Στο βωμό του χρήματος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Απρ 2018, 22:12

Εμένα θα με ενδιέφερε μια τέτοια συζήτηση, γενικά διαβάζω τέτοια σάιτ και σαμπρέντιτς.
Αλλά μόνο εφόσον αφορά ποσοστά και νούμερα. Άντε και νοοτροπίες του στυλ "καλύτερα μια ακριβή ξυριστική που θα κρατήσει 5 χρόνια, παρά 10 σάπιες που δε θα βγάλουν εξάμηνο".

Το τι είσαι διατεθημένος να κάνεις για τους άλλους αναλόγως της συναισθηματικής σου απόστασης από αυτούς δεν είναι κάτι που χωράει σε καλούπια για να το δώσεις ως συμβουλή. Κάτι που σε σένα ταιριάζει τον άλλο μπορεί να τον καταστρέψει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 14 Απρ 2018, 22:13

Το θεωρώ σκληρό πάντως να διώχνεις το παιδί από τα 18. Βέβαια εκεί τους κληροδοτούν και ένα σωστό κράτος, όχι χρέη, αν και δεν πιστεύω ότι το κάνουν όλοι, οι ευκατάστατοι σίγουρα εξασφαλίζουν τις σπουδές των παιδιών τους.
Όποιος δεν έχει παιδιά δεν μπορεί να καταλάβει επίσης τις θυσίες που είναι διατεθειμένος ο γονιός να κάνει, ακόμη και να μείνει φτωχός για να συντηρεί το παιδί ως τα 45.

ritzeri

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 14 Απρ 2018, 22:24

mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:49
[42] έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:06
mec να ανοίξεις και ένα νήμα με συμβουλές για να βγάλουμε κάνα λεφτό. :bored:
Είχα ανοίξει ένα παρόμοιο, αλλά δεν έγινε και χαμός Moneymaking

Βλέπεις τι πορεία πήρε και τούτο που άνοιξα. Αντί για συζήτηση άρχισαν αντχομινιές. Κάποιοι πήζουν πολύ, φίλε, και δεν το αντέχουν. Εγώ όταν πήζω τουναντίον ρωτάω να μαθαίνω για να βγω από τη ζόρικη κατάσταση. Κάθε συνάντηση με άτομο πιο πετυχημένο είναι ευλογία, γιατί θα μαθω άμεσα και χωρίς κόπο αυτά που στοίχησαν στον άλλο χρόνια και χρήμα για να τα μάθει.
Δεν νομίζω να το συνεχίσω, αν πάει στο ίδιο βιολί...
Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι θεωρείς πέτυχημενο μόνο τον πλούσιο. Εξαιρεις έτσι πχ τον Μαραντόνα και τον Χρήστο Κυριαζή.

Παρεμπιπτόντως, το άλλο το θεματακι είναι πιο καλό και σου έχω καταθέσει ήδη την πρώτη πρόταση συνεργασιας

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Απρ 2018, 22:27

Antares έγραψε:
14 Απρ 2018, 22:13
Το θεωρώ σκληρό πάντως να διώχνεις το παιδί από τα 18.
Η εντύπωσή μου είναι ότι αυτό το νόμισμα είχε 2 όψεις. Τα παιδιά που είναι ικανά γίνονται γρήγορα πιο ανεξάρτητα και πιο υπεύθυνα για την ζωή και τις πράξεις τους. Τα άλλα πάλι που είτε λόγω κακών παρεών/επιρροών είτε λόγω κακής κρίσης μπλέξουν με οτιδήποτε, έχουν περισσότερες πιθανότητες να καταστρέψουν την ζωή τους αφού απουσιάζει το "δίχτυ ασφαλείας" της οικογένειας

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 15 Απρ 2018, 01:36

ritzeri έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:58
Την άποψη αυτή δεν μου την είπαν οι πλούσιοι, την άποψη αυτή την είπαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι.

Και συναναστρεφομενος αναγκαστικά με κάποιους πολύ πλούσιους συνειδητοποίησα ότι έχουν δίκιο. Γιατί οι περισσότεροι πλούσιοι που εγώ γνωρίζω αισθάνονται ως "φτωχοί" αφού δεν μπόρεσαν πχ να αποκτήσουν δικό τους ιδιωτικό αεροπλανο. Και εξακολουθούν να αγοράζουν το φθηνότερο ψωμί της Κηφισιάς, να ταξιδεύουν με την φθηνότερη αεροπορική, να τσακώνονται με τα αδέρφια τους για 3 ευρώ κλπ
Δεν έχω γνωρίσει πιο μίζερα άτομα, εξαιρείται ο ανιψιός του κόκα κόλα, από τους πολυ πλουσιους
Συγνώμη το κατάλαβα λάθος.
Ναι συμβαίνει να είσαι πλούσιος και να αισθάνεσαι φτωχός, επειδή στον κύκλο σου βλέπεις πλουσιότερους και κάνεις τη συγκριση. Και μπορεί ταυτόχρονα να είσαι και μίζερος είτε επειδή από τη φύση σου είσαι τσιγκούνης είτε επειδη εξ ανάγκης έγινες σφιχτός για να εξοικονομησεις χρήμα για επένδυση. Και προφανώς όταν έγινες πλούσιος ούτε η φύση αλλάζει ουτε οι συνήθειες φεύγουν εύκολα.

Φέτος ανέβηκα στο ανώτατο φορολογικό κλιμάκιο δηλ στα μάτια του γάλλου έφορα είμαι πλούσιος. Λολ, έχω έναν χαρτοφύλακα από το 87 τον οποίο έχω επισκευάσει καμμιά δεκαριά φορές και πίνω συχνα τον καφέ μου σε ένα Cafe που τον έχει 1,20 :smt005:
ritzeri έγραψε:
14 Απρ 2018, 22:24
Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι θεωρείς πέτυχημενο μόνο τον πλούσιο. Εξαιρεις έτσι πχ τον Μαραντόνα και τον Χρήστο Κυριαζή.
Ε, επειδή εδώ μιλάμε για λεφτά. Κι αυτοί που ανέφερες πετυχημένοι είναι στον τομέα τους.

[42]

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από [42] » 15 Απρ 2018, 02:04

mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:49
[42] έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:06
mec να ανοίξεις και ένα νήμα με συμβουλές για να βγάλουμε κάνα λεφτό. :bored:
Είχα ανοίξει ένα παρόμοιο, αλλά δεν έγινε και χαμός Moneymaking

Βλέπεις τι πορεία πήρε και τούτο που άνοιξα. Αντί για συζήτηση άρχισαν αντχομινιές. Κάποιοι πήζουν πολύ, φίλε, και δεν το αντέχουν. Εγώ όταν πήζω τουναντίον ρωτάω να μαθαίνω για να βγω από τη ζόρικη κατάσταση. Κάθε συνάντηση με άτομο πιο πετυχημένο είναι ευλογία, γιατί θα μαθω άμεσα και χωρίς κόπο αυτά που στοίχησαν στον άλλο χρόνια και χρήμα για να τα μάθει.
Δεν νομίζω να το συνεχίσω, αν πάει στο ίδιο βιολί...
φίλε σε έχω κόψει για αναρχοατομικιστή και θα μπορούσες να συμμετέχεις σε μια σύνθεση λίγο πιο συνεργατική που με ενδιαφέρει.

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 15 Απρ 2018, 02:18

ST48410 έγραψε:
14 Απρ 2018, 22:06
Θυμάμαι σαν παιδάκι τους μεγαλύτερους να λένε ότι κανείς δεν χάνεται και ότι αν κάποιος δεν είναι τεμπέλης θα πουλήσει κουλούρια ή πορτοκαλάδες στο γήπεδο και θα ζήσει.
Σήμερα δεν ισχύει αυτό. Ακόμα και η επιβίωση δεν είναι εξασφαλισμένη και πολλοί εργαζόμενοι σε παραγωγικές ηλικίες παίρνουν λιγότερα από τους συνταξιούχους γονείς που "τσοντάρουν".
Πράγματι με αυτές τις αντιλήψεις μεγάλωσα. Ίσως και να μην καταλαβαίνω τους άλλους, επειδή είχα κλίση για τα οικονομικά και ισχυρό κίνητρο για να ξεφύγω από μια ζωή που δεν μου άρεσε.
Σαν φοιτητής είχα μικροεπιχείρηση (αδήλωτη) και πούλαγα παιδικά παιχνίδια. Στο στρατό ήμουνα δόκιμος και στον ελεύθερο χρόνο πούλαγα χρυσαφικά στα χωριά. Αργότερα στην Αθήνα, έκανα ιδιαίτερα στα Βόρεια Προάστεια γιατί εκεί ήταν το χρήμα και παράλληλα αγόραζα, σενιάριζα, μεταπούλαγα επίπλωση για νέους φοιτητές που έρχονταν κάθε χρόνο.

Κάπου μετά σού φαίνονται όλα εύκολα και ιδίως αν μεταναστεύσεις σε ένα κράτος που βοηθάει την επιχειρηματικότητα. Με λίγα λόγια φαντάζω σαν εξωγήινος απευθυνόμενους σε άτομα που ίσως αγωνίζονται για την επιβίωση. Ζητώ συγνώμη, αν έχω θίξει ευαίσθητες προσωπικές καταστάσεις, δεν ήταν πρόθεσή μου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Απρ 2018, 10:52

α ρε mec, νομίζεις οτι απευθύνεσαι σε άτομα που τους λείπουν 99 σεντσια για να συμπληρώσουν ευρώ.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 29 Απρ 2018, 21:21

mec_ έγραψε:
13 Απρ 2018, 13:03
Μετά από το best seller μας «Στο βωμό της εμφάνισης», αποφασίσαμε να λανσάρουμε τη σειρά «Στο βωμό του χρήματος» ελπίζοντας στην ίδια επιτυχία.

Ομιλούμε χωρίς κομπλεξ και ταμπού και ιδού ένα περιστατικό που παρουσιάζω:
Πάει η κόρη (ετών 23) και ζητάει από τον πατέρα (ετών 48) ένα 20άρι για να βγει με τις φίλες της. Ξεφυσώντας ο πατέρας της το δίνει και σχολιάζει «αμαν πια ρε παιδί μου, 1600 έμειναν όλα κι όλα».
Δείχνω κάπως εκπληκτος,αλλά δεν λέω τίποτα. Το καταλαβαίνει και λέει «Μια ζωή αγωνιζόμαστε για το τίποτα. C'est la vie.»

Μού έκαναν κακή εντύπωση και ο πατέρας και η κόρη. Αμα έχεις φτάσει στα 48 κι όλες σου οι αποταμιεύσεις είναι 1600 Ε δεν σου φταίει καμμια ζωή. Κάτι έκανες λάθος. Αρχίζοντας από την διαπαιδαγώγηση της κόρης...
Μεκ, για τον Dan Lok τί γνώμη έχεις;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 29 Απρ 2018, 22:51

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
29 Απρ 2018, 21:21
Μεκ, για τον Dan Lok τί γνώμη έχεις;
Δεν τον ξέρω καλά. Όπως πολλοι γκουρού του moneymaking πουλάει κι αυτός ένα ακριβό πρόγραμμα και τα οικονομάει. Αυτό δεν σημαίνει ότι το προγραμμα δεν αξίζει τα λεφτά του, απλά δεν είμαι σε θέση να κάνω εκτίμηση για το πόσο καλός είναι.
Δεν ξερω πώς έγινε επιχειρηματίας, δεν μπορώ να επαληθεύσω την πορεια του.
Γενικά είμαι δύσπιστος και με κάποια γνωστά ονόματα όπως Kiyosaki, Ferriss κλπ παρόλο που έχουν καλή θεωρία, επειδή δεν ξέρω πώς φτιάχτηκαν.
Παρακολουθώ κυριως άτομα όπως Richard Branson (Virgin), Jeff Bezos (Amazon), Michael Dell (Dell), Stelios Hadji-ioannou (Easygroup) κλπ επειδή ξέρεις τι είναι από πίσω.

Ορέστης 35

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Απρ 2018, 01:19

Πως μπορω να δουλεψω για passive income;

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 30 Απρ 2018, 08:01

Ορέστης 35 έγραψε:
30 Απρ 2018, 01:19
Πως μπορω να δουλεψω για passive income;
Στηνεσαι στα 4 και περιμενεις να μπουνε μεσα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 30 Απρ 2018, 08:08

Στη Γαλλια τι ποσοστο των φορολογουμενων ανηκει στο ανωτατο φορολογικο κλιμακιο και ποιο το αντιστοιχο ποσοστο στην Ελλαδα των τελευταιων ετων?
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

fagano3

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 30 Απρ 2018, 09:37

mec_ έγραψε:
15 Απρ 2018, 02:18


Κάπου μετά σού φαίνονται όλα εύκολα και ιδίως αν μεταναστεύσεις σε ένα κράτος που βοηθάει την επιχειρηματικότητα. Με λίγα λόγια φαντάζω σαν εξωγήινος απευθυνόμενους σε άτομα που ίσως αγωνίζονται για την επιβίωση. Ζητώ συγνώμη, αν έχω θίξει ευαίσθητες προσωπικές καταστάσεις, δεν ήταν πρόθεσή μου.
Εγω συμφωνω σχεδον σε ολα με αυτα που γραφεις Μεκ αλλα ζω στο εξωτερικο και θεωρω πραγματικα ρεμαλια αυτους που μεγαλωσαν σε κρατη οπως Γαλλια ,Γερμανια κλπ και δεν εχουν αποταμιευσεις.

Το ζητημα ειναι ομως οτι σε διαβαζουν κυριως ατομα απο την Ελλαδα που ακομα και να εχουν ολη την καλη διαθεση να αποταμιευσουν να δεν μπορουν λογω των συνθηκων της Ελλαδας τα τελευταια χρονια.Πολλοι απο αυτους κοπιαζουν πολυ περισσοτερο απο εμας.Εξαιρω αυτους που δεν εχουν οικογενειακες υποχρεωσεις,οικογενειακες επιχειρησεις,σοβαρους λογους να μενουν Ελλαδα και μενουν Ελλαδα αν και ανεργοι και την βγαζουν στις καφετεριες με τα λεφτα των γονιων τους αν και 25+.Αυτοι ειναι επισης ρεμαλια και δεν τους φταιει η κριση.Και στις καλες εποχες παλι δεν θα αποταμιευαν.

fagano3

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 30 Απρ 2018, 09:43

Antares έγραψε:
14 Απρ 2018, 22:13
Το θεωρώ σκληρό πάντως να διώχνεις το παιδί από τα 18. Βέβαια εκεί τους κληροδοτούν και ένα σωστό κράτος, όχι χρέη, αν και δεν πιστεύω ότι το κάνουν όλοι, οι ευκατάστατοι σίγουρα εξασφαλίζουν τις σπουδές των παιδιών τους.
Όποιος δεν έχει παιδιά δεν μπορεί να καταλάβει επίσης τις θυσίες που είναι διατεθειμένος ο γονιός να κάνει, ακόμη και να μείνει φτωχός για να συντηρεί το παιδί ως τα 45.
Αυτο με τα 18 ειναι λιγο μυθος.Αυτοι που σπουδαζουν ειτε ζουν με τους γονεις τους ειτε τσονταρουν οι γονεις τους για εστια , σπιτι.Αρκετοι θα κανουν καμια παρτ ταιμ δουλεια για το εξτρα χαρτζιλικι αλλα μεχρι εκει.Και να εισαι αποδοτικος στις σπουδες σου και φουλ ταιμ δουλεια δεν γινεται.

Αυτο που ειναι σπανιο ειναι το φαινομενο των αιωνιων φοιτητων/ρεμαλιων, φοιτητων που ειναι γραμμενοι στην σχολη δεκα χρονια χωρις να δουλευουν παραλληλα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών