Γνωμες;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3097
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 02 Μαρ 2024, 20:22

Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:07
aLiCat έγραψε:
02 Μαρ 2024, 18:29
Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 17:07
Μπορεί κάποιος να μου πει ότι δεν έχασα και τίποτα που δεν δεχτηκα; Εντελώς αντικειμενικά δηλαδή.
Γιατί να σου πούμε ψέματα;

Εντελώς αντικειμενικά, έχασες μια ευκαιρία. Για την ακρίβεια, αρνήθηκες μια πόρτα που σου ανοιγόταν.
Για καλό ή για κακό δεν ξέρω, αλλά νομίζω άξιζε τον κόπο να δοκίμαζες.
Με ή χωρίς "βοηθητικά".

'Ισως να μην είναι αργά να πεις ότι άλλαξες γνώμη (μια δικαιολογία θα τη βρεις κι αν πραγματικά θέλουν θα τη δεχτούν).
Σε περίπτωση όμως που δεχτούν και οριστεί αυτή η συνέντευξη και είναι να αρχίσεις τα ίδια που έκανες τότε στον γιατρό πριν την επέμβαση, έπραξες άριστα που το απέρριψες.

Από ποια άποψη ήταν ευκαιρία; Απλώς θα αναφερόταν το όνομα μου, το ινστα μου και τα βιβλία μου σε μια ψυχαγωγική εκπομπή. Πρακτικά θα μου έβρισκαν εκδότη για αυτό που γραφω; Τι πόρτα θα μου άνοιγε δηλαδή ένα δεκάλεπτο;
Αν δεν μου στειλει μέχρι τη Δευτέρα η αρχισυντακτρια (είχε πει ότι θα με ενημερώσει αν αναφέρουν τελικά το όλο θέμα και το άρθρο) ισως της στείλω. Αλλά δεν ξερω μήπως φάω πόρτα αυτή τη φορά, αφού δεν νομίζω να τους άρεσε που αρνηθηκα. Βέβαια ήταν ευγενική μαζί μου και είπε ότι καταλαβαίνει αλλά πριν της πω ότι με πιάνει άγχος με αυτά, με πίεσε αρκετα και έβαλε και τον άλλο δημοσιογράφο να μου στείλει.

Δεν το χειρίστηκα σωστά. Απλά μου το είπαν την Πέμπτη, είμαι και ακουρευτος, δεν θα προλάβαινα. Δεν ξέρω.
Να μας τα λες αυτά από την αρχή ρε συ καππα, μην τα πετάς έτσι μετά...τώρα αλλάζουν όλα
Perception is reality...

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μαρ 2024, 20:30

Είμαι ακόμα ακουρευτος. Οκ, αν δεν το αναφέρουν και βρω το θάρρος να στείλω μήνυμα και δεχτούν, θα προλάβω να κουρευτω. Απλώς δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ευκαιρία. Να γίνω ξαφνικά best selling συγγραφεας επειδή βγήκα σε μια εκπομπή, δεν το νομίζω. Αντε να μου στείλουν μήνυμα τιποτα καμμένοι ή κανένα άλλο σαιτ. Τι κερδίζω από αυτα; Έτσι κι αλλιώς όταν όντως τελειώσω το βιβλίο, σκοπεύω να κάνω κρουσεις για προβολή, αλλά αυτή τη στιγμή θα έβγαινα απλώς να μιλήσω για το άρθρο και να πω λίγα λόγια για ένα βιβλίο που δεν εχω γράψει ακόμα με κίνδυνο να μου κλέψουν και την ιδέα. Και αν τα θαλασσωνα και άρχισα να τρέμω ή να χάνω τα λόγια μου, τότε αντε να έβρισκα μετά εκδότη. Στο ινστα ίσως με βοηθούσε αλλά πρακτικά βλέπει κανένας νέος τηλεόραση πρωινιατικα για να με εκανε follow; Και πόσους να κερδιζα; Ή υπήρχε περίπτωση να με ερωτευτεί καμία διανοούμενη και να μου έστελνε μηνυμα; Αν όμως εμφανιζομουν αγχωμένος και με έβλεπαν και γκομενακια που ήδη με λιμπίζονταν ή με ξερουν ,τι θα γινόταν;

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15653
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 02 Μαρ 2024, 20:35

Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:13
Και επειδή δεν έχω ακόμα εκδότη για αυτό το οποίο αφορά το θέμα, σκέφτηκα να αναφέρω ψευδως ότι όντως πήγα στην εκπομπή όταν θα στέλνω τις εκδοτικές προτάσεις. Ποιος θα κάτσει να το εξακριβωσει; Επιπλεον, το όλο θέμα ξεκίνησε από άρθρο μου που φιλοξένησε ένα σαιτ, άρα υπήρχε ήδη το υπόβαθρο της προβολής. Το να με έβλεπε ένας εκδότης στην τηλεόραση και να μου έκανε πρόταση, το βρίσκω αρκετά απίθανο. Άρα τι εχασα; Απλώς το να καυχηθώ στα σοσιαλ και μερικούς followers. Τι άλλη πόρτα θα μπορούσε να μου ανοίξει δηλαδή;
...Δεδομένου ότι θα διαφημιζονταν τα βιβλία μου και θα κέρδιζα φολλοουερς.
....Άλλοι συγγραφείς βγάζουν στα σοσιαλ τους έστω και μια μικρή αναφορά που θα κάνουν για εκείνους στην τβ ή στον Τύπο και εγώ αρνηθηκα

Συ είπας... :102:

ακόμα και γι αυτό το λόγο: :P
Σκέφτομαι πόσο θα έσκαγε αυτή (και αλλοι)
:smt047




Και μπορεί να μην είναι μια μεγάλη πόρτα, δεν παύει όμως να είναι μια αρχή (απαραίτητη για τη δουλειά που κάνεις).


'Οσο για το ερώτημά σου:
Δεν με κάνει πιο ποιοτικό που δεν δέχτηκα (ανεξάρτητα από τους λογους) ;
Είθισται, αφού πρώτα γίνουν ευρέως γνωστοί οι ποιοτικοί, μετά να γίνονται... ακριβοθώρητοι. :8)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15653
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 02 Μαρ 2024, 20:36

student έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:22
Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:07
aLiCat έγραψε:
02 Μαρ 2024, 18:29


Γιατί να σου πούμε ψέματα;

Εντελώς αντικειμενικά, έχασες μια ευκαιρία. Για την ακρίβεια, αρνήθηκες μια πόρτα που σου ανοιγόταν.
Για καλό ή για κακό δεν ξέρω, αλλά νομίζω άξιζε τον κόπο να δοκίμαζες.
Με ή χωρίς "βοηθητικά".

'Ισως να μην είναι αργά να πεις ότι άλλαξες γνώμη (μια δικαιολογία θα τη βρεις κι αν πραγματικά θέλουν θα τη δεχτούν).
Σε περίπτωση όμως που δεχτούν και οριστεί αυτή η συνέντευξη και είναι να αρχίσεις τα ίδια που έκανες τότε στον γιατρό πριν την επέμβαση, έπραξες άριστα που το απέρριψες.

Από ποια άποψη ήταν ευκαιρία; Απλώς θα αναφερόταν το όνομα μου, το ινστα μου και τα βιβλία μου σε μια ψυχαγωγική εκπομπή. Πρακτικά θα μου έβρισκαν εκδότη για αυτό που γραφω; Τι πόρτα θα μου άνοιγε δηλαδή ένα δεκάλεπτο;
Αν δεν μου στειλει μέχρι τη Δευτέρα η αρχισυντακτρια (είχε πει ότι θα με ενημερώσει αν αναφέρουν τελικά το όλο θέμα και το άρθρο) ισως της στείλω. Αλλά δεν ξερω μήπως φάω πόρτα αυτή τη φορά, αφού δεν νομίζω να τους άρεσε που αρνηθηκα. Βέβαια ήταν ευγενική μαζί μου και είπε ότι καταλαβαίνει αλλά πριν της πω ότι με πιάνει άγχος με αυτά, με πίεσε αρκετα και έβαλε και τον άλλο δημοσιογράφο να μου στείλει.

Δεν το χειρίστηκα σωστά. Απλά μου το είπαν την Πέμπτη, είμαι και ακουρευτος, δεν θα προλάβαινα. Δεν ξέρω.
Να μας τα λες αυτά από την αρχή ρε συ καππα, μην τα πετάς έτσι μετά...τώρα αλλάζουν όλα
:D
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15653
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 02 Μαρ 2024, 20:40

ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μαρ 2024, 20:42

Καλά, αν κάνουν αναφορά κερδίζω έτσι κι αλλιώς μια μικρή προβολή. Για να δούμε βεβαια. Ισως το είπε για να είναι ευγενική.
Θεωρεις πως τώρα θα πήγαινε να πω ότι άλλαξα γνωμη;
Σε αυτήν σκοπεύω να το πω σε κάποιο μέιλ. Ισως βάλω και σκριν σοτ της συνομιλίας με την αρχισυντακτρια για να με πιστεψει. Και να της πω: "ορίστε η διαφορά μου με τους beta. Αυτοί κάνουν κρα για λίγη προβολή, εγώ απορρίπτω προτασεις ". Θα πρέπει να σκεφτώ βέβαια κάποιο κοντεξτ να το εντάξω.

Εμένα πάντως οντως δεν μου αρέσει αυτό που κάνουν οι άλλοι συγγραφείς και η μανία προβολης. Βέβαια ισως για αυτό δεν πουλάει ιδιαίτερα το καινούργιο μου βιβλίο. Και με πρήζει και ο εκδότης να κάνουμε παρουσίαση γιατί δεν έκανα ακόμα.

Αφού όμως κέρδισα τόση προβολή και μόνο από το άρθρο, κρατάω και το θετικό ότι έχω καλές ιδέες και αξίζει να τις δουλέψω. Επίσης, δεν ξερω μήπως θα έβγαινα χοντρός ή άσχημος στην τηλεόραση. Βέβαια οκ, μέσω σκαιπ, θα έλεγχα λίγο την κατάσταση. Έκανα βλακεια που το απερριψα αμέσως. Ισως έπρεπε να πω οτι δεν μπορώ αυτό το σκ και να είχα χρόνο να το σκεφτώ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Μαρ 2024, 20:43

Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:30
Είμαι ακόμα ακουρευτος. Οκ, αν δεν το αναφέρουν και βρω το θάρρος να στείλω μήνυμα και δεχτούν, θα προλάβω να κουρευτω. Απλώς δεν είμαι σίγουρος ότι είναι ευκαιρία. Να γίνω ξαφνικά best selling συγγραφεας επειδή βγήκα σε μια εκπομπή, δεν το νομίζω. Αντε να μου στείλουν μήνυμα τιποτα καμμένοι ή κανένα άλλο σαιτ. Τι κερδίζω από αυτα; Έτσι κι αλλιώς όταν όντως τελειώσω το βιβλίο, σκοπεύω να κάνω κρουσεις για προβολή, αλλά αυτή τη στιγμή θα έβγαινα απλώς να μιλήσω για το άρθρο και να πω λίγα λόγια για ένα βιβλίο που δεν εχω γράψει ακόμα με κίνδυνο να μου κλέψουν και την ιδέα. Και αν τα θαλασσωνα και άρχισα να τρέμω ή να χάνω τα λόγια μου, τότε αντε να έβρισκα μετά εκδότη. Στο ινστα ίσως με βοηθούσε αλλά πρακτικά βλέπει κανένας νέος τηλεόραση πρωινιατικα για να με εκανε follow; Και πόσους να κερδιζα; Ή υπήρχε περίπτωση να με ερωτευτεί καμία διανοούμενη και να μου έστελνε μηνυμα; Αν όμως εμφανιζομουν αγχωμένος και με έβλεπαν και γκομενακια που ήδη με λιμπίζονταν ή με ξερουν ,τι θα γινόταν;
Το ίδιο ακριβώς που γίνεται και τώρα με αυτά τα γκομενάκια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Μαρ 2024, 20:49

Ρε συ Κάππα, είσαι φάση τύπου που αγχώνεται για το αν αξίζει ή όχι να απατήσει τη γυναίκα του, χωρίς να είναι παντρεμένος ή να έχει σχέση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3097
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 02 Μαρ 2024, 20:49

Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:42
Καλά, αν κάνουν αναφορά κερδίζω έτσι κι αλλιώς μια μικρή προβολή. Για να δούμε βεβαια. Ισως το είπε για να είναι ευγενική.
Θεωρεις πως τώρα θα πήγαινε να πω ότι άλλαξα γνωμη;
Σε αυτήν σκοπεύω να το πω σε κάποιο μέιλ. Ισως βάλω και σκριν σοτ της συνομιλίας με την αρχισυντακτρια για να με πιστεψει. Και να της πω: "ορίστε η διαφορά μου με τους beta. Αυτοί κάνουν κρα για λίγη προβολή, εγώ απορρίπτω προτασεις ". Θα πρέπει να σκεφτώ βέβαια κάποιο κοντεξτ να το εντάξω.

Άργησες κι όλας...φαντάσου να σε έβλεπε και ζωντανά...

μήπως είχες τη μεγάλη ευκαιρία σου να την ξανακερδίσεις για πάντα...και την κλώτσησες ? :e040:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15653
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 02 Μαρ 2024, 20:49

Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:42
Καλά, αν κάνουν αναφορά κερδίζω έτσι κι αλλιώς μια μικρή προβολή. Για να δούμε βεβαια. Ισως το είπε για να είναι ευγενική.
Θεωρεις πως τώρα θα πήγαινε να πω ότι άλλαξα γνωμη;
Σε αυτήν σκοπεύω να το πω σε κάποιο μέιλ. Ισως βάλω και σκριν σοτ της συνομιλίας με την αρχισυντακτρια για να με πιστεψει. Και να της πω: "ορίστε η διαφορά μου με τους beta. Αυτοί κάνουν κρα για λίγη προβολή, εγώ απορρίπτω προτασεις ". Θα πρέπει να σκεφτώ βέβαια κάποιο κοντεξτ να το εντάξω.

Εμένα πάντως οντως δεν μου αρέσει αυτό που κάνουν οι άλλοι συγγραφείς και η μανία προβολης. Βέβαια ισως για αυτό δεν πουλάει ιδιαίτερα το καινούργιο μου βιβλίο. Και με πρήζει και ο εκδότης να κάνουμε παρουσίαση γιατί δεν έκανα ακόμα.
.............................
Την πιθανότητα να ψάχνεις διαρκώς να βρεις εμπόδια για να δικαιολογήσεις την ανασφάλεια και το άγχος σου, την έχεις σκεφτεί;
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 02 Μαρ 2024, 20:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:49
Ρε συ Κάππα, είσαι φάση τύπου που αγχώνεται για το αν αξίζει ή όχι να απατήσει τη γυναίκα του, χωρίς να είναι παντρεμένος ή να έχει σχέση.
:smt005:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15653
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 02 Μαρ 2024, 20:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:49
Ρε συ Κάππα, είσαι φάση τύπου που αγχώνεται για το αν αξίζει ή όχι να απατήσει τη γυναίκα του, χωρίς να είναι παντρεμένος ή να έχει σχέση.
:smt023
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3097
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 02 Μαρ 2024, 20:54

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Μαρ 2024, 20:49
Ρε συ Κάππα, είσαι φάση τύπου που αγχώνεται για το αν αξίζει ή όχι να απατήσει τη γυναίκα του, χωρίς να είναι παντρεμένος ή να έχει σχέση.
:smt005:
Κορυφαίο!!!

:smt038:smt038:smt038
Perception is reality...

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μαρ 2024, 21:01

Τι εννοείτε ομως;

Λοιπον της το έστειλα τωρα χωρις σκριν γιατί δεν ήθελα να καρφωθω οτι της εστειλα μονο για αυτο, και ειδα οτι ποσταρε σχεδον αμεσως στο blog της "το χειρότερο πράγμα που μπορεί να χάσει κανείς είναι το μυαλό του" Μπορει να ειναι ασχετο βεβαια και να μην το εχει διαβασει ακομα. Αν ομως δεν ειναι και με θεωρεί πλεον ημιτρελο; Θα της στείλω και το σκριν σε λιγο.


Δεν με βοηθάνε αυτά που λέτε. Εχει γινει κανεις διασημος και επιτυχημενος απο ενα δεκαλεπτο στην τβ; Και εστω οτι θα κερδιζα καποια μικρα προνομια, ουτε πλουσιος θα γινομουν, ουτε ξαφνικα θα με διαβαζε ολη η Ελλάδα.


Όπως και να 'χει, είστε υπέρ του να στείλω ξανά στην αρχισυντακτρια;

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Μαρ 2024, 21:16

Τώρα που έκανα σκριν τη συνομιλία έλεγε 15 λεπτά, όχι δέκα. Και γράφει ο ένας δημοσιογράφος αφού αρνηθηκα "θα χαρούμε να τα πούμε στο μελλον" Πω, πρέπει να τους ενθουσιασα. Η το λέει τυπικα; Εγώ θα της τα στείλω παντως

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών