μεταναστευση στην αθηνα.

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Ορέστης 35

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 31 Οκτ 2018, 21:41

Αθηνα τι εννοεις γειτονια φιλικη προς καποιον μονο του;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Οκτ 2018, 21:41

lyna έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:34
Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:30
lyna έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:29
Καλά ρε πάνα , πού μένεις;
Νέα Φιλαδέλφεια. Γιατί;
Γτ αναρωτήθηκα πού ειναι αυτο το μέρος έτσι όπως τα περιέγραφες . :lol:
Εδώ κοίτα, απέναντι από το σπίτι μου.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
the end

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 31 Οκτ 2018, 21:43

Ασέβαστος έγραψε:
29 Οκτ 2018, 09:29
φιλη, ελληνοβρεττανη,νεαρη, μονη, εργαζομενη σε βρεττανικη επιχειρηση, μεταναστευει στην ελλαδα.
ΕλληνοΒΡΕΤΑΝΙΔΑ.
Ασέβαστος έγραψε:
29 Οκτ 2018, 09:29
και με ρωτα σε ποια περιοχη ειναι καλυτερο να ψαξει.
Καλύτερα να έψαχνε στη Θεσσαλονίκη. :D
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68211
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Οκτ 2018, 21:46

Αναφορικά με το θέμα πάντως, μου φαίνεται σχεδόν αστείος ο προσδιορισμός βόρεια και νότια προάστια -έτσι γενικά- λες και πρόκειται για όμορφες αλλά απρόσιτες για τους κοινούς θνητούς περιοχές. Υπάρχουν ωραίες αλλά και τελείως χύμα ή άχαρες γειτονιές τόσο στους βόρειους όσο και στους νότιους δήμους. Παραδείγματος χάριν, μια γειτονιά στο Περιστέρι, μπορεί να είναι πολύ πιο όμορφη από μια γειτονιά στη Γλυφάδα, τη Βουλιαγμένη, το Μαρούσι ή την Κηφισιά. Το ίδιο ισχύει και για τον Πειραιά. Άποψη για τις περιοχές, μπορείς να έχεις μόνον αν έχεις μείνει (πράγμα μάλλον απίθανο) ή αν τις επισκέπτεσαι συχνά λόγω φίλων, επαγγέλματος κλπ και κυρίως σε διαφορετικές ώρες της ημέρας. Και αυτό που κρίνεις τελικά, είναι το σύνολο. Δηλαδή τόσο το συγκεκριμένο σημείο που θα είναι το σπίτι που θα μείνεις όσο και τα ευρύτερα θετικά ή αρνητικά του δήμου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 31 Οκτ 2018, 21:47

Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:41
lyna έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:34
Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:30


Νέα Φιλαδέλφεια. Γιατί;
Γτ αναρωτήθηκα πού ειναι αυτο το μέρος έτσι όπως τα περιέγραφες . :lol:
Εδώ κοίτα, απέναντι από το σπίτι μου.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Δεν είχα αμφιβολία αλλα δεν ειναι κέντρο παρά κέντρο μωρε ..
~~¥~~

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 31 Οκτ 2018, 21:47

Ορέστης 35 έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:41
Αθηνα τι εννοεις γειτονια φιλικη προς καποιον μονο του;
Το έχω κάνει σε παρόμοια ηλικία και δεν ήταν όπως το περίμενα. Είχα συνηθίσει να μένω μόνη μου Αθήνα για χρόνια και όταν τέλος πάντων έτυχε μεταπτυχιακό και δουλειά στο εξωτερικό, έμεινα σε σύντομο σχετικά διάστημα σε διάφορα μέρη. Ένα διάστημα σε καλό προάστιο σχετικά μεγάλης μητρόπολης ήταν αρκετό για να μου γυρίσει το μάτι. Δεν μου έφτανε να πηγαίνω μόνο ΣΚ στο Κέντρο να βλέπω ζωή και μιλάμε για ΤΗΝ πόλη που ζούσε ΤΗΝ καλύτερη εποχή της εδώ και ξέρω γω 70 χρόνια, αλλά έπρεπε να μένω κοντά στη δουλειά που ήταν στα προάστια εκείνο το διάστημα. Πριν το ζήσω δεν το καταλάβαινα. Μάλλον βέβαια δεν συγκρίνω τη Γλυφάδα, εκεί ένα χωριό ήταν στην ουσία, αλλά... Όταν δεν έχεις να αλλάξεις ουσιαστικά μια κουβέντα με έναν άνθρωπο εκτός δουλειάς για 5 μέρες την εβδομάδα (εκείνη θα έχει 7), γρήγορα σου φαίνεται ότι όσο ωραία και να είναι, θες να βλέπεις κόσμο πάνω από όλα. Ή να έχεις την ψευδαίσθηση ότι σε 10 λεπτά με τα πόδια θα δεις κόσμο. Ή πάλι έτσι να μεγάλωσα; Δεν ξέρω... Γνώμες είναι αυτές.

Και πάλι όσον αφορά το θέμα ότι κάπου θα διαδοθεί σε μια συγκεκριμένη γειτονιά ήρθε μια που είναι κάπως... κάπως βρε παιδί μου και της ήρθε να το ζήσει αυτό, το Κέντρο είναι κάπως λιγότερο ασφαλές; Δεν ξέρω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Athina__P την 31 Οκτ 2018, 21:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Οκτ 2018, 21:51

lyna έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:47

Δεν είχα αμφιβολία αλλα δεν ειναι κέντρο παρά κέντρο μωρε ..
Ενώ είναι το Ψυχικό; την ίδια απόσταση έχουμε από το κέντρο. :bored:
the end

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 31 Οκτ 2018, 22:07

Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:51
lyna έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:47

Δεν είχα αμφιβολία αλλα δεν ειναι κέντρο παρά κέντρο μωρε ..
Ενώ είναι το Ψυχικό; την ίδια απόσταση έχουμε από το κέντρο. :bored:
:lol: ναι, στις 12 το βράδυ που πας Ίλιον γ ποτό
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 31 Οκτ 2018, 22:09

lyna έγραψε:
31 Οκτ 2018, 22:07
Πάνας έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:51
lyna έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:47

Δεν είχα αμφιβολία αλλα δεν ειναι κέντρο παρά κέντρο μωρε ..
Ενώ είναι το Ψυχικό; την ίδια απόσταση έχουμε από το κέντρο. :bored:
:lol: ναι, στις 12 το βράδυ που πας Ίλιον γ ποτό
Ποτέ δεν πήγαινα εκεί, Νέα Φιλαδέλφεια Ηράκλειο Κηφισιά Γαλάτσι Περιστέρι και άνω Πατήσια.
the end

Ορέστης 35

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 31 Οκτ 2018, 22:33

Athina__P έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:47
Ορέστης 35 έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:41
Αθηνα τι εννοεις γειτονια φιλικη προς καποιον μονο του;
Το έχω κάνει σε παρόμοια ηλικία και δεν ήταν όπως το περίμενα. Είχα συνηθίσει να μένω μόνη μου Αθήνα για χρόνια και όταν τέλος πάντων έτυχε μεταπτυχιακό και δουλειά στο εξωτερικό, έμεινα σε σύντομο σχετικά διάστημα σε διάφορα μέρη. Ένα διάστημα σε καλό προάστιο σχετικά μεγάλης μητρόπολης ήταν αρκετό για να μου γυρίσει το μάτι. Δεν μου έφτανε να πηγαίνω μόνο ΣΚ στο Κέντρο να βλέπω ζωή και μιλάμε για ΤΗΝ πόλη που ζούσε ΤΗΝ καλύτερη εποχή της εδώ και ξέρω γω 70 χρόνια, αλλά έπρεπε να μένω κοντά στη δουλειά που ήταν στα προάστια εκείνο το διάστημα. Πριν το ζήσω δεν το καταλάβαινα. Μάλλον βέβαια δεν συγκρίνω τη Γλυφάδα, εκεί ένα χωριό ήταν στην ουσία, αλλά... Όταν δεν έχεις να αλλάξεις ουσιαστικά μια κουβέντα με έναν άνθρωπο εκτός δουλειάς για 5 μέρες την εβδομάδα (εκείνη θα έχει 7), γρήγορα σου φαίνεται ότι όσο ωραία και να είναι, θες να βλέπεις κόσμο πάνω από όλα. Ή να έχεις την ψευδαίσθηση ότι σε 10 λεπτά με τα πόδια θα δεις κόσμο. Ή πάλι έτσι να μεγάλωσα; Δεν ξέρω... Γνώμες είναι αυτές.

Και πάλι όσον αφορά το θέμα ότι κάπου θα διαδοθεί σε μια συγκεκριμένη γειτονιά ήρθε μια που είναι κάπως... κάπως βρε παιδί μου και της ήρθε να το ζήσει αυτό, το Κέντρο είναι κάπως λιγότερο ασφαλές; Δεν ξέρω...
Γιατι δεν πηγαινες κεντρο και τις καθημερινες; Δεν προλαβαινες;

Οσο για το θεμα ασφαλειας στο δρομο, οπου εχει αλλοδαπους σιγουρα δεν ειναι καλο να σε βλεπουν συνεχεια μονο ή μονη. Εγω εχω στοχοποιηθει για αυτο. Για το θεμα home invasion δεν ειμαι σιγουρος... ισως στο κεντρο μπορουν να διαφυγουν πιο γρηγορα ή να προσποιηθουν τους γειτονες...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11768
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 31 Οκτ 2018, 23:47

Juno έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:21
Sid Vicious έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:19
Να πω την αλήθεια από το λίγο που έχω γνωρίσει την Αθήνα θα προτιμούσα να μείνω Πειραιά. Γενικά εδώ Θεσσαλονίκη ας πούμε βγαίνω για τσιγάρα και λέω και 5-6 καλημερες ή μετά τα μεσάνυχτα που θα βγω έξω και επειδή έχω βαρεθεί να βγαίνω με παρέες, ξέρω ότι σχεδόν σίγουρα θα βρω παρέες έξω ακόμη και μεταξύ αγνώστων. Κάθε φορά που βγαίνω τελικά συμπεραίνω ότι πρέπει να έχω κάπου ένα εκατομμύριο φίλους. Και στην Αθήνα με δημιουργηθηκε η εντύπωση ότι κάτι λίγο κοντά σε αυτό το στυλ μόνο προς Πειραιά,εκτός κι αν κάνω λάθος. Τέλος πάντων, ποιος τρελός πάει να μείνει στην Αθήνα κτλ όταν έχει γνωρίσει την ανυπέρβλητη ομορφιά του αυτοκρατορικου βορά της θεικης Θεσσαλονίκης.
Όποιος δεν βρίσκει δουλειά στη Θεσσαλονίκη! :cry
Aυτό είναι ατυχία όντως :(
Άλλαξε το!!!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25878
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 31 Οκτ 2018, 23:53

νύχτα έγραψε:
31 Οκτ 2018, 15:13
ναι, περίπου τόσα σέσιλυ

νάιδα, υπάρχει αυτοκίνητο αλλά θα ήθελα να το αποφύγω



το σκέφτομαι πολύ σοβαρά από πέρυσι
Σου εχω την ιδανική περιοχή - με ολα οσα σε ενδιαφέρουν -περιβάλλον και ανθρώπους - κ το μεγάλο + ειναι οτι θα είμαστε σε απόσταση μερικών χιλιομέτρων.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11768
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Νοέμ 2018, 00:03

Ερμής έγραψε:
31 Οκτ 2018, 21:00
Sid Vicious έγραψε:
31 Οκτ 2018, 18:19
Να πω την αλήθεια από το λίγο που έχω γνωρίσει την Αθήνα θα προτιμούσα να μείνω Πειραιά. Γενικά εδώ Θεσσαλονίκη ας πούμε βγαίνω για τσιγάρα και λέω και 5-6 καλημερες ή μετά τα μεσάνυχτα που θα βγω έξω και επειδή έχω βαρεθεί να βγαίνω με παρέες, ξέρω ότι σχεδόν σίγουρα θα βρω παρέες έξω ακόμη και μεταξύ αγνώστων. Κάθε φορά που βγαίνω τελικά συμπεραίνω ότι πρέπει να έχω κάπου ένα εκατομμύριο φίλους. Και στην Αθήνα με δημιουργηθηκε η εντύπωση ότι κάτι λίγο κοντά σε αυτό το στυλ μόνο προς Πειραιά,εκτός κι αν κάνω λάθος. Τέλος πάντων, ποιος τρελός πάει να μείνει στην Αθήνα κτλ όταν έχει γνωρίσει την ανυπέρβλητη ομορφιά του αυτοκρατορικου βορά της θεικης Θεσσαλονίκης.
Εμένα πάλι αυτό είναι που με χαλάει στην επαρχεία. Ότι παντού θα πέσεις πάνω σε γνωστούς. Μ'αρέσει αυτή η ανωνυμία που βγάζει η Αθήνα. Αν θες να χαθείς χάνεσαι πολύ εύκολα. Αν πάλι θες να δεις γνωστούς μπορείς να τους βρεις, σου δίνει όμως τη δυνατότητα να απομονωθείς μέσα στα εκατόμμυρια κόσμου
Δεν εννοούσα γνωστούς αλλά πόσο εύκολα είναι να γνωρίσεις άγνωστο κόσμο. Απλά γίνεστε φίλοι με οποιο κόσμο είναι δίπλα. Στην Αθήνα είναι λίγο πιο δύσκολο αυτό, είναι πιο επιφυλακτικος ο κόσμος και πιο κλειστός.
Και τι χάνεσαι εύκολα στην Αθήνα, πάλι όλο γνωστούς πετυχαίνεις! Πας να πάρεις τσιγάρα από περίπτερο στο Αιγάλεω σε ρωτάει η περιπτέρου "ο Σιντ από Θεσσαλονίκη δεν είσαι; ", κάθεσαι Ψυρρη τρως ζητάς λογαριασμό "είναι από τον σεφ, σας γνωρίζει", κάθεσαι σε μπαρ ρωτάς μια το όνομα της "Σιντ έχουμε γνωριστεί πριν κάτι μήνες, όλο το βράδυ μιλούσαμε" (ωχ γκάφα, τώρα θυμήθηκα, αφού ήταν σε άλλο μαγαζί και αφού άλλαξες μαλια, εγώ μόνο σχήματα και χρώματα θυμάμαι, είναι να μην μπερδεύτω;), πας σε μεγάλο λαιβ, 50 χιλιάδες κόσμο και μια "Ε Σιντ"από δω "Σιντ" από κει, ποια ανωνυμία και χασιμο στην Αθήνα;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22768
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Νοέμ 2018, 00:07

Ισχύει ότι είναι πιο κλειστός ο κόσμος και πιο επιφυλακτικός και το θεωρώ λογικό. Δε με χαλάει καθόλου, έχω φίλους και παρέες αν θέλω να μην είμαι μόνος, όπως όμως είπα παραπάνω υπάρχουν αρκετές φορές που τη λατρεύω αυτή τη γοητεία της πλήρους ανωνυμίας
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11768
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: μεταναστευση στην αθηνα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 01 Νοέμ 2018, 00:11

Εγώ πάντως αυτή την πλήρη ανωνυμία δεν την έχω δει Αθήνα, όλο και πετυχαίνεις κάποιο γνωστό.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών