Ακύρωση παραγγελιας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8478
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 19 Απρ 2024, 18:33

Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2024, 17:08
Δηλαδή ρε τύπισσες και τύποι, τι παραγγέλνετε από το διαδίκτυο όλη την ώρα;
Προσωπικά μοντέλα (που δεν έρχονται στην Ελλάδα), υλικά μοντέλων και βιβλία - πιο φθηνά στην Πολωνία και στο Amazon αντίστοιχα, μαζί με τα ταχυδρομικά. Διάφορα ηλεκτρονικά π.χ. σκληρούς δίσκους και εξαρτήματα - αξεσουάρ για τα ΙΧ μας.
Η γυναίκα μου προσφορές από καταστήματα ρούχων - π.χ. με 12 ευρώ πουλόβερ που εδώ το βρίσκεις 30. Τροφή για τα γατιά μας - περίπου 25% κάτω από Γερμανία.

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14699
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 19 Απρ 2024, 18:50

Να φτιάξετε τα δόντια σας στα Σκόπια και να πάρετε αλκοόλ από Βουλγαρία, μην ξεχάσετε, τύπισσες και τύποι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22858
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 18:51

το αλιεχπρες, και το τεμυ οκ, παρομοια ειναι, δεν ειναι απλα φθηνες τιμες. Ειναι πρόσβαση σε εναν κοσμο διαφορετικό απο τον δικό μας, εδω είμαστε καθαρά καταναλωτές. Θυμαμαι to 2014 διαβασα σε ενα φορουμ ηλεκτρονικών αμερικάνικό, μεγάλο, ενα κινέζο που ειπε οτι εχει βγει ενα τσιπακι που με 3 ευρώ εχει μικροεπεξεργαστή και wifi, αδιανόητο ηταν σαν ιδέα τοτε, της ιντελ η λυση ειχε κοντα στα 100, τον εβριζαν σχεδόν που εχει το θρασος να κανει τετοιες πλακες. Το αγόρασαμε αρκετοι την ιδια μέρα, ηταν το esp8266, μεχρι να ερθει που τοτε εκανε και μηνα, ο ανθρωπος ειχε ακουσει ο,τι ναναι, απατεώνα τον λεγαμε, δεν το πιστεύαμε. Αλλος κόσμος αυτα τα σιτε.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43022
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2024, 18:58

Αγόρασα μια συσκευή από το Alibaba, όχι Aliexpress, για το λόγο ότι Ελλάδα δεν υπήρχε έτσι κι αλλιώς, Άμαζον θα έπρεπε να παραγγείλω πανάκριβες μάρκες, και το ίδιο εργοστάσιο τα φτιάχνει έτσι κι αλλιώς (κυριολεκτικά, δεν είναι cope). Το πρόβλημα είναι ότι σε συσκευή αξίας $200, πλήρωσα $100 μεταφορικά και 86 ευρώ τελωνείο (δεν το ήξερα αλλά ήμουν commited σε αυτό το σημείο). Τρελό ότι το τελωνείο προσθέτει τόσο πολύ, ίσως το υπολόγισαν με βάση τις αμερικανικές μάρκες αντί να δουν πόσο κάνει στο σάιτ;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 19 Απρ 2024, 18:59

Ασέβαστος έγραψε:
19 Απρ 2024, 18:23
Καραμελίτσα έγραψε:
19 Απρ 2024, 16:03
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 14:08
"ααα, δεν κατάλαβα ότι είχα κάνει την παραγγελία, νόμιζα μόνο στο καλάθι την είχα βάλει... όχι, δεν τα θέλω"
Πολύ πολύ περίεργο. Το να κάνεις ότι ξεχνάς, ή ότι δεν αντιλήφθηκες που έφτασε το πράγμα, είναι κλασική βρώμικη αντρική τακτική.

Οι γυναίκες θα πρέπει να ξέρουν καλύτερα από το να τις υιοθετούν.
οχι, δεν ειναι.
Χμμμ.
"Νόμιζα ότι δεν το είχαμε κάνει αυτό. Όχι, δεν το θέλω το παιδί."
"Ααα, δεν κατάλαβα ότι δεν είχα σηκώσει το καπάκι της τουαλέτας. Ουπς"
"Ααα, δεν κατάλαβα ότι δεν είχα καθαρίσει το νιπτήρα μετά το ξύρισμα. Νόμιζα ότι το είχα κάνει."
Z

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22858
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 19:01

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 18:58
Αγόρασα μια συσκευή από το Alibaba
αλιβαβα πως πηρες, δεν θελει escrow, εταιρικά το πηρες; Αυτονόητο οτι το αλιβαβα σταματάει τελωνειο, το αλιεχπρες εχει συνεργασία με τους απατεώνες της ηπειρου μας, γερμανους-πολωνους, τα βαζανε βραδυ ευρώπη και τα προωθουσαν απο εκει, πριν φερουν αποθήκες.

νορμαλ τιμη ειναι τα 86, 50 ειναι απλα τα χαρτια αν ερθει με κουριερ.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2024, 19:11

Feindflug έγραψε:
19 Απρ 2024, 18:50
Να φτιάξετε τα δόντια σας στα Σκόπια και να πάρετε αλκοόλ από Βουλγαρία, μην ξεχάσετε, τύπισσες και τύποι.
λαδι μηχανης απο γερμανια να παρουμε, η δε γκζερουν αφτοι;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3588
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 19 Απρ 2024, 19:12

Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 11:20
Έκανα μια παραγγελία προχθές το βραδυ. Χθες έστειλα μέιλ ακύρωσης γιατί τελικά βρήκα αλλού το προϊόν φθηνότερο. Τα έξοδα αποστολής ήταν στα 23 ευρώ. Σήμερα είδα μειλ της εταιρείας που μου λέει ότι έγινε η ακύρωση αλλά θα μου κρατήσουν το ποσό της αποστολής. Είναι νόμιμο αυτο; Καταρχάς αυτοί ισχυρίζονται ότι το έστειλαν ήδη κάτι που είναι μάλλον απίθανο δεδομένου ότι έκανα την παραγγελία προχθές το βράδυ. Αλλά και έτσι να είναι, έχουν δικαίωμα να κρατήσουν τα λεφτά εφόσον η ακύρωση έγινε μια ημερα μετά χωρίς να έχω φυσικά καν παραλάβει το προϊόν; Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.
Αν έχει κοπεί το voucher της παραγγελίας,και έχει παραδοθεί στην κουριερ,η εταιρεία έχει χρεωθεί ήδη τα μεταφορικά στον κωδικό της.
Οπότε αν εσύ το ακυρώσες αφού το είχαν παραδόσει δεν μπορεί να γίνει κάτι,είναι στην προσωπική θέληση του ιδιοκτήτη αν θα σε χρεώσει ή όχι.
Και κάτι ακόμα,για όσους παραγγέλνουν με αντικαταβολή και δεν είναι προσωπικό προς εσένα,να πηγαίνουν να παραλάβουν τις παραγγελίες τους γιατί η ζημιά που δημιουργείτε από την μη παραλαβή είναι πολύ μεγάλη,ειδικά για μια μικρή επιχείρηση.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43022
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2024, 19:16

enaon έγραψε:
19 Απρ 2024, 19:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 18:58
Αγόρασα μια συσκευή από το Alibaba
αλιβαβα πως πηρες, δεν θελει escrow, εταιρικά το πηρες; Αυτονόητο οτι το αλιβαβα σταματάει τελωνειο, το αλιεχπρες εχει συνεργασία με τους απατεώνες της ηπειρου μας, γερμανους-πολωνους, τα βαζανε βραδυ ευρώπη και τα προωθουσαν απο εκει, πριν φερουν αποθήκες.

νορμαλ τιμη ειναι τα 86, 50 ειναι απλα τα χαρτια αν ερθει με κουριερ.
Όχι, με τη χρεωστική μου, πήρα sample.
Οκ σταματάει τελωνείο, αλλά το ποσοστό φορολόγησης 56% είναι που μου φαίνεται μεγάλο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22858
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 19:19

Λευκός Λύκος έγραψε:
19 Απρ 2024, 19:12
Αν έχει κοπεί το voucher της παραγγελίας,και έχει παραδοθεί στην κουριερ,
αν εχει παραδοθει σο κουριερ ναι, αν απλα εχουν παρει αριθμό ομως δεν εχουν δικαιωμα να σε χρεώσουν. Μπορει να κοστίζει σε λογιστικά εξοδα, αλλα η ιδέα ειναι οτι κερδίζουν πελάτες απο το μακρυα, δεν χρειάζονται πωλητή να τους εξηπηρετήσει, δεν τρώνε χωρο στο καταστημα να δειχνουν το προιόν, οποτε τις περιπτώσεις αλλαγης γμωμης πρεπει να τις απορροφήσουν, αλλιως ας πουλανε τοπικα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22858
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 19:20

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 19:16
Όχι, με τη χρεωστική μου, πήρα sample.
Οκ σταματάει τελωνείο, αλλά το ποσοστό φορολόγησης 56% είναι που μου φαίνεται μεγάλο.
με τι ηρθε θυμασαι; EMS, dhl κλπ εβαζαν 55 ευρώ εξοδα εκτελωνιστή, αλλιως σου ελεγαν πήγαινε εκτελώνισε μονος σου αν εσαι μαγκας, και θα δεις τι θα πάθεις.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43022
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Απρ 2024, 19:22

enaon έγραψε:
19 Απρ 2024, 19:20
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 19:16
Όχι, με τη χρεωστική μου, πήρα sample.
Οκ σταματάει τελωνείο, αλλά το ποσοστό φορολόγησης 56% είναι που μου φαίνεται μεγάλο.
με τι ηρθε θυμασαι; EMS, dhl κλπ εβαζαν 55 ευρώ εξοδα εκτελωνιστή, αλλιως σου ελεγαν πήγαινε εκτελώνισε μονος σου αν εσαι μαγκας, και θα δεις τι θα πάθεις.
UPS. Αυτοί με πήραν τηλ να ρωτήσουν αν είμαι ΟΚ με το ποσό. Δεν μίλησα με τελωνείο. Στη φάση της παραγγελίας όμως δεν είχαν καμία εκτίμηση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 19:22

Ερμής έγραψε:
19 Απρ 2024, 15:00
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:46
Ερμής έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:38


Μια χαρα είναι η αντικαταβολή, απλά υπάρχουν και οι αλήτες που ετσι τους κάπνισε και επειδή άλλαξαν γνώμη δε καταλαβαίνουν οτι αυτό κοστίζει.
Βρε άκου που σου λέω, κατάργηση. Και σου το λέω εγώ, που ακόμα και σήμερα και με τόση άνοδο στην κάρτα, οι μισές παραγγελίες μου περίπου συνεχίζουν να είναι με αντικαταβολή*. Και που δεν έχω τις επιστροφές (λόγω μη παραλαβής) που έχουν άλλοι συνάδελφοι, κυριολεκτικά είναι μονοψήφιος ή χαμηλά διψήφιος ο αριθμός ετησίως. Αλλά ακόμα κι αυτές μού την δίνουν στο κρανίο γιατί σχεδόν πάντα είναι χοντρές πουστιές.


* εννοείται ότι φταίει το αντικείμενο και το τάργκετ γκρουπ μου, έτσι; Για τις δε μη παραλαβές, όλως τυχαίως παραπάνω απ' τις μισές είναι από γυναίκες. Οι οποίες είναι χοντρικά ένα 10-15% των πελατών μου, οπότε καταλαβαίνεις...
Δε ξερω τι παίζει στο θέμα απο τη μεριά της εταιρείας, ξέρω όμως τι μαλακία δέρνει τον μέσο καταναλωτή λιανικής. Ο θεός με έχει φυλάξει που ασχολούμαι μόνο με τη χονδρική.
Την καλύτερη δουλειά έκανες, να ξες. Γάγγραινα η λιανική... σκέψου ότι μετράω τις μέρες πότε θα βγω στη σύνταξη να ησυχάσω, κι ας έχω καμμιά δεκαετία και παραπάνω που δεν ασχολούμαι και τόσο πολύ (όσο παλιότερα) με τον κόσμο.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9390
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 19:23

aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 15:37
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 14:08



Και όχι, δεν είναι ψέματα, να ξες. Όσον αφορά στους αριθμούς εννοώ. Και οι συνήθεις δικαιολογίες, αν και όταν τύχει να γίνει κάποιος διάλογος, είναι του τύπου "ααα, δεν κατάλαβα ότι είχα κάνει την παραγγελία, νόμιζα μόνο στο καλάθι την είχα βάλει... όχι, δεν τα θέλω" και άλλα τέτοια καπνοσυρίγγια. Θυμάμαι μια που έβαλε παραγγελία Παρασκευή βράδυ, κάναμε αποστολή κανονικά το Σάββατο (και χωρίς εξτρά χρεώσεις, παρά το τι ισχύει στις couriers) και Δευτέρα πρωί έκανε άρνηση παραλαβής. Την παίρνω στο τηλέφωνο και τι μου λέει; "Ε, είδα ότι αργεί και πήγα το Σάββατο το πρωί και το πήρα από ένα μαγαζί, εδώ κοντά".
Επειδή τυχαίνει να υπάρχουν κάποιες λοξές, δεν σημαίνει ότι ισχύει αυτή η υπερβολή. :102:
Καμμιά υπερβολή βρε συ, όπως είπα και πιο πάνω, απλά λέω τα νούμερα όπως μού έτυχαν εμένα. Τι να κάνουμε τώρα, αυτά είναι (πάνω-κάτω).
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22858
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 19:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Απρ 2024, 19:22

UPS. Αυτοί με πήραν τηλ να ρωτήσουν αν είμαι ΟΚ με το ποσό. Δεν μίλησα με τελωνείο. Στη φάση της παραγγελίας όμως δεν είχαν καμία εκτίμηση.
οκ ναι, 55 ευρω ηταν ο εκτελωνιστής απλα, οχι το προϊόν, αν δεις την αναλυση το λενε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών