Ακύρωση παραγγελιας

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 19 Απρ 2024, 14:08

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:46



* εννοείται ότι φταίει το αντικείμενο και το τάργκετ γκρουπ μου, έτσι; Για τις δε μη παραλαβές, όλως τυχαίως παραπάνω απ' τις μισές είναι από γυναίκες. Οι οποίες είναι χοντρικά ένα 10-15% των πελατών μου, οπότε καταλαβαίνεις...
:102::102::102:

Καθόλου παράξενο....αν μάλιστα υπήρχε και τρόπος να διαπιστωθεί τι ψηφίζουν :p2:

είμαι σίγουρος πως όλες θα ψηφίζουν συριζα :102:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9393
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Απρ 2024, 14:10

georgebi έγραψε:
19 Απρ 2024, 14:08
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:46



* εννοείται ότι φταίει το αντικείμενο και το τάργκετ γκρουπ μου, έτσι; Για τις δε μη παραλαβές, όλως τυχαίως παραπάνω απ' τις μισές είναι από γυναίκες. Οι οποίες είναι χοντρικά ένα 10-15% των πελατών μου, οπότε καταλαβαίνεις...
:102::102::102:

Καθόλου παράξενο....αν μάλιστα υπήρχε και τρόπος να διαπιστωθεί τι ψηφίζουν :p2:

είμαι σίγουρος πως όλες θα ψηφίζουν συριζα :102:
Ε, τα θέλει ο κώλος σου κι εσένα. Θα σε βάλουν στη μέση τώρα Λίτσα και Δανάη και ποιος σε σώζει...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Απρ 2024, 14:16

OANNHSEA έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:27
Ερμής έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:25
Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:14

Την παραγγελία την έκανα προχθές το βράδυ,κατά τις 10. Το μειλ ακύρωσης το έστειλα το απόγευμα εχθές στις 5. Πότε πρόλαβαν να το στείλουν; Και όχι μόνο αυτό, εντέλει κρατάνε και 10 ευρώ παραπάνω από τα έξοδα αποστολής γιατί λέει κόπηκε παραστατικό. Τι σχέση έχει αυτο; Κλέφτες καραμπινατοι. Θα κάνω καταγγελία.
Πολλές εταιρείες στέλνουν αυθημερόν τις παραγγελίες. Σωστά σου κράτησαν τα μεταφορικά. Επίσης για να γινει αυτη η παραγγελία χάθηκαν εργατοώρες.
Μακάρι όλες οι εταιρείες να το θεσπίσουν αυτό για να μη καβλαντίζει ο καθένας με την εταιρεία του άλλου επειδή δεν έχει κατι καλύτερο να κάνει.
Αν και σας την έχω πει αυτή την ιστορία:
Πριν από 3 χρόνια χτυπάει το κουδούνι - ποιός είναι; - η παραγγελία της κυρίας τάδε (πατρικό της γυναίκας μου) από το νετ...
Ρε γυναίκα, τι παραγγελία έχεις κάνει πάλι; - δεν έχω κάνει καμία παραγγελία!!!
Κατεβαίνουμε και οι δύο κάτω, πρώτος εγώ γιατί γυναίκα δεν μπορεί να μην εμφανιστεί κούκλα ακόμα και στον κούριερ...
Τι είναι αυτά που μας φέρατε; - δεν ξέρω, ορίστε το δελτίο - 6 ρόμπες από κατάστημα της Πάτρας!!! (η γυναίκα μου δεν φοράει ρόμπες...)
Ρόμπες;;; Και με αντικαταβολή; (Εμείς πληρώνουμε πάντα με την προπληρωμένη κάρτα που έχουμε - διαφορετική ο κάθε ένας...)
Έρχεται η γυναίκα μου - το και το, τι κάνουμε τώρα; - δεν παραλαμβάνουμε!!!
Συγγνώμη, δεν θα παραλάβουμε γιατί δεν έχουμε καμία παραγγελία για ρόμπες!!! Να πάνε πίσω παρακαλώ...
Πήρε το δέμα το κούριερ να το γυρίσει πίσω...
Κάποιος μας έκανε ελεεινή πλάκα...
Παίρνουμε τηλέφωνο την εταιρεία στην Πάτρα - το και το... Σας στείλαμε τις ρόμπες πίσω και παρακαλούμε θέλουμε να μάθουμε ποιό καθίκι ήταν αυτό που μας (και σας) την έκανε!!! Ψάχνουνε... Η παραγγελία έχει γίνει τηλεφωνικά πριν μία εβδομάδα σε προϊόν που περίμεναν!!!
Ποιά μέρα σας παρακαλώ και θα πάρω εγώ όλα τα τηλέφωνα που σας ήρθαν από Αθήνα.
Λυπάμαι κύριε, δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό!!!

Με λίγα ένα καθίκι που μας ήξερε, μας έστειλε 6 ρόμπες, βάζοντας τον καταστηματάρχη (έναν άγνωστο δηλαδή) να πληρώσει το κούριερ στείλε και επιστροφή από την τσέπη του!!! Και νόμιζε ότι έκανε πλάκα!!! Εάν είχαμε μάθει ποιός ήταν, την είχε άγρια βαμμένη...

.
νομιζω το μυαλο ολων μας πηγε στο αν οι ρομπες ηταν κουμπωμενες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2070
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 19 Απρ 2024, 14:23

OANNHSEA έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:27
Ρε γυναίκα, τι παραγγελία έχεις κάνει πάλι;
Πρόσεχε πώς μιλάς γιατί αν σ'ακούσει κανείς γείτονας μπορεί να φας καταγγελία για οικογενειακή βία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13429
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 19 Απρ 2024, 14:29

Να φτάσει το νήμα θεοί του Ολύμπου, στις 140 σελίδες, ( λέω τυχαίο νούμερο..) και να τραβάτε τον αλίμονο να κλείσει . Να σας δω ρε γατάκια. Χαρά στην υπομονή, όσων ασχολήθηκαν και συνεχίζουν να ασχολούνται. :e040:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22871
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 14:56

ωραιο νημα ειναι, μας θυμίζει πως αλλαζουν τα πραγματα σιγα σιγα αφου φαμε το τυράκι. Πριν 15 χρόνια το αμαζον τα εστελνε ολα δωρεαν, βαριοπούλα ειχα παρει να δω αν δεν κανουν πλακα, και αν αλλαζες γνωμη το εστελνες πισω και σου πληρωνε και τα μεταφορικά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23350
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 19 Απρ 2024, 15:00

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:46
Ερμής έγραψε:
19 Απρ 2024, 13:38
Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:32

Αυτό που θα μας σώσει κάποια στιγμή εμάς τους ιντερνετάδες, είναι να μπορέσει να στηθεί ένα site, μια βάση δεδομένων... κάτι τέλος πάντων που να μπορούμε να βάζουμε σε black list διάφορους "πελάτες" και να την βλέπουμε όλοι. Το γαμώτο είναι ότι φυσικά δεν γίνεται κάτι τέτοιο, για λόγους νομιμότητας και GDPR κλπ.

Επίσης, να καταργηθεί διά νόμου η αντικαταβολή. Διά νόμου όμως, να μην μπορεί να την χρησιμοποιήσει κανείς, για να μην έχει κανένας "συνάδελφος" αβαντάζ.
Μια χαρα είναι η αντικαταβολή, απλά υπάρχουν και οι αλήτες που ετσι τους κάπνισε και επειδή άλλαξαν γνώμη δε καταλαβαίνουν οτι αυτό κοστίζει.
Βρε άκου που σου λέω, κατάργηση. Και σου το λέω εγώ, που ακόμα και σήμερα και με τόση άνοδο στην κάρτα, οι μισές παραγγελίες μου περίπου συνεχίζουν να είναι με αντικαταβολή*. Και που δεν έχω τις επιστροφές (λόγω μη παραλαβής) που έχουν άλλοι συνάδελφοι, κυριολεκτικά είναι μονοψήφιος ή χαμηλά διψήφιος ο αριθμός ετησίως. Αλλά ακόμα κι αυτές μού την δίνουν στο κρανίο γιατί σχεδόν πάντα είναι χοντρές πουστιές.


* εννοείται ότι φταίει το αντικείμενο και το τάργκετ γκρουπ μου, έτσι; Για τις δε μη παραλαβές, όλως τυχαίως παραπάνω απ' τις μισές είναι από γυναίκες. Οι οποίες είναι χοντρικά ένα 10-15% των πελατών μου, οπότε καταλαβαίνεις...
Δε ξερω τι παίζει στο θέμα απο τη μεριά της εταιρείας, ξέρω όμως τι μαλακία δέρνει τον μέσο καταναλωτή λιανικής. Ο θεός με έχει φυλάξει που ασχολούμαι μόνο με τη χονδρική.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22871
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 15:07

αυτη η προστασια ειναι μονο αγορές εκτός καταστήματος, που η πώληση βασίζεται στον παρορμητισμό εν μερει, οχι γενικά για λιανική. Δεναφορά οσουν ντυθήκαν και πήγαν μεχρι το καταστημα, ειναι για να μπορουν να μας τρελαινουν στις διαφημίσεις οταν είμαστε στεναχωρημένοι που μας μπλόκαρε η γυναικα της ζωής μας και τετοια, ο καππα ειναι ευάλωτος τωρα. Κάντε λιγη υπομονή, θα το αφαιρέσουν και αυτο, μπορει να βαλουν και πρόστιμο αν δεν αγοράζουμε αρκετα καθε μηνα.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15646
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Απρ 2024, 15:37

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 14:08



Και όχι, δεν είναι ψέματα, να ξες. Όσον αφορά στους αριθμούς εννοώ. Και οι συνήθεις δικαιολογίες, αν και όταν τύχει να γίνει κάποιος διάλογος, είναι του τύπου "ααα, δεν κατάλαβα ότι είχα κάνει την παραγγελία, νόμιζα μόνο στο καλάθι την είχα βάλει... όχι, δεν τα θέλω" και άλλα τέτοια καπνοσυρίγγια. Θυμάμαι μια που έβαλε παραγγελία Παρασκευή βράδυ, κάναμε αποστολή κανονικά το Σάββατο (και χωρίς εξτρά χρεώσεις, παρά το τι ισχύει στις couriers) και Δευτέρα πρωί έκανε άρνηση παραλαβής. Την παίρνω στο τηλέφωνο και τι μου λέει; "Ε, είδα ότι αργεί και πήγα το Σάββατο το πρωί και το πήρα από ένα μαγαζί, εδώ κοντά".
Επειδή τυχαίνει να υπάρχουν κάποιες λοξές, δεν σημαίνει ότι ισχύει αυτή η υπερβολή. :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22871
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 15:43

aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 15:37
Επειδή τυχαίνει να υπάρχουν κάποιες λοξές, δεν σημαίνει ότι ισχύει αυτή η υπερβολή. :102:
στην αμερική το επιτρέπουν και για αγορές απο φυσικό κατάστημα, εχουν και λέξη για το φαινομενο, wardrobing, πριν μια ζωή μου ειπε ενας φιλος οτι αγόραζαν πριν τους αγώνες ραγκμπι τηλεοράσεις τερατα, εβλεπαν και επέστρεφαν μετα, ελεγα μου κανει πλακα. Διαβάζω τωρα που το θυμήθηκα οτι το κανουν ακομα, με νυφικά, εργαλέια, ο,τι ναναι. Για να εχουν ακόμα την ιδια πολιτική εκει, για να το επιτρεπουν , θα εχουν υπολογίσει οτι οι απώλειες ειναι λιγότερες απο την δημιουργία νοοτροπίας καταναλωτη, κατι θα ξερουν.

https://www.forbes.com/sites/markfaithf ... -headache/

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8942
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 19 Απρ 2024, 16:03

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 14:08
"ααα, δεν κατάλαβα ότι είχα κάνει την παραγγελία, νόμιζα μόνο στο καλάθι την είχα βάλει... όχι, δεν τα θέλω"
Πολύ πολύ περίεργο. Το να κάνεις ότι ξεχνάς, ή ότι δεν αντιλήφθηκες που έφτασε το πράγμα, είναι κλασική βρώμικη αντρική τακτική.

Οι γυναίκες θα πρέπει να ξέρουν καλύτερα από το να τις υιοθετούν.
Z

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22871
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 16:08

θα του ειπε οτι εχει πονοκέφαλο και θα εκανε οτι δεν καταλαβαίνει, πως αλλιως να το πει, αφου ειναι αγενής και ρωτάει. Δεν υπαρχει λογος να δωσεις δικαιολογια σε αυτα τα πραγματα.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15646
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 19 Απρ 2024, 16:09

enaon έγραψε:
19 Απρ 2024, 15:43
aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 15:37
Επειδή τυχαίνει να υπάρχουν κάποιες λοξές, δεν σημαίνει ότι ισχύει αυτή η υπερβολή. :102:
στην αμερική το επιτρέπουν και για αγορές απο φυσικό κατάστημα, εχουν και λέξη για το φαινομενο, wardrobing, πριν μια ζωή μου ειπε ενας φιλος οτι αγόραζαν πριν τους αγώνες ραγκμπι τηλεοράσεις τερατα, εβλεπαν και επέστρεφαν μετα, ελεγα μου κανει πλακα. Διαβάζω τωρα που το θυμήθηκα οτι το κανουν ακομα, με νυφικά, εργαλέια, ο,τι ναναι. Για να εχουν ακόμα την ιδια πολιτική εκει, για να το επιτρεπουν , θα εχουν υπολογίσει οτι οι απώλειες ειναι λιγότερες απο την δημιουργία νοοτροπίας καταναλωτη, κατι θα ξερουν.

https://www.forbes.com/sites/markfaithf ... -headache/
'Ισως να ισχύσει και εδώ, αν δουν ότι τους συμφέρει αυτή η πολιτική να παραμείνει ως έχει.

Δίχως βέβαια να αναιρεί πως η τακτική αυτή του πελάτη που την ακολουθεί θεωρείται, λίαν επιεικώς, ατιμία. :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22871
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2024, 16:12

aLiCat έγραψε:
19 Απρ 2024, 16:09
Δίχως βέβαια να αναιρεί πως η τακτική αυτή του πελάτη που την ακολουθεί θεωρείται, λίαν επιεικώς, ατιμία. :102:
αλλάζουν οι εποχές βρε, αυτο ειναι το νοημα μαλλον. Καποτε εκεινος που ειχε 5 τηλεοράσεις, για να μην πω για ζευγαρια παπουτσια και παρερμηνευθεί το ποστ μου, ηταν λιγο κουκου. Τωρα οποιος δεν εχει ειναι κουκου. Κατι ξερανε.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ακύρωση παραγγελιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 19 Απρ 2024, 16:12

Isildur έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:32
Ερμής έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:25
Kappa έγραψε:
19 Απρ 2024, 12:14

Την παραγγελία την έκανα προχθές το βράδυ,κατά τις 10. Το μειλ ακύρωσης το έστειλα το απόγευμα εχθές στις 5. Πότε πρόλαβαν να το στείλουν; Και όχι μόνο αυτό, εντέλει κρατάνε και 10 ευρώ παραπάνω από τα έξοδα αποστολής γιατί λέει κόπηκε παραστατικό. Τι σχέση έχει αυτο; Κλέφτες καραμπινατοι. Θα κάνω καταγγελία.
Πολλές εταιρείες στέλνουν αυθημερόν τις παραγγελίες. Σωστά σου κράτησαν τα μεταφορικά. Επίσης για να γινει αυτη η παραγγελία χάθηκαν εργατοώρες.
Μακάρι όλες οι εταιρείες να το θεσπίσουν αυτό για να μη καβλαντίζει ο καθένας με την εταιρεία του άλλου επειδή δεν έχει κατι καλύτερο να κάνει.
Αυτό που θα μας σώσει κάποια στιγμή εμάς τους ιντερνετάδες, είναι να μπορέσει να στηθεί ένα site, μια βάση δεδομένων... κάτι τέλος πάντων που να μπορούμε να βάζουμε σε black list διάφορους "πελάτες" και να την βλέπουμε όλοι. Το γαμώτο είναι ότι φυσικά δεν γίνεται κάτι τέτοιο, για λόγους νομιμότητας και GDPR κλπ.

Επίσης, να καταργηθεί διά νόμου η αντικαταβολή. Διά νόμου όμως, να μην μπορεί να την χρησιμοποιήσει κανείς, για να μην έχει κανένας "συνάδελφος" αβαντάζ.
Έλα όμως που μόνο με αντικαταβολή όταν είναι σκίζονται τα κούριερ να παραδώσουν, αλλιώς παίζουν το πουλί τους κομπολόι!
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών