Στο βωμό του χρήματος

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Απρ 2018, 19:21

Εμένα πάντως για να είμαι ειλικρινής μου χτυπάει πολύ άσχημα που θεωρείς ότι είναι άρμεγμα να δώσεις λεφτά στην κόρη σου επειδή έφτασε τη φοβερή ηλικία των 23. Ο Τραμπ ήταν 32 όταν πήρε το περίφημο "μικρό δάνειο του ενός εκατομμυρίου" από τον πατέρα του, και αν και είμαι φανατικά αντιτραμπικός δεν τον κατέκρινα ποτέ γι αυτό, στα δικά μου μάτια κάθε πατέρας το ίδιο θα έκανε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 20:01

ritzeri έγραψε:
14 Απρ 2018, 17:36
Εσύ έθεσες τους όρους της συζήτησης, κάνοντας κουβέντα επί ενός τύπου και της κόρης του για των οποίων τη ζωή δεν ξέρουμε επίσης τίποτα παρά μόνο οσας λίγα μας μετέφερες.
Δεν χρειαζονται και πολλά για να βγάλεις συμπέρασμα, αλλά αναγνωρίζω ότι παρέλειψα ένα στοιχείο, αντιμετωπίζοντας την υπόθεση με καθαρά γαλλική αντίδραση. Ίσως το να ζητάει ένα 23χρονο κορίτσι λεφτά για έξοδο από τον πατέρα του δεν κάνει μεγάλη αίσθηση στην Ελλάδα, δεδομένου ότι πολλά άτομα ζουν με τους γονείς τους και σε πιο προχωρημενη ηλικία από αυτήν, αλλά εδώ δεν γίνεται. Στα 18 είτε πάει για σπουδές (και μπορεί να δουλεύει παράλληλα), είτε πάει για δουλειά, είτε τρώει σουτ από τους γονείς, αν δεν κάνει κάτι από αυτά και τότε είτε θα αναγκαστεί να ψάξει για δουλειά είτε θα βρεθεί σε κάποιο χώρο αναρχοαυτόνομων ή φιλανθρωπικό για τη στέγαση και σίτηση μέχρι να μπει σε κάποιο προνοιακό προγραμμα και να το ξαποστείλουν αν καταλάβουν ότι τους δουλεύει.
Βέβαια στην περίπτωση που αναφέρω ο γονέας είναι δεύτερης γεννιας Γάλλος με ελληνική καταγωγή. Εμένα το χαρτζηλίκωμα καθώς και το ότι τα ρίχνει στη ζωή για την κατάστασή του (και μάλιστα σε ένα φιλικότατο για τον πολίτη κράτος με ευκαιρίες) μου φτάνουν για να βγάλω συμπέρασμα.
Κατά τα άλλα, η ανεξαρτησία είναι πολύ υποκειμενικός όρος. Στα δικά μου τα μάτια είσαι πολύ περισσότερο εξαρτημένος, από το χρήμα, από ότι υπήρξε ο πατέρας σου ως προς τους μεσίτες. Οι μεσίτες δεν ανάγκασαν ποτέ τον πατέρα σου να γίνει πρόσφυγας, δεν του έβαζαν ξυπνητήρι στις 5 ούτε τα υπολοιπα που σου επέβαλε η εξάρτηση σου από το χρήμα.
Κολογαλλία, προσφυγιά καταραμένη :smt005: Ούτε ένα δάνειο για επιχείριση που μου επέτρεψε να λύσω το οικονομικό σε 5 χρόνια, δεν μου έδωσε. Ούτε έναν ευνοικό νόμο για τον αγροτουρισμό ωστε η σύντροφος μου να φτιάξει ξενοδοχείο και να ξεχρεωνει όπου νάναι δεν έκανε (όπου είμαι και μέτοχος). Θα δουλεύουμε μεχρι να γεράσουμε σε κάποια ξωτική χώρα Anonymous @ Αναζητείται χώρα για σοβαρό σκοπό με κάποιο επικερδές χόμπι ξυπνώντας στις 5 το πρωί.
Από την επαγγελματική μου συναναστροφή με διάφορους πλούσιους και πετυχημένους, υποστηρίζω ότι η άποψη των αρχαίων πως "αν θες να είσαι πλούσιος τότε μείωσε τις ανάγκες σου" είναι ολοσωστη

Ετσι τα βλέπω τα πραγματα, μπορεί και να κάνω λάθος
Αυτό είναι πράγματι καλή συνεισφορά στο θέμα. Αμφισβητώ βεβαίως το να στα είπαν έτσι ακριβώς, γιατί συναναστρέφομαι κι εγώ πλούσιους και δεν νομίζω ότι έχουν αυτό το mindset. Οι πλούσιοι μιλάνε περισσότερο για κοστολόγηση αναγκών παρα για μείωση. Μιλούν για μείωση εξόδων (λειτουργικών) κι αύξηση εσόδων. Εκτός αν είχαν συμβουλευτικη διάθεση, δηλαδή σου λέγαν πώς να αρχίσεις ωστε να γίνεις πλούσιος. Τότε ναι πρέπει να μειώσεις και αναγκες στην προσπάθεια συγκρότησης αρχικού κεφαλαιου για project ή επένδυση.
Υπάρχουν και πλούσιοι που αφού έφαγαν όλο το παλούκι μέχρι να φτιαχτούν, τους πιάνει ώρες ωρες φιλοσοφική διάθεση και πετάνε φιλοσοφίες εκ του ασφαλούς. Οταν παίρνεις 500Ε το μηνα, μειώνεις αναγκαστικά πολλες ανάγκες. Πόσο πιο κάτω να τις πας για να αισθανθείς πλούσιος;
Η μείωση είτε αναγκών είτε εξοδων έχει ένα όριο που δεν μπορείς να πας παρακάτω. Η αύξηση των εσόδων δεν έχει όριο παρά μόνο αυτό που καθορίζουν οι επιλογές και οι δυνατότητες σου. Νομίζω ότι το δεύτερο είναι ορθότερη επιλογή.

Edit Άλλο μειώνω ανάγκες, άλλο μειώνω έξοδα. Αν γουστάρω γυμναστήριο και το κόβω, μειώνω ανάγκη. Αν βρω φτηνότερη συνδρομή γυμναστηρίου, μειώνω έξοδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mec την 14 Απρ 2018, 20:32, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 20:15

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Απρ 2018, 19:21
Εμένα πάντως για να είμαι ειλικρινής μου χτυπάει πολύ άσχημα που θεωρείς ότι είναι άρμεγμα να δώσεις λεφτά στην κόρη σου επειδή έφτασε τη φοβερή ηλικία των 23. Ο Τραμπ ήταν 32 όταν πήρε το περίφημο "μικρό δάνειο του ενός εκατομμυρίου" από τον πατέρα του, και αν και είμαι φανατικά αντιτραμπικός δεν τον κατέκρινα ποτέ γι αυτό, στα δικά μου μάτια κάθε πατέρας το ίδιο θα έκανε.
Νάνε, η απόψη μου είναι ότι δεν υπαρχει περίπτωση να γίνεις πλούσιος χωρίς τη σωστή νοοτροπία και τις σωστές συνήθειες. Όποιος χαρτζηλικώνει τα παιδιά του στα 23 είναι καταδικασμένος να μείνει φτωχός. Το πολύ πολύ όταν περνάει μια δύσκολη οικονομικά περίοδο να του δώσεις ένα δάνειο και να κάνει τη σωστή διαχείρηση μόνο του. Το αν εκ των υστέρων αποφασίσεις να του χαρίσεις το δάνειο είναι άλλο καπέλο, αλλά πρέπει να ξέρει ότι δεν είσαι η αγελάδα που θα αρμέγει αιωνίως.
Κι ο Trump για δάνειο μιλάει.


Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 14 Απρ 2018, 20:32

Μεγάλε Λεμπόφσκι :bravo:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Απρ 2018, 20:48

mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 17:10
Όχι, φίλε, ζω πολύ καλύτερα απο τον πατέρα μου. Αυτός έζησε μια ζωή σαν είλωτας και καρπαζοεισπράκτορας μεσιτων.

Αρα με βάση αυτο που έγραψες παραπάνω, τον χαρακτηρίζεις ηλίθιο;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 21:03

Ερμής έγραψε:
14 Απρ 2018, 20:48
mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 17:10
Όχι, φίλε, ζω πολύ καλύτερα απο τον πατέρα μου. Αυτός έζησε μια ζωή σαν είλωτας και καρπαζοεισπράκτορας μεσιτων.

Αρα με βάση αυτο που έγραψες παραπάνω, τον χαρακτηρίζεις ηλίθιο;
Όχι βέβαια. Αγωνίστηκε όσο μπόρεσε με σκληρό τίμημα την πολλή δουλειά και αρκετούς συμβιβασμούς. Τα κατάφερε ικανοποιητικά από οικονομικής απόψεως, αλλά σίγουρα ζω καλύτερα απο αυτόν. Να συμπληρώσω, για να μην φανει ως αλαζονία, ότι τον έβλεπα πώς παιδευόταν και για αυτό είχα μεγαλύτερο κίνητρο με σκοπό να τα καταφέρω καλύτερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mec την 14 Απρ 2018, 21:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

[42]

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από [42] » 14 Απρ 2018, 21:06

mec να ανοίξεις και ένα νήμα με συμβουλές για να βγάλουμε κάνα λεφτό. :bored:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Απρ 2018, 21:09

mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:03
Ερμής έγραψε:
14 Απρ 2018, 20:48
mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 17:10
Όχι, φίλε, ζω πολύ καλύτερα απο τον πατέρα μου. Αυτός έζησε μια ζωή σαν είλωτας και καρπαζοεισπράκτορας μεσιτων.

Αρα με βάση αυτο που έγραψες παραπάνω, τον χαρακτηρίζεις ηλίθιο;
Όχι βέβαια. Αγωνίστηκε όσο μπόρεσε με σκληρό τίμημα την πολλή δουλειά και αρκετούς συμβιβασμούς. Τα κατάφερε ικανοποιητικά από οικονομικής απόψεως, αλλά σίγουρα ζω καλύτερα απο αυτόν.
Ωραία, μην κατηγορείς κάποιον που αγωνίστηκε αλλά δε τα κατάφερε τόσο. Γιατί με τη λογική σου, μπορεί να σου πει κάποιος πιο δυνατός οικονομικά απο εσένα
"Εργένης, χωρίς υποχρεώσεις και δε κατάφερες να έχεις ένα οικοδομικό τετράγωνο στο Παρίσι με τόσο καλή δουλειά και επιτυχημένες επενδύσεις;", μάλλον πρόκειται για ηλίθιο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 21:30

Ερμής έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:09
Ωραία, μην κατηγορείς κάποιον που αγωνίστηκε αλλά δε τα κατάφερε τόσο. Γιατί με τη λογική σου, μπορεί να σου πει κάποιος πιο δυνατός οικονομικά απο εσένα
Τό ότι τα καταφερα καλύτερα από τον πατέρα μου είναι κατηγορία; Μα κι ο ίδιος ήθελε κάτι τέτοιο και μου το έλεγε να μάθω γραμματα και να ζήσω καλύτερα από αυτόν.
"Εργένης, χωρίς υποχρεώσεις και δε κατάφερες να έχεις ένα οικοδομικό τετράγωνο στο Παρίσι με τόσο καλή δουλειά και επιτυχημένες επενδύσεις;", μάλλον πρόκειται για ηλίθιο.
Πολλοί ηλίθιοι δυστυχώς πιστεύουν ότι η οικονομική επιτυχία περιλαμβάνει αναγκαστικά κι ένα οικοδομικό τετράγωνο στο Παρίσι.

mec

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 14 Απρ 2018, 21:49

[42] έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:06
mec να ανοίξεις και ένα νήμα με συμβουλές για να βγάλουμε κάνα λεφτό. :bored:
Είχα ανοίξει ένα παρόμοιο, αλλά δεν έγινε και χαμός Moneymaking

Βλέπεις τι πορεία πήρε και τούτο που άνοιξα. Αντί για συζήτηση άρχισαν αντχομινιές. Κάποιοι πήζουν πολύ, φίλε, και δεν το αντέχουν. Εγώ όταν πήζω τουναντίον ρωτάω να μαθαίνω για να βγω από τη ζόρικη κατάσταση. Κάθε συνάντηση με άτομο πιο πετυχημένο είναι ευλογία, γιατί θα μαθω άμεσα και χωρίς κόπο αυτά που στοίχησαν στον άλλο χρόνια και χρήμα για να τα μάθει.
Δεν νομίζω να το συνεχίσω, αν πάει στο ίδιο βιολί...

ritzeri

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 14 Απρ 2018, 21:58

mec_ έγραψε:
14 Απρ 2018, 20:01


Από την επαγγελματική μου συναναστροφή με διάφορους πλούσιους και πετυχημένους, υποστηρίζω ότι η άποψη των αρχαίων πως "αν θες να είσαι πλούσιος τότε μείωσε τις ανάγκες σου" είναι ολοσωστη

Ετσι τα βλέπω τα πραγματα, μπορεί και να κάνω λάθος
Αυτό είναι πράγματι καλή συνεισφορά στο θέμα. Αμφισβητώ βεβαίως το να στα είπαν έτσι ακριβώς, γιατί συναναστρέφομαι κι εγώ πλούσιους και δεν νομίζω ότι έχουν αυτό το mindset. Οι πλούσιοι μιλάνε περισσότερο για κοστολόγηση αναγκών παρα για μείωση. Μιλούν για μείωση εξόδων (λειτουργικών) κι αύξηση εσόδων. Εκτός αν είχαν συμβουλευτικη διάθεση, δηλαδή σου λέγαν πώς να αρχίσεις ωστε να γίνεις πλούσιος. Τότε ναι πρέπει να μειώσεις και αναγκες στην προσπάθεια συγκρότησης αρχικού κεφαλαιου για project ή επένδυση.
Υπάρχουν και πλούσιοι που αφού έφαγαν όλο το παλούκι μέχρι να φτιαχτούν, τους πιάνει ώρες ωρες φιλοσοφική διάθεση και πετάνε φιλοσοφίες εκ του ασφαλούς. Οταν παίρνεις 500Ε το μηνα, μειώνεις αναγκαστικά πολλες ανάγκες. Πόσο πιο κάτω να τις πας για να αισθανθείς πλούσιος;
Η μείωση είτε αναγκών είτε εξοδων έχει ένα όριο που δεν μπορείς να πας παρακάτω. Η αύξηση των εσόδων δεν έχει όριο παρά μόνο αυτό που καθορίζουν οι επιλογές και οι δυνατότητες σου. Νομίζω ότι το δεύτερο είναι ορθότερη επιλογή.

Edit Άλλο μειώνω ανάγκες, άλλο μειώνω έξοδα. Αν γουστάρω γυμναστήριο και το κόβω, μειώνω ανάγκη. Αν βρω φτηνότερη συνδρομή γυμναστηρίου, μειώνω έξοδα.
Την άποψη αυτή δεν μου την είπαν οι πλούσιοι, την άποψη αυτή την είπαν οι αρχαίοι μας πρόγονοι.

Και συναναστρεφομενος αναγκαστικά με κάποιους πολύ πλούσιους συνειδητοποίησα ότι έχουν δίκιο. Γιατί οι περισσότεροι πλούσιοι που εγώ γνωρίζω αισθάνονται ως "φτωχοί" αφού δεν μπόρεσαν πχ να αποκτήσουν δικό τους ιδιωτικό αεροπλανο. Και εξακολουθούν να αγοράζουν το φθηνότερο ψωμί της Κηφισιάς, να ταξιδεύουν με την φθηνότερη αεροπορική, να τσακώνονται με τα αδέρφια τους για 3 ευρώ κλπ
Δεν έχω γνωρίσει πιο μίζερα άτομα, εξαιρείται ο ανιψιός του κόκα κόλα, από τους πολυ πλουσιους

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Απρ 2018, 22:00

ritzeri έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:58
Δεν έχω γνωρίσει πιο μίζερα άτομα, εξαιρείται ο ανιψιός του κόκα κόλα, από τους πολυ πλουσιους
Είναι πολλοί.
πχ Παυλάρας, Θανάσης, Τράκης.
Επίσης ο Θείος είναι φουλ ανοιχτοχέρης.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 14 Απρ 2018, 22:06

mec_ υπάρχει μεγάλη διαφορά αντίληψης στην Ελλάδα σε σχέση με τον υπόλοιπο κόσμο για το τι είναι επιτυχία, ευτυχία κλπ. Έχω ζήσει κάποια λίγα χρόνια στο εξωτερικό και υπάρχουν πράγματα που είναι δύσκολο να καταλάβουν οι μεν για τους δε. Είναι πολύ διαφορετικές οι αφετηρίες, τα βιώματα, οι συνήθειες οπότε οι παρεξηγήσεις και η επιφυλακτικότητα είναι αναπόφευκτη.

Βάλε στην εξίσωση και έναν άλλο παράγοντα. Η τελευταία γενιά έζησε μια μεγάλη απαξίωση των σπουδών. Παλιά πχ το '60 γινόσουν μηχανικός ή δικηγόρος και κατά μεγάλο ποσοστό είχες εξασφαλισμένη μια άνετη ζωή. Τα πράγματα έχουν ζορίσει τόσο πολύ σήμερα που ένας νέος άνθρωπος δεν μπορεί να ονειρεύεται ότι με την εργασία του θα συντηρήσει οικογένεια και θα αγοράσει/κτίσει κατοικία ακόμα και αν έχει πτυχία και είναι διατεθειμένος να εργαστεί σκληρά. Θυμάμαι σαν παιδάκι τους μεγαλύτερους να λένε ότι κανείς δεν χάνεται και ότι αν κάποιος δεν είναι τεμπέλης θα πουλήσει κουλούρια ή πορτοκαλάδες στο γήπεδο και θα ζήσει. Σήμερα δεν ισχύει αυτό. Ακόμα και η επιβίωση δεν είναι εξασφαλισμένη και πολλοί εργαζόμενοι σε παραγωγικές ηλικίες παίρνουν λιγότερα από τους συνταξιούχους γονείς που "τσοντάρουν".

Είναι πολλά πράγματα στρεβλά για να γίνει σωστά μια τέτοια συζήτηση ή τουλάχιστον στο πλαίσιο που θα την έκανες σε μια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα.

ritzeri

Re: Στο βωμό του χρήματος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 14 Απρ 2018, 22:12

Ερμής έγραψε:
14 Απρ 2018, 22:00
ritzeri έγραψε:
14 Απρ 2018, 21:58
Δεν έχω γνωρίσει πιο μίζερα άτομα, εξαιρείται ο ανιψιός του κόκα κόλα, από τους πολυ πλουσιους
Είναι πολλοί.
πχ Παυλάρας, Θανάσης, Τράκης.
Επίσης ο Θείος είναι φουλ ανοιχτοχέρης.
Δεν τους έχω γνωρίσει αυτούς Ερμή, αν και φυσικά όλοι ξέρουμε ότι είναι ανοιχτόχερηδες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών