Γνωμες;

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 02 Μαρ 2024, 21:35

Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 21:01



Δεν με βοηθάνε αυτά που λέτε. Εχει γινει κανεις διασημος και επιτυχημενος απο ενα δεκαλεπτο στην τβ; Και εστω οτι θα κερδιζα καποια μικρα προνομια, ουτε πλουσιος θα γινομουν, ουτε ξαφνικα θα με διαβαζε ολη η Ελλάδα.


Κάποιους τους έχει βοηθήσει να τη βρέξουνε λίγο πάντως. Να φύγει έστω το πουρί, να καθαρίσει λίγο το μυαλό, να γίνει λίγο ροτέισον και να ξεπιαστεί και η πάμελα.
Βοηθάει κάπως και στην αυτοπεποίθηση. Είναι στην κορυφή της λίστας μαζί με τα ζάναξ και τα ξύδια.
Perception is reality...

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 05 Μαρ 2024, 10:59

Με πιεσατε και έκανα μαλακια. Σκεπτομενος οτι χανω ευκαιρία, εστειλα χθες στην αρχισυντακτρια ότι αν είναι σύντομη η συνέντευξη μπορώ να βγω για λίγο και μου απάντησε ότι θα το συζητήσουν αύριο στη σύσκεψη για τα θέματα της επόμενης εκπομπής και αν δεν βρουν χώρο θα το προβάλλουν μόλις κυκλοφορήσει το βιβλίο. Δεν νιώθω έτοιμος να βγω , κακώς το έστειλα. Ειπε θα με ειδοποιησει αυριο. Θα γίνω ρεζίλι, θα χάσω τα λόγια μου. Έκανα πρόβες και πλατειαζω με αποτέλεσμα να χάνω τον ειρμό. Το μόνο θετικό είναι που είπε ότι ίσως το κάνουμε όταν βγει το βιβλίο, κάτι που για μένα είναι προτιμότερο για να διαφημιστεί. Τώρα πάει να της ξαναστείλω και να πω ότι προτιμώ εντέλει να γίνει τότε και να μην το αναφέρει καθόλου στη σύσκεψη ή θα γίνω ενοχλητικος; Δεν θέλω να πάω, έχω αγχωθεί.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 05 Μαρ 2024, 11:07

Νιώθω όπως ακριβώς όταν ήταν να κάνω την επέμβαση. Δεν θέλω. Να στείλω πως προτιμώ να γίνει όταν βγει το βιβλίο ή θα με περάσει πια για σάικο; Κακώς της έστειλα το μήνυμα. Έδρασα παρορμητικά. Αλλά σκέφτομαι τουλάχιστον αν της το πω σήμερα, δεν θα το αναφέρει στη σύσκεψη, γιατί αν το αναφέρει θα γίνει τελεσιδικο και δεν θα μπορώ να αρνηθώ. Πάει να της στείλω κι άλλο μηνυμα; Τι να πω; Δεν γίνεται να αλλάζω συνέχεια γνώμη. Να της πω ότι προέκυψε τελικά κάτι και θα είμαι εκτός Ελλαδος άρα καλυτερα να μιλήσουμε όταν κυκλοφορήσει το βιβλιο; Ακούγεται πιστευτό;

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2759
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 07 Μαρ 2024, 09:46

Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 12:51
Θεωρείτε πως έχασα καποια σπουδαία ευκαιρία; Δεδομένου ότι θα διαφημιζονταν τα βιβλία μου και θα κέρδιζα φολλοουερς. Η αρχισυντακτρια επέμενε και αναγκάστηκα να της πω ότι με πιάνει άγχος σε δημόσιες ομιλίες. Πολύ πιθανόν να με θεωρούν τρελό τώρα. Μήπως να της πω ότι άλλαξα γνωμη; Πιστευετε ότι μπορώ να ανταπεξελθω με ζαναξ ή αλκοολ;

Άλλοι συγγραφείς βγάζουν στα σοσιαλ τους έστω και μια μικρή αναφορά που θα κάνουν για εκείνους στην τβ ή στον Τύπο και εγώ αρνηθηκα.
σε συνεντεύξεις ακόμα και σε ανθυποσελεμπριτι πάντα δίνουν από πριν τις ερωτήσεις να προετοιμάσεις απαντήσεις. και γραπτά να τις έχεις δεν νομίζω πως θα υπάρχει θεμα. Ακόμα γιατί θες εκδότη και δεν τα ανεβάζεις τα ebooks σε πλατφόρμες και ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία; Τα διαδικαστικά δεν τα ξέρω τωρα το ψάχνω για κάτι δικά μου θέματα, χωρις να πω λεπτομέρειες. .
Σιγά την προώθηση που θα είχες ως άσημος από εκδοτικούς οίκους.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1355
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 07 Μαρ 2024, 10:31

Dorian έγραψε:
07 Μαρ 2024, 09:46
Kappa έγραψε:
02 Μαρ 2024, 12:51
Θεωρείτε πως έχασα καποια σπουδαία ευκαιρία; Δεδομένου ότι θα διαφημιζονταν τα βιβλία μου και θα κέρδιζα φολλοουερς. Η αρχισυντακτρια επέμενε και αναγκάστηκα να της πω ότι με πιάνει άγχος σε δημόσιες ομιλίες. Πολύ πιθανόν να με θεωρούν τρελό τώρα. Μήπως να της πω ότι άλλαξα γνωμη; Πιστευετε ότι μπορώ να ανταπεξελθω με ζαναξ ή αλκοολ;

Άλλοι συγγραφείς βγάζουν στα σοσιαλ τους έστω και μια μικρή αναφορά που θα κάνουν για εκείνους στην τβ ή στον Τύπο και εγώ αρνηθηκα.
σε συνεντεύξεις ακόμα και σε ανθυποσελεμπριτι πάντα δίνουν από πριν τις ερωτήσεις να προετοιμάσεις απαντήσεις. και γραπτά να τις έχεις δεν νομίζω πως θα υπάρχει θεμα. Ακόμα γιατί θες εκδότη και δεν τα ανεβάζεις τα ebooks σε πλατφόρμες και ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία; Τα διαδικαστικά δεν τα ξέρω τωρα το ψάχνω για κάτι δικά μου θέματα, χωρις να πω λεπτομέρειες. .
Σιγά την προώθηση που θα είχες ως άσημος από εκδοτικούς οίκους.

Αν ήμασταν στο εξωτερικό θα το έκανα, αλλά εδω θεωρεις πως έχουν ανταποκριση τα ebooks; Ποια πλατφορμα εχεις κατα νου; Επιπλέον επικρατεί μεγαλος σνομπισμος για τις ανεξάρτητες εκδόσεις. Γενικά στην Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω. Ούτε για λογοτεχνικά βραβεία καλύπτεσαι με μόνο ηλεκτρονική έκδοση. Το πρώτο μου βιβλίο το έβγαλα με κατι μαλακες που όχι απλώς δεν ασχολήθηκαν με προώθηση, από ένα σημείο και μετα έκοψαν την επικοινωνία, ενώ τους είχα ζητήσει να μου στείλουν επιπλέον αντίτυπα. Και δεν ειναι μονκ η προωθηση ,ειναι και η διανομη που αφορα καθαρα τον εκδοτικο. Φταίω κι εγώ γιατί δεν ήθελα να κάνω παρουσίαση βέβαια. Μόνος μου το έστειλα σε σαιτς για κριτικές κλπ. Αλλά πλέον και σε αυτό το κομμάτι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και δεν βγάζουν εύκολα ούτε ένα δελτίο τύπου. Υπάρχουν σαιτς που πλέον μέχρι και αυτά τα χρεώνουν.
Το δεύτερο που κυκλοφορησα πρόσφατα το έβγαλα με έναν μικρό μεν, αλλά καλό εκδοτικό. Σκοπεύω να κάνω και παρουσίαση αυτή τη φορά. Τουλάχιστον δείχνουν να έχουν μεγαλύτερο σεβασμό και κατανόηση για το έργο.

Η συνέντευξη αφορούσε ένα πρότζεκτ που ετοιμαζω τώρα. Μέσω ενός άρθρου είχε αρκετή απήχηση και με καλεσαν να μιλήσω για αυτό. Εντέλει ξαναστειλα στην αρχισυντακτρια όπως σας είπα, μου απάντησε πως θα με ενημερωνε εχθές, αλλά εντέλει δεν μου έγραψε. Υποθέτω πως όπως είπε ενδέχεται να μην είχαν χρόνο για την επόμενη εκπομπή (ή θεώρησε πως είμαι τρελός αφού αρχικά της είπα ότι έχω θέμα με το public speaking) Μου είχε πει βέβαια πως ευχαριστως να προβάλουν το θέμα όταν βγει και επίσημα το βιβλίο. Θα δείξει αν το είπε τυπικα ή όχι. Ισως έχασα ευκαιρία, αλλά από την άλλη και τώρα να έβγαινα, αφού δεν έχει βγει ακόμα το βιβλίο, δεν θα είχα κάποιο άμεσο όφελος. Το χειριστηκα άσχημα εξαρχής επειδή πανικοβληθηκα. Έπρεπε να δεχτω και να τους ζητήσω τις ερωτήσεις. Δεν φτάσαμε στο να μου πουν λεπτομέρειες και να μου εξηγήσουν γιατί έπαθα πανικό και έλεγα στην αρχισυντακτρια ότι δεν θα τα καταφέρω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γνωμες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μαρ 2024, 10:43

Kappa έγραψε:
07 Μαρ 2024, 10:31
(ή θεώρησε πως είμαι τρελός αφού αρχικά της είπα ότι έχω θέμα με το public speaking)
Ίσως να συνέβη το αντίθετο. Να θεώρησε ότι αυτή θα ήταν τρελλή αν επιχειρούσε ζωντανή παρουσίαση ενός συγγραφέα που δήλωσε ότι έχει πρόβλημα με το public speaking.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών