μεταναστευση στην αθηνα.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Οκτ 2018, 19:54

Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:15
Περιμένω να τοποθετηθεί και η Αθηνά.
Για ποιο πράγμα ακριβώς; Για τις παλιές παρέες που βγαίναν σε κουτούκια; Και του αλωνιού και του σαλονιού, η Αθήνα ήταν ΚΑΙ ΓΑΜΩ και ειδικά τα Εξάρχεια, τώρα μου δημιουργούν μια κάποια μελαγχολία, αλλά δεν έχω βρει ΚΑΝΕΝΑΝ της γενιάς μου που να ενδιαφέρεται να πάει προς τα εκεί ειδικά βράδυ ούτε από περιέργεια. Μόνο μέρα θα περάσω μια στο τόσο. Για αυτό που αναφέρει η Juno ξέκοψα πάρα πολύ νωρίς, αλλά αυτό γιατί οι παρέες που είχα για τα Εξάρχεια ήταν εξαρχής για αυτό το λόγο. Για να έχω παρέα στα ΚΑΙΓΑΜΩ μαγαζιά, από τότε δεν έτυχε να είναι πολύ σόι οι ΔΙΚΕΣ μου παρέες. Οι κανονικές μου παρέες από τότε προτιμούσαν θερινά σινεμά, πολύ σπάνια κανένα νυχτερινό κέντρο πιο mainstream, κανέναν Μητροπάνο ξέρω γω αραιά και πού. Στη συνέχεια γνώρισα αρκετούς πληροφορικάριους και μηχανικούς που σύχναζαν παλιά στα Εξάρχεια, δεν είχαμε τις ίδιες παρέες και επίσης δεν κυκλοφορούν εκεί ούτε με σφαίρες πια. Έχουν παιδιά και πάνε δεν ξέρω... Γήπεδο; Στο χωριό; Πάντως όχι στα Εξάρχεια.

Γενικά είπατε Στρέφη και δεν είναι καλή ιδέα για μια μόνη γυναίκα εκεί, την σήμερον ημέρα, βρήκα σκόρπιες αναφορές στο ιντερνετ σχετικά, αλλά νομίζω λέει αρκετά ότι ούτε μέρα βλέπεις πολύ θηλυκό στοιχείο εκεί πέρα. Για διάφορους λόγους που τους έχουμε πει κατά καιρούς. Η Αθήνα ήταν πάντα μια πόλη αρκετά ασφαλής, αλλά περιοχές πέριξ του Κέντρου όχι πια.

Γενικώς τα αλητάκια που έχετε κοπέλες στο άνθος τους από άλλες γειτονιές που κατεβαίνουν στα Εξάρχεια για χάζι, χαρείτε το και απολαύστε τα νιάτα σας και τους, δεν κρατάει η φάση, λίγους μήνες στη ζωή μιας κοπελιάς, 30 χρόνια το ίδιο στόρι, δεν έχουν τι να κάνουν με έναν που κοιτάει μόνο να έχει πολλές μπίρες και τίποτε άλλο.

Για το παρκάρισμα όντως, δεν τα είχαμε πει, είναι αρκετά μεγάλο θέμα, θεωρούσα ότι δεν θα πολυχρησιμοποιεί το αυτοκίνητο η κοπελιά. Αλλιώς είναι θέμα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 31 Οκτ 2018, 19:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20930
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 31 Οκτ 2018, 19:59

Ασέβαστος έγραψε:
29 Οκτ 2018, 09:29
φιλη, ελληνοβρεττανη,νεαρη, μονη, εργαζομενη σε βρεττανικη επιχειρηση, μεταναστευει στην ελλαδα.

θα εργαζεται απο το σπιτι, μισθο κοντα στα 3κ, απαραιτητα στην αθηνα, και ψαχνει σπιτι. δεν εχει ιδεα απο αθηνα (ουτε εγω εχω) και με ρωτα σε ποια περιοχη ειναι καλυτερο να ψαξει.

επαφιεμαι στη συλλογικη σοφια του πχορουμ, για να δωσω σωστη απαντηση.
Κάτι Β. Προάστια διάβασα, παραλίες, βλακείες. Αυτά τα έχει και στη χώρα της, δεν τις λείπουν. Όλοι οσοι πάνε σε ξένη πόλη για πρώτη φορά, πιάνουν σπίτι στο κέντρο ώστε να νοιώθουν λιγότερο ξένοι. Εξάρχεια θα της προτείνεις.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25464
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 31 Οκτ 2018, 20:04

sharp έγραψε:
31 Οκτ 2018, 19:59
Ασέβαστος έγραψε:
29 Οκτ 2018, 09:29
φιλη, ελληνοβρεττανη,νεαρη, μονη, εργαζομενη σε βρεττανικη επιχειρηση, μεταναστευει στην ελλαδα.

θα εργαζεται απο το σπιτι, μισθο κοντα στα 3κ, απαραιτητα στην αθηνα, και ψαχνει σπιτι. δεν εχει ιδεα απο αθηνα (ουτε εγω εχω) και με ρωτα σε ποια περιοχη ειναι καλυτερο να ψαξει.

επαφιεμαι στη συλλογικη σοφια του πχορουμ, για να δωσω σωστη απαντηση.
Κάτι Β. Προάστια διάβασα, παραλίες, βλακείες. Αυτά τα έχει και στη χώρα της, δεν τις λείπουν. Όλοι οσοι πάνε σε ξένη πόλη για πρώτη φορά, πιάνουν σπίτι στο κέντρο ώστε να νοιώθουν λιγότερο ξένοι. Εξάρχεια θα της προτείνεις.
:+1:
Εξαρχια, κυψελη, ανω πετραλωνα. Αλλα και πλατεια μαβιλη, χιλτον κλπ, πολλες επιλογες

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Οκτ 2018, 20:06

Athina__P έγραψε:
31 Οκτ 2018, 19:54
Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:15
Περιμένω να τοποθετηθεί και η Αθηνά.
Για ποιο πράγμα ακριβώς; Για τις παλιές παρέες που βγαίναν σε κουτούκια; Και του αλωνιού και του σαλονιού, η Αθήνα ήταν ΚΑΙ ΓΑΜΩ και ειδικά τα Εξάρχεια, τώρα μου δημιουργούν μια κάποια μελαγχολία, αλλά δεν έχω βρει ΚΑΝΕΝΑΝ της γενιάς μου που να ενδιαφέρεται να πάει προς τα εκεί ειδικά βράδυ ούτε από περιέργεια. Μόνο μέρα θα περάσω μια στο τόσο. Για αυτό που αναφέρει η Juno ξέκοψα πάρα πολύ νωρίς, αλλά αυτό γιατί οι παρέες που είχα για τα Εξάρχεια ήταν εξαρχής για αυτό το λόγο. Για να έχω παρέα στα ΚΑΙΓΑΜΩ μαγαζιά, από τότε δεν έτυχε να είναι πολύ σόι οι ΔΙΚΕΣ μου παρέες. Οι κανονικές μου παρέες από τότε προτιμούσαν θερινά σινεμά, πολύ σπάνια κανένα νυχτερινό κέντρο πιο mainstream, κανέναν Μητροπάνο ξέρω γω αραιά και πού. Στη συνέχεια γνώρισα αρκετούς πληροφορικάριους και μηχανικούς που σύχναζαν παλιά στα Εξάρχεια, δεν είχαμε τις ίδιες παρέες και επίσης δεν κυκλοφορούν εκεί ούτε με σφαίρες πια. Έχουν παιδιά και πάνε δεν ξέρω... Γήπεδο; Στο χωριό; Πάντως όχι στα Εξάρχεια.

Γενικά είπατε Στρέφη και δεν είναι καλή ιδέα για μια μόνη γυναίκα εκεί, την σήμερον ημέρα, βρήκα σκόρπιες αναφορές στο ιντερνετ σχετικά, αλλά νομίζω λέει αρκετά ότι ούτε μέρα βλέπεις πολύ θηλυκό στοιχείο εκεί πέρα. Για διάφορους λόγους που τους έχουμε πει κατά καιρούς. Η Αθήνα ήταν πάντα μια πόλη αρκετά ασφαλής, αλλά περιοχές πέριξ του Κέντρου όχι πια.

Γενικώς τα αλητάκια που έχετε κοπέλες στο άνθος τους από άλλες γειτονιές που κατεβαίνουν στα Εξάρχεια για χάζι, χαρείτε το και απολαύστε τα νιάτα σας και τους, δεν κρατάει η φάση, λίγους μήνες στη ζωή μιας κοπελιάς, 30 χρόνια το ίδιο στόρι, δεν έχουν τι να κάνουν με έναν που κοιτάει μόνο να έχει πολλές μπίρες και τίποτε άλλο.

Για το παρκάρισμα όντως, δεν τα είχαμε πει, είναι αρκετά μεγάλο θέμα, θεωρούσα ότι δεν θα πολυχρησιμοποιεί το αυτοκίνητο η κοπελιά. Αλλιώς είναι θέμα...
Για όλα.

Στου Στρέφη έμενε το κτηνάκι που έγραφε κάποτε εδώ. Γενικά δεν μπορώ τέτοιες περιοχές για να μείνω. Έχω συνηθίσει αλλιώς. Για βόλτα όμως είναι πάρα πολύ ωραία όλες οι περιοχές στο κέντρο.
Για κυκλοφορία δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα, πολύς κόσμος κινείται το βράδυ εκεί. Αν δεις κανένα τσούρμο με κουκούλες απλά αλλάζεις δρόμο, δεν θα σε πειράξουν, για άλλα νοιάζονται.
the end

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Οκτ 2018, 20:11

Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 20:06
Athina__P έγραψε:
31 Οκτ 2018, 19:54
Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:15
Περιμένω να τοποθετηθεί και η Αθηνά.
Για ποιο πράγμα ακριβώς; Για τις παλιές παρέες που βγαίναν σε κουτούκια; Και του αλωνιού και του σαλονιού, η Αθήνα ήταν ΚΑΙ ΓΑΜΩ και ειδικά τα Εξάρχεια, τώρα μου δημιουργούν μια κάποια μελαγχολία, αλλά δεν έχω βρει ΚΑΝΕΝΑΝ της γενιάς μου που να ενδιαφέρεται να πάει προς τα εκεί ειδικά βράδυ ούτε από περιέργεια. Μόνο μέρα θα περάσω μια στο τόσο. Για αυτό που αναφέρει η Juno ξέκοψα πάρα πολύ νωρίς, αλλά αυτό γιατί οι παρέες που είχα για τα Εξάρχεια ήταν εξαρχής για αυτό το λόγο. Για να έχω παρέα στα ΚΑΙΓΑΜΩ μαγαζιά, από τότε δεν έτυχε να είναι πολύ σόι οι ΔΙΚΕΣ μου παρέες. Οι κανονικές μου παρέες από τότε προτιμούσαν θερινά σινεμά, πολύ σπάνια κανένα νυχτερινό κέντρο πιο mainstream, κανέναν Μητροπάνο ξέρω γω αραιά και πού. Στη συνέχεια γνώρισα αρκετούς πληροφορικάριους και μηχανικούς που σύχναζαν παλιά στα Εξάρχεια, δεν είχαμε τις ίδιες παρέες και επίσης δεν κυκλοφορούν εκεί ούτε με σφαίρες πια. Έχουν παιδιά και πάνε δεν ξέρω... Γήπεδο; Στο χωριό; Πάντως όχι στα Εξάρχεια.

Γενικά είπατε Στρέφη και δεν είναι καλή ιδέα για μια μόνη γυναίκα εκεί, την σήμερον ημέρα, βρήκα σκόρπιες αναφορές στο ιντερνετ σχετικά, αλλά νομίζω λέει αρκετά ότι ούτε μέρα βλέπεις πολύ θηλυκό στοιχείο εκεί πέρα. Για διάφορους λόγους που τους έχουμε πει κατά καιρούς. Η Αθήνα ήταν πάντα μια πόλη αρκετά ασφαλής, αλλά περιοχές πέριξ του Κέντρου όχι πια.

Γενικώς τα αλητάκια που έχετε κοπέλες στο άνθος τους από άλλες γειτονιές που κατεβαίνουν στα Εξάρχεια για χάζι, χαρείτε το και απολαύστε τα νιάτα σας και τους, δεν κρατάει η φάση, λίγους μήνες στη ζωή μιας κοπελιάς, 30 χρόνια το ίδιο στόρι, δεν έχουν τι να κάνουν με έναν που κοιτάει μόνο να έχει πολλές μπίρες και τίποτε άλλο.

Για το παρκάρισμα όντως, δεν τα είχαμε πει, είναι αρκετά μεγάλο θέμα, θεωρούσα ότι δεν θα πολυχρησιμοποιεί το αυτοκίνητο η κοπελιά. Αλλιώς είναι θέμα...
Για όλα.

Στου Στρέφη έμενε το κτηνάκι που έγραφε κάποτε εδώ. Γενικά δεν μπορώ τέτοιες περιοχές για να μείνω. Έχω συνηθίσει αλλιώς. Για βόλτα όμως είναι πάρα πολύ ωραία όλες οι περιοχές στο κέντρο.
Για κυκλοφορία δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα, πολύς κόσμος κινείται το βράδυ εκεί. Αν δεις κανένα τσούρμο με κουκούλες απλά αλλάζεις δρόμο, δεν θα σε πειράξουν, για άλλα νοιάζονται.
Χμ, δεν νομίζω άλλα διαβάζω, ειδικά αν μιλάμε για γυναίκες μόνες τους, πόσο μάλλον όχι από εδώ πέρα. Αν βλέπεις και δεν κυκλοφορούν ούτε νέοι άντρες γεροί κάποιες ώρες σε κάποιες περιοχές, ούτε μέρα, κάτι λέει και αυτό! Βέβαια όχι πέριξ των Εξαρχείων, αλλά αρκετά κοντά. Σε ένα λάθος στενό να στρίψεις... Ειδικά αν δεν ξέρεις να διαβάσεις τα σημάδια και δεν ξέρεις τις περιοχές έτσι όπως έχουν γίνει πια.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Οκτ 2018, 20:48

Γενικά η Αθήνα στο Κέντρο είναι κάπως... Δεν ξέρω αν θα την πρότεινα γενικά. Πριν τη φετινή άνοιξη, για κάποιον ειδικά που θα ερχόταν από το εξωτερικό ήταν ιδιαίτερα βρώμικη και μίζερη κατά διαστήματα. Ανάλογα την αστυνόμευση, την ώρα, μπορούσες να δεις αρκετά πράγματα που κανείς δεν θέλει να δει στην πραγματικότητα. Εδώ και καιρό, από την άνοιξη τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα, αλλά ο κόσμος φαίνεται να ξεχνάει πόσο εύθραυστο ήταν αυτό στο πρόσφατο παρελθόν. Αυτό είναι το πρόβλημα του Κέντρου. Ένα τσαφ να γίνει και μπορεί όλα να γυρίσουν πίσω. Ο κόσμος δεν πιέζει να μη γίνεται έτσι. Όλα κατά τύχη συμβαίνουν. Αμφιβάλλω και αν αρκετοί που εργάζονται στο Δήμο μένουν Αθήνα πια, νομίζω ουδέποτε ο ίδιος ο Δήμαρχος ήταν δημότης Αθηναίων... Γενικά για να δεις κάτι hip και έτσι ΟΚ, για να ζεις μέσα δεν ξέρω... Για αυτό και ζυγίζοντας όλα αυτά συμφώνησα μάλλον με τον Ερμή.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 31 Οκτ 2018, 20:52

Θα μπορούσε να πάει Δάφνη -μπραχαμι και μετά προς Χαϊδάρι .
Προσωπικά θα ήθελα να μένω πάντα κέντρο-αποκεντρο τύπου ψυχικό/ Παπάγου.

Αλλά για 30 χρόνων άνθρωπο το κέντρο δεν το αλλάζω που να με πλήρωναν να εμένα αγιαπαρασκευη φάση .
~~¥~~

Ορέστης 35

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 31 Οκτ 2018, 20:53

Athina__P έγραψε:
31 Οκτ 2018, 19:54
Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:15
Περιμένω να τοποθετηθεί και η Αθηνά.
Για ποιο πράγμα ακριβώς; Για τις παλιές παρέες που βγαίναν σε κουτούκια; Και του αλωνιού και του σαλονιού, η Αθήνα ήταν ΚΑΙ ΓΑΜΩ και ειδικά τα Εξάρχεια, τώρα μου δημιουργούν μια κάποια μελαγχολία, αλλά δεν έχω βρει ΚΑΝΕΝΑΝ της γενιάς μου που να ενδιαφέρεται να πάει προς τα εκεί ειδικά βράδυ ούτε από περιέργεια. Μόνο μέρα θα περάσω μια στο τόσο. Για αυτό που αναφέρει η Juno ξέκοψα πάρα πολύ νωρίς, αλλά αυτό γιατί οι παρέες που είχα για τα Εξάρχεια ήταν εξαρχής για αυτό το λόγο. Για να έχω παρέα στα ΚΑΙΓΑΜΩ μαγαζιά, από τότε δεν έτυχε να είναι πολύ σόι οι ΔΙΚΕΣ μου παρέες. Οι κανονικές μου παρέες από τότε προτιμούσαν θερινά σινεμά, πολύ σπάνια κανένα νυχτερινό κέντρο πιο mainstream, κανέναν Μητροπάνο ξέρω γω αραιά και πού. Στη συνέχεια γνώρισα αρκετούς πληροφορικάριους και μηχανικούς που σύχναζαν παλιά στα Εξάρχεια, δεν είχαμε τις ίδιες παρέες και επίσης δεν κυκλοφορούν εκεί ούτε με σφαίρες πια. Έχουν παιδιά και πάνε δεν ξέρω... Γήπεδο; Στο χωριό; Πάντως όχι στα Εξάρχεια.

Γενικά είπατε Στρέφη και δεν είναι καλή ιδέα για μια μόνη γυναίκα εκεί, την σήμερον ημέρα, βρήκα σκόρπιες αναφορές στο ιντερνετ σχετικά, αλλά νομίζω λέει αρκετά ότι ούτε μέρα βλέπεις πολύ θηλυκό στοιχείο εκεί πέρα. Για διάφορους λόγους που τους έχουμε πει κατά καιρούς. Η Αθήνα ήταν πάντα μια πόλη αρκετά ασφαλής, αλλά περιοχές πέριξ του Κέντρου όχι πια.

Γενικώς τα αλητάκια που έχετε κοπέλες στο άνθος τους από άλλες γειτονιές που κατεβαίνουν στα Εξάρχεια για χάζι, χαρείτε το και απολαύστε τα νιάτα σας και τους, δεν κρατάει η φάση, λίγους μήνες στη ζωή μιας κοπελιάς, 30 χρόνια το ίδιο στόρι, δεν έχουν τι να κάνουν με έναν που κοιτάει μόνο να έχει πολλές μπίρες και τίποτε άλλο.

Για το παρκάρισμα όντως, δεν τα είχαμε πει, είναι αρκετά μεγάλο θέμα, θεωρούσα ότι δεν θα πολυχρησιμοποιεί το αυτοκίνητο η κοπελιά. Αλλιώς είναι θέμα...
Να κανεις παρεα με εργενηδες/εργενισσες. Εγω πηγαινω συχνα στα Εξαρχεια (λιγοτερο απ οτι παλια ομως) για να μπανιζω φοιτητριες. Ειναι κι αυτο το ωραιο μαγαζι στη Μποταση, το γωνιακο.

Ορέστης 35

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 31 Οκτ 2018, 20:57

Θα βγαλω καμια φωτο απο Καλλιδρομιου βα σας δειξω τι ωραια ειναι. Καλα δε λεω για Πουλχεριας, επανω στο λοφο, εκει ειναι εξοχη κανονικη.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Οκτ 2018, 20:58

Εγώ μένω κέντρο απόκεντρο και δεν το αλλάζω με τίποτα. Και τον σκύλο μου βγάζω βόλτα άνετα και ησυχία έχω, πάρκινγκ χωρίς πρόβλημα και με το μηχανάκι σε 15 λεπτά είμαι μοναστηράκι ή όπου αλλού θέλω.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Οκτ 2018, 20:59

Ορέστης 35 έγραψε:
31 Οκτ 2018, 20:53
Να κανεις παρεα με εργενηδες/εργενισσες. Εγω πηγαινω συχνα στα Εξαρχεια (λιγοτερο απ οτι παλια ομως) για να μπανιζω φοιτητριες. Ειναι κι αυτο το ωραιο μαγαζι στη Μποταση, το γωνιακο.
:smt005: Το λεγόμενο οφθαλμόλουτρο.
the end

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 31 Οκτ 2018, 21:00

Sid Vicious έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:19
Να πω την αλήθεια από το λίγο που έχω γνωρίσει την Αθήνα θα προτιμούσα να μείνω Πειραιά. Γενικά εδώ Θεσσαλονίκη ας πούμε βγαίνω για τσιγάρα και λέω και 5-6 καλημερες ή μετά τα μεσάνυχτα που θα βγω έξω και επειδή έχω βαρεθεί να βγαίνω με παρέες, ξέρω ότι σχεδόν σίγουρα θα βρω παρέες έξω ακόμη και μεταξύ αγνώστων. Κάθε φορά που βγαίνω τελικά συμπεραίνω ότι πρέπει να έχω κάπου ένα εκατομμύριο φίλους. Και στην Αθήνα με δημιουργηθηκε η εντύπωση ότι κάτι λίγο κοντά σε αυτό το στυλ μόνο προς Πειραιά,εκτός κι αν κάνω λάθος. Τέλος πάντων, ποιος τρελός πάει να μείνει στην Αθήνα κτλ όταν έχει γνωρίσει την ανυπέρβλητη ομορφιά του αυτοκρατορικου βορά της θεικης Θεσσαλονίκης.
Εμένα πάλι αυτό είναι που με χαλάει στην επαρχεία. Ότι παντού θα πέσεις πάνω σε γνωστούς. Μ'αρέσει αυτή η ανωνυμία που βγάζει η Αθήνα. Αν θες να χαθείς χάνεσαι πολύ εύκολα. Αν πάλι θες να δεις γνωστούς μπορείς να τους βρεις, σου δίνει όμως τη δυνατότητα να απομονωθείς μέσα στα εκατόμμυρια κόσμου
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Οκτ 2018, 21:03

sharp έγραψε:
31 Οκτ 2018, 19:59
Κάτι Β. Προάστια διάβασα, παραλίες, βλακείες. Αυτά τα έχει και στη χώρα της, δεν τις λείπουν. Όλοι οσοι πάνε σε ξένη πόλη για πρώτη φορά, πιάνουν σπίτι στο κέντρο ώστε να νοιώθουν λιγότερο ξένοι. Εξάρχεια θα της προτείνεις.
sharp, αν κάνεις πλάκα, καλό. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Οκτ 2018, 21:05

Ερμής έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:00
Sid Vicious έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:19
Να πω την αλήθεια από το λίγο που έχω γνωρίσει την Αθήνα θα προτιμούσα να μείνω Πειραιά. Γενικά εδώ Θεσσαλονίκη ας πούμε βγαίνω για τσιγάρα και λέω και 5-6 καλημερες ή μετά τα μεσάνυχτα που θα βγω έξω και επειδή έχω βαρεθεί να βγαίνω με παρέες, ξέρω ότι σχεδόν σίγουρα θα βρω παρέες έξω ακόμη και μεταξύ αγνώστων. Κάθε φορά που βγαίνω τελικά συμπεραίνω ότι πρέπει να έχω κάπου ένα εκατομμύριο φίλους. Και στην Αθήνα με δημιουργηθηκε η εντύπωση ότι κάτι λίγο κοντά σε αυτό το στυλ μόνο προς Πειραιά,εκτός κι αν κάνω λάθος. Τέλος πάντων, ποιος τρελός πάει να μείνει στην Αθήνα κτλ όταν έχει γνωρίσει την ανυπέρβλητη ομορφιά του αυτοκρατορικου βορά της θεικης Θεσσαλονίκης.
Εμένα πάλι αυτό είναι που με χαλάει στην επαρχεία. Ότι παντού θα πέσεις πάνω σε γνωστούς. Μ'αρέσει αυτή η ανωνυμία που βγάζει η Αθήνα. Αν θες να χαθείς χάνεσαι πολύ εύκολα. Αν πάλι θες να δεις γνωστούς μπορείς να τους βρεις, σου δίνει όμως τη δυνατότητα να απομονωθείς μέσα στα εκατόμμυρια κόσμου
Καλά δεν είναι και έτσι όπως τα λέει έχω πάει πολλές φορές Θεσσαλονίκη, δεν είναι χωριό. Αν βγαίνεις και πας 100 μέτρα πιο κάτω από το σπίτι που μεγάλωσες φυσικό είναι και εδώ συμβαίνει.
the end

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Οκτ 2018, 21:05

Ερμής έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:00
Sid Vicious έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:19
Να πω την αλήθεια από το λίγο που έχω γνωρίσει την Αθήνα θα προτιμούσα να μείνω Πειραιά. Γενικά εδώ Θεσσαλονίκη ας πούμε βγαίνω για τσιγάρα και λέω και 5-6 καλημερες ή μετά τα μεσάνυχτα που θα βγω έξω και επειδή έχω βαρεθεί να βγαίνω με παρέες, ξέρω ότι σχεδόν σίγουρα θα βρω παρέες έξω ακόμη και μεταξύ αγνώστων. Κάθε φορά που βγαίνω τελικά συμπεραίνω ότι πρέπει να έχω κάπου ένα εκατομμύριο φίλους. Και στην Αθήνα με δημιουργηθηκε η εντύπωση ότι κάτι λίγο κοντά σε αυτό το στυλ μόνο προς Πειραιά,εκτός κι αν κάνω λάθος. Τέλος πάντων, ποιος τρελός πάει να μείνει στην Αθήνα κτλ όταν έχει γνωρίσει την ανυπέρβλητη ομορφιά του αυτοκρατορικου βορά της θεικης Θεσσαλονίκης.
Εμένα πάλι αυτό είναι που με χαλάει στην επαρχεία. Ότι παντού θα πέσεις πάνω σε γνωστούς. Μ'αρέσει αυτή η ανωνυμία που βγάζει η Αθήνα. Αν θες να χαθείς χάνεσαι πολύ εύκολα. Αν πάλι θες να δεις γνωστούς μπορείς να τους βρεις, σου δίνει όμως τη δυνατότητα να απομονωθείς μέσα στα εκατόμμυρια κόσμου
Έχε χάρη Σιντ που για να δείξωμε πόσο υποφέραμε κάψαμε καμιά 10ριά φορές το Κέντρο για να μπορείτε τώρα να κάνετε τις μαγκιές σας! Η Θεσσαλονίκη είναι πολύ πιο ευχάριστη συνολικά, όσον αφορά να κάνεις βόλτα με τα πόδια χωρίς να δεις κάτι να πεις γιατί ζω, πού είμαι, τι είναι η ζωή, όλα είναι ατμός! :003::003:

Αλλά μου φάνηκε κάπως μικρή να το πω; Λιγουλάκι... Σαν να ένιωθα ότι θα τους ήξερα όλους που είχαν σημασία μέσα σε λίγο καιρό και δεν θα είχε τόσο ενδιαφέρον όσο η Αθήνα. Η Αθήνα πάλι έχει τόσο σκορπισμένες γειτονιές που ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν μπορείς να δεις τους φίλους σου! Οπότε το ενδιαφέρον στην Αθήνα είναι και λίγο στη θεωρία και όχι τόσο στην πράξη. Πολύ κόσμο βλέπω και δεν κάνει παρέες, ειδικά αν ξεφύγει από τις φοιτητικές ηλικίες. Όλοι με τις γυναίκες τους κυκλοφορούν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών