Απορίες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8551
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Απορία περί πούτσου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 05 Ιούλ 2019, 14:44

Naida έγραψε:
05 Ιούλ 2019, 14:41
Airman68 έγραψε:
05 Ιούλ 2019, 14:37
Naida έγραψε:
05 Ιούλ 2019, 14:24


Ποιανού; :lol:
Του "ανδρισμού"... :lol:
Ναι βέβαια τον σεβόμαστε και τον έχουμε πάντα ψηλά.
Έτσι...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 05 Ιούλ 2019, 20:44

Airman68 έγραψε:
29 Μάιος 2019, 16:47
Γραφικός έγραψε:
29 Μάιος 2019, 15:24
Αφού μοίρασα λεμόνια σε γνωστούς και φίλους, μου έχουν μείνει τέσσερα κιλά και φοβάμαι μη μου χαλάσουν. Η μαρμελάδα λεμόνι δε μ' αρέσει.
Πείτε καμιά εύκολη συνταγή που χρειάζεται πολύ λεμόνι και δεν είναι μαρμελάδα.
Μπορείς να φτιάξεις συμπυκνωμένη λεμονάδα.
Η αναλογία είναι: όσες κούπες χυμό λεμονιού, άλλες τόσες ζάχαρι + 1.
Τη διατηρείς στο ψυγείο και τώρα που καλοκαιριάζει την απολαμβάνεις!
.
Αν βρείτε αρκετά λεμόνια κάντε παστά μέ αλάτι.... :romance-hearteyes:

Υπάρχουν κάποιες συνταγές στό νέτ....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Γραφικός

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 25 Ιούλ 2019, 18:48

Μπορείτε να μου θυμίσετε ποιος είπε:
"Το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου εκτός του σκύλου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς."
Νομίζω ότι ήταν ο Γκράουτσο Μαρξ, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά.

Άβαταρ μέλους
vc15
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 07 Μάιος 2019, 22:51

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vc15 » 27 Ιούλ 2019, 14:03

Βρισκόμενος σε νησί των Κυκλάδων θέλω να εκφράσω μια διαχρονική μου απορία που ποτέ δεν απάντησα. Όλα αυτά τα πέτρινα τοιχία που υπάρχουν σε κάθε λόφο και βουνό των Κυκλάδων και χωρίζουν σε τμήματα τους λόφους από ποιόν χτίστηκαν και ποτέ ? Επίσης ποια η χρησιμότητα . Έχω ακούσει ότι κρατάνε το έδαφος για να μην υποχωρεί .

Γραφικός

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 31 Ιούλ 2019, 10:32

Έφαγα ένα πρόστιμο από την εφορία και την ειδοποίηση αντί να την στείλουν στο δικό μου μέιλ, την έστειλαν στο μέιλ του πατέρα μου. Εγώ δεν το ξέρω απ' έξω μέιλ του πατέρα μου, οπότε αποκλείεται να τους το έχω δώσει. Να τους κάνω καμιά μηνυσούλα; Παίζει να βγάλω κανένα φράγκο ή αυτά που θα πληρώσω σε δικηγόρους θα είναι περισσότερα, οπότε τζάμπα κόπος, χρόνος και χρήμα;

Υπέροχε Beria, που το έχεις με τα νομικά, μήπως ξες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γραφικός την 31 Ιούλ 2019, 10:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8551
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 31 Ιούλ 2019, 10:40

vc15 έγραψε:
27 Ιούλ 2019, 14:03
Βρισκόμενος σε νησί των Κυκλάδων θέλω να εκφράσω μια διαχρονική μου απορία που ποτέ δεν απάντησα. Όλα αυτά τα πέτρινα τοιχία που υπάρχουν σε κάθε λόφο και βουνό των Κυκλάδων και χωρίζουν σε τμήματα τους λόφους από ποιόν χτίστηκαν και ποτέ ? Επίσης ποια η χρησιμότητα . Έχω ακούσει ότι κρατάνε το έδαφος για να μην υποχωρεί .
Εγώ νόμιζα ότι τα έφτιαχναν οι ιδιοκτήτες της γης για να ξεχωρίζουν τα τσιφλίκια τους
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 31 Ιούλ 2019, 10:50

Γραφικός έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 10:32
Έφαγα ένα πρόστιμο από την εφορία και την ειδοποίηση αντί να την στείλουν στο δικό μου μέιλ, την έστειλαν στο μέιλ του πατέρα μου. Εγώ δεν το ξέρω απ' έξω μέιλ του πατέρα μου, οπότε αποκλείεται να τους το έχω δώσει. Να τους κάνω καμιά μηνυσούλα; Παίζει να βγάλω κανένα φράγκο ή αυτά που θα πληρώσω σε δικηγόρους θα είναι περισσότερα, οπότε τζάμπα κόπος, χρόνος και χρήμα;

Υπέροχε Beria, που το έχεις με τα νομικά, μήπως ξες;
Τόσους δικηγόρους έχει το φόρουμ, γιατί δεν ρωτάς αυτούς;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Γραφικός

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 31 Ιούλ 2019, 10:52

Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 10:50
Γραφικός έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 10:32
Έφαγα ένα πρόστιμο από την εφορία και την ειδοποίηση αντί να την στείλουν στο δικό μου μέιλ, την έστειλαν στο μέιλ του πατέρα μου. Εγώ δεν το ξέρω απ' έξω μέιλ του πατέρα μου, οπότε αποκλείεται να τους το έχω δώσει. Να τους κάνω καμιά μηνυσούλα; Παίζει να βγάλω κανένα φράγκο ή αυτά που θα πληρώσω σε δικηγόρους θα είναι περισσότερα, οπότε τζάμπα κόπος, χρόνος και χρήμα;

Υπέροχε Beria, που το έχεις με τα νομικά, μήπως ξες;
Τόσους δικηγόρους έχει το φόρουμ, γιατί δεν ρωτάς αυτούς;
'εν τους ξέρω, γι'' αυτό.
'Νώμην για την ενόχληση.

Γραφικός

Ψηφιακό εφέ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 05 Αύγ 2019, 19:18

Είναι θεωρητικά εφικτό να χρησιμοποιήσεις ψηφιακά εφέ ώστε να κάνεις έναν άνθρωπο να φαίνεται ότι φασώνεται με τον εαυτό του; Δεν λέω να το καταφέρεις από φωτογραφίες στο ίντερνετ, αλλά άμα συνεργαστεί κι αυτός.

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 05 Αύγ 2019, 22:46

Φραγμένος_Τελεστής έγραψε:
05 Αύγ 2019, 22:17

SpoilerShow
οκ, οταν την ξαναδω απο κοντά. Αλλά πες κι εσυ ενα ονομα, μια ιδιοτητα, κάτι, ωστε να έχει νοημα. Τωρα τι να της πω; σε ερωτεύτηκε κάποιος με τον οποίο συζητάμε για πολιτικά σε ένα φορουμ; Ειναι πολλοί που την είχαν ερωτευτεί, και λογικά το ξέρει :P
SpoilerShow
μα και με όνομα και ιδιότητα, πάλι δεν θα είχε νόημα, λόγω των πολλών αλλά και ούτως ή άλλως
θα σου πω όμως τι θα καραέλεγε:
να της πεις να γίνει μέλος εδώ :8)


υγ
η εικόνα του βιδεο που παρεθεσα σε αντιδιαστολή με τον τουρνά γεροξεκούτη να λέει στην κάμερα πώς πήγε παρ ολιγον να πεθανει όταν η αλβανεζα υπηρετρια του εδωσε ενα ματσο υποπτα χαπια για τον πονοκεφαλο του, ο μικρουτσικος να πειράζει το ρολόι της ΔΕΗ και η μαντώ με τα τεραστια εκφραστικα ματια :8) φορα παρτιδα στην γιουροβιζιονε, νομιζω ειναι ολη η νεοελληνικη ιστορια συμπυκνωμενη - και για να μην με περάσεις και υπεράνω - και αντιπροσωπευτική δική μου προφανώς

υγ2
εννοειται το σχολιο δεν ειναι ειρωνικο, δεν βάσισε την καριερα της σε αυτα :wink:g094::romance-hearteyes:
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Γραφικός

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 20 Αύγ 2019, 10:46

Πώς λέγεται όταν εκφράζουμε μία πολύ συγκεκριμένη έννοια χρησιμοποιώντας λέξεις που αν αντιλαμβανόταν κάποιος κυριολεκτικά το νόημά τους θα σήμαιναν κάτι τελείως διαφορετικό;
Πχ: Αντί για "έχω περίοδο" λένε οι γυναίκες "έχω τα ρούχα μου" ή αντί για "κάνανε σεξ" λέμε "κοιμηθήκανε μαζί"

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 14874
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 20 Αύγ 2019, 10:59

Γραφικός έγραψε:
20 Αύγ 2019, 10:46
Πώς λέγεται όταν εκφράζουμε μία πολύ συγκεκριμένη έννοια χρησιμοποιώντας λέξεις που αν αντιλαμβανόταν κάποιος κυριολεκτικά το νόημά τους θα σήμαιναν κάτι τελείως διαφορετικό;
Πχ: Αντί για "έχω περίοδο" λένε οι γυναίκες "έχω τα ρούχα μου" ή αντί για "κάνανε σεξ" λέμε "κοιμηθήκανε μαζί"
Υποθέτω, λέγεται "αλληγορία".
Η λέξη προέρχεται απ’ το αλληγορεύω = άλλος + αγορεύω που σημαίνει: μιλάω έτσι, ώστε να υπονοώ κάτι άλλο.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Αύγ 2019, 14:19

Γραφικός έγραψε:
20 Αύγ 2019, 10:46
Πώς λέγεται όταν εκφράζουμε μία πολύ συγκεκριμένη έννοια χρησιμοποιώντας λέξεις που αν αντιλαμβανόταν κάποιος κυριολεκτικά το νόημά τους θα σήμαιναν κάτι τελείως διαφορετικό;
Πχ: Αντί για "έχω περίοδο" λένε οι γυναίκες "έχω τα ρούχα μου" ή αντί για "κάνανε σεξ" λέμε "κοιμηθήκανε μαζί"
Αργκό.

Π.χ. Το γυαλίζεις το πόμολο, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 21 Αύγ 2019, 00:26

Feindflug έγραψε:
20 Αύγ 2019, 14:19
Γραφικός έγραψε:
20 Αύγ 2019, 10:46
Πώς λέγεται όταν εκφράζουμε μία πολύ συγκεκριμένη έννοια χρησιμοποιώντας λέξεις που αν αντιλαμβανόταν κάποιος κυριολεκτικά το νόημά τους θα σήμαιναν κάτι τελείως διαφορετικό;
Πχ: Αντί για "έχω περίοδο" λένε οι γυναίκες "έχω τα ρούχα μου" ή αντί για "κάνανε σεξ" λέμε "κοιμηθήκανε μαζί"
Αργκό.

Π.χ. Το γυαλίζεις το πόμολο, τύπε;
:smt005:
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Γραφικός

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 06 Σεπ 2019, 07:40

Στο ACDL, στην ενότητα word, όταν σου λένε να τροποποιήσεις την πρώτη παράγραφο, εννοούν και την επικεφαλίδα; Οτιδήποτε βρίσκεται πριν το πρώτο σημάδι παραγράφου αν κάνεις ορατούς τους αόρατους χαρακτήρες;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών