Απορίες

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 19 Σεπ 2020, 22:27

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
19 Σεπ 2020, 15:30
Βλήμα έγραψε:
18 Σεπ 2020, 18:29
Η φράση :
Η (μετά τους έντονους, σε επίπεδα ύπνωσης, συλλογισμούς μου) ξαφνική συνειδητοποίηση του όμορφου μέρους που βρισκόμουν και της όμορφης ώρας, μ' έκανε να παρατηρώ τα πάντα γύρω σα νεογέννητο.
Το πρόβλημα: το επίθετο "έντονοι" δεν με καλύπτει. Θέλω ένα επίθετο που να εκφράζει αυτιστική απομόνωση και απώλεια της παραμικρής επικοινωνίας με το περιβάλλον.
Δεν με πρήζεις, κάθε άλλο.

Εδώ, εάν κατανοώ ορθά, το «έντονοι» για μένα προκαλεί σύγχυση, διότι πώς οι εντεταμένοι συλλογισμοί μπορούν να είναι «τοποθετημένοι» σε επίπεδα ύπνωσης; Κάπως σόλοικο μού μοιάζει νοηματικά (εκτός αν δεν πιάνω κάτι). Δεν μου φαίνεται εύλογο να εναρμονίζεται η συλλογιστική ένταση με την ύπνωση…

Κάτι σαν «σκιώδεις» μπορεί εδώ να μου ταίριαζε…
Είναι οι συλλογισμοί που αφιερώνεσαι τόσο ολοκληρωτικά σε αυτούς που, την στιγμή που τους κάνεις, και φωτιά να πιάσει δίπλα σου δεν θα την αντιληφθείς.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 20 Σεπ 2020, 12:11

[/quote]

Είναι οι συλλογισμοί που αφιερώνεσαι τόσο ολοκληρωτικά σε αυτούς που, την στιγμή που τους κάνεις, και φωτιά να πιάσει δίπλα σου δεν θα την αντιληφθείς.
[/quote]

Α, μάλιστα…

Κάτι τέτοιο μου φαίνεται ταιριαστό τότε:

«Βουτηγμένος - ως σε σημείο ύπνωσης- στους ωκεάνιους συλλογισμούς μου, ξαφνικά συνειδητοποίησα το όμορφο μέρος που βρισκόμουν και την όμορφη ώρα, κάτι που μ' έκανε να παρατηρώ τα πάντα γύρω σα νεογέννητο.»
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 20 Σεπ 2020, 13:00

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
20 Σεπ 2020, 12:11
Είναι οι συλλογισμοί που αφιερώνεσαι τόσο ολοκληρωτικά σε αυτούς που, την στιγμή που τους κάνεις, και φωτιά να πιάσει δίπλα σου δεν θα την αντιληφθείς.
[/quote]

Α, μάλιστα…

Κάτι τέτοιο μου φαίνεται ταιριαστό τότε:

«Βουτηγμένος - ως σε σημείο ύπνωσης- στους ωκεάνιους συλλογισμούς μου, ξαφνικά συνειδητοποίησα το όμορφο μέρος που βρισκόμουν και την όμορφη ώρα, κάτι που μ' έκανε να παρατηρώ τα πάντα γύρω σα νεογέννητο.»
[/quote]

Ευχαριστώ και πάλι.
Όπως πάντα, το να υπολογίσω στην βοήθειά σου ήταν σωτήριο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 14 Οκτ 2020, 14:09

Είναι κάποιοι εξωτερικοί σκληροί που δεν γουστάρουν να αντιγράφονται μέσα τους μεγάλα αρχεία. Δε πα να' ναι χωρητικότητας 500 γίγα και άδειοι, αν πας να αντιγράψεις ένα αρχείο 6 γίγα, σου λένε "πούλο". Κάποιοι άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. Δεν μιλάω για φάκελους με μικρότερα αρχεία μέσα, μιλάω για συμπαγή αρχεία.
Υπάρχει κάποια ένδειξη που να μπορώ να ανατρέξω στην συσκευασία πριν τον αγοράσω, κάτι στα τεχνικά χαρακτηριστικά, και να αναφέρει αν υπάρχει αυτός ο περιορισμός;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Δεκ 2020, 17:26

Αν κάποιος γουστάρει κυρίως single player rpgs και adventures, ποια σύγχρονη παιχνιδομηχανή θα του προτείνατε να αγοράσει;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Δεκ 2020, 17:27

Βλήμα έγραψε:
26 Δεκ 2020, 17:26
Αν κάποιος γουστάρει κυρίως single player rpgs και adventures, ποια σύγχρονη παιχνιδομηχανή θα του προτείνατε να αγοράσει;
PC
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Δεκ 2020, 17:32

Yochanan έγραψε:
26 Δεκ 2020, 17:27
Βλήμα έγραψε:
26 Δεκ 2020, 17:26
Αν κάποιος γουστάρει κυρίως single player rpgs και adventures, ποια σύγχρονη παιχνιδομηχανή θα του προτείνατε να αγοράσει;
PC
Το πισί θέλει συνέχεια αναβαθμίσεις. Παίρνεις ένα παιχνίδι και, αφενός μεν δεν ξέρεις αν θα σου τρέξει, αφετέρου και να σου τρέχει θα σου έτρεχε καλύτερα με κάποιο άλλο, τελευταίας τεχνολογίας, χάρντγουερ. Εγώ θέλω να παίρνω το παιχνίδι κι όταν το παίζω να μου δίνει ό,τι έχει να μου δώσει.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 26 Δεκ 2020, 17:35

Βλήμα έγραψε:
26 Δεκ 2020, 17:26
Αν κάποιος γουστάρει κυρίως single player rpgs και adventures, ποια σύγχρονη παιχνιδομηχανή θα του προτείνατε να αγοράσει;
Εικόνα

the comet the course the tail

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 26 Δεκ 2020, 17:38

Βλήμα έγραψε:
14 Οκτ 2020, 14:09
Είναι κάποιοι εξωτερικοί σκληροί που δεν γουστάρουν να αντιγράφονται μέσα τους μεγάλα αρχεία. Δε πα να' ναι χωρητικότητας 500 γίγα και άδειοι, αν πας να αντιγράψεις ένα αρχείο 6 γίγα, σου λένε "πούλο". Κάποιοι άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. Δεν μιλάω για φάκελους με μικρότερα αρχεία μέσα, μιλάω για συμπαγή αρχεία.
Υπάρχει κάποια ένδειξη που να μπορώ να ανατρέξω στην συσκευασία πριν τον αγοράσω, κάτι στα τεχνικά χαρακτηριστικά, και να αναφέρει αν υπάρχει αυτός ο περιορισμός;
http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 30 Δεκ 2020, 01:45

Μπορώ να βρω ένα πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να κάνω ένα τεράστιο αρχείο εικόνας με άπειρες φωτογραφίες που για να τις δεις θα χρειάζεται να κάνεις σκρόλινγκ;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 30 Δεκ 2020, 02:11

Βλήμα έγραψε:
30 Δεκ 2020, 01:45
Μπορώ να βρω ένα πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να κάνω ένα τεράστιο αρχείο εικόνας με άπειρες φωτογραφίες που για να τις δεις θα χρειάζεται να κάνεις σκρόλινγκ;
Άδειασε το μπουκάλι στον νεροχύτη και πέσε για ύπνο

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Δεκ 2020, 02:17

Βλήμα έγραψε:
30 Δεκ 2020, 01:45
Μπορώ να βρω ένα πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να κάνω ένα τεράστιο αρχείο εικόνας με άπειρες φωτογραφίες που για να τις δεις θα χρειάζεται να κάνεις σκρόλινγκ;
Ναι υπάρχει κάτι τέτοιο. Θα το ψάξω. Δεν θυμάμαι.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 30 Δεκ 2020, 02:23

Χαοτικός έγραψε:
30 Δεκ 2020, 02:17
Βλήμα έγραψε:
30 Δεκ 2020, 01:45
Μπορώ να βρω ένα πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να κάνω ένα τεράστιο αρχείο εικόνας με άπειρες φωτογραφίες που για να τις δεις θα χρειάζεται να κάνεις σκρόλινγκ;
Ναι υπάρχει κάτι τέτοιο. Θα το ψάξω. Δεν θυμάμαι.
Θα με έσωζες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 30 Δεκ 2020, 02:25

Γενιά της Αγαμίας έγραψε:
30 Δεκ 2020, 02:11
Βλήμα έγραψε:
30 Δεκ 2020, 01:45
Μπορώ να βρω ένα πρόγραμμα που να μου επιτρέπει να κάνω ένα τεράστιο αρχείο εικόνας με άπειρες φωτογραφίες που για να τις δεις θα χρειάζεται να κάνεις σκρόλινγκ;
Άδειασε το μπουκάλι στον νεροχύτη και πέσε για ύπνο
Δεν πέφτεις εσύ, μπας και ξεπρηστούν τ' αρχίδια μου;
Πού βρέθηκε τέτοιος μαλάκας ρε γαμώ το ; :102:
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 30 Δεκ 2020, 02:26

Αφού ρωτάς παπαριές συνέχεια

Υπέθεσα οτι ξανά κυλισες

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών