Απορίες μαγειρικής

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μαρ 2020, 01:29

Awesomatic έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:24
Δεν ξέρω αν μπορεί να πάθει κάτι αλλά για τέτοια υλικά πάρε πολυκόφτη. Είναι φθηνοί και είναι ακριβώς αυτή η χρήση τους.
Πολυκόφτη έχω. Δεν με καλύπτει :102:
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Μαρ 2020, 01:33

Έχεις δοκιμάσει με τη μηχανή και σε κάλυψε σε υφή; Γιατί αν δεν έχεις δοκιμάσει δεν έχει νόημα να συζητάμε, μπορεί να μην σε καλύψει. Δοκίμασε μια φορά (δεν θα πάθει κάτι, απλά να την καθαρίσεις καλά με πολύ νερό μετά) και δες.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μαρ 2020, 01:50

Awesomatic έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:33
Έχεις δοκιμάσει με τη μηχανή και σε κάλυψε σε υφή; Γιατί αν δεν έχεις δοκιμάσει δεν έχει νόημα να συζητάμε, μπορεί να μην σε καλύψει. Δοκίμασε μια φορά (δεν θα πάθει κάτι, απλά να την καθαρίσεις καλά με πολύ νερό μετά) και δες.
Δεν έχω δοκιμάσει με μηχανή του κιμά, αλλά θέλω να πάρω. Πες το ένστικτο. Το θέμα είναι ότι αυτό που θέλω να αλέσω κυρίως είναι παστές πιπεριές. Αν οξειδώνεται με την τομάτα μια φορά, με το αλατόνερό τους παίζει να οξυδωθεί δέκα. Υπάρχει σωτηρία άραγε;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Μαρ 2020, 01:51

Βλήμα έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:28
Αγις έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:16
δεν τη χρησιμοποιω - χειροκινητη ειναι - για λαχανικα - υπαρχουν μαχαιρια - οι ντοματες οξειδωνουν τα υλικα τα αλλα δεν γνωριζω .
Καθαρισμο κανω με καυτο νερο αφηνω να στεγνωσει καλα και περναω ελαφρυ φιλμ με μαγειρικο λινελαιο
τη χρησιμοποιω παγωμενη - στο ψυγειο την εχω - οπως ειχα γραψει για τα μπιφτεκια δεν αλλοιωνεται το κρεας και δεν κολλαει ευκολα στις επιφανειες της
1ον: ευχαριστώ για την απάντηση.
2ον: Το θέμα μου είναι ότι τα μπλέντερ σπάνε τις ίνες και αλλοιώνουν υφή και γεύση, οπότε με ψήνει να πειραματιστώ με μηχανή του κιμά για κάποιες σάλτσες. Προσπαθώ να βρω μια υφή ανάμεσα στο ψιλοκόψιμο και το κόψιμο του μπλέντερ.
3ον: Αν την πλύνω κατευθείαν την μηχανή, δεν θα περιορίσω την οξείδωση από τις ντομάτες; Κι έστω, με τις ντομάτες με καλύπτει ο τρίφτης, παίζει να υπάρχει παρόμοια οξύδωση και με άλλο υλικό που δεν πάει το μυαλό μου ακόμα;
4ον: Αυτό εδώ πέρα
Αγις έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:16
και περναω ελαφρυ φιλμ με μαγειρικο λινελαιο
δεν καταλαβαίνω τι λεέι.
1 :wave: ( για καποιο ακατανοητο :003: λογο σε συμπαθω)
2 δοκιμασε - ενημερωσε για το αποτελεσμα
3 κατευθειαν πλενουμε με ΚΑΥΤΟ νερο και καλο στεγνωμα αμεσα = βασικο - οπως στον ηλιο - διπλα σε καλοριφερ κλπ
ετσι δεν θα εχεις θεματα με οτιδηποτε υλικο δεν θα προλαβει να δρασει εκτος αν ειναι μαντεμενια η κιμαδομηχανη
(ετσι καθαριζω και τις κανες απο τα τουφεκια μετα τη χρηση + σεσουαρ :8) )
4 περναμε τις επιφανειες της με ελαχιστο λαδι - δεν εχεις προσβαση στα τμηματα της ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μαρ 2020, 01:56

Αγις έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:51
( για καποιο ακατανοητο :003: λογο σε συμπαθω)
Είναι που μας ενώνουν τα ρεμπέτικα κι η μαγειρική. Εγώ πάντως γι' αυτό συμπαθώ εσένα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Μαρ 2020, 02:01

Βλήμα έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:50
Δεν έχω δοκιμάσει με μηχανή του κιμά, αλλά θέλω να πάρω. Πες το ένστικτο. Το θέμα είναι ότι αυτό που θέλω να αλέσω κυρίως είναι παστές πιπεριές. Αν οξειδώνεται με την τομάτα μια φορά, με το αλατόνερό τους παίζει να οξυδωθεί δέκα. Υπάρχει σωτηρία άραγε;
Αν η μηχανή δεν είναι τελείως της πλάκας και είναι ανοξείδωτη δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά μετά από κάθε χρήση πρέπει να είσαι σίγουρος ότι την ξεπλένεις πάρα πολυ καλά με άφθονο ζεστό νερό και να την στεγνώνεις. Δεν πρέπει για κανένα λόγο να μείνει μέσα ούτε δείγμα αλατόνερο, το να μείνει πάνω είναι το πρόβλημα όχι το να περάσει από μέσα. Το αλάτι δεν είναι ότι καλύτερο αλλά μπορεί να το αντέξει.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μαρ 2020, 02:05

Awesomatic έγραψε:
29 Μαρ 2020, 02:01
Βλήμα έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:50
Δεν έχω δοκιμάσει με μηχανή του κιμά, αλλά θέλω να πάρω. Πες το ένστικτο. Το θέμα είναι ότι αυτό που θέλω να αλέσω κυρίως είναι παστές πιπεριές. Αν οξειδώνεται με την τομάτα μια φορά, με το αλατόνερό τους παίζει να οξυδωθεί δέκα. Υπάρχει σωτηρία άραγε;
Αν η μηχανή δεν είναι τελείως της πλάκας και είναι ανοξείδωτη δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά μετά από κάθε χρήση πρέπει να είσαι σίγουρος ότι την ξεπλένεις πάρα πολυ καλά με άφθονο ζεστό νερό και να την στεγνώνεις. Δεν πρέπει για κανένα λόγο να μείνει μέσα ούτε δείγμα αλατόνερο, το να μείνει πάνω είναι το πρόβλημα όχι το να περάσει από μέσα. Το αλάτι δεν είναι ότι καλύτερο αλλά μπορεί να το αντέξει.
Ευχαριστώ. Θα παραγγείλω Δευτέρα κι όταν μου έρθει θα ενημερώσω για τ' αποτελέσματα :wave
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 29 Μαρ 2020, 11:52

Τώρα εμένα μου δημιουργήθηκε άλλη απορία. Τα κρεοπωλεία δεν τις σαπουνίζουν τις μηχανές αυτές όταν τελειώνουν;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 29 Μαρ 2020, 12:13

Βλήμα έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:50
Awesomatic έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:33
Έχεις δοκιμάσει με τη μηχανή και σε κάλυψε σε υφή; Γιατί αν δεν έχεις δοκιμάσει δεν έχει νόημα να συζητάμε, μπορεί να μην σε καλύψει. Δοκίμασε μια φορά (δεν θα πάθει κάτι, απλά να την καθαρίσεις καλά με πολύ νερό μετά) και δες.
Δεν έχω δοκιμάσει με μηχανή του κιμά, αλλά θέλω να πάρω. Πες το ένστικτο. Το θέμα είναι ότι αυτό που θέλω να αλέσω κυρίως είναι παστές πιπεριές. Αν οξειδώνεται με την τομάτα μια φορά, με το αλατόνερό τους παίζει να οξυδωθεί δέκα. Υπάρχει σωτηρία άραγε;
Αν οι πιπεριές είναι ζεματισμένες ή ψημένες, νομίζω μια χαρά θα τις αλέσει.
Ίσως να μπορούσες και με το εργαλείο για τον πουρέ πατάτας στο χέρι. Αναλόγως την ποσότητα βέβαια.

Εδιτ. Ίσως και οι μηχανές παρασκευής ζυμαρικών σαν τις μηχανές για κιμά να σου κάνουν, είτε γιατί έχουν πλαστικά μέρη είτε γιατί πιθανόν να αντέχουν και με ντομάτα. Πάντα αναλόγως το πόσο μαλακή είναι η πιπεριά πριν αλεστεί.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Απρ 2020, 03:04

Υπάρχει τρόπος οι αυγοφέτες μου να ρουφάνε το μισό λάδι απ' όσο κανονικά;
Θέλω να τηγανίζονται μεν, αλλά όταν τρως μία μπουκιά να μη νομίζεις ότι ήπιες και μια γουλιά από ένα μπουκάλι λάδι.

(τελικά στην μαγειρική έπρεπε να το πάω το νήμα)
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Απορίες μαγειρικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Απρ 2020, 03:11

Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Απορίες μαγειρικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 01 Απρ 2020, 03:12

Σκάσε βλήμα...θα μου ξυπνήσεις το μωρό!
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Απορίες μαγειρικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 01 Απρ 2020, 03:17

Βλήμα έγραψε:
01 Απρ 2020, 03:11
Spiros252
άστον αυτόν, δεν τρώγεται με τίποτα


κουνέλι τρως;
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες μαγειρικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Απρ 2020, 03:20

Tarkovsky έγραψε:
01 Απρ 2020, 03:17
Βλήμα έγραψε:
01 Απρ 2020, 03:11
Spiros252
άστον αυτόν, δεν τρώγεται με τίποτα


κουνέλι τρως;
Spiros252 έγραψε:
01 Απρ 2020, 03:09
Άνοιξε νήμα απορίες μαγειρικής. Μετά μεταφέρω εκεί ότι αντιστοιχεί από δω.
Θα το χρειαστώ κι εγώ το νήμα. Είναι καλή ιδέα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Απορίες μαγειρικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 01 Απρ 2020, 03:21

Tarkovsky έγραψε:
01 Απρ 2020, 03:17



κουνέλι τρως;
Για λέγε...έχω ζγκαντάπσυκς 2 μισά.(ένα στη μέση...)
Αlea jacta est

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών