Πώληση κομιξ

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5405
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 02 Απρ 2024, 10:22

Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:15
GoBzi έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:12
Green Dragon έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:07
Τι σε πειράζει τι θα το κάνει μετά ο αγοραστής; Να το πουλήσεις δεν θέλεις;
Είναι απλά ο κλασικός Έλληνας που δεν νιώθει ότι ο άλλος το κάνει επαγγελματικά. Είναι σαν αρκετούς πελάτες που πάνε σε μάντρες να πάρουν αυτοκίνητο και περιμένουν τον άλλο να τους το πουλήσει στην τιμή που το αγόρασε.

Ποια η διαφορά αν το κάνει "επαγγελματικά "; Επιπλέον δεν νομίζω ότι το κάνει επαγγελματικά. Σε σαιτ απάντησε σε μια αγγελία, δεν έχει κατάστημα και εικάζω δεν φορολογείται. Επιπλέον, άλλο το αυτοκίνητο συσκευές που επιδέχονται σέρβις και τις αναβαθμουν πριν την επαναπωληση. Το κομιξ πώς να το αναβαθμισεις; Ότι αγοράσεις θα πουλήσεις.
Όταν λέω επαγγελματικά εννοώ ότι το κάνει για το κέρδος και δεν το κάνει μόνο σε εσένα. Γνωρίζει κόσμο που μαζεύει κόμικ και ίσως έχει και διασυνδέσεις σε μαγαζιά. Στην ουσία βγάζει λεφτά γιατί έχει πληροφορίες στις οποίες εσύ είτε δεν θέλεις να έχεις πρόσβαση (γιατί δεν είναι ο κλάδος σου) ή δεν έχεις το χρόνο να αποκτήσεις πρόσβαση. Το επάγγελμα αυτό υπάρχει εδω και χιλιάδες χρόνια. Λέγεται μεσάζοντας.

Επειδή είναι κόμικ και δεν καίγεσαι για τα 200 ευρώ, άστο σε online αγγελία για καμία δύο τρεις μήνες.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Απρ 2024, 10:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:21
Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:16
Άρα να επιδείνωση στην αρχική τιμή λέτε; Η αξία του είναι στο 200αρι. Αυτός περιμένει να τι πουλήσω εγώ λιγότερα για να τι πουλήσει αυτός 200αρι.
Μπορεί να το πουλήσει και 500αρι.

Αν σ' ενοχλεί, προσπάθησε το μόνος σου και καλή τύχη.

Στην τελική Κάππα μου, με τη δική σου λογική κι εσύ θα αισχροκερδίσεις γιατί δεν νομίζω να αγόρασες 200/300 ευρώ το συγκεκριμένο κόμικ. Άσε που μπορεί να στο έκαναν και δώρο. :lol:
Το αγόρασα 18 ευρώ. Την τιμή των 200 δεν τη διαμόρφωσα εγώ, διαμορφωθηκε από τη ζήτηση που υπάρχει αφού δεν κυκλοφορεί ούτε ως μεταχειρισμένο.

Δεν ξερω, μόνο σε μένα φαίνεται ανηθικο; Προσωπικά δεν αρεσκομαι στην αισχροκερδια. Πχ είχα πουλήσει Playstation 4 που είχα παίξει ελάχιστες φορές στα 150 , σε εποχή που τα μεταχειρισμένα τα έδιναν με 30 ευρώ λιγότερα από την τιμή αγοράς. Το έδωσα σε πατέρα για το γιο του. Αν μου το ζητούσε κάποιος για να πουλήσει σε υψηλότερη τιμή, πολύ απλά δεν θα το έδινα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kappa την 02 Απρ 2024, 10:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16366
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 02 Απρ 2024, 10:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:14
Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:00
Έχω ένα σπάνιο Κομιξ (από τα εξαντλημένα του Τερζοπουλου) που δεν κυκλοφορεί καθόλου ούτε ως μεταχειρισμένο. Αρχικά ήταν να το πουλήσω ένα 200αρι, αλλά μου πρότειναν στα 150. Βλέπω όμως ότι αυτός που μου το πρότεινε πουλάει κομιξ. Πώς ξερω οτι θα το πάρει και δεν θα το πουλήσει μετά παραπάνω; Να επιμείνω στην αρχική τιμή;
Σαφώς και θα το πουλήσει παραπάνω. Όσοι πουλάνε μεταχειρισμένα (ρούχα, βιβλία, έπιπλα, οτιδήποτε) αυτό ακριβώς κάνουν. Το δικό σου πρόβλημα, ποιο είναι; :lol:
Oτι θα το πάρει ο αχάριστος που δε φτάνει που του έδωσε ο καππας το κομικς για εκατο πενηντα ψωροευρω δε θα τον ευγνωμονεί για πάντα και θα ανεβάζει στόρις στο ίνστα του ο παλαιοβιβλιοπωλης (ή μάλλον παλιοβιβλιοπώλης) και θα το διαφημίζει στους ΑΛΛΟΥΣ αγοραστές! Μπροστά στα μάτια του κάππα, μπροστά στα ίδια του τα μάτια. Καμια ντροπή ο ανήθικος, ο αχάριστος!!
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Απρ 2024, 10:29

GoBzi έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:22
Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:15
GoBzi έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:12


Είναι απλά ο κλασικός Έλληνας που δεν νιώθει ότι ο άλλος το κάνει επαγγελματικά. Είναι σαν αρκετούς πελάτες που πάνε σε μάντρες να πάρουν αυτοκίνητο και περιμένουν τον άλλο να τους το πουλήσει στην τιμή που το αγόρασε.

Ποια η διαφορά αν το κάνει "επαγγελματικά "; Επιπλέον δεν νομίζω ότι το κάνει επαγγελματικά. Σε σαιτ απάντησε σε μια αγγελία, δεν έχει κατάστημα και εικάζω δεν φορολογείται. Επιπλέον, άλλο το αυτοκίνητο συσκευές που επιδέχονται σέρβις και τις αναβαθμουν πριν την επαναπωληση. Το κομιξ πώς να το αναβαθμισεις; Ότι αγοράσεις θα πουλήσεις.
Όταν λέω επαγγελματικά εννοώ ότι το κάνει για το κέρδος και δεν το κάνει μόνο σε εσένα. Γνωρίζει κόσμο που μαζεύει κόμικ και ίσως έχει και διασυνδέσεις σε μαγαζιά. Στην ουσία βγάζει λεφτά γιατί έχει πληροφορίες στις οποίες εσύ είτε δεν θέλεις να έχεις πρόσβαση (γιατί δεν είναι ο κλάδος σου) ή δεν έχεις το χρόνο να αποκτήσεις πρόσβαση. Το επάγγελμα αυτό υπάρχει εδω και χιλιάδες χρόνια. Λέγεται μεσάζοντας.

Επειδή είναι κόμικ και δεν καίγεσαι για τα 200 ευρώ, άστο σε online αγγελία για καμία δύο τρεις μήνες.
Πώς ξέρουμε ότι γνωρίζει κοσμο; Από το νησί μού είπε ότι είναι. Λογικά είναι συλλέκτης/πωλητής. Εγώ έχω συλλογή με κομιξ τερζοπουλου την οποία δεν ενδιαφέρομαι να πουλήσω. Το συγκεκριμένο είναι το μοναδικό μιας σειράς την οποία δεν έχω ολόκληρη και λόγω τιμών μεταχειρισμενων δεν σκοπεύω να πουλήσω το νεφρό μου για να την συμπληρώσω, άρα δεν έχει νόημα να το έχω, για αυτό είπα να το πουλήσω σε κάποιον που το ψάχνει για τη συλλογή του.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 02 Απρ 2024, 10:35

Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:25
Το αγόρασα 18 ευρώ. Την τιμή των 200 δεν τη διαμόρφωσα εγώ, διαμορφωθηκε από τη ζήτηση που υπάρχει αφού δεν κυκλοφορεί ούτε ως μεταχειρισμένο.
Πώς ακριβώς διαμορφώθηκε η τιμή των 200 ευρώ;
Δεν είναι αισχροκέρδεια να έχεις αγοράσει 18 και να πουλάς 200;;
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Απρ 2024, 10:38

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:35
Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:25
Το αγόρασα 18 ευρώ. Την τιμή των 200 δεν τη διαμόρφωσα εγώ, διαμορφωθηκε από τη ζήτηση που υπάρχει αφού δεν κυκλοφορεί ούτε ως μεταχειρισμένο.
Πώς ακριβώς διαμορφώθηκε η τιμή των 200 ευρώ;
Δεν είναι αισχροκέρδεια να έχεις αγοράσει 18 και να πουλάς 200;;
Λόγω σπανιοτητας και συλλεκτικής αξίας πλέον. Στα 18 το ειχα αγοράσει καινούργιο οταν κυκλοφόρησε, όχι ως μεταχειρισμένο.

Δηλαδή ο άλλος που ήθελε να πουλήσει πρώτη έκδοση βιβλίου 50 ευρω, που κυκλοφορεί στη δεύτερη έκδοση με 13 ευρώ , έπρεπε να του το πουλήσω εγώ σε τιμή μεταχειρισμενου (5 ευρώ το ειχα); Ακύρωσα τη συναλλαγή για να μην κοροϊδεψει κανέναν καημένο μετά. Εγω το πουλούσα για να το πάρει κάποιος να το διαβάσει, όχι να το επαναπουλησει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kappa την 02 Απρ 2024, 10:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 02 Απρ 2024, 10:41

Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:38
Εγω το πουλούσα για να το πάρει κάποιος να το διαβάσει, όχι να το επαναπουλησει.
Έλα! Από πότε καθορίζεις εσύ τη στοχοθεσία του αγοραστή;;; :smt017
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1397
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 02 Απρ 2024, 10:42

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:41
Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:38
Εγω το πουλούσα για να το πάρει κάποιος να το διαβάσει, όχι να το επαναπουλησει.
Έλα! Από πότε καθορίζεις εσύ τη στοχοθεσία του αγοραστή;;; :smt017
Δεν μπορω να την καθορισω ή να την κρίνω, απλώς μπορώ να επιλέξω να μην πουλήσω το αντικείμενό μου.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 02 Απρ 2024, 10:44

Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:42
Δεν μπορω να την καθορισω ή να την κρίνω, απλώς μπορώ να επιλέξω να μην πουλήσω το αντικείμενό μου.
Τώρα μιλάς σένια..όχι και να μου υποδείξεις τι θα κάνω το βιβλίο που μου πουλάς!

ΥΓ. Μαζεύω βιβλία από το 1972, αγαπητέ. Όλο και κάτι έχω ψυχανεμιστεί...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70524
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Απρ 2024, 10:50

Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:38
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:35
Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:25
Το αγόρασα 18 ευρώ. Την τιμή των 200 δεν τη διαμόρφωσα εγώ, διαμορφωθηκε από τη ζήτηση που υπάρχει αφού δεν κυκλοφορεί ούτε ως μεταχειρισμένο.
Πώς ακριβώς διαμορφώθηκε η τιμή των 200 ευρώ;
Δεν είναι αισχροκέρδεια να έχεις αγοράσει 18 και να πουλάς 200;;
Λόγω σπανιοτητας και συλλεκτικής αξίας πλέον. Στα 18 το ειχα αγοράσει καινούργιο οταν κυκλοφόρησε, όχι ως μεταχειρισμένο.

Δηλαδή ο άλλος που ήθελε να πουλήσει πρώτη έκδοση βιβλίου 50 ευρω, που κυκλοφορεί στη δεύτερη έκδοση με 13 ευρώ , έπρεπε να του το πουλήσω εγώ σε τιμή μεταχειρισμενου (5 ευρώ το ειχα); Ακύρωσα τη συναλλαγή για να μην κοροϊδεψει κανέναν καημένο μετά. Εγω το πουλούσα για να το πάρει κάποιος να το διαβάσει, όχι να το επαναπουλησει.
Εσύ προσπαθείς να το πουλήσεις για να βγάλεις αεράτο χαρτζιλίκι. Σιγά μη ζητήσεις και βιογραφικό του αγοραστή. Κόμικ πουλάς, δεν δίνεις παιδί για υιοθεσία. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Απρ 2024, 20:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:50
Kappa έγραψε:
02 Απρ 2024, 10:38
Λόγω σπανιοτητας και συλλεκτικής αξίας πλέον. Στα 18 το ειχα αγοράσει καινούργιο οταν κυκλοφόρησε, όχι ως μεταχειρισμένο.

Δηλαδή ο άλλος που ήθελε να πουλήσει πρώτη έκδοση βιβλίου 50 ευρω, που κυκλοφορεί στη δεύτερη έκδοση με 13 ευρώ , έπρεπε να του το πουλήσω εγώ σε τιμή μεταχειρισμενου (5 ευρώ το ειχα); Ακύρωσα τη συναλλαγή για να μην κοροϊδεψει κανέναν καημένο μετά. Εγω το πουλούσα για να το πάρει κάποιος να το διαβάσει, όχι να το επαναπουλησει.
Εσύ προσπαθείς να το πουλήσεις για να βγάλεις αεράτο χαρτζιλίκι. Σιγά μη ζητήσεις και βιογραφικό του αγοραστή. Κόμικ πουλάς, δεν δίνεις παιδί για υιοθεσία. :lol:
Βγάζει τόση εμμονικότητα που με κάνει να αναρωτιέμαι αν είναι ο Γιαννόπουλος :D

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70524
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Απρ 2024, 10:33

Green Dragon έγραψε:
02 Απρ 2024, 20:50

Βγάζει τόση εμμονικότητα που με κάνει να αναρωτιέμαι αν είναι ο Γιαννόπουλος :D
Περισσότερες ομοιότητες έχει με τον Έκτορα παρά με τον Γιαννόπουλο.

Απλώς έχουν μια πχορουμική διαφορά. Ο Έκτωρ ανοίγει ημερήσια θέματα, διανθίζοντας τα με πολ, ενώ ο Κάππα διαλέγει ένα επίσης τυχαίο θέμα και το κάνει φωσκολικό σενάριο. Ο τρόπος ανάπτυξης των θεμάτων, γραφής, χαρακτήρα κλπ είναι ακριβώς ο ίδιος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16366
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Απρ 2024, 10:38

Η Αχάριστη© τι λέει για όλα αυτά Kappa;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 03 Απρ 2024, 10:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Απρ 2024, 10:33
Green Dragon έγραψε:
02 Απρ 2024, 20:50

Βγάζει τόση εμμονικότητα που με κάνει να αναρωτιέμαι αν είναι ο Γιαννόπουλος :D
Περισσότερες ομοιότητες έχει με τον Έκτορα παρά με τον Γιαννόπουλο.

Απλώς έχουν μια πχορουμική διαφορά. Ο Έκτωρ ανοίγει ημερήσια θέματα, διανθίζοντας τα με πολ, ενώ ο Κάππα διαλέγει ένα επίσης τυχαίο θέμα και το κάνει φωσκολικό σενάριο. Ο τρόπος ανάπτυξης των θεμάτων, γραφής, χαρακτήρα κλπ είναι ακριβώς ο ίδιος.
Για πλάκα το είπα, προφανώς και δεν είναι. Τον Γιαννόπουλο τον καταλαβαίνεις από χιλιόμετρα, πιο μονότονο τρολάρισμα δεν υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Πώληση κομιξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 03 Απρ 2024, 10:47

Πάντως κάποιοι πωλητές μεταχειρισμένων βιβλίων κλπ δεν έχουν τον θεό τους...

Έχω την πρώτη έκδοση του Άσιμου "Αναζητώντας κροκανθρώπους" αγορασμένη σε αμελητέα τιμή το 1981 από τον ίδιο, μαζί με κάποιες κασέτες του που πούλαγε τότε έξω από το Πολυτεχνείο.

Και πας στο metabook και βλέπεις τιμή 490 ευρώ!!! :smt017
https://metabook.gr/books/anazitontas-k ... mos-393827
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών