Ανεξήγητο φαινόμενο

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Nero

Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Νοέμ 2018, 18:58

Είναι πρωί στο λεωφορείο. Στις μπροστινές θέσεις ένα τσούρμο γέροι: ανεβαίνει κυρία με εμφανή προφορά που δηλώνει μετανάστρια με το παιδί της και δίνει στον οδηγό 50ρικο το οποίο δε δέχεται γιατί δεν έχει να χαλάσει. Αμέσως οι γέροι προσφέρονται ομόφωνα να τσοντάρουν και τα δίνει μια κυρία. Θα στα δώσει πίσω,φωνάζει ο παππούς,όχι λέει,δεν είναι ανάγκη,κράτα τα και πάρε στο παιδί μια σοκολάτα

Τελειώνει το σκηνικό γρήγορα και αρχίζουν οι γέροι το μπίρι μπίρι . Η κουβέντα αναπόφευκτα ξεκινάει απο τον Τσίπρα,πάει στο hot topic του μήνα,τα αναδρομικά και αναπόφευκτα,καταλήγει στα επιδόματα που είναι δικά μας και μας τα κόβουν. Τώρα είναι εκλογές,θα δώσουν πολλά λέει ο ίδιος παππούς και απαντάει ξανά η ίδια κυρία με πριν και να δώσουν,ποιος θα τα πάρει?-ωχ αμάν λέω,έρχεται- σάμπως θα τα πάρουμε εμείς? Οι Αλβανοί θα τα πάρουν όλα,που δεν έχουν τίποτα(με ειρωνεία)

δώστε τα φώτα σας γιατί εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω,πως δουλεύει το μυαλό αυτής της κυρίας? :smt017 Δεν θα βάλλω δημοψήφισμα για τον δίλημμα του φυλακισμένου,αν είναι ρατσίστρια ή όχι γιατί δεν είμαι προβοκάτορας :003: είναι ειλικρινής απορία

ritzeri

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 23 Νοέμ 2018, 19:04

Nero έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 18:58
Είναι πρωί στο λεωφορείο. Στις μπροστινές θέσεις ένα τσούρμο γέροι: ανεβαίνει κυρία με εμφανή προφορά που δηλώνει μετανάστρια με το παιδί της και δίνει στον οδηγό 50ρικο το οποίο δε δέχεται γιατί δεν έχει να χαλάσει. Αμέσως οι γέροι προσφέρονται ομόφωνα να τσοντάρουν και τα δίνει μια κυρία. Θα στα δώσει πίσω,φωνάζει ο παππούς,όχι λέει,δεν είναι ανάγκη,κράτα τα και πάρε στο παιδί μια σοκολάτα

Τελειώνει το σκηνικό γρήγορα και αρχίζουν οι γέροι το μπίρι μπίρι . Η κουβέντα αναπόφευκτα ξεκινάει απο τον Τσίπρα,πάει στο hot topic του μήνα,τα αναδρομικά και αναπόφευκτα,καταλήγει στα επιδόματα που είναι δικά μας και μας τα κόβουν. Τώρα είναι εκλογές,θα δώσουν πολλά λέει ο ίδιος παππούς και απαντάει ξανά η ίδια κυρία με πριν και να δώσουν,ποιος θα τα πάρει?-ωχ αμάν λέω,έρχεται- σάμπως θα τα πάρουμε εμείς? Οι Αλβανοί θα τα πάρουν όλα,που δεν έχουν τίποτα(με ειρωνεία)

δώστε τα φώτα σας γιατί εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω,πως δουλεύει το μυαλό αυτής της κυρίας? :smt017 Δεν θα βάλλω δημοψήφισμα για τον δίλημμα του φυλακισμένου,αν είναι ρατσίστρια ή όχι γιατί δεν είμαι προβοκάτορας :003: είναι ειλικρινής απορία
Που μπερδεύεσαι;
Οι Αλβανοί πρέπει όχι μόνο να μην παίρνουν επιδόματα, αλλά να ξεκουμπιστουν και από τη χώρα.
Η συγκεκριμένη αλβανιδα στο λεωφορείο, ειδικά ως μάνα, έχριζε εξυπηρέτησης.

Η αλήθεια είναι αλήθεια και οι προσωπικές μας αξίες, προτιμήσεις, συνήθειες δεν μπορούν να την αλλοιώνουν.

Ακόμη κι αν είχα ερωτευτεί αλβανιδα, τα ίδια θα έλεγα.

Το παράξενο θα ήταν το αντίθετο.
Επειδή συμπαθώ έναν Αλβανό, να παίρνουν τα επιδόματα οι Αλβανοί.
Επειδή ξέρει καλό μπάσκετ ο Γιάννης, είναι Έλληνας.

Nero

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Νοέμ 2018, 19:06

Ξέχασα να συμπληρώσω ότι επειδή η ετεροντροπή δεν ήταν ήδη αρκετή,σε όλη τη συζήτηση για τα επιδόματα η Αλβανίδα μαμα καθόταν ακριβώς απο πίσω τους :e040:

ritzeri

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 23 Νοέμ 2018, 19:09

Nero έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:06
Ξέχασα να συμπληρώσω ότι επειδή η ετεροντροπή δεν ήταν ήδη αρκετή,σε όλη τη συζήτηση για τα επιδόματα η Αλβανίδα μαμα καθόταν ακριβώς απο πίσω τους :e040:
Πολύ ντόμπροι οι γέροι δλδ.
Σε βοηθώ επειδή έχεις ανάγκη αλλά να ξέρεις δεν σε γουστάρω.

+1 από εμενα

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Νοέμ 2018, 19:13

Οι ανθρωποι βλεπουν το προβλημα με τη μεταναστευση και το πως επηρεαζει και τη δικη τους ζωη αλλα ταυτοχρονα μπροστα στην περιπτωση οπου ενας ανθρωπος χρειαζεται βοηθεια ειναι προθυμοι να συντρεξουν.
Η μεταναστευση τους επιβληθηκε.Η βοηθεια ειναι επιλογη τους.
Επαθε κοκομπλοκο ο Νερακος γιατι κατι δεν χωραει ακριβως στο κουτακι που εχει σχηματισει στο μυαλο του.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Nero

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Νοέμ 2018, 19:16

ritzeri έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:09
Nero έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:06
Ξέχασα να συμπληρώσω ότι επειδή η ετεροντροπή δεν ήταν ήδη αρκετή,σε όλη τη συζήτηση για τα επιδόματα η Αλβανίδα μαμα καθόταν ακριβώς απο πίσω τους :e040:
Πολύ ντόμπροι οι γέροι δλδ.
Σε βοηθώ επειδή έχεις ανάγκη αλλά να ξέρεις δεν σε γουστάρω.

+1 από εμενα


Α,δεν ξέρω αν ήταν ακριβώς ντόμπροι γιατί κάπου εκεί κόπηκε η συζήτηση λίγο απότομα και άρχισαν να καθαρίζουν τον λαιμό,να σφυρίζουν αδιάφορα κλπ και θεωρώ ότι υπάρχει περίπτωση αυτό το "αυτοί δεν έχουν" να μην ήταν εντελώς ειρωνικό αλλά απελπισμένη προσπάθεια να το σώσει :smt005:

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 23 Νοέμ 2018, 19:19

Έτερον εκάτερον φίλε.
Και ότι ακριβώς είπε ο under.
Κανένα "ανεξήγητο φαινόμενο", το οποίο φυσικά είναι λάθος τίτλος ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΊΜΕΝΑ ΓΙΑ ΚΆΝΑ UFO ή ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ και όχι πολιτική και μαλακιες.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 23 Νοέμ 2018, 19:25

Καλά σου λέει ο βετεραν, μπαίνω κι εγώ να διαβάσω τίποτα για εξωγήινους και περίεργες τρύπες στην επιφάνεια της γης και διαβάζω τα ιμιτασιον προβοκατόρικα, τουλάχιστο ο βινόσαυρος κάνει γερό έμπα (και πληρώνεται), συ τί έπαθες, έχασες κανα βασίλειο στο κρουσέιντερ και είπες να το ρίξεις στην "σαχλαμαρίτσα"? :P
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Nero

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Νοέμ 2018, 19:28

Σουβλίτσα έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:25
Καλά σου λέει ο βετεραν, μπαίνω κι εγώ να διαβάσω τίποτα για εξωγήινους και περίεργες τρύπες στην επιφάνεια της γης και διαβάζω τα ιμιτασιον προβοκατόρικα, τουλάχιστο ο βινόσαυρος κάνει γερό έμπα (και πληρώνεται), συ τί έπαθες, έχασες κανα βασίλειο στο κρουσέιντερ και είπες να το ρίξεις στην "σαχλαμαρίτσα"? :P
Δεν είναι προβοκάτσια. Επίσης για όλους έχει ο κύριο Γιώργος,όχι μόνο για τον μακεδονόσαυρο. στ κάτω κάτω αν πληρώνεσαι και δίχνεις ότι πληρώνεσαι δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου

Nero

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 23 Νοέμ 2018, 19:30

ανθρωπολογικά πάντως μπορώ να βρω μια ερμηνεία για το φαινόμενο αλλά προτιμώ να μην την καταθέσω,να μην λιθοβολήσετε κιόλας

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 23 Νοέμ 2018, 19:32

Nero έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:28
Σουβλίτσα έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:25
Καλά σου λέει ο βετεραν, μπαίνω κι εγώ να διαβάσω τίποτα για εξωγήινους και περίεργες τρύπες στην επιφάνεια της γης και διαβάζω τα ιμιτασιον προβοκατόρικα, τουλάχιστο ο βινόσαυρος κάνει γερό έμπα (και πληρώνεται), συ τί έπαθες, έχασες κανα βασίλειο στο κρουσέιντερ και είπες να το ρίξεις στην "σαχλαμαρίτσα"? :P
Δεν είναι προβοκάτσια. Επίσης για όλους έχει ο κύριο Γιώργος,όχι μόνο για τον μακεδονόσαυρο. στ κάτω κάτω αν πληρώνεσαι και δίχνεις ότι πληρώνεσαι δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου
Δεν είπα αν κάνει ή δεν κάνει καλά την δουλειά του (εξαρτάται τί τον πληρώνουν να κάνει, αυτό ήθελα να γράψω σε άλλο νήμα αλλά βαρέθηκα :lol: ) είπα για το έμπα.

Πάντως, Νερο, εγώ πιστεύω πως όντως δεν είναι προβοκάτσια και όντως έχεις αυτήν την απορία, ακριβώς επειδή είναι φυσιολογικό να την έχεις μιας και τέτοιες αντιδράσεις είναι απολύτως φυσιολογικές και ανθρώπινες αλλά εσύ έχεις κάνει άλλες συνδέσεις στο μυαλό σου τεχνητές και επιμένεις σε αυτές. :003:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

ritzeri

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 23 Νοέμ 2018, 19:33

Nero έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:16
ritzeri έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:09
Nero έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:06
Ξέχασα να συμπληρώσω ότι επειδή η ετεροντροπή δεν ήταν ήδη αρκετή,σε όλη τη συζήτηση για τα επιδόματα η Αλβανίδα μαμα καθόταν ακριβώς απο πίσω τους :e040:
Πολύ ντόμπροι οι γέροι δλδ.
Σε βοηθώ επειδή έχεις ανάγκη αλλά να ξέρεις δεν σε γουστάρω.

+1 από εμενα


Α,δεν ξέρω αν ήταν ακριβώς ντόμπροι γιατί κάπου εκεί κόπηκε η συζήτηση λίγο απότομα και άρχισαν να καθαρίζουν τον λαιμό,να σφυρίζουν αδιάφορα κλπ και θεωρώ ότι υπάρχει περίπτωση αυτό το "αυτοί δεν έχουν" να μην ήταν εντελώς ειρωνικό αλλά απελπισμένη προσπάθεια να το σώσει :smt005:
Ε ναι, εφόσον μπορείς να ορίζεις εσύ μονο τη συνέχεια της ιστορίας, λογικό είναι να χαμογελάς...

Ε ρε παντελόνια που χρειάζεται ο κόσμος

ritzeri

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 23 Νοέμ 2018, 19:40

under έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:13
Οι ανθρωποι βλεπουν το προβλημα με τη μεταναστευση και το πως επηρεαζει και τη δικη τους ζωη αλλα ταυτοχρονα μπροστα στην περιπτωση οπου ενας ανθρωπος χρειαζεται βοηθεια ειναι προθυμοι να συντρεξουν.
Η μεταναστευση τους επιβληθηκε.Η βοηθεια ειναι επιλογη τους.
Επαθε κοκομπλοκο ο Νερακος γιατι κατι δεν χωραει ακριβως στο κουτακι που εχει σχηματισει στο μυαλο του.
Βασικά, εγώ εντοπίζω το πρόβλημα στην ανωριμότητα.
Για εμένα όλοι οι αριστεροι είναι ανώριμοι.

Γι αυτό σκέφτονται συναισθηματικά και όχι με τη λογική.

Τι καλο παιδί ο Γιάννης, καλοί θα ναι κι όλοι οι μαύροι.
Δεν μου πάει η καρδιά να απελασσουμε την Αλβανίδα μαμα, άρα να μην απελασσονται οι Αλβανοι
Φουκαράδες οι Συριοι, εδώ να έλθουν ολοι

Πάντως και συναισθηματικά να λειτουργεί κάποιος, υπάρχει κι άλλη εκδοχη:
Αχ την καημένη την Αλβανίδα που κυκλοφορεί μόνο με 50ευρα και τα κωλογεροντια που έχουν πάνω τους 2 ευρώ όλα κι όλα και παρ όλα αυτά δίνουν το 1 σε αυτή που θα τους φάει τα επιδόματα :a040:

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Νοέμ 2018, 19:44

ritzeri έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:40
under έγραψε:
23 Νοέμ 2018, 19:13
Οι ανθρωποι βλεπουν το προβλημα με τη μεταναστευση και το πως επηρεαζει και τη δικη τους ζωη αλλα ταυτοχρονα μπροστα στην περιπτωση οπου ενας ανθρωπος χρειαζεται βοηθεια ειναι προθυμοι να συντρεξουν.
Η μεταναστευση τους επιβληθηκε.Η βοηθεια ειναι επιλογη τους.
Επαθε κοκομπλοκο ο Νερακος γιατι κατι δεν χωραει ακριβως στο κουτακι που εχει σχηματισει στο μυαλο του.
Βασικά, εγώ εντοπίζω το πρόβλημα στην ανωριμότητα.
Για εμένα όλοι οι αριστεροι είναι ανώριμοι.

Γι αυτό σκέφτονται συναισθηματικά και όχι με τη λογική.

Τι καλο παιδί ο Γιάννης, καλοί θα ναι κι όλοι οι μαύροι.
Δεν μου πάει η καρδιά να απελασσουμε την Αλβανίδα μαμα, άρα να μην απελασσονται οι Αλβανοι
Φουκαράδες οι Συριοι, εδώ να έλθουν ολοι

Πάντως και συναισθηματικά να λειτουργεί κάποιος, υπάρχει κι άλλη εκδοχη:
Αχ την καημένη την Αλβανίδα που κυκλοφορεί μόνο με 50ευρα και τα κωλογεροντια που έχουν πάνω τους 2 ευρώ όλα κι όλα και παρ όλα αυτά δίνουν το 1 σε αυτή που θα τους φάει τα επιδόματα :a040:
Η ανωριμοτητα μεταφραζεται σε κουτακια.Δεν θες εκατονταδες χιλιαδες αλβανους στην Ελλαδα ; Ανεξηγητο το οτι δεν μαχαιρωσες την μαμα αλβανιδα αλλα την βοηθησες.
Παθαινουν κοκομπλοκο μετα.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Ανεξήγητο φαινόμενο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 23 Νοέμ 2018, 19:50

εξηγησιμο ειναι το φαινομενο..

Συζητησεις για την μεταναστευση, τις συνταξεις, τους μισθους κλπ κανουνε trigger προσωπικες προκαταληψεις. Σε αυτες τις περιπτωσεις αρχιζει και μιλαει η προκαταληψη οχι η πραγματικοτητα...Σε αλλους τομεις στους οποιους το ιδιο ατομο δεν διακατεχεται απο προκαταληψη οι συζητησεις και οι πραξεις ειναι πιο νορμαλ, πιο ελευθερες..Οταν λειτουργεις στο χωρος της προκαταληψης ομως εισαι δεσμιος απο αυτην..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών