάμε πως ανάμεσά μας κυκλοφορούν και ψηφοφόροι Μητσοτάκη - έχει αντικατασταθεί από ασταμάτητο σπαμάρισμα αποσπασματικών ολιγόλεπτων βίντεο και άθλια παρφουμαρισμένων και αυτοαναφορικών εικόνων στα μίντια-το τελευταίο πιο πολυ ειδικά για τους μεγαλύτερους σε ηλικία που δεν έχουν ανακαλύψει ή δεν καταλαβαίνουν τα μονοπάτια του τικ-τοκ-, τα αλλοτινά στέκια της πόλης έχουν αντικατασταθεί είτε με γκέτο αλλοδαπών είτε με παρακμιακά -στην ουσία τους-λαιφσταλάδικα φαγάδικα, συνεχής γκρίνια, συνεχώς νεύρα, αρρώστιες και οικονομικά προβλήματα, τσακωμοί,διαζύγια και προβλήματα με τα παιδιά...χαρά αληθινή και πηγαία πουθενά...Λες, ρε πστ μ', κάποια στιγμή θα ξυπνήσω, δεν μπορεί , πόσο να κρατήσει...;

:102:
οπως λεει και ο Ενοπλος ημιφοιτητικη :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 24 Φεβ 2024, 23:06

Ο δικός μας ο Ένοπλος;
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Φεβ 2024, 23:06

Δεν έχεις τον κύκλο που θα ήθελες να έχεις γι αυτό δεν περνάς καλά. Δεν φταίει η εποχή. Φυσικά όλοι θα προτιμούσαμε να ζούσαμε σε μια σοσιαλιστική κοινωνία όπου θα δουλεύαμε 4 ώρες και μετά θα περπατούσαμε στον τεράστιο πεζόδρομο και χώρο κοινωνικοποίησης που θα ήταν οι καθαρές μας πόλεις. Αλλά και τώρα μπορείς να έχεις μια γεύση απ'αυτά, μικρές νησίδες απόδρασης.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70475
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Φεβ 2024, 23:08

AlienWay έγραψε:
24 Φεβ 2024, 22:48

Τα βράδια ανάβαμε φωτιά στην παραλία και ανταλλάσσαμε ανέκδοτα, ιστορίες τρόμου, κιθαρισμούς και ανέκδοτα.
Μα το ίδιο ακριβώς κάνουν και σήμερα οι "δεν είμαι ζαίος αλλά..." :lol:

Ανάβουνε φωτιές στις γειτονιές.



Από τον Άγιο Φεβρουάριο του αγαπημένου Μούτση.

Τώρα ο ο άγιος Φεβρουάριος έχει εξελιχθεί σε χιπστεροειδείς αντιφα προσεγγίσεις τιμής και δόξας του άγιου Βαλεντίνου. :lol:

Και η σούστα έγινε καραβάνι, που χωράει όλους τους καλούς και τους κάλους. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70475
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Φεβ 2024, 23:12

Saturn έγραψε:
24 Φεβ 2024, 23:01
Μα γιατί το υποβαθμίζεις έτσι, απλώς η έκτη μου αίσθηση συνηγορεί υπερ της πολιτικής μου-συνειδητής δηλαδή-απόφασης


Τί θυμήθηκα και τι να ριξω :xena:
Το κόμμα που ψήφισες. Τί άλλο;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 24 Φεβ 2024, 23:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Φεβ 2024, 23:06
Δεν έχεις τον κύκλο που θα ήθελες να έχεις γι αυτό δεν περνάς καλά. Δεν φταίει η εποχή. Φυσικά όλοι θα προτιμούσαμε να ζούσαμε σε μια σοσιαλιστική κοινωνία όπου θα δουλεύαμε 4 ώρες και μετά θα περπατούσαμε στον τεράστιο πεζόδρομο και χώρο κοινωνικοποίησης που θα ήταν οι καθαρές μας πόλεις. Αλλά και τώρα μπορείς να έχεις μια γεύση απ'αυτά, μικρές νησίδες απόδρασης.
Tο έχω σκεφθεί και αυτό αλλά μάλλον δεν αρκεί σαν επεξήγηση. Δηλαδή κι όλας, δεν ξέρω καν αν υπάρχει τέτοιος κύκλος. Γενικώς, τείνω να απογοητεύομαι συχνά από τις αρχικές μου -σε φυσιολογικά πλαίσια-προσδοκίες, ειδικά όσο μεγαλώνω. Ίσως να φταίει και αυτό, οτι μεγαλώνω. Δηλαδή, κάθε θέμα συζήτησης πια το θεωρώ βαρετό με την έννοια του προβλέψιμου.
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7176
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Νέα Εποχή, εργένηδες και μεσήλικες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 24 Φεβ 2024, 23:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Φεβ 2024, 23:12
Saturn έγραψε:
24 Φεβ 2024, 23:01
Μα γιατί το υποβαθμίζεις έτσι, απλώς η έκτη μου αίσθηση συνηγορεί υπερ της πολιτικής μου-συνειδητής δηλαδή-απόφασης


Τί θυμήθηκα και τι να ριξω :xena:
Το κόμμα που ψήφισες. Τί άλλο;
Το έχω ρίξει εδώ και καιρό βρε Γαλη μου
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών