Απορία για αυ(β)γά

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μάιος 2024, 16:48

Όχι, δεν έχει να κάνει με μαγειρική το θέμα (όχι ευθέως δηλαδή), γι' αυτό και στο Περί Ανέμων.

Έγινε κάτι προχθές που δεν το 'χω ξαναδεί ποτέ μου και μού φάνηκε πολύ κουφό. Έβρασε η σύζυγος αυγά την Τετάρτη το βράδυ, με σκοπό να τα έχει έτοιμα την Πέμπτη το πρωί που θα σηκωνόταν αχάραγα να τα βάψει (κρατάει τα έθιμα, απλά είπε να είναι βρασμένα και να έχει μόνο το βάψιμο). Πήρε μερικές καρτέλες (των 30 νομίζω) και ήταν ανάμεικτα, δηλαδή και λευκά και καφέ, τα έβαλε σε δόσεις σε μεγάλη χύτρα, έριξε ξύδι και τα έβαλε να βράζουν. Σε κάποια στιγμή, βγάζει μια δόση από καφέ αυγά και βλέπει πολλά απ' αυτά να έχουν "ξεβάψει" σε σημεία-σημεία και να έχουν γίνει παρδαλά (αλλού λευκά, αλλού καφέ). Με φωνάζει, μού λέει "ρε συ, τι παίζει εδώ; δεν έχω ξαναδεί ποτέ να φεύγει το χρώμα από πάνω, μήπως φταίει ότι έριξα μπόλικο ξύδι;". Της λέω ότι με τρολάρει, κάτι άλλο έκανε και με δουλεύει κλπ, οπότε πιάνει ένα που δεν είχε χάσει το χρώμα του και το τρίβει με σφουγγαράκι κουζίνας (και μάλιστα σχετικά απαλά). Σε δευτερόλεπτα, όλο το αυγό ήταν άσπρο! Ήταν λες και κάποιος είχε βάψει το τσόφλι με βαφή κι όχι να είναι το φυσικό χρώμα του. :o

Έχει κανείς καμμιά ιδέα τι παίζει; Του έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, καφέ αυγό δηλαδή που να... ξεβάφει, έστω κι αν μπήκε παραπάνω ξίδι στην κατσαρόλα; :smt017
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27473
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Μάιος 2024, 16:57

Οι περισσοτερες βαφες ειναι κακης ποιοτητας με αποτέλεσμα να ξεβαφουν τα αυγα.

Το χουμε παμπολλες φορές να πιανουμε κοκκινα αυγα και να γινονται τα δαχτυλα μας κοκκινα.

Καθε χρονο το παθαινω οταν ξεφλουδιζω το πασχαλινο αυγο να το φάω.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μάιος 2024, 17:00

George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 16:57
Οι περισσοτερες βαφες ειναι κακης ποιοτητας με αποτέλεσμα να ξεβαφουν τα αυγα.

Το χουμε παμπολλες φορές να πιανουμε κοκκινα αυγα και να γινονται τα δαχτυλα μας κοκκινα.

Καθε χρονο το παθαινω οταν ξεφλουδιζω το πασχαλινο αυγο να το φάω.
Όχι ρε συ, δεν κατάλαβες τι έγραψα μάλλον. Δεν ξέβαψαν τα βαμμένα αυγά. Ξέβαψαν τα φυσικά καφέ αυγά, στο βράσιμο με ξίδι. Πριν τα βάψει δηλαδή (κόκκινα κλπ).

Μάλιστα, το χάρηκε κιόλας, επειδή τα άσπρα βάφονται καλύτερα οπότε είχε μόνο άσπρα στο τέλος. :lol:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27473
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 03 Μάιος 2024, 17:03

Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:00
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 16:57
Οι περισσοτερες βαφες ειναι κακης ποιοτητας με αποτέλεσμα να ξεβαφουν τα αυγα.

Το χουμε παμπολλες φορές να πιανουμε κοκκινα αυγα και να γινονται τα δαχτυλα μας κοκκινα.

Καθε χρονο το παθαινω οταν ξεφλουδιζω το πασχαλινο αυγο να το φάω.
Όχι ρε συ, δεν κατάλαβες τι έγραψα μάλλον. Δεν ξέβαψαν τα βαμμένα αυγά. Ξέβαψαν τα φυσικά καφέ αυγά, στο βράσιμο με ξίδι. Πριν τα βάψει δηλαδή (κόκκινα κλπ).

Μάλιστα, το χάρηκε κιόλας, επειδή τα άσπρα βάφονται καλύτερα οπότε είχε μόνο άσπρα στο τέλος. :lol:
Α οκ τοτε.

Ισως το χρωμα τους να ειναι αποτελεσμα καποιας ενωσης ξερω γω και με το ξυδι να εκανε αντιδραση?

Δεν ειμαι τοσο γνωστης οποτε μπορει να λεω και πιπες. Αλλα αν ισχυει θα ηταν μια λογικη εξηγηση.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μάιος 2024, 17:06

George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:03
Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:00
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 16:57
Οι περισσοτερες βαφες ειναι κακης ποιοτητας με αποτέλεσμα να ξεβαφουν τα αυγα.

Το χουμε παμπολλες φορές να πιανουμε κοκκινα αυγα και να γινονται τα δαχτυλα μας κοκκινα.

Καθε χρονο το παθαινω οταν ξεφλουδιζω το πασχαλινο αυγο να το φάω.
Όχι ρε συ, δεν κατάλαβες τι έγραψα μάλλον. Δεν ξέβαψαν τα βαμμένα αυγά. Ξέβαψαν τα φυσικά καφέ αυγά, στο βράσιμο με ξίδι. Πριν τα βάψει δηλαδή (κόκκινα κλπ).

Μάλιστα, το χάρηκε κιόλας, επειδή τα άσπρα βάφονται καλύτερα οπότε είχε μόνο άσπρα στο τέλος. :lol:
Α οκ τοτε.

Ισως το χρωμα τους να ειναι αποτελεσμα καποιας ενωσης ξερω γω και με το ξυδι να εκανε αντιδραση?

Δεν ειμαι τοσο γνωστης οποτε μπορει να λεω και πιπες. Αλλα αν ισχυει θα ηταν μια λογικη εξηγηση.
Ναι, κι εγώ δεν ξέρω, γι' αυτό και ρώτησα μήπως και κάποιος έχει παραπάνω γνώσεις πάνω στο θέμα. Ξέρω ότι το φυσικό χρώμα των αυγών (καφέ ή λευκό δηλαδή), έχει να κάνει με την κότα. Οι σκούρες (καφέ-κόκκινες ανάλογα πώς τις λέει ο καθένας) γενάνε καφέ αυγά και οι άσπρες άσπρα. Αυτό ήξερα πάντα και υπέθετα ότι το χρώμα είναι "ποτισμένο" στο τσόφλι και όχι κάτι επιφανειακό που θα βγει με λίγο ξίδι και βράσιμο.

Την περίπτωση να τα έχει βάψει κανείς φυσικά και την απορρίπτω για ευνόητους λόγους. Θέλω να πω, δεν είναι ότι πχ τα καφέ είναι ακριβότερα, οπότε να κάνει κάποιος απάτη ή κάτι τέτοιο.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25321
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Μάιος 2024, 17:15

Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:06
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:03
Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:00

Όχι ρε συ, δεν κατάλαβες τι έγραψα μάλλον. Δεν ξέβαψαν τα βαμμένα αυγά. Ξέβαψαν τα φυσικά καφέ αυγά, στο βράσιμο με ξίδι. Πριν τα βάψει δηλαδή (κόκκινα κλπ).

Μάλιστα, το χάρηκε κιόλας, επειδή τα άσπρα βάφονται καλύτερα οπότε είχε μόνο άσπρα στο τέλος. :lol:
Α οκ τοτε.

Ισως το χρωμα τους να ειναι αποτελεσμα καποιας ενωσης ξερω γω και με το ξυδι να εκανε αντιδραση?

Δεν ειμαι τοσο γνωστης οποτε μπορει να λεω και πιπες. Αλλα αν ισχυει θα ηταν μια λογικη εξηγηση.
Ναι, κι εγώ δεν ξέρω, γι' αυτό και ρώτησα μήπως και κάποιος έχει παραπάνω γνώσεις πάνω στο θέμα. Ξέρω ότι το φυσικό χρώμα των αυγών (καφέ ή λευκό δηλαδή), έχει να κάνει με την κότα. Οι σκούρες (καφέ-κόκκινες ανάλογα πώς τις λέει ο καθένας) γενάνε καφέ αυγά και οι άσπρες άσπρα. Αυτό ήξερα πάντα και υπέθετα ότι το χρώμα είναι "ποτισμένο" στο τσόφλι και όχι κάτι επιφανειακό που θα βγει με λίγο ξίδι και βράσιμο.

Την περίπτωση να τα έχει βάψει κανείς φυσικά και την απορρίπτω για ευνόητους λόγους. Θέλω να πω, δεν είναι ότι πχ τα καφέ είναι ακριβότερα, οπότε να κάνει κάποιος απάτη ή κάτι τέτοιο.
Πάρε ένα καφέ αυγό βρασμένο και ένα αβραστο και τρίψε τα με ένα πανί βουτηγμένο στο ξίδι και δες αν ξεβαφουν
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 03 Μάιος 2024, 17:16

Κάποιος εθνικιστής ίσως μπορούσε να μας διαφωτίσει;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25321
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Μάιος 2024, 17:18

vatraxos έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:16
Κάποιος εθνικιστής ίσως μπορούσε να μας διαφωτίσει;
Αυτοί έχουν ξεβαψει ολοι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 03 Μάιος 2024, 17:19

Beria έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:18
vatraxos έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:16
Κάποιος εθνικιστής ίσως μπορούσε να μας διαφωτίσει;
Αυτοί έχουν ξεβαψει ολοι
Αν τους χάλασε, ξυδάκι!
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4445
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 03 Μάιος 2024, 17:19

Εγώ ξέρω ότι το ξύδι τι ρίχνει κανείς με την βαφή όχι για να βράσουν απλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το χρώμα αλλά δεν νομίζω να κάτσει κανείς να βάψει τα αυγά με επικίνδυνες βαφές για το κέρδος.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μάιος 2024, 17:22

Beria έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:15
Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:06
George_V έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:03


Α οκ τοτε.

Ισως το χρωμα τους να ειναι αποτελεσμα καποιας ενωσης ξερω γω και με το ξυδι να εκανε αντιδραση?

Δεν ειμαι τοσο γνωστης οποτε μπορει να λεω και πιπες. Αλλα αν ισχυει θα ηταν μια λογικη εξηγηση.
Ναι, κι εγώ δεν ξέρω, γι' αυτό και ρώτησα μήπως και κάποιος έχει παραπάνω γνώσεις πάνω στο θέμα. Ξέρω ότι το φυσικό χρώμα των αυγών (καφέ ή λευκό δηλαδή), έχει να κάνει με την κότα. Οι σκούρες (καφέ-κόκκινες ανάλογα πώς τις λέει ο καθένας) γενάνε καφέ αυγά και οι άσπρες άσπρα. Αυτό ήξερα πάντα και υπέθετα ότι το χρώμα είναι "ποτισμένο" στο τσόφλι και όχι κάτι επιφανειακό που θα βγει με λίγο ξίδι και βράσιμο.

Την περίπτωση να τα έχει βάψει κανείς φυσικά και την απορρίπτω για ευνόητους λόγους. Θέλω να πω, δεν είναι ότι πχ τα καφέ είναι ακριβότερα, οπότε να κάνει κάποιος απάτη ή κάτι τέτοιο.
Πάρε ένα καφέ αυγό βρασμένο και ένα αβραστο και τρίψε τα με ένα πανί βουτηγμένο στο ξίδι και δες αν ξεβαφουν
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτηκα να κάνω διάφορα πειράματα, απλά τα είχε βράσει όλα όταν μού το είπε. Μάλιστα, μού είπε κι η ίδια η σύζυγος, ότι θα δοκιμάσει σε κάποια στιγμή και με άλλη παρτίδα (άλλη "φίρμα" ξέρω 'γω) αυγών.

Θα δείξει. Μυστήριο πράμα πάντως και δεν το 'χω ξαναδεί ποτέ στο παρελθόν, πρώτη φορά μού τυχαίνει. Ξαναλέω ότι ίσως φταίει το πολύ ξίδι, σε συνδυασμό με τον βρασμό φυσικά, γιατί όπως μού είπε η κυρά της ξέφυγε κι έβαλε περίπου το διπλό (ένα ποτήρι αντί για μισό) για την ποσότητα νερού που είχε βάλει.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25321
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 03 Μάιος 2024, 17:22

Σπύρος έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:19
Εγώ ξέρω ότι το ξύδι τι ρίχνει κανείς με την βαφή όχι για να βράσουν απλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το χρώμα αλλά δεν νομίζω να κάτσει κανείς να βάψει τα αυγά με επικίνδυνες βαφές για το κέρδος.
Δεν είναι ακριβότερα τα καφέ αυγά, όπως έγραψε παραπάνω ο Ισιλδουρας
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μάιος 2024, 17:26

Σπύρος έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:19
Εγώ ξέρω ότι το ξύδι τι ρίχνει κανείς με την βαφή όχι για να βράσουν απλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το χρώμα αλλά δεν νομίζω να κάτσει κανείς να βάψει τα αυγά με επικίνδυνες βαφές για το κέρδος.
Αν υπήρχε όντως θέμα κέρδους, αν πχ τα καφέ είχαν ξέρω 'γω διπλή τιμή από τα άλλα για κάποιον περίεργο λόγο, δε νομίζω να σκεφτόταν κανείς αν είναι επικίνδυνη η βαφή που θα έβαζε, αν ήθελε να κάνει απάτη.

Αλλά δεν παίζει καν τέτοιο σενάριο, απ' όσο ξέρω. Γι' αυτό και το απέρριψα κιόλας.

Για το δε ξίδι που λες, εννοείται ότι μπαίνει κατά την βαφή, τουλάχιστον στις "παραδοσιακές" βαφές γιατί νομίζω υπάρχουν και κάποιες που λένε ότι δεν χρειάζεται. Απλά, η σύζυγος και στο σκέτο βράσιμο που έκανε προ βαφής για να εξασφαλίσει ότι θα της βγουν όλα σφιχτά, έριξε (για κάποιον λόγο) ξίδι.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 03 Μάιος 2024, 17:28

vatraxos έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:16
Κάποιος εθνικιστής ίσως μπορούσε να μας διαφωτίσει;
Μην δίνεις ιδέες ρε, θ' αρχίσουμε να ακούμε στις ειδήσεις για επιθέσεις με βραστό ξίδι σε σκουρόχρωμους...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10393
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Απορία για αυ(β)γά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 03 Μάιος 2024, 17:34

Isildur έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:28
vatraxos έγραψε:
03 Μάιος 2024, 17:16
Κάποιος εθνικιστής ίσως μπορούσε να μας διαφωτίσει;
Μην δίνεις ιδέες ρε, θ' αρχίσουμε να ακούμε στις ειδήσεις για επιθέσεις με βραστό ξίδι σε σκουρόχρωμους...
Στον Ηλία, ρίχτο!
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών