Στο βωμό του χρήματος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 14 Απρ 2018, 00:14

mec_ έγραψε:
13 Απρ 2018, 13:03
Μετά από το best seller μας «Στο βωμό της εμφάνισης», αποφασίσαμε να λανσάρουμε τη σειρά «Στο βωμό του χρήματος» ελπίζοντας στην ίδια επιτυχία.

Ομιλούμε χωρίς κομπλεξ και ταμπού και ιδού ένα περιστατικό που παρουσιάζω:
Πάει η κόρη (ετών 23) και ζητάει από τον πατέρα (ετών 48) ένα 20άρι για να βγει με τις φίλες της. Ξεφυσώντας ο πατέρας της το δίνει και σχολιάζει «αμαν πια ρε παιδί μου, 1600 έμειναν όλα κι όλα».
Δείχνω κάπως εκπληκτος,αλλά δεν λέω τίποτα. Το καταλαβαίνει και λέει «Μια ζωή αγωνιζόμαστε για το τίποτα. C'est la vie.»

Μού έκαναν κακή εντύπωση και ο πατέρας και η κόρη. Αμα έχεις φτάσει στα 48 κι όλες σου οι αποταμιεύσεις είναι 1600 Ε δεν σου φταίει καμμια ζωή. Κάτι έκανες λάθος. Αρχίζοντας από την διαπαιδαγώγηση της κόρης...
Εχμ ξερεις τη σημερον ημερα ειναι πολυ ευκολο να μην εχεις φραγκο στην τσεπη.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 14 Απρ 2018, 00:17

bluerose έγραψε:
13 Απρ 2018, 23:03
Για να γινει αυτό που λες με ακινητα θέλει πάνω από 5 εκτος αυτό που μένεις να εχεις και να μη πέσεις σ αναποδο ενοικιαστή
Από αυτά τα δυο τρια να δωσεις στα παιδιά,μετα θα θέλουν κι αυτά εισόδημα
Εργολάβοι και δε το καταφέρανε
Προβλημα ειναι τα ακινητα στις μερες μας, τι συζηταμε;

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 00:28

Υδράργυρος έγραψε:
14 Απρ 2018, 00:14
mec_ έγραψε:
13 Απρ 2018, 13:03
Μετά από το best seller μας «Στο βωμό της εμφάνισης», αποφασίσαμε να λανσάρουμε τη σειρά «Στο βωμό του χρήματος» ελπίζοντας στην ίδια επιτυχία.

Ομιλούμε χωρίς κομπλεξ και ταμπού και ιδού ένα περιστατικό που παρουσιάζω:
Πάει η κόρη (ετών 23) και ζητάει από τον πατέρα (ετών 48) ένα 20άρι για να βγει με τις φίλες της. Ξεφυσώντας ο πατέρας της το δίνει και σχολιάζει «αμαν πια ρε παιδί μου, 1600 έμειναν όλα κι όλα».
Δείχνω κάπως εκπληκτος,αλλά δεν λέω τίποτα. Το καταλαβαίνει και λέει «Μια ζωή αγωνιζόμαστε για το τίποτα. C'est la vie.»

Μού έκαναν κακή εντύπωση και ο πατέρας και η κόρη. Αμα έχεις φτάσει στα 48 κι όλες σου οι αποταμιεύσεις είναι 1600 Ε δεν σου φταίει καμμια ζωή. Κάτι έκανες λάθος. Αρχίζοντας από την διαπαιδαγώγηση της κόρης...
Εχμ ξερεις τη σημερον ημερα ειναι πολυ ευκολο να μην εχεις φραγκο στην τσεπη.
Στη Γαλλία συνέβη αρχές δεκαετιας του 2000.

Και θα αναφέρω και κάτι άλλο.
Το καλοκαίρι του 2003 είχαμε καύσωνα που κράτησε καμμιά δεκαριά μέρες και πεθάναν 15000 γέροι. Μόλις έπιασε ο καύσωνας αγόρασα ένα μικρό κλιματιστικό το οποίο μου στοίχησε 200 ευρώ και δεν κατάλαβα τίποτα. Πόσο ρεύμα μπορεί να έκαψε για δέκα μέρες; Πώς πέθαναν τόσοι γέροι; Δεν είχαν κάνει καμμία οικονομία ζωής να αγοράσουν ένα κλιματιστικό;

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Απρ 2018, 10:12

Eίναι απαράδεκτο σε αυτές τις χώρες να μην έχεις τίποτα μετά από 20-30 χρόνια δουλειάς. Εκτός και αν ζούσες από την πρόνοια και δεν δούλεψες ποτέ σου. Ακόμη και εργάτης να δούλευες.
Στην Ελλάδα χαμηλόμισθοι είναι και άνθρωποι με προσόντα και αν εργαστούν στο δημόσιο είναι πολύ πιθανό να μείνουν πάντα χαμηλόμισθοι, γιατί ξέρουμε τι γινόταν και γίνεται ακόμη.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 14 Απρ 2018, 10:47

mec_ έγραψε:
13 Απρ 2018, 14:14
Ας πούμε αν είσαι Εβραίος είσαι πιο money-friendly και θα το αποκτήσεις γρηγορότερα.
Aυτό το ποστ είναι βαθειά αντισημιτικό και σκέφτομαι να το καταγγείλω. Κάτι ακόμα που με προτρέπει να το κάνω αυτό είναι ότι από το ΚΙΣ μας έχουνε υποσχεθεί 5€ για κάθε τέτοια καταγγελία - το τερπνόν μετά του ωφελίμου που έλεγαν κι οι αρχαίοι σας προγόνοι.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22923
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Απρ 2018, 11:48

Βρε μεκ σα να μη μας τα λες όμορφα, είσαι υπερ επενδύσεων και ρίσκων(άρα έτσι έχεις πράξει και εσύ) αλλά δε κατανοείς πως γίνεται να πάθεις ζημιές απο επενδύσεις και ρίσκα. Ή που λες παπάτζες ολκής ή που μιλάω με τον Μπάφετ και δε το έχω καταλάβει.
Δεν υπάρχει επενδυτής και ρισκαδόρος που να μην έχει φάει -τουλάχιστον- μια πτώχευση.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 14 Απρ 2018, 15:10

Περα απαυτο που λεει ο Ερμης, που σωστο το βρισκω, ξεχνας ή αγνοεις μαλλον, τη διαφορετικοτητα των ανθρωπων. Το οτι σου μοιαζει παραξενο να μην εχουν ολοι το δικο σου μυαλο και τη δικη σου σκεψη ειναι μαλλον... δικο σου προβλημα.

Ε ναι λοιπον! Αποκαλυψη! Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι, δεν εχουν τις ιδιες σκεψεις, ουτε τα ιδια θελω, και ακομη και αν τα εχουν ιδια, δεν εχουν την ιδια εξυπναδα για να τα καταφερουν.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 15:49

Ερμής έγραψε:
14 Απρ 2018, 11:48
Βρε μεκ σα να μη μας τα λες όμορφα, είσαι υπερ επενδύσεων και ρίσκων(άρα έτσι έχεις πράξει και εσύ) αλλά δε κατανοείς πως γίνεται να πάθεις ζημιές απο επενδύσεις και ρίσκα. Ή που λες παπάτζες ολκής ή που μιλάω με τον Μπάφετ και δε το έχω καταλάβει.
Δεν υπάρχει επενδυτής και ρισκαδόρος που να μην έχει φάει -τουλάχιστον- μια πτώχευση.
Αν δεν ήσουνα τόσο απαξιωτικός, Ερμή, θα μπορούσαμε να κάνουμε διάλογο. Και πιο πάνω μου είπες να σοβαρευτώ. Μπορείς να μιμηθείς τους σοβαρούς περιμένοντας τα 65 για να βγεις στη σύνταξη και να πραγματοποιήσεις όνειρα. Εγώ είμαι ασόβαρος, μπορεί και να λέω παπάτζες ολκής, αλλά έδωσα σύνταξη στον εαυτό μου τις προαλλες στα 55 και με ό,τι ασχοληθώ στο εξης θα είναι στο χαλαρό, πιθανά στη βάση κάποιου χόμπι.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22923
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Απρ 2018, 15:57

mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 15:49
Ερμής έγραψε:
14 Απρ 2018, 11:48
Βρε μεκ σα να μη μας τα λες όμορφα, είσαι υπερ επενδύσεων και ρίσκων(άρα έτσι έχεις πράξει και εσύ) αλλά δε κατανοείς πως γίνεται να πάθεις ζημιές απο επενδύσεις και ρίσκα. Ή που λες παπάτζες ολκής ή που μιλάω με τον Μπάφετ και δε το έχω καταλάβει.
Δεν υπάρχει επενδυτής και ρισκαδόρος που να μην έχει φάει -τουλάχιστον- μια πτώχευση.
Αν δεν ήσουνα τόσο απαξιωτικός, Ερμή, θα μπορούσαμε να κάνουμε διάλογο. Και πιο πάνω μου είπες να σοβαρευτώ. Μπορείς να μιμηθείς τους σοβαρούς περιμένοντας τα 65 για να βγεις στη σύνταξη και να πραγματοποιήσεις όνειρα. Εγώ είμαι ασόβαρος, μπορεί και να λέω παπάτζες ολκής, αλλά έδωσα σύνταξη στον εαυτό μου τις προαλλες στα 55 και με ό,τι ασχοληθώ στο εξης θα είναι στο χαλαρό, πιθανά στη βάση κάποιου χόμπι.
Δεν είμαι απαξιωτικός* αλλά μου φαίνονται αδιανόητα τα όσα γράφεις ειδικά για άνθρωπο που υποτίθεται είναι επιχειρηματίας, όπως είμαι και εγώ.
Όσο για τα όνειρα που λες, ευτυχώς είμαι απο τους τυχερούς που έχω πραγματοποιήσει όλα μου τα όνειρα μέχρι τα 35 που είμαι τώρα και μένει μόνο ένα, το μεγαλύτερο. Να κάνω οικογένεια.
Αλλα αν νομίζεις οτι υπάρχουν αρκετά επικερδείς επενδύσεις που δεν εμπεριέχουν το αντίστοιχο ρίσκο, τότε ναι ασε με να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το πόσο ισχύει.
Μπορεί να ισχύει μόνον για κάποιους που έχουν πάρει μια τεράστια κινητή και ακίνητη περιουσία απο τους προγόνους τους.



Οκ μπορεί να είσαι και πολύ τυχερός που οτι ρίσκα πήρες σου βγήκαν, αλλά νομίζω οτι μπαίνεις σε κατηγορία τυχερών αντίστοιχων των νικητών του τζοκερ.

*απαξιωτικός νομίζω είσαι εσύ όταν λες οτι μόνο οι βολεμένοι δε κονομάνε και οτι αν κάποιος έχει οικονομικές δυσκολίες τότε ευθύνεται αυτός και μόνο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 16:22

Custom_F έγραψε:
14 Απρ 2018, 15:10
Περα απαυτο που λεει ο Ερμης, που σωστο το βρισκω, ξεχνας ή αγνοεις μαλλον, τη διαφορετικοτητα των ανθρωπων. Το οτι σου μοιαζει παραξενο να μην εχουν ολοι το δικο σου μυαλο και τη δικη σου σκεψη ειναι μαλλον... δικο σου προβλημα.

Ε ναι λοιπον! Αποκαλυψη! Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι, δεν εχουν τις ιδιες σκεψεις, ουτε τα ιδια θελω, και ακομη και αν τα εχουν ιδια, δεν εχουν την ιδια εξυπναδα για να τα καταφερουν.
Υποτίθεται ότι γίνεται ανταλλαγή απόψεων κι έχω το δικαίωμα να εκφράσω τη δική μου, η οποια βεβαίως μπορεί να μην βρίσκει υποστηρικτές. Θεμιτό. Μια χαρά μπορώ να καταλάβω την διαφορετικότητα των ανθρώπων, αρκεί να μην τα βαφτίζουμε όλα διαφορετικότητα, γιατί γινόμαστε υποκριτές ή καθωσπρεπιστές.

Στις περιπτώσεις του πατέρα με τα 1600Ε που τον άρμεγε η κόρη στα 23 (που είναι ένδειξη για τον τρόπο που διαχειρίστηκε το χρήμα στη ζωή του), αλλά και στην περίπτωση των γερόντων που πέθαναν από τον καύσωνα είτε επειδή κατά τη διάρκεια μιας ζωής δεν κατάφεραν να αποταμιεύσουν για ένα κλιματιστικό είτε επειδή ήταν σπαγγοραμμένοι και είπαν καύσωνας είναι θα περάσει αγνοώντας την προχωρημένη ηλικία τους, τι συμβαίνει; Θα τους πούμε κι αυτούς «διαφορετικούς»; Όχι πρόκειται απλά για ηλίθιους.

ritzeri

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 14 Απρ 2018, 16:26

mec_ έγραψε:
13 Απρ 2018, 14:14
Εγώ δεν μπορούσα να βλέπω τον πατέρα μου να τον «καρπαζώνουν» οι μεσάζοντες και να το καταπίνει επειδή δεν είχε πού αλλού να πουλήσει.
Δλδ εσύ είπες να ανεξαρτητοποιηθείς ώστε μην γίνεις σαν τον πατέρα σου

Και για να το επιτύχεις
Θυσιάσεις χρονο
Άλλαξες χώρα αφήνοντας γονείς, φίλους και συγγενείς
Έμεινες ανύπαντρος
Πήρες ρίσκα
Έμαθες ξένες γλώσσες
Απομακρυνες άτομα που δεν ενδιαφέρονταν για το χρήμα
Ξυπναγες από τις 5 για να δουλέψεις το πλάνο σου
Κλπ κλπ


Την ίδια στιγμή, υποθέτω ο πατέρας σου έπινε τα τσιπουρακια του με τους φίλους του, επαιζε το τάβλι του, άραζε στο τζακι, έκανε γιορτές με τους δικούς του κλπ

Και γαμω τις ανεξαρτησίας ρε φίλε, ελεύθερο πουλί που λέμε

mec_ έγραψε:
13 Απρ 2018, 15:23
Τι θυσίες είσαι έτοιμος/η να κάνεις; να θυσιάσεις χρόνο; να πάρεις ρίσκα; να εκπαιδευτείς σε μια ειδικότητα; να μάθεις μια ξένη γλώσσα για να προσθέσεις ενα ατού; να απομακρύνεις ατόμα που σε τραβάνε πίσω; να ξυπνάς από τις 5 για να δουλεύεις κάποιο πλάνο; να αλλάξεις χώρα; κλπ κλπ
Τι θα κάνεις στο βωμό του χρήματος (που σου χρειάζεται για να γίνεις αυτόνομος/η);

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 17:10

ritzeri έγραψε:
14 Απρ 2018, 16:26
mec_ έγραψε:
13 Απρ 2018, 14:14
Εγώ δεν μπορούσα να βλέπω τον πατέρα μου να τον «καρπαζώνουν» οι μεσάζοντες και να το καταπίνει επειδή δεν είχε πού αλλού να πουλήσει.
Δλδ εσύ είπες να ανεξαρτητοποιηθείς ώστε μην γίνεις σαν τον πατέρα σου

Και για να το επιτύχεις
Θυσιάσεις χρονο
Άλλαξες χώρα αφήνοντας γονείς, φίλους και συγγενείς
Έμεινες ανύπαντρος
Πήρες ρίσκα
Έμαθες ξένες γλώσσες
Απομακρυνες άτομα που δεν ενδιαφέρονταν για το χρήμα
Ξυπναγες από τις 5 για να δουλέψεις το πλάνο σου
Κλπ κλπ
Πού είναι το κακό να αναζητάς την ανεξαρτησία και να κάνεις κάποιες θυσίες για αυτήν; Ναι, κάποια από αυτά τα έκανα, αλλά όχι όλα. Αλλαξα χώρα και δεν είμαι ο μόνος, τί το παράξενο; Μπορώ να επιστρέψω, αλλά δεν θέλω. Ανύπαντρος έμεινα, γιατί δεν με ενδιαφέρει ο γάμος και ναι, έδιωξα τοξικά άτομα που με αποθάρρυναν συνέχεια στα σχέδια μου κι όχι γιατί ήταν φτωχοί. Και στις 5 ξυπναγα ένα διάστημα για να καταστρώσω πλάνα, κακό είναι κι αυτό; Αλλοι ξυπνάνε αυτήν την ώρα για να πάνε σε μια δουλειά απλά για επιβίωση και χωρίς προοπτικές ανέλιξης.
Για να καταλάβω δηλαδή, εσύ είσαι με τους τεμπέληδες ή απλά έχεις την εντύπωση ότι το χρήμα θα πέσει σαν μάνα εξ ουρανού, απλά με το να σε θέλει η τύχη; Σόρυ, αλλά αν δεν κάνεις θυσίες για την οικονομική ανεξαρτησία, κάποιος άλλος θα επεμβαίνει στη ζωή σου πχ αφεντικό ή θα είσαι εγκλωβισμένος σε ένα συστημα και θα περιμένεις τις άδειες και τη σύνταξη για να ξεδώσεις.
Την ίδια στιγμή, υποθέτω ο πατέρας σου έπινε τα τσιπουρακια του με τους φίλους του, επαιζε το τάβλι του, άραζε στο τζακι, έκανε γιορτές με τους δικούς του κλπ

Και γαμω τις ανεξαρτησίας ρε φίλε, ελεύθερο πουλί που λέμε
Μπράβο, εβγαλες συμπέρασμα με βάση υποθέσεις. Μιλάς για την προσωπική μου ζωή χωρίς κάν να την ξέρεις. Αυτό μου δίνει το δικαίωμα να αναφερθώ κι εγώ στη δική σου. Γιατί έντεχνα προσπαθείς να βγάλεις ένα συμπερασμα προς μία ορισμένη κατεύθυνση, ενω θα μπορούσες να είσαι ουδέτερος συζητητής; Μήπως δεν είσαι ευχαριστημένος με τη ζωή σου και ψάχνεις παρηγοριές του στυλ «καλά είμαι κι έτσι, αλλιώς θα έπρεπε να κάνω μια απόκοσμη ζωή σαν κι αυτόν τον τύπο». Όχι, φίλε, ζω πολύ καλύτερα απο τον πατέρα μου. Αυτός έζησε μια ζωή σαν είλωτας και καρπαζοεισπράκτορας μεσιτων.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 14 Απρ 2018, 17:21

mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 16:22
Υποτίθεται ότι γίνεται ανταλλαγή απόψεων κι έχω το δικαίωμα να εκφράσω τη δική μου, η οποια βεβαίως μπορεί να μην βρίσκει υποστηρικτές. Θεμιτό. Μια χαρά μπορώ να καταλάβω την διαφορετικότητα των ανθρώπων, αρκεί να μην τα βαφτίζουμε όλα διαφορετικότητα, γιατί γινόμαστε υποκριτές ή καθωσπρεπιστές.

Στις περιπτώσεις του πατέρα με τα 1600Ε που τον άρμεγε η κόρη στα 23 (που είναι ένδειξη για τον τρόπο που διαχειρίστηκε το χρήμα στη ζωή του), αλλά και στην περίπτωση των γερόντων που πέθαναν από τον καύσωνα είτε επειδή κατά τη διάρκεια μιας ζωής δεν κατάφεραν να αποταμιεύσουν για ένα κλιματιστικό είτε επειδή ήταν σπαγγοραμμένοι και είπαν καύσωνας είναι θα περάσει αγνοώντας την προχωρημένη ηλικία τους, τι συμβαίνει; Θα τους πούμε κι αυτούς «διαφορετικούς»; Όχι πρόκειται απλά για ηλίθιους.
Δε διαφωνω. Μεσα στη διαφορετικοτητα ειναι και η ηλιθιοτητα. Και; Υπαρχουν και ηλιθιοι ανθρωποι. Παντα υπηρχαν. Ολοι επιλογες κανουμε. Συμφωνα μαυτα που μπορουμε. Καποιοι δεν μπορουν και δεν κανουν, αλλοι ειναι ηλιθιοι και δεν κανουν. Και; Ο καθενας κοιταει τι μπορει να κανει και να ειναι χαρουμενος μαυτο που καταφερνει χωρις να κατακρινει τους αλλους που δε μπορεσαν ια τον οποιο λογο. Η ηλιθιοτητα δεν ειναι κατι που αλλαζει. Πως να κατακρινεις εναν ηλιθιο; αν εχεις καποιον τετοιο στο οικογενειακο σου περιβαλλον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον προστατεψεις οσο και οπως μπορεις.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

ritzeri

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 14 Απρ 2018, 17:36

mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 17:10
ritzeri έγραψε:
14 Απρ 2018, 16:26
mec_ έγραψε:
13 Απρ 2018, 14:14
Εγώ δεν μπορούσα να βλέπω τον πατέρα μου να τον «καρπαζώνουν» οι μεσάζοντες και να το καταπίνει επειδή δεν είχε πού αλλού να πουλήσει.
Δλδ εσύ είπες να ανεξαρτητοποιηθείς ώστε μην γίνεις σαν τον πατέρα σου

Και για να το επιτύχεις
Θυσιάσεις χρονο
Άλλαξες χώρα αφήνοντας γονείς, φίλους και συγγενείς
Έμεινες ανύπαντρος
Πήρες ρίσκα
Έμαθες ξένες γλώσσες
Απομακρυνες άτομα που δεν ενδιαφέρονταν για το χρήμα
Ξυπναγες από τις 5 για να δουλέψεις το πλάνο σου
Κλπ κλπ
Πού είναι το κακό να αναζητάς την ανεξαρτησία και να κάνεις κάποιες θυσίες για αυτήν; Ναι, κάποια από αυτά τα έκανα, αλλά όχι όλα. Αλλαξα χώρα και δεν είμαι ο μόνος, τί το παράξενο; Μπορώ να επιστρέψω, αλλά δεν θέλω. Ανύπαντρος έμεινα, γιατί δεν με ενδιαφέρει ο γάμος και ναι, έδιωξα τοξικά άτομα που με αποθάρρυναν συνέχεια στα σχέδια μου κι όχι γιατί ήταν φτωχοί. Και στις 5 ξυπναγα ένα διάστημα για να καταστρώσω πλάνα, κακό είναι κι αυτό; Αλλοι ξυπνάνε αυτήν την ώρα για να πάνε σε μια δουλειά απλά για επιβίωση και χωρίς προοπτικές ανέλιξης.
Για να καταλάβω δηλαδή, εσύ είσαι με τους τεμπέληδες ή απλά έχεις την εντύπωση ότι το χρήμα θα πέσει σαν μάνα εξ ουρανού, απλά με το να σε θέλει η τύχη; Σόρυ, αλλά αν δεν κάνεις θυσίες για την οικονομική ανεξαρτησία, κάποιος άλλος θα επεμβαίνει στη ζωή σου πχ αφεντικό ή θα είσαι εγκλωβισμένος σε ένα συστημα και θα περιμένεις τις άδειες και τη σύνταξη για να ξεδώσεις.
Την ίδια στιγμή, υποθέτω ο πατέρας σου έπινε τα τσιπουρακια του με τους φίλους του, επαιζε το τάβλι του, άραζε στο τζακι, έκανε γιορτές με τους δικούς του κλπ

Και γαμω τις ανεξαρτησίας ρε φίλε, ελεύθερο πουλί που λέμε
Μπράβο, εβγαλες συμπέρασμα με βάση υποθέσεις. Μιλάς για την προσωπική μου ζωή χωρίς κάν να την ξέρεις. Αυτό μου δίνει το δικαίωμα να αναφερθώ κι εγώ στη δική σου. Γιατί έντεχνα προσπαθείς να βγάλεις ένα συμπερασμα προς μία ορισμένη κατεύθυνση, ενω θα μπορούσες να είσαι ουδέτερος συζητητής; Μήπως δεν είσαι ευχαριστημένος με τη ζωή σου και ψάχνεις παρηγοριές του στυλ «καλά είμαι κι έτσι, αλλιώς θα έπρεπε να κάνω μια απόκοσμη ζωή σαν κι αυτόν τον τύπο». Όχι, φίλε, ζω πολύ καλύτερα απο τον πατέρα μου. Αυτός έζησε μια ζωή σαν είλωτας και καρπαζοεισπράκτορας μεσιτων.
Εσύ έθεσες τους όρους της συζήτησης, κάνοντας κουβέντα επί ενός τύπου και της κόρης του για των οποίων τη ζωή δεν ξέρουμε επίσης τίποτα παρά μόνο οσας λίγα μας μετέφερες.

Κατά τα άλλα, η ανεξαρτησία είναι πολύ υποκειμενικός όρος. Στα δικά μου τα μάτια είσαι πολύ περισσότερο εξαρτημένος, από το χρήμα, από ότι υπήρξε ο πατέρας σου ως προς τους μεσίτες. Οι μεσίτες δεν ανάγκασαν ποτέ τον πατέρα σου να γίνει πρόσφυγας, δεν του έβαζαν ξυπνητήρι στις 5 ούτε τα υπολοιπα που σου επέβαλε η εξάρτηση σου από το χρήμα.

Από την επαγγελματική μου συναναστροφή με διάφορους πλούσιους και πετυχημένους, υποστηρίζω ότι η άποψη των αρχαίων πως "αν θες να είσαι πλούσιος τότε μείωσε τις ανάγκες σου" είναι ολοσωστη

Ετσι τα βλέπω τα πραγματα, μπορεί και να κάνω λάθος

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 18:00

Custom_F έγραψε:
14 Απρ 2018, 17:21
Δε διαφωνω. Μεσα στη διαφορετικοτητα ειναι και η ηλιθιοτητα. Και; Υπαρχουν και ηλιθιοι ανθρωποι. Παντα υπηρχαν. Ολοι επιλογες κανουμε. Συμφωνα μαυτα που μπορουμε. Καποιοι δεν μπορουν και δεν κανουν, αλλοι ειναι ηλιθιοι και δεν κανουν. Και; Ο καθενας κοιταει τι μπορει να κανει και να ειναι χαρουμενος μαυτο που καταφερνει χωρις να κατακρινει τους αλλους που δε μπορεσαν ια τον οποιο λογο. Η ηλιθιοτητα δεν ειναι κατι που αλλαζει. Πως να κατακρινεις εναν ηλιθιο; αν εχεις καποιον τετοιο στο οικογενειακο σου περιβαλλον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον προστατεψεις οσο και οπως μπορεις.
Το νήμα αναφέρεται καθαρά στο χρήμα κι από την αρχή φρόντισα να μιλάω για ανεξαρτησία και να μην το ανακατέψω με θέματα ευτυχίας. Μπορείς να είσαι ευτυχής και με ελάχιστα χρήματα αν είσαι μινιμαλιστής, κάνεις καλή διαχείριση και δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με συμβιβασμούς πχ να ανέχεσαι αφεντικά, να συμμορφώνεσαι με ωράρια και να ικανοποιείσαι με τον ελεύθερο χρόνο που σου μένει μετά τη δουλειά.

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με κάποιον που θα μου πει «όχι, φίλε, αυτές τις θυσίες που λες, εγω δεν τις κάνω για τον άλφα ή βήτα λόγο». Ούτε θα κατακρίνω κάποιον είτε για βλακείες που έκανε στο θέμα αυτό είτε επειδή πτώχευσε. Το χρήμα είναι δύσκολο αθλημα κι αυτά είναι στο πρόγραμμα. Έχω κάνει τεράστιες βλακείες, που αν δεν τις είχα κανει θα ήμουνα πολυεκατομμυριούχος.

Αλλά το c'est la vie (αυτή είναι η ζωή) για να δικαιολογήσεις προσωπική ανικανότητα ή το να πεθάνεις από έλλειψη κλιματιστικού και γενικά καθε κατάσταση που υποδηλώνει ένα μίζερο mindset είναι παραδείγματα που όσοι ενδιαφερόμαστε για την οικονομική ανεξαρτησία πρέπει να τα βλέπουμε σαν κόκκινο πανί. Ουσιαστικά να απομακρύνουμε απο την ζωή μας χωρίς δεύτερη σκέψη τόσο προκλητικά μίζερους ανθρώπους. Αν θες να προοδεύσεις (κι όχι μόνο στο χρήμα), πρέπει να δεις τη συναναστροφή σαν ασχολία με διπλή κατεύθυνση. Εκτός αν είσαι ιεραπόστολος και αρκεισαι μόνο στο να δίνεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών