Μπίζνες πίτς

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Μπίζνες πίτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 16 Απρ 2024, 10:21

Κακώς το γράφω εδώ, μιας και πρόκειται για ιδέα εκατομμυρίων (οκ, μερικών εκατοντάδων χιλιάδων), αλλά κάπως πρέπει να βολιδοσκοπήσω την κατάσταση πριν την επιχειρηματική κίνηση.

Μιας και έρχονται οι ευρωεκλογές, σκεφτόμουν (για τις επόμενες, τώρα δεν προλαβαίνω) να δημιουργήσω ένα κόμμα και να κατέβω κι εγώ στον πολιτικό αγώνα (δεν έχω καταλάβει γιατί χρησιμοποιούμε τον όρο "κατεβαίνω στις εκλογές", υποθέτω για την ηθική κατάπτωση που ακολουθεί μετά την εκλογή). Το πρόγραμμα θα είναι πολύ ξεκάθαρο. Κατεβαίνουμε μόνο για τα γκαφρά, για τα δέκα κέι το μήνα, ήτοι τα εκατόν είκοσι το χρόνο, επί πέντε, εξακόκια την πενταετία. Το κόμμα θα ονομαστεί κυδωνιά γιατί γουατέβερ, θα το έβαζα πλέισχολντερ αλλά βαριέμαι να σκεφτώ κάτι καλύτερο, έβαλα ένα δέντρο εκεί για να υπάρχει, έτσι, να θυμίζει λίγο εξοχή.

Ούτως ή άλλως, το ευρωκοινοβούλιο δεν αποφασίζει για τους σχετικούς κανονισμούς της ένωσης, αλλά οι ευρωπαϊκές παραεπιτροπές. Το κοινοβούλιο απλά τις κατακυρώνει. Οι ψήφοι πάνε πλειοψηφικά με βάση τον πληθυσμό του κράτους, επομένως ποιο το νόημα της πολιτικής ατζέντας; Ε, για τα μάτια του κώλου, θα λέμε κι εμείς καμιά παπαριά, έτσι για την τιμή των όπλων. Θα πατάμε το κουμπάκι, εννοείται θα εμφανιζόμαστε στο κοινοβούλιο μόνο όσες μέρες μας αναγκάζουν και θα εξαντλούμε τις επιτρεπόμενες μέρες αποχής, και μετά μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει θα τσιμπάμε τα γκαφρά. Με απόλυτη διαφάνεια όμως, δηλαδή ότι δεν κάνουμε απολύτως τίποτα, δεν πάμε να κοροϊδέψουμε τον κόσμο.

Θα ψηνόταν κάποιος να συμμετάσχει ή να μας ψηφίσει;

Υγ.: Όχι δεν είναι ειρωνικό ποστ για τους ευρωβουλευταί (καλά, μπορεί να είναι και λίγο), πραγματικά ψήνομαι να το κάνω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Μπίζνες πίτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 16 Απρ 2024, 10:33

Νομίζω ότι σε έχουν προλάβει φίλε μου.
Πιο καπατσοι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Re: Μπίζνες πίτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 16 Απρ 2024, 10:36

Δεν έχεις άδικο. Η αλήθεια είναι πως θέλω να κάνω κάποιου είδους πόνζι σχήμ, δηλαδή θέλω να τραβήξω φραμπαλατζήδες οι οποίοι θα κάνουν με την σειρά τους τον σχετικό αγώνα με την ελπίδα οτι θα πάρουν τα γιούρο γκαφρά, ώστε με σιγουριά να μπω τουλάχιστον εγώ στο ευρωκοινοβούλιο.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Μπίζνες πίτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 16 Απρ 2024, 10:49

Νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις να πας στο Dragons Den 3
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alex Amsterdam την 16 Απρ 2024, 11:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Μπίζνες πίτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 16 Απρ 2024, 10:58

Στηρίζω.

Καπετάν Μιχάλης
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 22 Φεβ 2024, 14:36
Τοποθεσία: Άπαρτα Βουνά
Επικοινωνία:

Re: Μπίζνες πίτς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Μιχάλης » 16 Απρ 2024, 11:02

Alex Amsterdam έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:49
Νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις να πας στο Dragosn Den 3
Δεν ζητάω λεφτά, ένα παράβολο και ένα συμβολαιογράφο ή ό,τι χρειάζεται θα τα πληρώσω, δεν είμαι αχάριστος. Συμμετοχή θέλω και ψήφους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών