Ακύρωση παραγγελιας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15644
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Απρ 2024, 21:09

Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:06



Ήταν σε μειλ, πώς να της τα ζητήσω πισω; Να της πω να τα εκτυπωσει και να μου τα στειλει ή να μου στειλει αποδεικτικο βιντεο που τα διαγραφει; Εχει ολόκληρα κεφάλαια.
Θα γράψω νουβέλα για το θέμα, κάποια στιγμή. Έχω ήδη στο μυσλο μου ένα βασικό στορυ.
Θύμισέ μου αν θες, της τα είχες στείλει επειδή ενδιαφερόσουν (πέρα από το βρακί της) για την κριτική της ;
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 19 Απρ 2024, 21:10

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:24
Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:14
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:04

Όταν λες "χθες έκανα ακύρωση για παραγγελία προχθεσινή", πότε ήταν το "χθες"; Στις 7 το πρωί; Στις 10; Το μεσημέρι... πότε;

Mail επιβεβαίωσης, mail με tracking number κλπ έλαβες;

Αν όντως καθυστέρησες και είχε προχωρήσει η διαδικασία, τότε καλά σού κάνανε, νόμιμο ή μη.
Την παραγγελία την έκανα προχθές το βράδυ,κατά τις 10. Το μειλ ακύρωσης το έστειλα το απόγευμα εχθές στις 5. Πότε πρόλαβαν να το στείλουν; Και όχι μόνο αυτό, εντέλει κρατάνε και 10 ευρώ παραπάνω από τα έξοδα αποστολής γιατί λέει κόπηκε παραστατικό. Τι σχέση έχει αυτο; Κλέφτες καραμπινατοι. Θα κάνω καταγγελία.
Τι λες μωρέ (αν δεν τρολάρεις φυσικά); Έστειλες στις 5 το απόγευμα mail ακύρωσης, για παραγγελία που είχες κάνει το προηγούμενο βράδυ;

Μια χαρά σού κάνανε τότε. Και λίγα σού χρεώσανε, κανονικά έπρεπε να σου χρεώσουν και εργατικά, υλικά συσκευασίας και τα ρέστα.

Άκου... πότε προλάβανε, στις 5 το απόγευμα. :-?


(ΟΚ, το δεκάρικο που λες -αν ισχύει φυσικά- είναι απάτη).


Σε άλλη περίπτωση θα γκρινιάζει γιατί αργούν. Τώρα που το έκαναν γρήγορα, πάλι γκρινια

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22859
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 21:13

Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:07
με μπλοκαρε μόνο στα στορις, ενώ της είχα ζητήσει σε μειλ να με μπλοκαρει :102:
ειναι εσωτερική μαχη, δεν το βλεπεις; Απο την μια σε αγαπάει τόσο που κανει την καρδιά της πέτρα αφου το ζητάς, απο την αλλη δεν μπορει να την σπασει μονη της, περιμένει το αναπόφευκτο, να το κανεις εσυ.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 19 Απρ 2024, 21:14

aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:09
Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:06



Ήταν σε μειλ, πώς να της τα ζητήσω πισω; Να της πω να τα εκτυπωσει και να μου τα στειλει ή να μου στειλει αποδεικτικο βιντεο που τα διαγραφει; Εχει ολόκληρα κεφάλαια.
Θα γράψω νουβέλα για το θέμα, κάποια στιγμή. Έχω ήδη στο μυσλο μου ένα βασικό στορυ.
Θύμισέ μου αν θες, της τα είχες στείλει επειδή ενδιαφερόσουν (πέρα από το βρακί της) για την κριτική της ;

Με είχε προσεγγισει επειδή της είχαν φανεί εύστοχες και καλογραμμένες οι κριτικές μού. Μου ζήτησε να διαβάσει το πρώτο μου βιβλίο και της το έστειλα σε pdf. Μετά μου έστειλε εκείνη το ,τότε ανέκδοτο δικό της, ζητώντας βοήθεια στην επιμέλεια. Μετά αρχίσαμε να ανταλλάσουμε γενικά γραπτά, μου είχε στείλει κι εκείνη κι άλλα, ποιήματα κλπ κλπ.
Θεωρώ παντως πως είμαι καλύτερος συγγραφέας από εκείνη, παρόλο που της έλεγα ότι είναι καλύτερη. Έχουμε άλλο στυλ βέβαια.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15644
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Απρ 2024, 21:25

Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:14
aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:09
Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:06



Ήταν σε μειλ, πώς να της τα ζητήσω πισω; Να της πω να τα εκτυπωσει και να μου τα στειλει ή να μου στειλει αποδεικτικο βιντεο που τα διαγραφει; Εχει ολόκληρα κεφάλαια.
Θα γράψω νουβέλα για το θέμα, κάποια στιγμή. Έχω ήδη στο μυσλο μου ένα βασικό στορυ.
Θύμισέ μου αν θες, της τα είχες στείλει επειδή ενδιαφερόσουν (πέρα από το βρακί της) για την κριτική της ;

Με είχε προσεγγισει επειδή της είχαν φανεί εύστοχες και καλογραμμένες οι κριτικές μού. Μου ζήτησε να διαβάσει το πρώτο μου βιβλίο και της το έστειλα σε pdf. Μετά μου έστειλε εκείνη το ,τότε ανέκδοτο δικό της, ζητώντας βοήθεια στην επιμέλεια. Μετά αρχίσαμε να ανταλλάσουμε γενικά γραπτά, μου είχε στείλει κι εκείνη κι άλλα, ποιήματα κλπ κλπ.
Θεωρώ παντως πως είμαι καλύτερος συγγραφέας από εκείνη, παρόλο που της έλεγα ότι είναι καλύτερη. Έχουμε άλλο στυλ βέβαια.

Ε ναι, οι κανόνες ευγενείας επιτάσσουν να λέμε και τέτοια αθώα ψεματάκια. :D

Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις τώρα, είναι να επικεντρωθείς στη νουβέλα που έχεις στο νου. Να τη φέρεις στο φως.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 21:29

Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:14
aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:09
Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:06



Ήταν σε μειλ, πώς να της τα ζητήσω πισω; Να της πω να τα εκτυπωσει και να μου τα στειλει ή να μου στειλει αποδεικτικο βιντεο που τα διαγραφει; Εχει ολόκληρα κεφάλαια.
Θα γράψω νουβέλα για το θέμα, κάποια στιγμή. Έχω ήδη στο μυσλο μου ένα βασικό στορυ.
Θύμισέ μου αν θες, της τα είχες στείλει επειδή ενδιαφερόσουν (πέρα από το βρακί της) για την κριτική της ;

Με είχε προσεγγισει επειδή της είχαν φανεί εύστοχες και καλογραμμένες οι κριτικές μού. Μου ζήτησε να διαβάσει το πρώτο μου βιβλίο και της το έστειλα σε pdf. Μετά μου έστειλε εκείνη το ,τότε ανέκδοτο δικό της, ζητώντας βοήθεια στην επιμέλεια. Μετά αρχίσαμε να ανταλλάσουμε γενικά γραπτά, μου είχε στείλει κι εκείνη κι άλλα, ποιήματα κλπ κλπ.
Θεωρώ παντως πως είμαι καλύτερος συγγραφέας από εκείνη, παρόλο που της έλεγα ότι είναι καλύτερη. Έχουμε άλλο στυλ βέβαια.
Μήπως όντως είναι καλύτερη, επειδή μπορεί ξέρω 'γω να κρατάει σταθερά τα νούμερα στην αφήγησή της; Αν πχ πεις "Ο λοχαγός έδωσε εντολή στον ανθυπασπιστή, τους δυο λοχίες και τους τρεις δεκανείς του να συγκεντρώσουν τους 47 φαντάρους που τους απέμειναν στον λόχο και να κινήσουν για τον λόφο. Ενώ ανέβαιναν αγκομαχώντας την απότομη πλαγιά, οι 7 λοχίες άρχισαν να μαλώνουν με τους 12 δεκανείς αν οι μερίδες φτάνουν για τα 237 άτομα που απαρτίζανε το τάγμα που κινούσε προς την κορφή και ευτυχώς επενέβησαν οι 3 ανθυπασπιστές και ο δόκιμος και τους χωρίσανε πριν πιαστούν στα χέρια. Όταν τελικά φτάσανε στην κορυφή κατάκοποι και αναψοκοκκινισμένοι από το περπάτημα, σωριάστηκαν πάνω στις πέτρες και τα χώματα και οι πέντε χιλιάδες σχεδόν ταυτόχρονα", νομίζω πως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μπερδευτεί ο αναγνώστης.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 19 Απρ 2024, 21:38

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:29
Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:14
aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:09


Θύμισέ μου αν θες, της τα είχες στείλει επειδή ενδιαφερόσουν (πέρα από το βρακί της) για την κριτική της ;

Με είχε προσεγγισει επειδή της είχαν φανεί εύστοχες και καλογραμμένες οι κριτικές μού. Μου ζήτησε να διαβάσει το πρώτο μου βιβλίο και της το έστειλα σε pdf. Μετά μου έστειλε εκείνη το ,τότε ανέκδοτο δικό της, ζητώντας βοήθεια στην επιμέλεια. Μετά αρχίσαμε να ανταλλάσουμε γενικά γραπτά, μου είχε στείλει κι εκείνη κι άλλα, ποιήματα κλπ κλπ.
Θεωρώ παντως πως είμαι καλύτερος συγγραφέας από εκείνη, παρόλο που της έλεγα ότι είναι καλύτερη. Έχουμε άλλο στυλ βέβαια.
Μήπως όντως είναι καλύτερη, επειδή μπορεί ξέρω 'γω να κρατάει σταθερά τα νούμερα στην αφήγησή της; Αν πχ πεις "Ο λοχαγός έδωσε εντολή στον ανθυπασπιστή, τους δυο λοχίες και τους τρεις δεκανείς του να συγκεντρώσουν τους 47 φαντάρους που τους απέμειναν στον λόχο και να κινήσουν για τον λόφο. Ενώ ανέβαιναν αγκομαχώντας την απότομη πλαγιά, οι 7 λοχίες άρχισαν να μαλώνουν με τους 12 δεκανείς αν οι μερίδες φτάνουν για τα 237 άτομα που απαρτίζανε το τάγμα που κινούσε προς την κορφή και ευτυχώς επενέβησαν οι 3 ανθυπασπιστές και ο δόκιμος και τους χωρίσανε πριν πιαστούν στα χέρια. Όταν τελικά φτάσανε στην κορυφή κατάκοποι και αναψοκοκκινισμένοι από το περπάτημα, σωριάστηκαν πάνω στις πέτρες και τα χώματα και οι πέντε χιλιάδες σχεδόν ταυτόχρονα", νομίζω πως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μπερδευτεί ο αναγνώστης.
Στα γραπτά μου είμαι ακριβολόγος. Βέβαια δεν γράφω βιβλία πλοκής, τύπου αστυνομικά. Εκείνη είχε πολλές ασάφειες και παραλείψεις που της διόρθωσα εγώ. Κακως, έπρεπε να την αφήσω να ρεζιλευτει. Μέχρι και κάτι υποσημειωσεις που έβαλε σε αναφορές "κουλτουρας " τύπου στον Προυστ, είχαν λάθη. Έπρεπε να τα αφήσω αδιόρθωτα γιατι τώρα καμωνεται την σπουδαία και την μορφωμενη και σε εμένα δεν έστειλε έστω ένα αντίτυπο του βιβλίου που της διόρθωσα.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 19 Απρ 2024, 21:38

Τα θυμάμαι και φουντωνω ξανά.

Kappa
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2020, 21:20

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kappa » 19 Απρ 2024, 21:40

aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:25
Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:14
aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:09


Θύμισέ μου αν θες, της τα είχες στείλει επειδή ενδιαφερόσουν (πέρα από το βρακί της) για την κριτική της ;

Με είχε προσεγγισει επειδή της είχαν φανεί εύστοχες και καλογραμμένες οι κριτικές μού. Μου ζήτησε να διαβάσει το πρώτο μου βιβλίο και της το έστειλα σε pdf. Μετά μου έστειλε εκείνη το ,τότε ανέκδοτο δικό της, ζητώντας βοήθεια στην επιμέλεια. Μετά αρχίσαμε να ανταλλάσουμε γενικά γραπτά, μου είχε στείλει κι εκείνη κι άλλα, ποιήματα κλπ κλπ.
Θεωρώ παντως πως είμαι καλύτερος συγγραφέας από εκείνη, παρόλο που της έλεγα ότι είναι καλύτερη. Έχουμε άλλο στυλ βέβαια.

Ε ναι, οι κανόνες ευγενείας επιτάσσουν να λέμε και τέτοια αθώα ψεματάκια. :D

Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις τώρα, είναι να επικεντρωθείς στη νουβέλα που έχεις στο νου. Να τη φέρεις στο φως.
Έχω διάφορα που δουλεύω παραλληλα, το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλό. Υποτίθεται ότι θα έδινα βάση σε μια μελέτη, αλλά τώρα με την καινούργια δουλειά γυρνάω κουρασμένος και δεν γράφω. Όσο δούλευα στην οικογενειακή επιχείρηση που τα έξυνα είχα άπλετο χρόνο, τώρα είναι πιο δύσκολα, αλλά οκ, θα βρω τους ρυθμούς μου. Απλώς σκέφτομαι τι είδους ιστορία να αφηγηθω. Πώς να την παρουσιάσω. Πώς θα ήταν ενδιαφέρον για τον αναγνώστη;

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15644
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Απρ 2024, 21:57

Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 21:40

Έχω διάφορα που δουλεύω παραλληλα, το οποίο δεν είναι απαραίτητα καλό. Υποτίθεται ότι θα έδινα βάση σε μια μελέτη, αλλά τώρα με την καινούργια δουλειά γυρνάω κουρασμένος και δεν γράφω. Όσο δούλευα στην οικογενειακή επιχείρηση που τα έξυνα είχα άπλετο χρόνο, τώρα είναι πιο δύσκολα, αλλά οκ, θα βρω τους ρυθμούς μου. Απλώς σκέφτομαι τι είδους ιστορία να αφηγηθω. Πώς να την παρουσιάσω. Πώς θα ήταν ενδιαφέρον για τον αναγνώστη;
Σε κάθε περίπτωση όμως, μη το αφήσεις για πολύ να περιμένει.
Κι αυτό γιατί από τα μέχρι τώρα γραφόμενά σου εδώ περί διαφόρων θεμάτων, παρατηρώ μια αναβλητικότητα /αναποφασιστικότητα που σε διακατέχει. Κάτι που σαμποτάρει την όποια προσπάθειά σου, αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να το προχωρήσεις το θέμα.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών