Παιζω τον συγγραφεα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9382
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 18 Απρ 2024, 18:28

Bazoomba έγραψε:
17 Απρ 2024, 23:26
που περιείχε 6 σελίδες από το τελευταίο βιβλίο του Κόρβου του Επιψηλέα.
Με κοίταξε, κοντοστάθηκε για λίγο και στο τέλος έριξε το πανωφόρι χαμέ κι έκατσε οκλαδόν απλώνοντας τα φύλλα του χαρτιού στο πάτωμα.

- Δεν ξέρεις τι μπορεί να πατήσεις στον πεζόδρομο, κυκλοφορούν επά πολλοί περίεργοι: παιδιά της πρέζας και της τυρόπιτας, πόρνες εκδιδόμενες και μη, μπετατζήδες με ρούχα άπλυτα βδομάδας, βοσκοί που εφορμούν από τα βουνά για να συνδιαλλαγούν με το Κράτος, γραβατωμένοι τσέοι που πασχίζουν να ξετινάξουν την πιτυρίδα από το μαύρο παλτό τους. Δεν συμμαζεύεται... Που και που πετυχαίνω και τύπους ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ, σαν εσένα, που περιφέρονται άσκοπα και είναι χαμένοι σαν τους τουρίστες τα αυγουστιάτικα σούρουπα, που μπερδέυονται όταν έρχεται η ώρα να διαλέξουν αν θα πάρουν πίσω μαζί τους την εικόνα του ουρανού των μυριάδων χρωμάτων ή το φρέσκο κάτουρο που μυρίζει ο πεζόδρομος αφού παρελάσουν τα παιδιά της αλάνας.

Έκανε μια περίεργη γκριμάτσα, σήκωσε το δεξί κωλομέρι, άπλωσε το χέρι κάτω από το πανωφόρι στο οποίο καθόταν ,ψαχούλεψε λιγάκι και στο τέλος, αφού βρήκε πουρεδιασμένο το δρακουλίνι που έψαχνε, είπε

- Οπωσδήποτε,ο λόγος για τον οποίο αυτό το διαόλι δεν θρυμματίζεται είναι τα τρανς λιπαρά.

Το έφαγε και κατόπιν άρχισε να ξεδιαλέγει μανιωδώς τις σελίδες, πράγμα που μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν μόλις 6, ώσπου βρήκε αυτή που αναζητούσε και μου την έδωσε

- Να,ορίστε, ξεκίνα από αυτη. Μελέτησε την προσεχτικά και αν μπορέσεις να εντρυφήσεις στο γραπτό, αν σε αγγίξει ο κόσμος του Κόρβου, πέρνα αύριο την ίδια ώρα από αυτό το σημείο. Θα σε περιμένω κρατώντας το δεύτερο φύλλο ...
:o
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9263
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 18 Απρ 2024, 18:30

Isildur έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:28
Bazoomba έγραψε:
17 Απρ 2024, 23:26
που περιείχε 6 σελίδες από το τελευταίο βιβλίο του Κόρβου του Επιψηλέα.
Με κοίταξε, κοντοστάθηκε για λίγο και στο τέλος έριξε το πανωφόρι χαμέ κι έκατσε οκλαδόν απλώνοντας τα φύλλα του χαρτιού στο πάτωμα.

- Δεν ξέρεις τι μπορεί να πατήσεις στον πεζόδρομο, κυκλοφορούν επά πολλοί περίεργοι: παιδιά της πρέζας και της τυρόπιτας, πόρνες εκδιδόμενες και μη, μπετατζήδες με ρούχα άπλυτα βδομάδας, βοσκοί που εφορμούν από τα βουνά για να συνδιαλλαγούν με το Κράτος, γραβατωμένοι τσέοι που πασχίζουν να ξετινάξουν την πιτυρίδα από το μαύρο παλτό τους. Δεν συμμαζεύεται... Που και που πετυχαίνω και τύπους ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ, σαν εσένα, που περιφέρονται άσκοπα και είναι χαμένοι σαν τους τουρίστες τα αυγουστιάτικα σούρουπα, που μπερδέυονται όταν έρχεται η ώρα να διαλέξουν αν θα πάρουν πίσω μαζί τους την εικόνα του ουρανού των μυριάδων χρωμάτων ή το φρέσκο κάτουρο που μυρίζει ο πεζόδρομος αφού παρελάσουν τα παιδιά της αλάνας.

Έκανε μια περίεργη γκριμάτσα, σήκωσε το δεξί κωλομέρι, άπλωσε το χέρι κάτω από το πανωφόρι στο οποίο καθόταν ,ψαχούλεψε λιγάκι και στο τέλος, αφού βρήκε πουρεδιασμένο το δρακουλίνι που έψαχνε, είπε

- Οπωσδήποτε,ο λόγος για τον οποίο αυτό το διαόλι δεν θρυμματίζεται είναι τα τρανς λιπαρά.

Το έφαγε και κατόπιν άρχισε να ξεδιαλέγει μανιωδώς τις σελίδες, πράγμα που μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν μόλις 6, ώσπου βρήκε αυτή που αναζητούσε και μου την έδωσε

- Να,ορίστε, ξεκίνα από αυτη. Μελέτησε την προσεχτικά και αν μπορέσεις να εντρυφήσεις στο γραπτό, αν σε αγγίξει ο κόσμος του Κόρβου, πέρνα αύριο την ίδια ώρα από αυτό το σημείο. Θα σε περιμένω κρατώντας το δεύτερο φύλλο ...
:o
χμμ, δεν δίνεις και πολλές επιλογές στον επόμενο.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9382
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 18 Απρ 2024, 18:35

Bazoomba έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:30
Isildur έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:28
Bazoomba έγραψε:
17 Απρ 2024, 23:26
που περιείχε 6 σελίδες από το τελευταίο βιβλίο του Κόρβου του Επιψηλέα.
Με κοίταξε, κοντοστάθηκε για λίγο και στο τέλος έριξε το πανωφόρι χαμέ κι έκατσε οκλαδόν απλώνοντας τα φύλλα του χαρτιού στο πάτωμα.

- Δεν ξέρεις τι μπορεί να πατήσεις στον πεζόδρομο, κυκλοφορούν επά πολλοί περίεργοι: παιδιά της πρέζας και της τυρόπιτας, πόρνες εκδιδόμενες και μη, μπετατζήδες με ρούχα άπλυτα βδομάδας, βοσκοί που εφορμούν από τα βουνά για να συνδιαλλαγούν με το Κράτος, γραβατωμένοι τσέοι που πασχίζουν να ξετινάξουν την πιτυρίδα από το μαύρο παλτό τους. Δεν συμμαζεύεται... Που και που πετυχαίνω και τύπους ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ, σαν εσένα, που περιφέρονται άσκοπα και είναι χαμένοι σαν τους τουρίστες τα αυγουστιάτικα σούρουπα, που μπερδέυονται όταν έρχεται η ώρα να διαλέξουν αν θα πάρουν πίσω μαζί τους την εικόνα του ουρανού των μυριάδων χρωμάτων ή το φρέσκο κάτουρο που μυρίζει ο πεζόδρομος αφού παρελάσουν τα παιδιά της αλάνας.

Έκανε μια περίεργη γκριμάτσα, σήκωσε το δεξί κωλομέρι, άπλωσε το χέρι κάτω από το πανωφόρι στο οποίο καθόταν ,ψαχούλεψε λιγάκι και στο τέλος, αφού βρήκε πουρεδιασμένο το δρακουλίνι που έψαχνε, είπε

- Οπωσδήποτε,ο λόγος για τον οποίο αυτό το διαόλι δεν θρυμματίζεται είναι τα τρανς λιπαρά.

Το έφαγε και κατόπιν άρχισε να ξεδιαλέγει μανιωδώς τις σελίδες, πράγμα που μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν μόλις 6, ώσπου βρήκε αυτή που αναζητούσε και μου την έδωσε

- Να,ορίστε, ξεκίνα από αυτη. Μελέτησε την προσεχτικά και αν μπορέσεις να εντρυφήσεις στο γραπτό, αν σε αγγίξει ο κόσμος του Κόρβου, πέρνα αύριο την ίδια ώρα από αυτό το σημείο. Θα σε περιμένω κρατώντας το δεύτερο φύλλο ...
:o
χμμ, δεν δίνεις και πολλές επιλογές στον επόμενο.
Χεχ... Όχι, δεν ήταν πάσα για συνέχεια. Απλά εξεπλάγην, δεν σου το 'χα (δεν είχα δει δείγματα προφανώς). Εκείνος δε ο Κόρβος ο Επιψηλέας μού έφερε ανατριχίλες (κι ας μην ξέρω καν αν σημαίνει κάτι).

Σόρυ για την σφήνα, συνεχίστε. Θα το έκανα κι εγώ τσάτρα-πάτρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν δεν χρειαστεί να το κόψω απότομα στα επόμενα λεπτά.

Btw, έχεις υπ' όψιν σου ένα βιβλίο με τίτλο "Σπίτι από φύλλα";
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9263
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 18 Απρ 2024, 18:38

Isildur έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:35
Bazoomba έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:30
Isildur έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:28

:o
χμμ, δεν δίνεις και πολλές επιλογές στον επόμενο.
Χεχ... Όχι, δεν ήταν πάσα για συνέχεια. Απλά εξεπλάγην, δεν σου το 'χα (δεν είχα δει δείγματα προφανώς). Εκείνος δε ο Κόρβος ο Επιψηλέας μού έφερε ανατριχίλες (κι ας μην ξέρω καν αν σημαίνει κάτι).

Σόρυ για την σφήνα, συνεχίστε. Θα το έκανα κι εγώ τσάτρα-πάτρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν δεν χρειαστεί να το κόψω απότομα στα επόμενα λεπτά.

Btw, έχεις υπ' όψιν σου ένα βιβλίο με τίτλο "Σπίτι από φύλλα";
Όχι, κοίταξα τώρα την περιγραφή στο Politeia. Για πες...
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9382
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 18 Απρ 2024, 18:54

Bazoomba έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:38
Isildur έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:35
Bazoomba έγραψε:
18 Απρ 2024, 18:30

χμμ, δεν δίνεις και πολλές επιλογές στον επόμενο.
Χεχ... Όχι, δεν ήταν πάσα για συνέχεια. Απλά εξεπλάγην, δεν σου το 'χα (δεν είχα δει δείγματα προφανώς). Εκείνος δε ο Κόρβος ο Επιψηλέας μού έφερε ανατριχίλες (κι ας μην ξέρω καν αν σημαίνει κάτι).

Σόρυ για την σφήνα, συνεχίστε. Θα το έκανα κι εγώ τσάτρα-πάτρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν δεν χρειαστεί να το κόψω απότομα στα επόμενα λεπτά.

Btw, έχεις υπ' όψιν σου ένα βιβλίο με τίτλο "Σπίτι από φύλλα";
Όχι, κοίταξα τώρα την περιγραφή στο Politeia. Για πες...
Πολύ φευγάτο, με αφήγηση μέσα στην αφήγηση (υποτίθεται ότι το έγραψαν δύο-τρεις διαφορετικοί συγγραφείς), απίστευτα παράξενη εκτύπωση (αν δεις κανένα screenshot θα καταλάβεις τι εννοώ) και όταν βγήκε δημιουργήθηκε μια φήμη ότι δεν το έγραψε ένας άνθρωπος, αλλά ήταν μαζέματα από κείμενα διάφορων τύπων στο web που στο περίπου ο ένας συμπλήρωνε τον άλλον. Δεν ξέρω αν την φήμη την έβγαλαν απ' τον εκδοτικό ή ο ίδιος ο συγγραφέας (ή κανείς απ' τους δυο), αλλά είναι πιθανό να συνέβαλε κι αυτή στο να διαδοθεί το βιβλίο και να κάνει καλές πωλήσεις, παρ' όλο που ήταν αρκετά ακριβό.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70146
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 19:20

Ρε σεις, από συγγραφική υπερπαραγωγή στη σύγχρονη Ελλάδα, άλλο τίποτις.

Οπότε, θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αν "παίζατε" κάποιους συγκεκριμένους συγγραφείς.


To αναφέρω αυτό γιατί έναν καιρό είχα ασχοληθεί και με το άθλημα ανάγνωσης της μεταπολιτευτικής ελπιδοφόρας γενιάς, αλλά από ένα σημείο και μετά άρχισα να τους/τις μπερδεύω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 18 Απρ 2024, 23:01

Αφηγητης (Αχθουρης)
Σημερα το πρωι, ξυπνησα νωριτερα για να παω δουλεια.
Ειχε χαλασει το αυτοκινητο και επρεπε να παω
με τα ποδια. Ποιος θα μπορουσε να φανταστει το τι θα
γινοταν σημερα ! Βγηκα εξω στο πεζοδρομιο κι ενω
περπατουσα βιαστικος με πλησιαζει ενας (xioni) ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ,
κοντός τύπος που ξεπρόβαλε από το απέναντι ψιλικατζίδικο.
Είμαι ο πιο διαβασμένος ημιμαθής φώναξε κρατώντας στο
δεξί του χέρι μια σακούλα δρακουλίνια. Θεέ μου σκέφτηκα,
αυτό είναι ο (αφηγητης) ΜΕΣΟΣ ορος του Ελληνα ψαγμενου πολιτη ;
Σκιρτησα βλεποντας τα χοντρα σαγονια του να αλεθουν
με μανια τα δρακουλινια. Χαζογελασα αμηχανα και προσπαθησα
να πω κατι για να τον αποφυγω.

- Μηπως ξερεις τι ωρα ανοιγουν τα (ksk) ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ;

Γέλασα μέσα μου και αποφάσισα να το διασκεδάσω
ανοίγοντας κουβέντα για τα ενδιαφέροντα του και κατά ποςο τον ενδιέφεραν.., Καιρός να ξεκαθαρίσουμε ...........

ΚΑΤΙ σκεψεις που χρονιζουν
μεσα μου και περιμενουν απαντηση.
Η ωρα ομως δεν ηταν καταλληλη για διασκεδαση. Δεν ειχα αυτοκινητο και βιαζομουν να μην αργησω στη δουλεια ..........
Ο κοντος σταματησε ξαφνικα να αλεθει την τροφη του. Τα χερια του
βουβαθηκαν, με κοιταξε στα ματια με απορια, σαν να με συμπονουσε
που δεν ηξερα.

- Ενα βιβλιοπωλειο που ηξερα εδω στη γειτονια, εκλεισε. Ηταν
το τελευταιο βιβλιοπωλειο για ημιμαθεις διαβασμενους. Δεν ξερω
αν θα ξανανοιξει. Ετσι ειναι, τα βιβλιοπωλεια οταν κλεινουν δεν ξανανοιγουν.
Μην αγχωνεσαι, δεν θα βρεις βιβλιοπωλειο ανοικτο.

Πεταξε την αδεια σακουλα. Απο το τριμμενο πανωφορι του,
εβγαλε ενα τσαλακωμενο πακετο .........

(Bazoomba))

ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΙΧΕ 6 σελίδες από το τελευταίο βιβλίο του Κόρβου του Επιψηλέα.
Με κοίταξε, κοντοστάθηκε για λίγο και στο τέλος έριξε το πανωφόρι χαμέ κι έκατσε οκλαδόν απλώνοντας τα φύλλα του χαρτιού στο πάτωμα.

- Δεν ξέρεις τι μπορεί να πατήσεις στον πεζόδρομο, κυκλοφορούν επά πολλοί περίεργοι: παιδιά της πρέζας και της τυρόπιτας, πόρνες εκδιδόμενες και μη, μπετατζήδες με ρούχα άπλυτα βδομάδας, βοσκοί που εφορμούν από τα βουνά για να συνδιαλλαγούν με το Κράτος, γραβατωμένοι τσέοι που πασχίζουν να ξετινάξουν την πιτυρίδα από το μαύρο παλτό τους. Δεν συμμαζεύεται... Που και που πετυχαίνω και τύπους ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ, σαν εσένα, που περιφέρονται άσκοπα και είναι χαμένοι σαν τους τουρίστες τα αυγουστιάτικα σούρουπα, που μπερδέυονται όταν έρχεται η ώρα να διαλέξουν αν θα πάρουν πίσω μαζί τους την εικόνα του ουρανού των μυριάδων χρωμάτων ή το φρέσκο κάτουρο που μυρίζει ο πεζόδρομος αφού παρελάσουν τα παιδιά της αλάνας.

Έκανε μια περίεργη γκριμάτσα, σήκωσε το δεξί κωλομέρι, άπλωσε το χέρι κάτω από το πανωφόρι στο οποίο καθόταν ,ψαχούλεψε λιγάκι και στο τέλος, αφού βρήκε πουρεδιασμένο το δρακουλίνι που έψαχνε, είπε

- Οπωσδήποτε,ο λόγος για τον οποίο αυτό το διαόλι δεν θρυμματίζεται είναι τα τρανς λιπαρά.

Το έφαγε και κατόπιν άρχισε να ξεδιαλέγει μανιωδώς τις σελίδες, πράγμα που μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν μόλις 6, ώσπου βρήκε αυτή που αναζητούσε και μου την έδωσε

- Να,ορίστε, ξεκίνα από αυτη. Μελέτησε την προσεχτικά και αν μπορέσεις να εντρυφήσεις στο γραπτό, αν σε αγγίξει ο κόσμος του Κόρβου, πέρνα αύριο την ίδια ώρα σε αυτό το σημείο. Θα σε περιμένω κρατώντας το δεύτερο φύλλο, το οποίο ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αχθος Αρουρης την 19 Απρ 2024, 10:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αχθος Αρουρης
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 02 Ιουν 2022, 21:27
Phorum.gr user: Αχθος Αρουρης

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αχθος Αρουρης » 18 Απρ 2024, 23:05

ειναι ιδιο με το πρωτο .....

Αφηγητης (Εγω) - Καλα, το πρωτο φυλλο ποιο ειναι ;;
Κοντος (με τα δρακουλινια) - Μολις τωρα σου εδωσα ενα φυλλο
να το διαβασεις.
Εγω - Αυτο ειναι το πρωτο !
Κοντος - Ακριβως !
Εγω - Κι αυριο θα μου δωσεις το δευτερο φυλλο
που ειναι ιδιο με το πρωτο ;
Κοντος – Ετσι.
Εγω - Αφου το πρωτο και το δευτερο ειναι ιδια,
το δευτερο δεν χρειαζεται. Τι να το κανω !
Κοντος – Πως ! χρειαζεται.
Εγω - Μα θα διαβασω το πρωτο, δεν θα χρειαστει
να διαβασω το δευτερο. Δεν μου ειπες
οτι το πρωτο και το δευτερο φυλλο ειναι ιδια ;
Να ξαναρθω παλι αυριο εδω για να μου δωσεις
το δευτερο φυλλο που ειναι ιδιο με το πρωτο ;
Με συγχωρεις αλλα δεν ....
Κοντος - Δεν καταλαβες. Το δευτερο φυλλο που
θα σου δωσω δεν θα το διαβασεις. Το πρωτο
φυλλο ειναι αυτο που θα διαβασεις σημερα
και αυριο, εδω στο ιδιο σημειο, θα σου δωσω
το δευτερο φυλλο που θα το ξαναδιαβασεις.
Υπαρχει διαφορα αναμεσα διαβαζω και ξαναδιαβαζω.
Εγω – Εστω υπαρχει διαφορα, αλλα οταν διαβασω
το πρωτο φυλλο μπορω να το ξαναδιαβασω οσες
φορες θελω.
Κοντος – Διαβαζω και ξαναδιαβαζω διαφερουν ;
Εγω – Διαφερουν
Κοντος – Οταν διαβαζεις, κάνεις κατι αλλο απ’οτι
οταν ξαναδιαβαζεις ; Και οταν ξαναδιαβαζεις κάνεις
κατι αλλο απ’οτι οταν διαβαζεις ;
Εγω – Κάνεις κατι αλλο
Κοντος – Αν λοιπον κανεις κατι αλλο, δεν μπορεις
να ξαναδιαβαζεις αυτο που διαβαζεις διοτι τοτε
δεν κανεις κατι αλλο απο το να διαβαζεις το ιδιο.
Εγω – Ελα τωρα ! Παιζομε με τις λεξεις.
Κοντος – Καθολου.
Εσυ - Εσυ μου λες τωρα οτι αν θελω να ξαναδιαβασω
ενα βιβλιο θα πρεπει να το ξαναγορασω.
Κοντος – Αυτο λεω,
Εγω – Τα εχεις μπερδεψει φιλε.
Κοντος – Εγωωωωω ; Εσυ τα εχεις μπερδεψει.
Ενα μπιφτεκι που τρωγω, μπορω να το ξαναφαω ;
Απαντησε μου παρακαλω.
Εγω - Οχι βεβαια.
Κοντος – Το μπιφτεκι που τρωγω δεν μπορω να το
ξαναφαω. Αλλο λοιπον το τρωγω και αλλο το ξανατρωγω.
Μπορω να ξαναφαω ενα μπιφτεκι ιδιο με το πρωτο
αλλα δε μπορω να ξαναφαω το πρωτο.
Εγω – Το πρωτο φυλλο που μου εδωσες δεν θα το φαω,
γιατι τα φυλλα απο χαρτι δεν τρωγονται.
Κοντος – Σωστα ! Δεν τρωγονται με το στομα, τρωγονται
με τα ματια ή ακριβεστερα με το μυαλο. Αλλα πες μου
και το αλλο. Οταν ξοδεψεις ενα χαρτονομισμα των εκατο
ευρω, μπορεις να το ξαναξοδεψεις ;;
Εγω – Οχι
Κοντος – Μπορεις ομως να ξαναξοδεψεις ενα αλλο
χαρτονομισμα των εκατο ευρω που ειναι ιδιο με το πρωτο,
αλλα το πρωτο δεν μπορεις να το ξαναξοδεψεις. ..............
................ Απαντησε μου. Γιατι δεν απαντας ...................
.....................................................................................

Βρε που εμπλεξα μ’ αυτον τον κερατα ! Αν και με ειχε
ζαλισει με τις σοφιστειες του, η φωνη του ειχε μια υγροτητα
που σε χαλαρωνε θες δεν θες, ενα τονο τοσο οικειο που ημουν
ετοιμος, εκων-ακων, να δεχτω το αυριανο ραντεβου
που μου ζητουσε.

Ο Κοντος σηκωθηκε, τραβηξε το πανωφορι του απο χαμω
εψαξε τις τσεπες του κι εβγαλε ενα κινητο παλαιας κοπης.
Δεν προλαβε καν να το κοιταξει κι ακουστηκε ηχος κλησης.

Κοντος – Ναι ......... Καλημερα ..............................
Το βιβλιο αυτο που ζηταται, εχει εξαντληθει. Να σας στειλω
καποιο αλλο.....................Οχι, το τελευταιο βιβλιο του
Κορβου του Επιψηλεα δεν εχει εκδοθει ακομη......................
Ακριβως.... μετα απο αυτο που λετε, γραφει ενα καινουργιο αλλα
δεν εχει τελειωσει ακομη την συγγραφη του ............................
Περιπου σ’ενα εξαμηνο κι ο τιτλος του ειναι .....................

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9263
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Παιζω τον συγγραφεα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 19 Απρ 2024, 22:36

"Περι των τετμημενων τεκμαρτων σημειων".
Κλείνω τώρα γιατί διακόψατε μια σοβαρή συζήτηση που είχα.

Που είχαμε μείνει; Ε λοιπόν, να δεις που αυτή η συστατική λαδίλα αυτών των διαολίων οφείλεται στο φοινικέλαιο. Υποχρεώνει δήθεν ο νόμος τα καρτέλ των τροφίμων να αναγράφουν τα συστατικά για την ασφάλεια του καταναλωτή, αλλά υπογείως διαπράττονται αλλαξοκωλιές ένθεν κακειθεν, που τυγχάνει κατά σατανικό τρόπο να ευνοουν πάντα την κερδοφορία του παραγωγού και ταυτόχρονα να ζημιώνουν την υγεία την δικιά μας. Κι όταν κάποιος άμοιρος γκώσει από όλη αυτή την χημεία και στραφεί προς πιο πρωτόγονες μορφές ενεργειακής πλήρωσης, ανακαλύπτει πως και οι λίγες εναλλακτικές που του είχαν απομείνει, τα τρόφιμα έξω από τα κελιά της επωνυμίας και η κοπριά των περιττωμάτων του Αδάμ, είναι και αυτά υιοθετημένα παραπαίδια των ανωνύμων λόρδων.

Μα τι λες άνθρωπε μου; Που κολλάν τα δρακουλίνια στην συζήτηση μας; Δεν με παίδευες τόση ώρα με σωκρατικούς πιθηκισμους για το δεύτερο φύλλο που είναι ταυτοχρόνως ίδιο και διαφορετικό από το πρώτο;

Σωστά ομιλείς. Όταν έρθεις αύριο για την δεύτερη σελίδα, περνώντας από το ψιλικατζίδικο απέναντι, κράτα και μια σακουλίτσα από αυτά…
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών